19-10-2021 13:00:00

Gümrükte rüşvet operasyonu: 9 gözaltı

Mersinde Orta Akdeniz Gümrük Müdürlüğüne düzenlenen operasyonda Nitelikli dolandırıcılık, Rüşvet, ve Resmi belgede sahtecilik suçlarından 5 gümrük çalışanı ile 4 şirket yetkilisi gözaltına alındı. Firari 2 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.
Gümrükte rüşvet operasyonu: 9 gözaltı
Mersin'de Orta Akdeniz Gümrük Müdürlüğü'ne düzenlenen operasyonda 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Rüşvet', ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından 5 gümrük çalışanı ile 4 şirket yetkilisi gözaltına alındı. Firari 2 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) şube ekipleri alınan istihbarat üzerine, Orta Akdeniz Gümrük Müdürlüğü'nde çalışan görevlilerin, gümrük müşavirliği hizmeti veren firmalar ile irtibat halinde oldukları, gümrükleme şirketlerinin transit geçiş hükümlerine tabi araçların geçişi esnasında her araç için ödemeleri gereken vergiyi ödemeyerek beyanname ekine ürettikleri sahte vergi makbuzunu ekledikleri veya hiç vergi makbuzu eklemeden rüşvet karşılığında transit geçiş işlemlerini yaptırdıklarını belirledi. Ekiplerin incelemelerinin ardından 306 beyanname ekindeki vergi ödeme makbuzunun ödenmesinde usulsüzlükler yapıldığı tespit edildi.

Kimliği tespit edilen 11 şüpheli hakkında 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Rüşvet' ve 'Resmi belgede sahtecilik' suçlarından soruşturma başlatıldı. Şüphelilerin yakalanması için 12 Ekim'de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, isimleri açıklanmayan 5 gümrük çalışanı ile 4 şirket yetkilisi gözaltına alındı. Firari 2 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Gözaltına alınan şüpheliler, emniyete götürüldü.

 

  •   Etiket
  •   Kaynak UlusalAjans

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI