14-06-2021 12:10:00

CHP’li vekil Yüksel Özkan, Bursa Nilüfer Çayı’nı TBMM gündemine taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Marmara Denizinde yaşanan müsilaj istilasına neden olan faktörlerden biri olan Nilüfer Çayında yaşanan kirliliğin de araştırılmasını TBMMne gündemine taşıdı.
CHP’li vekil Yüksel Özkan, Bursa Nilüfer Çayı’nı TBMM gündemine taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Marmara Denizi'nde yaşanan müsilaj istilasına neden olan faktörlerden biri olan Nilüfer Çayı'nda yaşanan kirliliğin de araştırılmasını TBMM'ne gündemine taşıdı.

BURSA (Ulusal Ajans) - TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı önergeyle meclis araştırması isteyen CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, kaynağı Uludağ’dan çıkan ve Marmara Denizi’ne dökülen Nilüfer Çayı’nda yaşanan kirliliğin önlenememesinin gerek Bursa Ovası’nda, gerekse Marmara Denizi’nde oluşturmuş olduğu çevre felaketlerinin nedenlerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Nilüfer Çayı ve diğer derelerin Bursa’ya girdiği andan itibaren Marmara Denizi’ne dökülünceye kadar, yüzlerce sanayi kuruluşu tarafından kirletildiğini belirten Prof. Dr. Yüksel Özkan, yazılı önergesinde, "Bu işletmelerin büyük bir bölümünde arıtma tesisi olmadığı, ya da arıtma tesislerinin düzenli çalıştırılmadığı da basına yansımaktadır. Bursa Ovası'nda tarım alanlarının sulanmasında da kullanılan Nilüfer Çayı, kirliliğin etkisiyle çevrede yaşayanların rahatsız olacağı şekilde koku yaymakta, ve adeta siyah renkte akmaktadır. Nilüfer Çayı’nda yaşanan kirliliğin nedenlerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve iç tüzüğün 104 ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederim" ifadelerini kullandı.

  •   Etiket
  •   Kaynak UlusalAjans

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI