Bugun...Kılıçtaroğlu ABD'nin vize kararının doğru olmadığını belirtti

Tarih: 11-10-2017 00:06:53 + -


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'nin vize kararının doğru olmadığını, desteklemediklerini belirterek, "Binlerce öğrenci, hastalar, işadamları ABD'ye gidecek. Bütün bunların önü kesiliyor. Cezalandırılan 80 milyon. Sağduyunun egemen olması, akılcı politikalar üretilmesi gerekir" dedi.İdlib operasyonuna destek veren CHP Lideri, "Her ülkenin ve Türkiye'nin kendi geleceğini, sınırlarını güvence altına almak zorunda.Büyük bir ülkenin yapması gerekenin de bu"diye konuştu.


Kılıçtaroğlu ABD'nin vize kararının doğru olmadığını belirtti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.Kılıçdaroğlu, Ampute Milli Takımı'nı kazandığı başarı nedeniyle tebrik etti. Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, MİT  TIR'larının durdurulması olayına ilişkin "devletin güvenliği veya iç veya dış  siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri  siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapis cezasına  çarptırıldığı davaya ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. "Berberoğlu'nun toplu iğne ucu kadar suçu yoktur." diyen Kılıçdaroğlu,  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2.  Ceza Dairesinin, yerel mahkeme tarafından verilen 25 yıl hapis cezasını bozduğunu  aktardı. Enis Berberoğlu'nun serbest bırakılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, "TBMM'ye gidip, görevinin başında olmasını istiyoruz. 'Enis Berberoğlu kaçar mı?'  Suçsuz adam kaçar mı? Suçu oluşturacak hiçbir eylemi yok. Biz bir an önce Sayın  Enis Berberoğlu'nun serbest bırakılmasını istiyoruz" diye konuştu. Söz konusu olayın bir devlet sırrı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu,  Adana Cumhuriyet Savcılığının, Adana Jandarma Komutanlığına gönderdiği bir yazıyı  okundu.
 Grup salonuna geldiğinde masasına bir tütün demeti bırakıldığını  belirten Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu topraklarda tütün 400 yıldır ekiliyor ve bizim  tütünümüz aslında bir dünya markasıdır" dedi.
VİZE KRİZİ
Dış politikanın ayrı bir önemi, dili bulunduğunu belirten  Kılıçdaroğlu, dış politikada konuşurken herkesin dikkatli olması gerektiğini  söyledi.Kılıçdaroğlu, dış politikada boğazda dokuz boğumun olduğunun  unutulmaması gerektiğini vurguladı.  Dış politikanın iç politikaya göre farkının, dış politikanın milli  olma gerekliliği olduğuna işaret eden  Kılıçdaroğlu, "Dış politikada milli duruş  sergilenir, iktidarıyla muhalefetiyle ortak dil geliştirilir. O nedenle iktidar  olanlar dış politikadaki bütün gelişmeleri muhalefete aktarmak zorundadır ki ortak dil geliştirilsin" diye konuştu. Vize krizi ile ilgili de konuşan CHP Lideri şöyle konuştu: "ABD'nin yaptığı uygulama  yanlıştır, asla doğru değildir, asla desteklemiyoruz. Binlerce öğrenci ABD'ye  okumaya gidecek. Hastalar var, tedavi olmak için ABD'ye gidecekler. İşadamlarımız  var. Bütün bunların tamamının önü kesiliyor. Cezalandırılan hükümet değil, 80  milyon. Dolayısıyla sağduyu egemen olmalı, akılcı politikalar üretilmeli. Her iki  ülkenin de sağduyulu davranması lazım. Toplumlara zarar vermenin yararı yoktur.  Amerika bizim stratejik ortağımız; en çok kullandığımız cümlelerden biridir.  Stratejik ortaklar arasında bu kadar ağır yaptırımlara yol açacak uygulamaların  olmaması gerekir. Umarız kısa sürede bu kriz aşılmış olur."
  İDLİB OPERASYONUNA DESTEK VERİYORUZ 
Kılıçdaroğlu, bir başka sorunun da İdlib olduğuna dikkati çekerek,  TSK'nın İdlib'e gittiğini anımsattı.Her ülkenin ve Türkiye'nin kendi geleceğini, sınırlarını güvence  altına almak zorunda olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, büyük bir ülkenin yapması  gerekenin de bu olduğunu söyledi.Kılıçdaroğlu, "Biz askerin İdlib'e gidişine destek veriyoruz. TSK  oraya gitmeli, bir çatışmasızlık bölgesi yaratmalı. Bazılarının Akdeniz'e ulaşmak  için ileride Türkiye'yi zora sokacak amaçlarına engel olunmasını da anlayışla  karşılıyoruz." ifadesini kullandı.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kemal Kılıçtaroğlu Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI