22-09-2021 17:55:09

‘Süper Lig AŞ’ tartışması

Spor Yasası teklifinin hazırlıkları kapsamında spor kulüplerinin temsilcileriyle yapılan toplantılarda kulüpler “Süper Lig A.Ş.” kurulması teklifinde bulundu. AK Parti ise federasyonun gelirlerini kısıtlayacak bu düzenlemeye çok sıcak bakmıyor.
‘Süper Lig AŞ’ tartışması

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - AK Parti, yeni Spor Yasası hazırlıklarında sona yaklaştı. Spor kulüplerinin temsilcileriyle yapılan bir dizi toplantı sonrası, kulüplerin yurt içi ve yurt dışı her türlü ticari gelirin, sponsorluk anlaşmalarının ve yayın haklarının organizasyonunu yapacak bir Süper Lig A.Ş.’nin kurulması talebi tartışılıyor.

Hazırlıklarında sona yaklaşılan Spor Yasası teklifinin, yeni yasama yılının başlayacağı 1 Ekim’den sonra Meclis’e sunulması planlıyor. Spor kulüplerinin temsilcileriyle yapılan bir dizi toplantıda kulüplerin taleplerini dinleyen AK Parti, Süper Lig A.Ş. kurulması yönündeki teklifi değerlendirmeye aldı.

Spor kulüplerinin önerisine göre, spor faaliyetlerinden elde edilen yurt içi ve yurt dışı her türlü ticari gelirin, sponsorluk anlaşmalarının ve yayın haklarının organizasyonunu yapacak bir Süper Lig A.Ş. kurulacak. Tüm pazarlama hakları spor kulüplerinde olacak; Türkiye Futbol Federasyonu’nun yapılacak yayın ihalesinden alacağı pay üçte iki oranında düşürülecek; kalan gelir ise ligdeki başarı sıralamasına göre kulüplere dağıtılacak. Spor kulüpleri, Süper Lig A.Ş. ile kulüplerin gelir kaynaklarının artacağını belirtirken, AK Parti’nin ise, federasyonun gelirlerini bypass edecek bu yönde bir düzenlemeye çok sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Transferde şeffaflık

Getirilecek yeni düzenlemede kulüplerin gelirlerinin üzerinde harcama yapmalarının önüne geçilmesi için de model önerileri bulunuyor.

Kulüplerden denk bütçe yapmalarının istenmesi böylece de bazı büyük kulüplerin astronomik rakamlara futbolcu transferi yapabilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Üzerinde çalışılan yeni modelde ayrıca kulüp yöneticilerinin görevden ayrıldığında da kendi döneminin borçlarından sorumlu olmasının sağlanması, futbolcu transferlerinde “şeffaf” olmayan para trafiğinin kontrol altına alınması planlanıyor.

Öte yandan öngörülen düzenlemeyle 6 aydan fazla hapis cezası almış ya da affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine, anayasal düzene ve devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan hükümlü olanlar, kulüplerin yönetim kademelerinde görev alamayacak. Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı kurullar da yeniden düzenlenecek.

  •   Etiket

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI