10-12-2019 09:00:00 Son Güncelleme: 10-12-2019 11:20:30

NATO'dan son dakika Türkiye açıklaması: Kritik öneme sahip!

Gelen son dakika haberine göre, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB üyesi olmayan Türkiye'nin NATO için kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Stoltenberg ayrıca Brexitin gerçekleşmesi durumunda NATO'nun savunma harcamalarının artacağına dikkat çekti.
NATO'dan son dakika Türkiye açıklaması: Kritik öneme sahip!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Fontelles Belçika´nın başkenti Brüksel´de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenlendi. 

 

NATO ve Avrupa Birliği´nin (AB) ortak bir uyum içinde çalışması gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, "AB ve NATO rekabet içinde olmamalı. Birlikte hareket ederek daha fazla başarı kaydetmeli. AB´nin savunma alanındaki girişimlerini NATO destekliyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GİBİ ÜLKELER KİLİT ÖNEME SAHİP

DHA'nın haberine göre; AB üyesi olmayan NATO üyelerinin ittifak için kilit bir rolü olduğunu belirten Stoltenberg, "AB üyesi olmayan ABD, Kanada ve Türkiye gibi ülkeler, NATO için kilit bir öneme sahip. Brexit gerçekleşirse, NATO savunma harcamalarının yüzde 80´i AB üyesi olmayan ülkelerden gelecek" dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Fontelles ise, NATO´nun AB için önemine dikkat çekerek, "NATO çok güçlü bir ittifak. Avrupa´nın güvenliği için de çok önemli bir yere sahip. AB ülkeleri olarak NATO ile sorumluluk paylaşımında bulunmalıyız" sözlerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN S-400'LERİ KULLANMASINI İSTEMİYORLAR

NATO, en önemli üyesi Türkiye'nin, Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemini kullanmasını istemiyor. Fakat Türkiye'ye de kendini koruması için hava savunma desteği vermiyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçtiğimiz günlerde İngiltere'de gerçekleşen zirvede, Türkiye ile problemin çözümü konusunda büyük çaba sarf ettiklerini açıkladı.

Londra'da düzenlenen NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte kritik görüşmeler gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar zirvenin ardından yaptığı açıklamada; “Biz F35’leri almak istiyoruz. Eğer olmuyorsa alternatifleri değerlendiririz. Ama nihai anacımız kendi savaş uçağımızı yapmak” dedi. Akar, “Patriot’u istedik vermediler S-400’ü değerlendirdik. Ayrıca yerli olarak Hisar projesi çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

NATO ÇÖZÜM İÇİN HAREKETE GEÇTİ

NATO, Türkiye'nin S-400 satın almasına yönelik bir çözüm aradığını ve Rus hava savunma sistemlerinin Amerikan Patriot'ları ile nasıl birleştirileceğinin bir yolunu bulmaya çalışıldığını açıkladı.

 

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI