17-11-2019 11:00:00 Son Güncelleme: 17-11-2019 12:46:34

Bakan Pakdemirli'den önemli açıklamalar

Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in moderatörlüğünde ekrana gelen Başkent Kulisi'nde önemli açıklamalarda bulunuyor.
Bakan Pakdemirli'den önemli açıklamalar

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkanlar;

 

 

Her alanda olduğu gibi tarımda çok büyük bir evrim geçirdi. 100 yıl önceki nüfus da bugün ki nüfus bir değil.  Bugün itibarıyla dünyanın ürettiği ve tükettiği miktar dengede.

 

 

 

Türkiye tarımda dünyada 7. sırada. Toprak kaynakları olarak dünyada 17. sıradayız. Önümüzdeki 20 yıl için şöyle bir ödevimiz var. Türkiye nüfusu 100 milyon sınırına yaklaşacak. Önümüzde 2 milyar hektar alan sulamaya açılabilecek alan var. Üreticiyi yönlendirme konusunda desteklerimizi kullanacağız. Birim sudan ne ürtiyoruz? Su kaynaklarını da optimize etmemiz gerekiyor. Su kaynaklarımız azalıyor. 50 yıllık 100 yıllık plan açıyla buna bakmak gerekiyor. Biz tarımı milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz.

-Tarım iflas etti, dışarıdan saman alıyoruz diyorlar?

Bunlar günlük siyasete alet ediliyor. İthalat kontrollü olduğu sürece sıkıntılı bulmuyorum. İlla ki herşeyi üreteceksiniz diye bir durum yok. Türkiye 20 milyon ton buğday üretilir, 1 milyon tonu tüketilir. Bizim un fabrikalarımız makarna fabrikalarımız boş mu kalsın. Alınan buğday buralarda kullanıyor. İhtiyaç varsa ithal edilir ve sanayici üretir.

Üreticiyi koruduğunuz sürece ithalat yapmanızda sakınca yok. Ben bakan olduğum sürede TMO hasat zamanı ithalat yapmadı yapamaz. 20 sene önce çiftçiye destek diye bir şey yoktu. Allah razı olsun destekler Cumhurbaşkanımız döneminde geldi. Bu sene 22 milyar TL destek var.

Fındıkta 16 TL fiyat açıkladık, biz açıklamasak 14 TL seviyesinde kalacaktı.Bu tamamen ihraç ürünü. Biz her zaman üretici dostu politikalar ürettik.

ISPANAKTAN ZEHİRLENME VAKALARI

Testleri yaptırdık, bu bir ilaç kalıntısı değil. Analizlerle yabani otlara rastlandı. İşin aslı o tarlaya zirai ilaç atılmadığı için üreyen otlar. Bu otlar temizlenmeli. 

Bir bilgi kirliliğe var, herkes yorum yapabiliyor. Bununla ilgili de bir yasa tasarısı çalışması yapıyoruz. 

 

 

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI