Bugun...



Kılıçdaroğlu: Demokrasi, 80 milyonun üzerine titrediği bir kurumdur

Tarih: 17-11-2017 00:41:19 + -


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türk bayrağının altında hepimiz birlikte, huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bu ülkenin aydınları olarak, benim kadar sizin de sorumluluğunuz var, demokrasi tek başına siyaset kurumuna emanet edilecek bir şey değildir. Demokrasi, 80 milyonun üzerine titrediği bir kurumdur"dedi.


Kılıçdaroğlu: Demokrasi, 80 milyonun üzerine titrediği bir kurumdur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Eczacıları  Birliği (TEB) 41. Olağan Kongresi'ne katıldı. Toplantıda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasına, 24 Haziran 2016'da Ankara'da  görevleri başında öldürülen 4 eczayı anarak başladı.  Eczacıların sağlık bileşenlerinin en önemli kurumlarından birisi  olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Sağlığın önemli bileşenlerinden oluyorsa,  eczacılığın nitelikli olması kaçınılmazdır." dedi. Kendisinden önce konuşan TEB Başkanı Erdoğan Çolak'ın Türkiye'de 43  eczacılık fakültesi bulunduğunu, hatta bir tane eczacı öğretim üyesi olmayan fakülteler olduğunu söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu tablonun doğru  olmadığını belirtti.  Kılıçdaroğlu, "Kimse 'fakülteler açılmasın' demiyor. Fakülte gereğini  yerine getiriyorsa açılsın. İyi bir kadrosu olmalı, orada iyi eczacılar  yetiştirilmeli. Eğer yılda 2 bin eczacı mezun olur, bunların bir kısmı aradığımız  niteliklere sahip olmazsa zararı insanlarımız çekecektir. Plansız bir politikayla  çok sayıda eczacıyı mezun ederseniz, bugün atama bekleyen yüz binlerce öğretmen  var, yarın görev bekleyen on binlerce eczacı karşınıza çıkacaktır." diye konuştu.
AVRUPA'NIN 6. BÜYÜK PAZARI
Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük 6'ncı, dünyanın da en büyük 17'nci  ilaç pazarına sahip olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, bu rakamların eczacılık  mesleğinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirtti. Anayasanın 56'ncı maddesinde, herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama  hakkına vurgu yapıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, bu hakkı hükümetlerin yerine  getirmesi gerektiğini söyledi. Kentlerin beton şehirlere dönmesinin önüne geçilmesi gerekliliğinin  altını çizen Kılıçdaroğlu, bu konuda herkesin oturup düşünmesi gerektiğini  vurguladı.
SGK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DÖNEMİ   
Kendisinin 1992 ile 1999 yılları arasında SSK Genel Müdürlüğü  yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Gerçekten sistemde büyük açıklar vardı ve bu  açıkları gidermek için sorunun kamuoyuna mal edilmesi ve siyasilerin dikkatinin o  alana çekilmesi gerekiyordu. Bunu bütün sağlık bileşenleriyle kamuoyuna mal  ettik. Sorunun çözülmesi gerekiyordu. Tasarılar hazırlandı, KHK'lar hazırlandı  ama büyük ölçüde gerçekleşmedi" dedi. Kılıçdaroğlu 'SSK'yı batırdı" idaları ilgili olarak "10 yılımızı incelediler, bir müfettiş ordusu görevlendirdiler. Beş kuruşluk bir yolsuzluk bulamadılar"ifadesini kullandı.
 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Düşüncelerimiz, inançlarımız, yaşam tarzlarımız farklı olabilir ama  Türk bayrağının altında hepimiz birlikte, huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bu  ülkenin aydınları olarak, benim kadar sizin de sorumluluğunuz var, demokrasi tek  başına siyaset kurumuna emanet edilecek bir şey değildir. Demokrasi, 80 milyonun  üzerine titrediği bir kurumdur. Birlikte mücadele vereceğiz. 2019 seçim sürecine  girerken iki seçeneğimiz var. Üçüncü seçenek yok. Birinci seçeneğimiz, demokratik  parlamenter sistem."
ATATÜRK TARTIŞMASI 
 Atatürkçülük tartışmalarına da vurgu yapan Kılıçdaroğlu, "Atatürkçülük  geçmişe takılıp kalmak değildir. Atatürkçülük, Türkiye Cumhuriyeti devletini  vatandaşlarını çağdaş uygarlığın ötesine taşımaktır." dedi.  Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerine ilişkin de "Bu ülkenin aydınları  olarak, sorumluluklarının bilincinde olan yurttaşlar olarak 2019'da sandığa  gideceğiz. Ya tek adam rejiminden yana oy kullanacağız ya da 'hayır, biz kendi  ülkemizde, çocuklarımıza demokratik bir ülke, demokratik parlamenter sistem  bırakmak istiyoruz' diye oy kullanacağız." açıklamasını yaptı





DİĞER Kemal Kılıçtaroğlu Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
  23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 • Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
  Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 1. 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 2. Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 3. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 4. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 5. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 6. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI