Bugun...Posof lu Kadın Muhtarın Köyüne Hizmet Aşkı Kanser Tanımadı

Tarih: 25-02-2018 16:44:01 + -


Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Baykent köyünün kadın muhtarı olan ve 1,5 yıldır kanserle mücadele eden Özgül Önder, hem kanseri yendi hem de mücadele azmiyle köyünün su sorununun çözülmesini sağladı.


Posof lu Kadın Muhtarın Köyüne Hizmet Aşkı Kanser Tanımadı

 Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı Baykent köyünün kadın muhtarı olan ve 1,5 yıldır kanserle mücadele eden Özgül Önder, hem kanseri yendi hem de mücadele azmiyle köyünün su sorununun çözülmesini sağladı.
Posof ilçesine bağlı 50 haneli köyün 48 yaşındaki kadın muhtarı Önder'e 1,5 yıl önce göğüs kanseri teşhisi konuldu.
Ameliyatı başarılı bir şekilde tamamlanan Özgül Önder, bu süreçte kanseri yenmek ve hayata bağlı kalmak adına kendisini köyüne hizmet etmeye adadı.
Önder, yakınlarının kendisine istirahat etmesi gerektiğini söylemesine rağmen daha çok çalışarak köyünün sorunlarına çözüm bulmaya çalıştı.
Bu süreçte bir yandan hastalığı ile de mücadele eden Özgül Önder, diğer taraftan İl Özel İdaresinin desteğiyle 7 kilometre uzaklıktaki bir kaynaktan boru ile su getirilmesine vesile olarak, köyünün su sorununun tamamen çözülmesini sağladı.
Köy sakinlerinin yaylada besledikleri hayvanlar için yine devlet desteğiyle ağıl yaptırmayı da başaran Önder, bu süreçte tedavisine devam ederek hastalığını da yendi.
Kadın muhtar Önder'in son 1,5 yıldır köyünün su sorununun giderilmesi ve ağıl yaptırılmasının yanı sıra bir çok hizmete imza atması köylülerin de takdirini topladı.
Köyüne hizmetlerinden dolayı bazı STK'lardan da çeşitli ödüller alan Özgül Önder, çok büyük bir hastalık ile mücadele ettiğini ancak bu mücadelenin çalışarak yapılmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.
Hastalığın ilk günü itibarıyla mücadeleyi çalışarak başaracağına inandığını belirten Önder, şunları kaydetti:
"Herkese tavsiyem boş durmasınlar, hep çalışsınlar. Ben hiç boş durmadım, evde kalıp dinlenmek yerine çalışmayı tercih ettim. Dinlenirsem hastalığımın aklıma takılacağını düşündüm ve çalışmaya karar verdim. Özellikle hastalık dönemimde daha çok çalıştım, daha çok iş yaptım ve köyümün daha çok sorununu giderdim."
Hastalığı yenmesinin ardından köyün birçok sorununu çözdüğüne işaret eden Özgül Önder, "Kanserle mücadele ederken birçok iş başardım, bunların en önemlisi köyüme yetmeyen suya ek kaynak sağladım. 7 kilometre mesafeden köye su getirdim. Hastalığım suyun gelmesine vesile oldu. Ayrıca hayvanlar için ağıl yaptırdım, o da önemli bir ihtiyaçtı. Bunun yanı sıra vatandaşın her işine istekli şekilde koşturmaya çalıştım. Şükürler olsun boş durmayarak hastalığımı atlattım. Çalışarak kazanacağıma inanmıştım." dedi.
"Kemoterapiden önce yaylaya gittim"
Bir anısını da anlatan Önder, "Bir torunum bana, 'Babaanne sen yarın kemoterapiye gideceksin ama bugün yaylaya gidiyorsun' dedi. Sabah tedaviye gidecektim ama yapmam gereken işleri yapmak için bir önceki akşam yaylaya gittim." diye konuştu.
Muhtar Önder, hasta haliyle köyüne yaptığı hizmetlerin kendisini son derece mutlu ettiğini de sözlerine ekledi.
Köyün kadınlarından Önder'e destek
Köy sakinlerinden Nejla Gündüz ise muhtarı çok sevdiklerini belirterek, birçok muhtara göre Özgül Önder'i çok başarılı gördüklerini söyledi.
Gündüz, "Kaç muhtar geldi ama Özgül Önder gibi çalışan olmadı, tek başına bize su getirdi. Sağlıklı muhtarlar bu kadar çalışmazken, Özgül Önder hasta haliyle çok büyük mücadeleler verdi. Köyün sorunlarını gidermek için adeta çırpındı, yayla ve köyümüzün yollarını yaptırdı. Çalışması iyi Allah'a şükür, kendisini seviyoruz." ifadesini kullandı.
Şahsenem Ergün de kadın muhtarın çalışmalarını takdir ettiğini belirterek, "Her zaman bizim için çok koşturdu, köyün ihtiyacı olan ağılı yaptırıp büyük bir eksikliği giderdi. Sorunlu yayla yolumuzu yaptırdı. Hem hizmet etti hem de hastalığını yendi." şeklinde konuştu.

DİĞER Posof Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI