29-07-2020 13:26:04

Arefe günü yapılacak ibadetler neler? Arefe günü çekilecek tesbihler ve okunacak dualar

Kurban Bayramı 2020 senesinde 31 Temmuz 2020 kutlanmaya başlanacak. Arefe günü ise 30 Temmuz tarihinde idrak edilecek. Arefe gününe yaklaşırken yapılacak ibadetler, çekilecek tesbihler ve okunacak dualar araştırılıyor. İşte arefe günü yapılacak ibadetler...
Arefe günü yapılacak ibadetler neler? Arefe günü çekilecek tesbihler ve okunacak dualar

Arefe günü için geri sayılıyor. 30 Temmuz 2020 tarihine denk gelen arefe gününe az bir zaman kala arefe günü okunacak dualar ve çekilecek tesbihler araştırılacak konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı arefe günü yapılacak ibadetler merak konusu. Peki arefe gününde yapılacak ibadetler neler?

AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER NELER?

Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: "Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd."

İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen yolcu olan veya olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

AREFE GÜNÜ TESBİHLERİ VE ZİKİRLERİ

Arefe Günü Müslümanlar verilen şu 4 zikri çekebilirler.

1. İhlâs Suresi

2. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir.

3. Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk`adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh.

4. La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü biyedihil hâyrû vehüve alâ külli şey'in kadîr.

 

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI