22-04-2021 17:30:00

Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulundu.
Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamada bulundu.

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

Vaka sayısında düşüş olmaması halinde tedbirlerin sıkılaştırılması değerlendirilmiştir. İngiltere varyantı son günlerde ne kadar hızlı yayıldığını acı şekilde gösterdi.

Vaka sayılarının artış hızı azaldı. Hızlı yayılan mutasyonlar nedeniyle vaka sayıları hızlanmıştı. Vaka sayılarında hedeflenen düşüşlerin sağlanamaması halinde tedbirlerin sıkılaştırılması değerlendirilmiştir.


Ülkemizde en fazla görülen mutasyon, İngiltere varyantlı olarak bilinen türdür. Semptom göstermeyen vakaların toplam vakalar oranında bir değişiklik yok.

Mevcut mutasyonlar dışında yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak yeni bir tür daha tespit edilmiştir. Ülkemizde Hindistan varyantı henüz görülmedi. Bu kapsamda Hindistan'dan ülkemize giriş yapmak isteyenlere 14 gün karantina kuralı uygulanıyor.

AŞI AÇIKLAMASI

2 aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta, bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısı da devreye girecek.

Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız faz2 çalışmasını tamamlamak üzere son gönüllülerin aşılanması yapılmış ve mayıs ayı içinde son adım olan faz3 aşamasına geçecektir.

Ayrıntılar gelecek...

  •   Etiket
  •   Kaynak UlusalAjans

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI