28-05-2024 14:48:18

Çıldır gölü çevresini kendisine mesken edinen ve bölgeyi komple saran yeşil sinekler vatandaşları canından bezdirdi

Ardahan'da büyük istila başladı. Çok yakında tüm Türkiye'yi ağ gibi saracaklar. O hayvan hep birlikte hücuma geçti. Ardahan’ın ki Çıldır gölü çevresine giriş neredeyse imkansız hale geldi. Her yerde onlardan var. Bu iş acilen çözülmeli.
Çıldır gölü çevresini kendisine mesken edinen ve bölgeyi komple saran yeşil sinekler vatandaşları canından bezdirdi

Yakında tüm Türkiye'yi saracak olan o hayvan Ardahan'da büyük istilaya geçti. Ardahan’ın ki Çıldır gölü çevresini kendisine mesken edinen ve bölgeyi komple saran yeşil sinekler vatandaşları canından bezdirdi.

SAYILARI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

 Ardahan’da yaklaşık bir aydır etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Çıldır gölü çevresinde her yıl bu mevsimde görülen ve yöre halkının ‘yeşil sinek’ olarak adlandırdığı sineklerin sayısında artış görüldü. Üremeye bağlı olarak sayıları artan yeşil sinekler göl çevresini istila etti.

Bölgeye gelenlerin etrafını saran sineklerin zararsız türde olduklarını söyleyen Çıldır Gölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yüksel Kılıç, “Yoğun yağışın olduğu dönemlerde bu sineklerin üremesi çok aşırı oluyor. Bu doğanın, tabiatın getirmiş olduğu bir kural. Buna yapacak hiçbir şey yok. Zararlı bir tür değil. Çıldır gölü cam gibi, temiz bir doğaya sahip. Dünyanın en güzel manzarasına sahip. Bu sineklerde doğanın sunmuş olduğu bir canlı dedi.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI