30-11-2019 19:00:00

Güney Kıbrıs'tan tehlikeli hareket! 7 bin 400 ton mühimmat bıraktılar

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından denize bırakıldığı belirtilen 7 bin 400 ton süresi geçmiş mühimmatın çevre, enerji, altyapı faaliyetleri ve güvenlik konularında risk oluşturduğu ifade edildi.
Güney Kıbrıs'tan tehlikeli hareket! 7 bin 400 ton mühimmat bıraktılar

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, söz konusu mühimmatın zaman kısıtlamasının bulunduğu, mühimmatın acil durumlarda suyun dibine bırakılabileceği ancak 1970'li yıllardan bugüne kadar dünya genelinde bu yola başvurulmadığı ifade edildi. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yayımlanan '7 bin 400 ton süresi geçmiş mühimmatı terk ettik' haberi üzerine, Rum Yönetimi Savunma Bakanlığı, Rum Milli Muhafız Ordusu'na ait süresi geçmiş mühimmatın denize gömüldüğü açıklamasını yapmıştı. Uygulamanın, çevre, enerji, altyapı faaliyetleri ve güvenlik konularında risk oluşturduğu vurgulanırken, özellikle doğal gaz arama ve boru hatları inşası faaliyetlerinde ağır risk teşkil ettiği kaydedildi. Güvenlik kaynakları, söz konusu uygulamanın, Yunan yetkililerin başlattıkları proje ile 'Adalarda kuş türlerini korumaya aldık' söylemleriyle çeliştiğine de dikkat çekti.

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI