Bugun...Ardahan Üniversitesin de İstiklal marşı ve Akif Konulu Konferans

Tarih: 13-03-2018 00:17:48 + -


Ardahan Üniversitesi Tarih Topluluğu, İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yılı münasebetiyle bugün Üniversite Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda ‘‘İstiklal Marşı’nın Kültürel Kimliği’’ adlı konferans gerçekleştirdi. Konferansa: Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan Üniversite idari-akademik kadrosu ve öğrenciler katıldı.


Ardahan Üniversitesin de İstiklal marşı ve Akif Konulu Konferans

Ardahan Üniversitesi Tarih Topluluğu, İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yılı münasebetiyle bugün Üniversite Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda  ‘‘İstiklal Marşı’nın Kültürel Kimliği’’ adlı konferans gerçekleştirdi. Konferansa: Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan Üniversite idari-akademik kadrosu ve öğrenciler katıldı.
Konferansta konuşmacı olarak yer alan Üniversite akademisyenlerinden Okt. Ahmet İlteriş Yalın, konuşmasına kahramanca mücadele veren askerlerimize selam göndererek ve şehitlerimize rahmet dileyerek başladı.
‘‘Askeri Cephenin Komutanı Mustafa Kemal Atatürk, Manevi Cephenin Komutanı ise; Mehmet Akif’dir.’’
Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’mızı konu edinen bir konuşma gerçekleştiren Okt. Yalın, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’nın birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini ifade ederek konuklara Akif’in hayatından kesitler sundu.
Ülkemiz için bir dönüm noktası olan Milli Mücadele Dönemi’nde savaşın manevi ve askeri cephesi olmak üzere iki cephesinin olduğunu vurgulayan Okt. Yalın, askeri cephenin komutanının Mustafa Kemal Atatürk, manevi cephenin komutanının ise; Mehmet Akif olduğunu belirtti. Özellikle Milli Mücadele Döneminde Akif’in etkin bir rol aldığını kaydeden Yalın, Akif’in farklı cephelerde ve ülkelerde ülkemiz adına önemli görevler üstlendiğini ve olayları yerinde tecrübe edinmesinin Akif’in duygu ve düşüncelerini etkilediğini ifade etti.
‘‘Akif Güçlü Bir Manevi Dünyaya Sahipti.’’
Konuşmasına devam eden Yalın: ‘‘Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş ve yıkılış sürecine şahit olan Akif’in hayatının büyük kısmının sosyo ekonomik buhran ve savaş içerisinde geçmesine rağmen, İstiklal Marşı’nın ilk dizesinin ‘‘Korkma’’ kelimesiyle başlaması Akif’in ne kadar güçlü bir manevi dünyaya sahip olduğunu göstermesi açısından çok önemlidir. Korkma kelimesi İslam’ın temel öğretisidir. İslam önce yapmamamız gerekenleri söyler. Hz. Peygamber (S.A.V) müşriklerden kaçarken Hz. Ebubekir’le Sevr Mağarasına sığınırlar. O sırada Müşrikler mağaraya gelir. Hz. Ebubekir müşriklerin yaklaşmasından endişe ettiğinde Hz. Peygamber ona ‘Ey Ebubekir Allah bizimledir. Korkma!’ Der.’’ Şeklinde konuştu. Konuşmasına devam eden Yalın, Akif’in: Siyasetçi, yazar, şair, milli nefer, ve hatip olma gibi farklı meziyetlere sahip olduğunu belirterek Akif’in özellikle Milli Mücadele Dönemi’nde cami cami gezerek Sevr Antlaşmasına karşı çıkmaları ve ayaklanmaları için halkı aydınlatan, uyandıran vaazlar verdiğini ve Milli mücadeleye büyük katkılar sağladığını belirterek konuşmasını sonlandırdı. Konuşmanın ardından Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan, Okt. Ahmet İlteriş Yalın’a teşekkür belgesini takdim etti. Program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 


DİĞER Ardahan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI