Bugun...CHP'den Trump yalnızlaştırılsın teklifi

Tarih: 15-12-2017 00:43:20 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararında yalnızlaştırılması gerektiğine işaret ederek, "Bunun için İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerine düşen en önemli görev Trump ile görüşmemek. ABD iç siyasetinde zaten sıkışmış olan Trump'a en büyük cevap,siyaseten yalnızlaştırma ve itibarsızlaştırma olmalıdır" dedi.


CHP'den Trump yalnızlaştırılsın teklifi

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk  Yılmaz, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nde alınan  kararlara ilişkin  yaptığı açıklamada, CHP'nin toprakları bütün  olan, barış içinde yaşayan, bağımsız, egemen bir Filistin devletinin  kurulmasından yana olduğunu belirtti. İsrail ve Filistin olmak üzere iki devletli çözüme başından beri  destek verdiklerini ifade eden Yılmaz, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'e ilişkin  aldığı kararı "talihsiz" ve "provokatif" olarak nitelendirdi.
   Yılmaz, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak gören kararın, bölgeyi  istikrarsızlaştırdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:   "Trump'ın Kudüs kararında yalnızlaştırılması gerekiyor. Bunun için  İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerine düşen en önemli görev Trump ile görüşmemek.  ABD iç siyasetinde zaten sıkışmış olan Trump'a en büyük cevap, siyaseten  yalnızlaştırma ve itibarsızlaştırma olmalıdır. Ben, 'İsrail terör devleti derim  ama Trump'la da görüşürüm.' dediğiniz anda o zaman samimi olmazsınız. ABD'de bir  çıkış yolu, destek arayan Trump, böyle talihsiz bir adım attı. Bu adımından  dolayı Trump, siyaseten cezalandırılmalı. Trump'la görüşülecekse bu zirvelerin  bir anlamı yok."
ılmaz, İİT üyesi 57 ülkenin Trump'ı kabul etmemesi durumunda Trump'ın  dış politikada yalnızlaşacağını ve hakkında tartışmaların başlayacağını bildirdi.
 KEŞKE ZİNVEDEN ÇIKSAYDI!
 Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Mısır ve Birleşik Arap  Emirlikleri'nin, İran tehdidine karşı İsrail'le yakınlaşarak, Kudüs konusunda  farklı bir tutum izlemelerinin talihsiz bir gelişme olduğuna işaret eden Yılmaz,  bunun Araplar arasındaki birliği ortadan kaldırdığına dikkati çekti.  İİT'nin toplantıda aldığı "Filistin'in başkenti Kudüs'tür" kararının  zaten geçmişten beri bulunduğuna değinen Yılmaz, "İİT'nin olağanüstü zirvesi,  dünyada siyasi bir duyarlılık yarattı. Bu çok önemli ve desteklediğimiz bir  konu." dedi.  "Keşke zirveden Trump'ı yalnızlaştıracak bir karar çıksaydı." diyen  Yılmaz,  şu değerlendirmelerde bulundu:   "O zaman çok ciddi şeyler olurdu. Yarın Trump bu ülkelere gitmek  istediğinde, 'Hayır kardeşim, sen yanlış karar aldın, seninle görüşmüyoruz, sana  da gelmiyoruz.' dendiği zaman, bu bir anlam ifade edebilir."

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI