10-07-2024 08:28:43

Şiddetli sağanak sele neden oldu! Derelerin taşıp köylerin su bastığı ilde 1 kişi kayıp

Erzurum'un Narman, Karayazı ve Oltu ilçelerini vuran sellerde dereler taştı, bazı köy ve mahallelerde maddi hasar oluştu. Karayazı ilçesinde ise sağanak yağış sonrası debisi yükselen dereyi geçerken suya kapılan çoban Yakup Eren kayboldu. Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri çobanı bulmak için çalışma başlattı. Öte yandan Muş, Ağrı ve Kars'ın bazı ilçelerinde etkili olan şiddetli sağanak, sele yol açtı.
Şiddetli sağanak sele neden oldu! Derelerin taşıp köylerin su bastığı ilde 1 kişi kayıp

Erzurum'un Narman, Karayazı ve Oltu ilçelerinde şiddetli yağışlar sele neden oldu. Karayazı ilçesinde sel nedeniyle bir çoban derede kayboldu.

Yüksek sıcaklıkların etkisini gösterdiği şu günlerde Erzurum'u sel vurdu. 3 ilçede etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Narman ilçesinde yağışlar nedeniyle Alabalık Mahallesi'ndeki derelerde taşkın meydana geldi. Taşan dereler bazı tarım arazilerinin su altında kalmasına neden oldu. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen itfaiye ve jandarma ekipleri çalışma başlattı.

23 YAŞINDAKİ ÇOBAN DEREYİ GEÇERKEN SUYA KAPILIP KAYBOLDU

Karayazı ilçesine bağlı kırsal Sukonak Mahallesi'nde hayvan otlatan 23 yaşındaki Yakup Eren, sağanak sonrası debisi yükselen dereyi geçerken akıntıya kapıldı. Beraber hayvan otlattığı çobanın bilgi vermesi üzerine bölgeye jandarma, AFAD, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Derede kaybolan çobanı arama çalışmaları başlatılırken Trabzon Jandarma Komutanlığı'na bağlı arama kurtarma ekibi de bölgeye gönderildi. İş makinelerinin de destek verdiği ekipler, çoban Yakup Eren'i arama çalışmasını sürdürüyor.

SEL SULARI ARAZİLERİ BASTI

Oltu ilçesinde bağlı Nügürcük Köyü'nde aşırı yağışlardan dolayı taşan Dümbüllü Deresi, vatandaşları korkuttu. Sel suları ile coşan dere ekili arazilere zarar verirken evleri de tehdit etmeye başladı. Vatandaşlar taşan dereden korunmak için kendi imkanları ile önlem alırken ekipler hasar tespiti için bölgeye sevk edildi.

MUŞ'UN MALAZGİRT İLÇESİNİ DOLU VURDU

Muş'un Malazgirt ilçesinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle İyi Komşu ve Yolgözler köyleri beyaza büründü. Dolu sonrası başlayan sağanak yağmur ekili tarım arazilerinde hasara yol açtı.

Dolu ve sağanak yağışın tarım arazilerinde zarara yol açtığını belirten Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, "İlçemize bağlı İyi Komşu ve Yolgözler köyümüzde yoğun yağmur ve dolu etkili oldu. Tarım arazileri büyük ölçüde zarar gördü. Bu köylerimizde hasar tespit çalışmaları yapılıp çiftçilerin mağduriyetlerinin en kısa sürede giderilmesi için elimizden geleni yapacağız." dedi.

AĞRI

Ağrı'da bir süredir devam eden sağanakta, Eleşkirt ilçesine bağlı Akyumak köyünde sel meydana geldi. Selde yollar ve bazı araçlar hasar gördü, bazı hayvanlar telef oldu ve bir otomobil suya kapılarak sürüklendi. Otomobilin sürüklenmesi cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. İl Özel İdaresi ekipleri köyde çalışma başlattı. Doğubayazıt ilçesine bağlı Tutak köyünde de sel, bazı ahırların duvarlarının çökmesine ve evlerdeki eşyaların zarar görmesine neden oldu. Kaymakamlık ve Kızılay ekipleri köye gelerek incelemelerde bulundu.

KARS

Kars'ta da iki gündür aralıklarla devam eden sağanak hayatı olumsuz etkiliyor. Kağızman ilçesine bağlı Akçay köyünde meydana gelen sel, bazı tarım arazilerine zarar verdi. Kentte sağanak etkisini sürdürüyor.

  •   Etiket
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI