HABER AKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verdik diyerek açıkladı

 Tarih: 16-05-2019 00:38:50
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Cumhuriyeti Bas¸bakanı Adil Abdülmehdi ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik.' dedi. Irak Başbakanı Abdulmehdi, 'Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına, bizim topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil' dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "DEAŞ, PKK  ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi ve bu alanda  Türkiye-Irak arasında bir askeri iş birliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda karar verdik." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi baş başa ve  heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından resmi iftar yemeğine  geçti.

Erdoğan ve Abdulmehdi, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak  basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan,  Abdulmehdi ve beraberindeki heyeti Ankara'da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti  dile getirdi.

Abdulmehdi'nin beraberinde çok sayıda bakan ve aralarında Türkmenlerin  de bulunduğu parlamenter heyetiyle gerçekleştirdiği ziyarete büyük önem verdiğini  söyleyen Erdoğan, "Kendilerine Türkiye'ye hoş geldiniz demek istiyorum."  ifadesini kullandı.

Erdoğan, Irak halkının ve tüm İslam aleminin ramazanışerifini tebrik  ederek, "DEAŞ terörünü mağlup eden Irak güvenlik güçlerini bir kez daha tebrik  ediyorum. Bu uğurda şehit olan Iraklı kardeşlerimize yüce Rabbim'den rahmet,  yaralananlara da acil şifalar diliyorum." dedi.

Görüşmelerinde, Türkiye ve Irak ilişkilerini tüm boyutlarıyla  değerlendirdiklerini ve bölgesel gelişmeleri de ele alma fırsatı bulduklarını  bildiren Erdoğan, "Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması,  istikrar ve güvenliğin sağlanması Irak siyasetimizin temelini oluşturuyor.  Irak'ın zenginliği olan tüm etnik ve dini gruplar Türk halkının dostudur,  kardeşidir. Irak'ın uluslararası toplumla ilişkilerini geliştirme yönünde son  dönemde attığı adımları memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bölgesel rolünü yeniden  üstlenmesiyle Irak'ın barış ve istikrara daha önemli katkılar sağlayacağına  inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'nin Irak ile geçmişten bugüne ekonomik ve ticari  alanlarda kapsamlı iş birliklerinin olduğuna işaret ederek, 2003 sonrasında terör  ortamında dahi Türk yatırımcıların Irak'tan vazgeçmediğini, Irak'ın yeniden  imarına katkıda bulunduğunu dile getirdi.

İşçiler ve mühendislerin bu uğurda yeri geldiğinde canlarını  verdiklerini, bugün de aynı özveriyle Irak için birlikte çalışmaya hazır  olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Şu anda bildiğiniz gibi 20 milyar dolarlık bir  ticaret hacmini hedeflemiş bulunuyoruz. Tabii bu ticaret hacmine iyice yaklaştık  ama Irak ile Türkiye arasında 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yeterli değil.  Öyle zannediyorum ki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için bu yıl  içinde Irak'a yapacağımız ziyarette bu hedefi güncellemek durumunda olacağız,  inşallah orada daha büyük bir hedefi işaret edeceğiz." değerlendirmesinde  bulundu.

"İlişkilerimizi zenginleştirmek istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla Irak'a yönelik yatırımları artırmanın  yöntemleri üzerinde de gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerde fikir  teatisinde bulunduklarını aktararak, şunları söyledi:

"Her iki ülke iş adamlarının önündeki engelleri ortadan kaldırabilmek  için ahdi zeminin güncellenmesi hususunda dikkat çektik. Irak'ın yeniden imarı  konusunda DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kaldırılmasına ve Irak'ın  güneyine kadar uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi  teyit ettik. Irak'ta mevcut başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçirmek ve  tedricen yenilerini açmak suretiyle Irak'ın tüm bölgeleriyle ilişkilerimizi  zenginleştirmek istiyoruz."

Enerji sektöründe büyük iş birliği potansiyellerinin bulunduğuna  dikkati çeken Erdoğan, "Elektrik alanında Irak'ın yakın vadede ihtiyacının  karşılanmasına katkıda bulunabileceğimizi Sayın Başbakana ikili görüşmemde de  ifade ettim. DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir  an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik." dedi.

Erdoğan, bölgenin önceki yıl kuraklıktan, bu yıl da yoğun yağışların  sebep verdiği sellerden etkilendiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Özellikle Türkiye olarak geçtiğimiz yılki kuraklık döneminde Irak'a  elimizden gelen desteği sağladık. Değişen iklim ve artan ihtiyaçlar ele  alındığında tüm ülkelerin özellikle ilmin, teknolojinin sağladığı imkanları en  iyi şekilde kullanmaları mecburiyet haline gelmiştir. Ülkemiz sulama  teknolojileriyle artık su yönetimiyle, çevreci uygulamalarıyla suyun idareli  kullanımı konusunda önemli mesafe aldı. Bu tecrübemizi Irak ile paylaşmak  amacıyla bu alanda özel temsilcim olarak Profesör Doktor Sayın Veysel Eroğlu 50  kişiden oluşan bir çalışma grubu teşkil etmiş ve Irak'a münhasır bir eylem planı  hazırlamıştır. Bugünkü görüşmemizde bunu da ele aldık, hatta bu konuyla ilgili  gerekli olan bazı bölgelerde de barajlar yapılması konusunu gündeme getirmek  suretiyle bolluğun olduğu dönemde barajlardan istifade, hatta hatta bizden oraya  verdiğimiz suyun daha dikkatli, daha bu noktada israftan uzak bir şekilde  kullanımında bu barajların iş göreceğini de gündeme getirdik. Bugünkü  görüşmemizde benzer bir grubun Irak'ta teşkilini müteakiben çalışma grubumuzun  Irak'ı en kısa sürede ziyaret ederek süratle çalışmalara başlaması hususunda  mutabık kaldık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleriyle  mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi ve bu alanda Türkiye-Irak arasında bir  askeri iş birliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda  karar verdik ve bunun için de Dışişleri Bakanım, Savunma Bakanım ve İstihbarat  Teşkilatı Başkanım üçlü olarak muhataplarıyla bir görüşmeyi en kısa zamanda  gerçekleştirecekler." bilgisini paylaştı.

Görüş birliğinde oldukları bir diğer hususun da Suriye'nin toprak  bütünlüğünün korunması ve meseleye kalıcı bir siyasi çözüm bulunması olduğuna  işaret eden Erdoğan, bu bağlamda Irak'ın Astana Platformu'nda gözlemci olarak yer  almasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Erdoğan, görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

ADİL ABDULMEHDİ

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Türkiye ve Irak'ın  gündeme gelen sorunların giderilmesi için daha etkin ve beraber çalışması  gerektiğini belirterek, "Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına bizim  topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil.  Bu bağlamda da iş birliğimizi güçlendireceğiz." dedi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı  Abdulmehdi, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde ortak basın toplantısıdüzenledi.

Türk halkına, Türk hükümetine ve Cumhurbaşkanına göstermiş olduğu  misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Abdulmehdi, "Türkiye ve Irak iki komşu  ülke ve halkları kardeş ülkeler, ortak tarihe sahipler ve ortak çıkarları  bulunmakta. İnşallah geleceğimizi de beraberce umut verici bir perspektif  içerisinde inşa edeceğiz." diye konuştu.

Bugünkü görüşmelerin "yoğun ve verimli" olduğunu, çok önemli konuların  ele alındığını belirten Abdulmehdi, iki ülkenin ticaret hacmi hedefinin 20 milyar  dolar olduğunu ve bunun daha arttırılması arzusunda olduklarını kaydetti.

Ortak projelerle ikili ticaretin arttırılması, terörle beraber  mücadele edilmesi, yoksullukla mücadele ve kalkınmaya yönelik ortak adımların  atılmasını temenni ettiklerini dile getiren Abdulmehdi, "Biz Türkiye'nin bu yolda  çok büyük mesafeler kat ettiğini biliyoruz. Ekonomide, yönetimde, savunma  sanayiinde özellikle son zamanlarda çok büyük başarılara imza attığını biliyoruz.  Şu anda Irak'ın Türkiye'nin sahip olduğu tüm bu fırsatlardan faydalanmasının  zamanının geldiğini düşünüyorum. El ele vererek iki ülkenin, iki halkın ve  bölgenin çıkarına olabilecek birçok adım atabiliriz." ifadesini kullandı.

"Irak'ta tekrar güvensizlik ortamının olmasına asla müsaade  etmeyeceğiz"

DEAŞ'ın her ne kadar güçlenme çabasında olsa da etki boyutunun düşük  olduğunu söyleyen Abdulmehdi, "Irak topraklarında kontrol ettikleri hiçbir bölge  yok. Sadece belli hücreler şeklinde, küçük oluşumlar şeklinde hareket etmeye  çalışıyorlar ancak onları da biz güvenlik güçlerimizle yakından takip etmekteyiz  ve onlara hiçbir fırsat vermiyoruz. Irak'ta tekrar güvensizlik ortamının  oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin eskiden olduğu gibi hala Irak'ın yanında yer aldığını  söyleyen Abdulmehdi, "İnsanların korkup Irak'ı terk ettiği bir dönemde Türkiye  Irak'ı bırakmadı. En zor zamanlarında dahi Irak'ın yanında oldu ve canlarını feda  eden Türk kardeşlerimiz oldu. Bunların içinde Irak'ta çalışan Türk şoförlerinin  de maalesef hayatını kaybettiğini biliyoruz. Öte yandan, Türkiye'nin Iraklı  sığınmacılara kucak açmış olması da Irak tarafından asla unutulmayan bir  husustur. Bundan dolayı da minnettar ve müteşekkiriz." dedi.

"Topraklarımızdan Türkiye topraklarına bir güvenlik tehdidinin  oluşmasını kabul etmeyiz"

Abdulmehdi, ikili ve heyetlerarası görüşmelerde su, enerji, sınır  kapıları, ortak barajlar, projelerin hayata geçirilmesi gibi ikili bağlamda  birçok meselenin ele alındığını vurguladı.

Abdulmehdi, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Irak arasında birçok anlaşma var. Bu anlaşmalar arasında  2008 yılında bir güvenlik anlaşması da vardı ancak uygulama bağlamında bunun çok  etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyemeyiz. Şu an için sahada gündeme gelmiş  olan sorunların da giderilmesi bağlamında daha etkin ve beraber çalışmamız  gerektiğine inanıyoruz. Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına bizim  topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil.  Bu bağlamda da iş birliğimizi güçlendireceğiz."

Abdulmehdi, Türkiye ve Irak'ın iki kardeş ülke olarak meselelere ortak  çıkarlar bağlamında olması gereken, doğal çözümlerle yaklaşacağını vurguladı.

Irak'ın da Türkiye gibi siyasetin aktif olduğu, çok partili demokratik  bir ülke olduğunu belirten Abdulmehdi, her ne kadar terör ve diğer sosyal şiddet  türleri ülkede vuku bulmuş olsa da Irak'ın demokrasiye bağlılığının devam  ettiğini söyledi.

Abdulmehdi, Irak'ın kültürel ve etnik bağlamda çeşitliliğe ve ulusal  birlik konusunda herkesin bir araya geldiği bir yapıya sahip olduğuna dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

"Bizler gerçekten çok zor dönemlerden geçtik. Özellikle de bölgedeki  gerilimi daha da düşürmek için ne yapabiliriz konusunu Sayın Cumhurbaşkanı ile  görüştük. Halkların arzu ettikleri barışı ve güvenliği nasıl tesis ederiz  meselesini ele aldık. Şüphesiz Irak'ın maruz kalacağı herhangi bir tehdit ya da  tehlike aynı zamanda Türkiye'yi de tehdit edecektir. Bunu şu anda görmekteyiz  bölgede. Suriye'de olsun, diğer bölgelerde olsun. Aslında birbirimizden bağımsız  ve kopuk değiliz. Bölge olarak etkilenmekteyiz. Düşmana karşı, bizi tehdit eden  unsurlara karşı beraber mücadele etmekteyiz."

"Açık sözlülüğünüz ve yakınlığınızdan dolayı minnettarız"

Türk şirketlerinin Irak'ta büyük saygınlığa sahip olduğunu belirten  Abdulmehdi, ülkedeki şartların Türk şirketler için uygun olduğunu vurguladı.

Abdulmehdi, iki ülkenin bu konularda ilkesel anlamda bir sonuca  ulaştığı ve kabul ettiği anlaşmaların hayata geçirilmesini arzu ettiğini  vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ziyaret sırasında bu  anlaşmaların daha aktif bir şekilde hayata geçmiş olacağını dile getirdi.

Türkiye'yi, Körfez ülkelerini ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak, büyük  potansiyel barındıran demir yolları, geniş otoyollar ve bağlantı yolları gibi  projelerin bulunduğunu söyleyen Abdulmehdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konukseverlik  ve yakın ilgiden dolayı teşekkür etti.

Abdulmehdi, "Gerçekten açık sözlülüğünüz ve yakınlığınızdan dolayı  minnettarız. Siz her zaman ilişkilerde samimiyete ve sevgiye önem veren  birisiniz. Bundan dolayı zat-ı devletinize, Türkiye hükümetine ve çok değerli  Türk halkına tekrardan teşekkürlerimi iletmek isterim." diye konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER CUMHURBAŞKANI HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Bingöl'de güvenlik korucuları iftarda buluştu Bingöl'de güvenlik korucuları iftarda buluştu Bingöl Valisi Kadir Ekinci, güvenlik korucularıyla iftarda bir araya geldi.Anado..
Dünya Atabarı Oynuyor projesi Dünya Atabarı Oynuyor projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyunc..
PKK'ya ağır darbe! Cephanelik ele geçirildi PKK'ya ağır darbe! Cephanelik ele geçirildi Van'ın Başkale ilçesi kırsalında, jandarma ekipleri tarafından terör örgütü PKK'..
Bafra da Ahmet Bayrak (11), girdiği sulama kanalında boğuldu. Bafra da Ahmet Bayrak (11), girdiği sulama kanalında boğuldu. Samsun'un Bafra ilçesinde, Ahmet Bayrak (11), girdiği sulama kanalında boğuldu...
  SİYASET HABERLERİ
Kılıçdaroğlu: Hak mücadelesi, milli mücadele vereceğiz Kılıçdaroğlu: Hak mücadelesi, milli mücadele vereceğiz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'n..
Binali Yıldırım'dan CNN TÜRK'te flaş açıklamalar Binali Yıldırım'dan CNN TÜRK'te flaş açıklamalar AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım CNN TÜRK canl..
Bahçeli, eski model otomobilini hediye etti Bahçeli, eski model otomobilini hediye etti MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçen hafta Ankara turu attığı eski model otom..
Türkiye'den Kırgızistan'a sert tepki: Kabul edilemez Türkiye'den Kırgızistan'a sert tepki: Kabul edilemez Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kırgızistan Başmüftülüğünün düzenlediği ..
  DÜNYA HABERLERİ HABERLERİ
Trump İran'a meydan okudu! Trump İran'a meydan okudu! ABD Başkanı Donald Trump, İran'ı bir kez daha tehdit ederek, "Eğer İran savaşma..
ABD, hatalı saldırıdan ötürü Irak'tan özür diledi ABD, hatalı saldırıdan ötürü Irak'tan özür diledi ABD yönetimi, geçen ay Irak'ın kuzeyindeki Kerkük'te askeri bir aracın yanlışlı..
Avusturya'da Başbakan Yardımcısı istifa etti Avusturya'da Başbakan Yardımcısı istifa etti Gizli kamerayla çekilen görüntüleri gündeme bomba gibi düşen Avusturya Başbakan ..
FETO'nün ABD'deki sözleşmeli okulunda ikinci cinsel taciz iddiası FETO'nün ABD'deki sözleşmeli okulunda ikinci cinsel taciz iddiası Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'deki sözleşmeli okullarından Paterson San..
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Albayrak, CNN TÜRK canlı yayınında açıkladı: Keskin düşüşler göreceğiz Bakan Albayrak, CNN TÜRK canlı yayınında açıkladı: Keskin düşüşler göreceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak CNN TÜRK'te yayınlanan Hakan Çelik ile Ha..
Vatandaş 3 milyar dolarla oyunu bozdu Vatandaş 3 milyar dolarla oyunu bozdu Türkiye’ye karşı önce Ağustos ayında ilk kur saldırısını, daha sonra 31 Mart seç..
Rusya'da dolar tarih oluyor Rusya'da dolar tarih oluyor Rusya Merkez Bankası, 2018’de dolar rezervlerini altın, yuan ve Euro'ya çevirdi...
Bakan Albayrak: İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız Bakan Albayrak: İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "İstanbul’a yakışan finans merkezini en ..
  SPOR HABERLERİ
Galatasaray 22. şampiyonluğuna ulaştı Galatasaray 22. şampiyonluğuna ulaştı Süper Lig'in 33. haftasında zirve yarışındaki rakibi Medipol Başakşehir'i 1-0 ge..
Futbol: Spor Toto 1. Lig'de görünüm Futbol: Spor Toto 1. Lig'de görünüm Spor Toto 1. Lig'de normal sezon, 34. ve son hafta maçlarıyla tamamlandı.
Yüzme: Okullararası Yıldızlar Yüzme Şampiyonası Yüzme: Okullararası Yıldızlar Yüzme Şampiyonası Malatya'da, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünün 2019 yılı faaliyet..
Sergen Yalçın: Kazanmak İsterdik Ama Nasip Olmadı Sergen Yalçın: Kazanmak İsterdik Ama Nasip Olmadı Spor Toto Süper Lig'in 31. hafta maçında sahasında konuk ettiği Atiker Konyaspor..
  ERZURUM HABERLERİ
Oltu'da minik Kuran kursu öğrencilerine yıl sonu etkinliği Oltu'da minik Kuran kursu öğrencilerine yıl sonu etkinliği Oltu Müftülüğünce Güllük Cami Kuran Kursu ve 15 Temmuz Şehitler Bilgi Evi'nde eğ..
Erzurum Valisi Memiş 19 öğrenciyi iftarda misafiri etti Erzurum Valisi Memiş 19 öğrenciyi iftarda misafiri etti Erzurum Valisi Okay Memiş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dola..
Orta refüje çarpan taksi şarampole yuvarlandı: 1 yaralı Orta refüje çarpan taksi şarampole yuvarlandı: 1 yaralı Erzurum'un Oltu ilçesinde orta refüje vurup şarampole yuvarlanan taksinin sürücü..
Erzurum'da sprey boya kutusu patladı: 1 çocuk yaralandı Erzurum'da sprey boya kutusu patladı: 1 çocuk yaralandı Erzurum'da, ateşe atılan sprey boya kutusunun patlaması sonucu 1 çocuk yaraland..
  MAGAZİN HABERLERİ
Ünlü YouTuber Niah Selway'ın, Suya Olan Alerjisi Herkesi Şaşırttı! Ünlü YouTuber Niah Selway'ın, Suya Olan Alerjisi Herkesi Şaşırttı! Makyaj videoları ile ünlenen 21 yaşındaki İngiliz YouTube fenomeni Niah Selway, ..
Demet Şener ile Cenk Küpeli Dünyaevine Giriyor Demet Şener ile Cenk Küpeli Dünyaevine Giriyor Kanal D'deki 2. Sayfa programının haberine göre, eski manken Demet Şener ile iş ..
Emina Jahovic'in Estetik İçin Harcadığı Para Dudak Uçuklattı! Emina Jahovic'in Estetik İçin Harcadığı Para Dudak Uçuklattı! Mustafa Sandal ile evliliklerini bitiren ünlü şarkıcı Emina Jahovic'in yıllar iç..
Ünlü Sanatçı Bülent Ersoy, Korku Dolu Anlar Yaşadı! Ünlü Sanatçı Bülent Ersoy, Korku Dolu Anlar Yaşadı! Bülent Ersoy, geçtiğimiz akşam iftar yemeğini Nişantaşı'nda bir mekanda yaptı. S..
  İSTANBUL HABERLERİ
İstanbul Tuzla'da bir kahvehaneye silahlı baskın İstanbul Tuzla'da bir kahvehaneye silahlı baskın İstanbul Tuzla'da bir kahvehaneye silahlı baskında 2 kişi yaralandı. Saldırganın..
Çok önemli notuyla iletmişler Çok önemli notuyla iletmişler İSTANBUL'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'ye yönelik olarak düzenlenen operasyo..
 İstiklal Sergileri 19 Mayıs'ta 20.00'ye kadar ziyaret edilebilecek İstiklal Sergileri 19 Mayıs'ta 20.00'ye kadar ziyaret edilebilecek İstanbul Eminönü'ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi ve Ankara Ulus'taki Türkiye İş ..
Kayaşehir'de istinat duvarı çöktü! Bir kişi hayatını kaybetti Kayaşehir'de istinat duvarı çöktü! Bir kişi hayatını kaybetti Kayaşehir'de bir sitenin istinat duvarı çöktü. Olay yerine çok sayıda itfaiye ek..
  BÖLGE HABERLERİ
Araçlar bu hale geldi... İki kardeşin feci sonu! Araçlar bu hale geldi... İki kardeşin feci sonu! Bursa'nın Orhaneli ilçesinde Nalınlar Kavşağı'nda yağış sebebiyle kayganlaşan yo..
İki aile birbirine girdi! Ölü ve yaralılar var İki aile birbirine girdi! Ölü ve yaralılar var Batman’ın Kozluk ilçesinde arazi meselesi yüzünden iki aile arasında çıkan kavga..
Arişten Alyans Ziyafeti Arişten Alyans Ziyafeti Aile toplumun en temel yapı birimidir. Toplumların temelini oluşturan aile bağın..
  Profesyonel Hizmetler HABERLERİ
Ülkemize ve markalarımıza güvendiğimiz için sermaye artışı yaptık Ülkemize ve markalarımıza güvendiğimiz için sermaye artışı yaptık Doğtaş Kelebek Mobilya Başkanı Davut Doğan; “Ülkemize ve markalarımıza güvendiğ..
Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Habere Kolay Ulaşım İçin Doğru Adres Günümüzde insanların haberlere ulaşmak için kullandıkları farklı kaynaklar mevcu..
resmi ilanlar
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 32 19 4 9 67 31 66 +36
2 Medipol Başakşehir 32 19 4 9 47 19 66 +28
3 Beşiktaş 33 18 7 8 69 44 62 +25
4 Trabzonspor 33 17 7 9 61 44 60 +17
5 Yeni Malatyaspor 33 13 12 8 46 44 47 +2
6 Antalyaspor 33 13 14 6 38 52 45 -14
7 Atiker Konyaspor 33 9 8 16 40 38 43 +2
8 Alanyaspor 32 12 14 6 35 41 42 -6
9 Çaykur Rizespor 32 9 10 13 45 46 40 -1
10 Fenerbahçe 32 9 10 13 40 43 40 -3
11 Kayserispor 32 10 12 10 33 46 40 -13
12 Kasımpaşa 33 11 16 6 51 59 39 -8
13 Sivasspor 32 9 12 11 44 48 38 -4
14 MKE Ankaragücü 32 10 15 7 34 50 37 -16
15 Göztepe 32 10 18 4 35 41 34 -6
16 Bursaspor 32 6 11 15 26 36 33 -10
17 BB Erzurumspor 32 7 14 11 34 42 32 -8
18 Akhisarspor 32 6 19 7 31 52 25 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/05/2019 Akhisarspor vs Kayserispor
 19/05/2019 Bursaspor vs Göztepe
 19/05/2019 Alanyaspor vs Çaykur Rizespor
 19/05/2019 Galatasaray vs Medipol Başakşehir
 20/05/2019 BB Erzurumspor vs Fenerbahçe
 20/05/2019 MKE Ankaragücü vs Sivasspor
 26/05/2019 Atiker Konyaspor vs Akhisarspor
 26/05/2019 Beşiktaş vs Kasımpaşa
 26/05/2019 Çaykur Rizespor vs Trabzonspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/05/2019 İstanbulspor 2 - 5 Denizlispor
 18/05/2019 Gençlerbirliği 1 - 2 Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor 3 - 1 Altınordu
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor 1 - 6 Gazişehir Gaziantep FK
 18/05/2019 Adanaspor 1 - 4 Osmanlıspor FK
 17/05/2019 Altay 4 - 0 Elazığspor
 17/05/2019 Boluspor 3 - 2 Eskişehirspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok 0 - 3 Hatayspor
 17/05/2019 Afjet Afyonspor 2 - 2 Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 04/05/2019 Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
Yukarı