HABER AKIŞI

"Şu şehirlere tek bir çivi çakmadılar"

 Tarih: 18-05-2018 11:58:09
VAN (AA) - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yıllardır milletin değil terör örgütünün vekilliğini yapanlar, belediyeler ellerindeydi....

VAN (AA) - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yıllardır milletin değil terör örgütünün vekilliğini yapanlar, belediyeler ellerindeydi. Bizim görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızın belediyelerde yaptıklarının onda birini yaptılar mı? Aynı parayı gönderdik. Şu şehirlere tek bir çivi çakmadılar." dedi.

Bakan Soylu, partisinin il başkanlığını ziyaretinin ardından Van Büyükşehir ve İpekyolu belediyelerinin kurduğu iftar çadırında vatandaşlarla ilk orucunu açtı.

İftarın ardından vatandaşlara hitap eden Soylu, yeni bir yola çıktıklarını, dünyadaki zulme, kötülüğe, karanlık zihniyetlere kafa tutulan günleri yaşadıklarını söyledi.

Terör örgütünün bölgedeki kentlerin sokaklarını insanlar için korku tüneli haline getirdiğini, tezgahların, dükkanların, kamu binalarının taşlandığı, esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı günlerin yaşandığını anımsatan Soylu, belediye araçlarıyla mahallelerin kapatılıp çukurlar açılarak insanların göçe zorlandığını, terör örgütünün şehirlere huzuru ve refahı değil, silahı ve şiddeti çözüm diye dayatmaya çalıştığını vurguladı.

Soylu, terör örgütünün silah, etnik ayrılık üzerinden bir dayatmayla şehirlerdeki insanları karşı karşıya bırakmak istediğini ifade ederek, "Onlar kendilerini çok güçlü zannettiler. Bizim aramızdaki bağı çok zayıf zannettiler. Bırakıp gideriz, sırt çeviririz zannettiler ve kendilerine para, silah veren batılıların yaldızlı sözlerinin sahibi oldular. Biz o günlerden bugünlere gelmenin muhasebesini yapıyoruz. Bizim aramıza çukurları çekmek isteyenleri nasıl bertaraf ettiğimizin, şu güzelim Van'a nasıl huzur geldiğinin, esnafımızın nasıl yüzünün güldüğünün, dükkanların, çarşıların nasıl cıvıl cıvıl çalıştığının muhasebesini yapacağız." diye konuştu.

- "Hep yıkmayı bildiler ama yapmayı hiç bilmediler"

Van'da, Şırnak'ta, Cizre'de yükselen binaların, yapılan su depolarının, dökülen asfaltların, inşa ettikleri taziye evlerinin ortada olduğunu belirten Soylu, bütün bunları birlikte, belediyeleri özgürleştirerek, vatandaşların hizmetine sunarak başardıklarının altını çizdi.

Soylu, belediyelerin hizmet üretebileceğini, terörün bu topraklardan silinip atılabileceğini, şehirlerin ışıl ışıl olabileceğini hep birlikte gösterdiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Evlatlarımızı kandırarak dağlara götürüp heder etmek isteyenlere, yıllardır terörle, silahla, cinayetlerle huzurumuzu kaçıranlara karşı, korucularımızla, jandarmamız ve polisimizle omuz omuza mücadele ederek terörü silerek bunu başardık. Bugün buralarda huzurla buluşuyorsak, bunu hep birlikte başardık. Bütün bunların elimizden alınmasına izin vermeyin. Bu seçimin ve bu ülkenin anahtarı sizin elinizdedir. Terör örgütünün ve onun borazanlığını yapanların, sizin evlatlarınıza dağlardaki mağara kovuklarını reva görenlerin, evlatlarınızı çalmalarına müsaade etmeyin. Yıllardır milletin değil terör örgütünün vekilliğini yapanlar, belediyeler ellerindeydi. Bizim görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızın belediyelerde yaptıklarının onda birini yaptılar mı? Aynı parayı gönderdik. Şu şehirlere tek bir çivi çakmadılar. Belediye binalarını örgütün servis noktası haline getirdiler. Örgütün erzak ve mühimmat deposu olarak kullandılar. Bir tane okul mu yaptılar, bir tane park mı yaptılar? Hep yıkmayı bildiler ama yapmayı hiç bilmediler."

Bakan Soylu, devraldıklarında belediyelerin borçlarının olduğunu anımsatarak, esnafa olan tüm borçları, kamu borçlarının da yarısını ödediklerini ve bunu belediyelerin kendi kaynaklarıyla gerçekleştirdiklerini bildirdi.

- "Onlar bu toprakları fakirliğe, sefilliğe mahkum etmek istediler"

Devraldıkları belediyelerde 6 bin 121 kilometre sıcak asfalt, 4 bin 493 kilometre sathi kaplama, 63 bin kilometre beton yol, 49 bin kilometre stabilize yol yapıldığını aktaran Soylu, şu bilgileri verdi:

"38 bin kilometre içme suyu şebekesi yapıldı. Sadece Edremit ilçemizde 45 kilometre asfalt, 140 kilometre stabilize yol yapıldı. Aile destek merkezleri, taziye evleri, etüt merkezleri, sahil bandı piknik ve mesire alanları yapıldı. 4 bin 500 aileye gıda, 10 bin 900 aileye giyim, 3 bin aileye kitap kırtasiye ve 504 aileye yeni doğan bebek yardımı yapıldı. Erciş'te kapalı pazar yeri, kadınlar plajı, ilçe merkezine iki park, 132 kilometre asfalt ve 30 kilometre stabilize, 115 kilometre de parke beton yol yapıldı. Bilmiyorum, buraya o terör örgütünün sözcüsü olan parti gelir mi, yürekleri yetip sizin karşınıza çıkarlar mı? Ama eğer çıkarlarsa, Allah için, evlatlarınıza ne verdiklerini sorun, bizim yaptıklarımızı neden yapmadıklarını sorun, Van'a hangi hizmetleri yaptıklarını, yıllardır bu topraklara ne verdiklerini sorun. Husumetten, düşmanlıktan, şiddetten başka, çocukların geleceklerine umutsuzluk sevk etmekten başka ne verdiklerini sorun. Onlar bu saydığım işleri beceremezlerdi, zaten becermeye de niyetleri yoktu. Çünkü korkarlardı. Çünkü yol demek, su demek medeniyet demektir. Onlar bu toprakları fakirliğe, sefilliğe mahkum etmek istediler. İstediler ki millet hizmet almasın, milletin devletle arası açılsın da kendilerine tabi olsunlar. Ama biz onların bütün planlarını milletle el ele vererek altüst ettik."

Soylu, onlara sadece silahla değil, medeniyetleri, demokrasileri, kardeşlikleri, imanlarıyla "dur" dediklerini, terör perdesinin Türkiye'de tamamen kapanacağını ve karanlık günleri geçmişte bırakarak yarınlara umutla bakacaklarını ifade etti.

"Çocuklarımızın keleşlerle, roketatarlarla değil, robotlarla, bilgisayarla, kitaplarla uğraşmasını istiyoruz. Bizim vaadimiz gelecektir, huzurdur, kardeşliktir, refahtır." diyen Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletin her meselesinde samimi olduğunu, bugüne kadar kendilerinden alınan hakları, huzuru, refahı, geleceği geri aldığını belirtti.

- "Çocuklarınızın yarınlarının çalınmasına izin vermeyin"

Van'ın sokaklarında huzurun olduğunu, tarihinde görmediği kadar turist ağırladığını anımsatan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Çocuklarımızın sabah okullarda öğretmenleriyle kucaklaştığı, iş adamlarının yatırım yaptığı bir bölge mi, yoksa terör örgütünün keleşleri arkasında gelerek köylerde baskı kurdukları, çukurlarla geleceğimizi kaderimizi mahkum etmek istedikleri bir anlayışın kendisi mi? İşte bu muhasebeyi hep birlikte yapacağız. İçişleri Bakanlığım döneminde bu bölgeden hiç ayrılmadım. Kardeşlerimiz 'ne olursunuz bizi yalnız bırakmayın' dedi. Cumhurbaşkanımız 'gece orada olacaksın, gündüz orada olacaksın' diye talimat verdi. Ben Trabzon milletvekiliyim. Benim de yaylam, dağım var. Allah şahittir milletvekilliğim döneminde o dağlara, yaylalara hiç gitmedim ama Cudi'nin, Buzul Dağı'nın, Ağrı Dağı'nın, Kato Dağı'nın tepesine çıktım. Bir şey istedik. Ben bir kız evlat babasıyım. Anneler yanından geçerken bana soracaklar diye korkuyorum. Benim kızım yarın ne olacak. Ben bu ülkenin İçişleri Bakanı olmuşum, onun sorusuna cevap verememişim hiçbir işe yaramaz. Ona güçlü şekilde 'senin kızını terör örgütünün vicdanına bırakmayacağım' diyebilecek bir İçişleri Bakanı olmak için Allah'a dua ettim. Her birimiz bunun için mücadele etti. Bizim aradığımız huzur, demokrasidir. Bu huzurumuzu geri almalarına anneler siz izin vermeyin. Çocuklarınızın yarınlarının çalınmasına siz izin vermeyin. Çektiğimiz yeter. Kardeşi kardeşe düşürdükleri yeter. Elinizin tersiyle bunu itin, huzura, zenginliğe, özgürlüğe hep beraber merhaba diyelim."

Bakan Soylu, konuşmasının ardından Cumhuriyet Caddesi'ndeki AK Parti seçim bürosunun açılışını yaparak esnafı ziyaret etti.

  Kaynak: AA
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Çanakkale Savaşlarından Kalma Patlamamış Top Mermisi İmha Edildi Çanakkale Savaşlarından Kalma Patlamamış Top Mermisi İmha Edildi ÇANAKKALE'nin Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyündeki Seddülbahir Kalesi'nd..
Aydın'da Pamuk Alım Deposunda Yangın Aydın'da Pamuk Alım Deposunda Yangın Aydın'ın Söke ilçesinde, pamuk alım deposunda yangın çıktı.
Vergili Kardemir'e Ay Sonuna Kadar Zaman Verdi Vergili Kardemir'e Ay Sonuna Kadar Zaman Verdi Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili her ay düzenli olarak yapılan muhtarlar t..
İslahiye'de Park Halindeki Otomobil Yandı İslahiye'de Park Halindeki Otomobil Yandı GAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, otoparkta park halindeki otomobil bilinmeyen ne..
  SİYASET HABERLERİ
İçişleri Bakanı Soylu’dan polislere müjde! İçişleri Bakanı Soylu’dan polislere müjde! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Özellikle çalışma saatlerindeki mesai mefhumu ..
Türkiye'nin Düşmanı Bizim de Düşmanımızdır Türkiye'nin Düşmanı Bizim de Düşmanımızdır Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, "Türkiye'nin düşmanı bizim düşmanımız, ..
Kılıçtaroğlu Karamsarlığa hakkımız yok Kılıçtaroğlu Karamsarlığa hakkımız yok znik’te STK temsilcileri ile buluşmasında “Herkesin karnının doyduğu bir Türkiye..
İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın İstanbul'da yapılan 4'lü Suriye toplantıs..
  DÜNYA HABERLERİ HABERLERİ
Polonya, ABD'den Ülkede Üst Kurmasını İstedi Polonya, ABD'den Ülkede Üst Kurmasını İstedi Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, ABD Başkanı Donald Trump'a "Amerika'nın ülke..
Trump'tan Rus uçağı açıklaması: Suriye olabilir Trump'tan Rus uçağı açıklaması: Suriye olabilir ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de Rus uçağının düşmesine ilişkin, “Değerlendir..
BD'den Rusya'ya önce suçlama sonra tehdit BD'den Rusya'ya önce suçlama sonra tehdit ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşar Yardımcısı David Trachtenberg, Rusya'..
İsrail ve Rusya karşı karşıya geldi! Putin ne yapacaklarını açıkladı İsrail ve Rusya karşı karşıya geldi! Putin ne yapacaklarını açıkladı Düşen uçaklarının Esed güçleri tarafından vurulduğunu açıklayan Rusya Savunma Ba..
  EKONOMİ HABERLERİ
Marketlerin indirim oyunu... Marketlerin indirim oyunu... Döviz kuru artışını bahane ederek fahiş oranlarda zam yapan marketler, tepkiler ..
Türkiye-Rusya-İran 'yerel para birimi' konusunda anlaştı Türkiye-Rusya-İran 'yerel para birimi' konusunda anlaştı İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Türkiye, Rusya ve İran'ın yerel ..
Bakan Albayrak TİM heyetiyle görüştü Bakan Albayrak TİM heyetiyle görüştü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "İhracatçımızın, özellikle ithal ara mad..
Türkiye ile Venezuela arasında 1 milyar dolarlık ticaret Türkiye ile Venezuela arasında 1 milyar dolarlık ticaret Venezuela ile Türkiye arasında 2018’in ikinci yarısında yaklaşık 1 milyar dolar ..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Rallisi'nde, Ott Tanak birinci oldu. Türkiye Rallisi'nde, Ott Tanak birinci oldu. Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) 10. ayağı Türkiye Rallisi'nde, Ott Tanak birin..
İsveç: 2 - Türkiye: 3 İsveç: 2 - Türkiye: 3 İsveç - Türkiye maçının dakika dakika özeti HTSPOR ARENA'da... UFEA Uluslar B Li..
Galatasaray, Alioune Ndiaye'yi Kap'a Bildirdi Galatasaray, Alioune Ndiaye'yi Kap'a Bildirdi Galatasaray, Alioune Ndiaye ile anlaşmaya varıldığını Kamuyu Aydınlatma Platform..
Engelli Oyuncudan Türk Lirasına Destek Açıklaması - İstanbul Engelli Oyuncudan Türk Lirasına Destek Açıklaması - İstanbul Bedensel engelli oyuncu Ümit Odacı, döviz kurundaki hareketliliğe tepki ve Türk ..
  Magazin HABERLERİ
Goran Bregoviç Müzikseverlerle Buluştu Goran Bregoviç Müzikseverlerle Buluştu Balkan müziğinin dünyaca ünlü ismi Goran Bregoviç müzikseverlerle buluştu...
 Demet Akalın-Okan Kurt un 6 Yıllık Evliliği 2 Dakikada Bitti Demet Akalın-Okan Kurt un 6 Yıllık Evliliği 2 Dakikada Bitti Şarkıcı Demet Akalın ile iş adamı Okan Kurt, anlaşmalı olarak 2 dakikada boşandı..
Şehit Aileleri Yararına Harbiye'de Konser Verildi Şehit Aileleri Yararına Harbiye'de Konser Verildi İSTANBUL - Sanatçı Yavuz Bingöl ile ünlü piyanist Mehveş Emeç ve şef Orhan Şallı..
Antalya Dua Lipa Regnum Carya'da Konser Verdi Antalya Dua Lipa Regnum Carya'da Konser Verdi Dua Lipa Regnum Carya'da konser verdiARNAVUT asıllı İngiliz şarkıcı Dua Lipa (23..
  TÜMÜ HABERLERİ
Arişten Alyans Ziyafeti Arişten Alyans Ziyafeti Aile toplumun en temel yapı birimidir. Toplumların temelini oluşturan aile bağın..
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 5 4 1 0 14 6 12 +8
2 Medipol Başakşehir 5 4 1 0 11 3 12 +8
3 Kasımpaşa 5 4 1 0 11 8 12 +3
4 Beşiktaş 5 3 1 1 10 7 10 +3
5 Atiker Konyaspor 5 2 1 2 8 7 8 +1
6 Kayserispor 5 2 1 2 5 4 8 +1
7 Trabzonspor 4 2 1 1 9 5 7 +4
8 Yeni Malatyaspor 5 2 2 1 5 4 7 +1
9 MKE Ankaragücü 5 2 2 1 7 7 7 0
10 Antalyaspor 5 2 2 1 8 12 7 -4
11 Fenerbahçe 5 2 3 0 5 6 6 -1
12 Göztepe 5 2 3 0 4 5 6 -1
13 Sivasspor 5 1 2 2 5 9 5 -4
14 Bursaspor 5 0 1 4 4 5 4 -1
15 Çaykur Rizespor 5 0 2 3 5 7 3 -2
16 Alanyaspor 4 1 3 0 1 9 3 -8
17 BB Erzurumspor 5 0 3 2 5 9 2 -4
18 Akhisarspor 5 0 3 2 4 8 2 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 Boluspor 3 2 0 1 4 1 7
2 Gençlerbirliği 2 2 0 0 6 0 6
3 Giresunspor 3 2 1 0 5 2 6
4 Ümraniyespor 2 2 0 0 4 1 6
5 Adana Demirspor 3 1 1 1 5 3 4
6 Denizlispor 3 1 1 1 4 2 4
7 Eskişehirspor 2 1 0 1 4 2 4
8 Altay 2 1 0 1 3 2 4
9 Gazişehir Gaziantep FK 3 1 1 1 2 2 4
10 İstanbulspor 3 1 1 1 5 9 4
11 Altınordu 2 1 1 0 5 2 3
12 Hatayspor 2 1 1 0 3 2 3
13 Afjet Afyonspor 2 0 1 1 1 2 1
14 Adanaspor 2 0 1 1 1 3 1
15 Balıkesirspor Baltok 2 0 1 1 0 3 1
16 Kardemir Karabükspor 3 0 2 1 1 6 1
17 Elazığspor 2 0 2 0 2 4 0
18 Osmanlıspor FK 2 0 2 0 0 2 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 2 2 0 0 5 1 6
2 Şanlıurfaspor 2 2 0 0 3 1 6
3 Pendikspor 2 1 0 1 3 0 4
4 Tarsus İdman Yurdu 2 1 0 1 5 3 4
5 Bandırmaspor 2 1 0 1 3 2 4
6 Menemen Belediyespor 1 1 0 0 5 1 3
7 Sivas Belediyespor 1 1 0 0 3 0 3
8 Tuzlaspor 1 1 0 0 2 0 3
9 Fatih Karagümrük 2 1 1 0 3 2 3
10 Bugsaş Spor 1 1 0 0 2 1 3
11 Zonguldak Kömürspor 1 1 0 0 1 0 3
12 Konya Anadolu Selçukspor 2 0 0 2 2 2 2
13 Fethiyespor 1 0 0 1 2 2 1
14 Kahramanmaraşspor 1 0 0 1 1 1 1
15 Kırklarelispor 1 0 0 1 0 0 1
16 Darıca Gençlerbirliği 2 0 1 1 0 2 1
17 Etimesgut Belediyespor 1 0 1 0 0 3 0
18 Tokatspor 2 0 2 0 0 3 0
Takım O G M B A Y P AV
1 Şile Yıldızspor 2 2 0 0 6 1 6
2 Hekimoğlu Trabzon 2 1 0 1 3 2 4
3 Nevşehir Belediyespor 1 1 0 0 4 2 3
4 Tire 1922 1 1 0 0 3 1 3
5 Kozan Belediyespor 1 1 0 0 2 0 3
6 Büyükçekmece Tepecikspor 2 1 1 0 3 2 3
7 Erzin Belediyespor 2 1 1 0 2 1 3
8 Nazilli Belediyespor 1 1 0 0 1 0 3
9 Silivrispor 1 1 0 0 1 0 3
10 Yomraspor 2 1 1 0 1 1 3
11 Batman Petrolspor 2 0 0 2 2 2 2
12 Artvin Hopaspor 1 0 0 1 0 0 1
13 Gebzespor 1 0 0 1 0 0 1
14 Karaköprü Belediyespor 1 0 1 0 2 3 0
15 Ergene Velimeşe 1 0 1 0 1 2 0
16 Erbaaspor 1 0 1 0 0 1 0
17 Körfez Spor Kulübü 2 0 2 0 1 5 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/09/2018 Alanyaspor vs Trabzonspor
 21/09/2018 BB Erzurumspor vs MKE Ankaragücü
 21/09/2018 Bursaspor vs Medipol Başakşehir
 22/09/2018 Yeni Malatyaspor vs Çaykur Rizespor
 22/09/2018 Kayserispor vs Atiker Konyaspor
 22/09/2018 Trabzonspor vs Göztepe
 23/09/2018 Kasımpaşa vs Alanyaspor
 23/09/2018 Akhisarspor vs Galatasaray
 23/09/2018 Antalyaspor vs Sivasspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 17/09/2018 Balıkesirspor Baltok vs Ümraniyespor
 17/09/2018 Gençlerbirliği vs Elazığspor
 21/09/2018 Altınordu vs Adana Demirspor
 21/09/2018 Osmanlıspor FK vs Denizlispor
 22/09/2018 Hatayspor vs İstanbulspor
 22/09/2018 Ümraniyespor vs Gençlerbirliği
 22/09/2018 Adanaspor vs Boluspor
 22/09/2018 Elazığspor vs Kardemir Karabükspor
 23/09/2018 Eskişehirspor vs Gazişehir Gaziantep FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/09/2018 Sivas Belediyespor vs Konya Anadolu Selçukspor
 22/09/2018 Bugsaş Spor vs Pendikspor
 22/09/2018 Etimesgut Belediyespor vs Manisa BBSK
 22/09/2018 Zonguldak Kömürspor vs Şanlıurfaspor
 22/09/2018 Kırklarelispor vs Bandırmaspor
 22/09/2018 Menemen Belediyespor vs Tarsus İdman Yurdu
 22/09/2018 Tuzlaspor vs Tokatspor
 22/09/2018 Fethiyespor vs Darıca Gençlerbirliği
 22/09/2018 Kahramanmaraşspor vs Fatih Karagümrük
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 22/09/2018 Karaköprü Belediyespor vs Erzin Belediyespor
 22/09/2018 Erbaaspor vs Hekimoğlu Trabzon
 22/09/2018 Kozan Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 22/09/2018 Nevşehir Belediyespor vs Körfez Spor Kulübü
 22/09/2018 Ergene Velimeşe vs Batman Petrolspor
 22/09/2018 Gebzespor vs Yomraspor
 22/09/2018 Silivrispor vs Büyükçekmece Tepecikspor
 22/09/2018 Tire 1922 vs Nazilli Belediyespor
Yukarı