07-10-2021 08:17:57

Evlenecek çiftler için ücretsiz SMA taraması

Sağlık Bakanlığı, evlenecek çiftlere, sinir hürelerini etkileyen ilerleyici bir kas hastalığı olan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığı riskine yönelik ücretsiz tarama başlatacak.
Evlenecek çiftler için ücretsiz SMA taraması

Bakanlık, Türkiye’de her yıl ortalama 170 bebeğin bu hastalıkla dünyaya geldiği SMA’ya karşı yeni bir adım attı. “Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı” kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kitinin alımı için düzenlenen ihale için yarın 11.00’e kadar teklif alınacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hızla hayata geçirileceği belirtildi.

AİLELERİN TALEBİYDİ

Taşıyıcı çiftlerin belirleneceği tarama programı ilk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Başkent Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilmişti. Uygulamayla nisan ayından bu yana sonuçları 21 günde elde edilen tarama testleri, yurt çapına yayılmış olacak. SMA’lı çocukların aileleri bugüne kadar Ankara’da 10’un üzerinde eylemle çocuklarının tedavi masraflarının karşılanmasının yanı sıra evlilik öncesi uygulanan tarama testlerine SMA’nın da dahil edilmesini talep etmişti.

  •   Etiket

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI