SİYASET - Ardahan Gazetesi Ardahan Haberi Ardahan Haber - Son Dakika Haberle https://ardahanhaberi.com/siyaset-/ Siyaset Haberleri sondakika siyaset hakkında Güncel Haber ve bilgiler tr https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com/images/genel/ArdahanHaberi-site-logo-.png https://ardahanhaberi.com 315 90 Ardahan Haberi: Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Cumhurbaşkanı Erdoğan yapıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Sabiha Gökçen Havalimanı İstasyonu'nda gerçekleştirilen Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı Açılış Töreni'nde, bu metro hattının hayırlı olmasını diledi.

 

Uzunluğu 7,4 kilometre olan 4 istasyonlu metro hattının Sabiha Gökçen Havalimanı'nı Pendik'e, Anadolu Adliyesi'ne ve Kadıköy'e bağladığını belirten Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı'na Pendik'ten 10 dakikada, Kartal'dan 12 dakikada, Kadıköy'den 50 dakikada ulaşmanın mümkün hale geldiğini söyledi. Erdoğan, gelecek birkaç ay içinde şu an devam eden yatırımlar da tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanı'na kadar ulaştıracaklarını dile getirdi.

Bugünkü açılışla İstanbul'daki raylı sistem ağı uzunluğunu 270 kilometrenin üzerine çıkardıklarını aktaran Erdoğan, halen inşası süren projelerle bu rakamın 366 kilometreyi geçeceğini ifade etti.

İstanbul'daki raylı sistem ağının yarısının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından kente kazandırıldığını dile getiren Erdoğan, "Birileri bizim yaptığımız bu raylı sistemleri ne yapmak istiyor, sahiplenmek istiyor. Bunların kimler olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Ama bunlara en güzel dersi inşallah haziranda vermeye var mıyız? Öyleyse gece gündüz çalışmaya var mıyız? Karşımdaki bu muhteşem katılım zaten bunu ispat ediyor." diye konuştu.

Türkiye genelindeki 811 kilometrelik şehir içi raylı sistemin 312 kilometresinin yine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca gerçekleştirildiğine dikkati çeken Erdoğan, "Az önce buraya geldik, yerin altında 32 metre ve raylı sistemle geldik ama hiç gürültü, şu, bu yok. Altı dakikada bindiğimiz yerden buradayız. İşte bunun adı yol medeniyettir. Raylı sistem medeniyettir. Bu medeniyete, bu moderniteye benim vatandaşlarım layıktır. Benim hanım kardeşlerim layıktır, benim beyefendi kardeşlerim layıktır. Benim gençlerim layıktır. İşte şu anda da inşası süren 185 kilometrelik raylı sistemle bu rakam daha da artacak. Görüldüğü gibi, muhalefet inşaatı başlamış metro hatlarına hafriyat dökerken biz bakanlığımız ve belediyelerimiz vasıtasıyla vatandaşlarımızı en hızlı, en güvenli, ekonomik ulaşım ağı olan raylı sistemlere kavuşturmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Belediye başkanlığı döneminden bugüne, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla millete eser ve hizmet üretmenin gayreti içinde olduğunu kaydeden Erdoğan, gerek kendi belediye başkanlığı döneminde, gerek Kadir Topbaş'ın belediye başkanlığı döneminde, gerekse de Mevlüt Uysal döneminde hep aynı kararlılıkla yola devam ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 20 yılda ülkeye ve şehirlere kazandırılan asırlık eserler sayesinde milletin hayat kalitesini yükselttiklerini, böylece yeni nesillere üzerinde Türkiye 100 yılını inşa edebilecekleri güçlü bir altyapı bıraktıklarını belirtti.

Artık "Türkiye yüzyılı" manifestosu doğrultusunda çalışacaklarını aktaran Erdoğan, Türkiye yüzyılının inşasını hep birlikte gerçekleştireceklerini vurguladı.

"CHP çöp, çukur, çamur demektir"

İstanbul sevdasını tarif etmeye kelimelerin kafi gelmeyeceğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz sevgimizi bu şehre ve insanlara yaptığımız hizmetlerle gösteriyoruz, lafla değil. Milletimizin teveccühüyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlendiğimiz 1994 yılında teslim aldığımız İstanbul'u hatırlayın. Şehrin incisi Haliç'i kokan, caddeleri ve sokakları çukurdan geçilmeyen, suları akmayan, pislikten yüzüne bakılmayan, insanları patlayan çöp dağlarının altında ölen, nerede Ümraniye'de, 39 kardeşimiz o çöp dağlarının altında ne yazık ki öldü. Kim vardı İstanbul Belediyesinin başında, CHP vardı. CHP demek çöp demektir, CHP demek çukur demektir, CHP demek çamur demektir. Ve biz dert yükü, mutsuz bir İstanbul devraldık. Fatih'in emanetine asla yakışmayan bu kötü tablo karşısında 'Bismillah' deyip hemen hareket geçtik. Önümüze çıkarılan sayısız engele rağmen bu aziz şehir için çalıştık, koşturduk, ter döktük. Şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman bahane arama, bahanelere sarılma kolaycılığına tevessül etmedik. Hatırlayın, Haliç'i temizledik değil mi? Fakat biz Haliç'i temizlediğimiz zaman Haliç'ten 9,5 kilometre mesafede Alibeyköy'ün arkalarındaki bir taş ocağını adeta o çamur için depo yaptık. Bütün o çamuru oraya yığdık ve orayı da daha sonra adeta millet bahçesine çevirdik. Ne kadar? 600 dönümlük orayı millet bahçesi yaptık."

Meselenin imkan değil, inanç, gayret ve beceri meselesi olduğunu millete gösterdiklerinin altını çizen Erdoğan, altyapıdan üstyapıya İstanbul'un tüm sorunlarını birer birer masaya yatırıp çözüm yollarını tespit ettiklerini, kaynağını bulup temellerini atarak sorunun çözümü için işe başladıklarını kaydetti.

Erdoğan, İstanbul halkından aldıkları destekle şehrin sadece görüntüsünü değiştirmekle kalmadıklarını, ruhunu da canlandırdıklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yahya Kemal Beyatlı'nın "Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul" şiirini okudu.

İstanbul'a sadece yaşarken değil, öldükten sonra da sevecek bir aşkla bağlı olduklarını, bunun için İstanbul'un her meselesiyle, bu işin sorumlularından bile daha çok ilgilendiklerini ifade eden Erdoğan, ulaşımından, sağlık tesislerine, denizinin ve havasının temizliğinden güvenliğine, turizminden ticaretine kadar bu şehrin her gündeminin kendi gündemlerinde olduğunu söyledi.

İstanbul'da yaşayan her vatandaşın meselesinin kendi meseleleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yeri geldiğinde eli İstanbul'da, gözü başka yerlerde olanların eksiğini de yine biz tamamlıyoruz. Sel oluyor, kar yağıyor, yangın çıkıyor veya başka bir kriz yaşanıyor bakanlarımızla, kurumlarımızla, anında olaya bizzat yerinde vaziyet ediyoruz. İstanbul'un belediye başkanı nerede? Bodrum'da. Ama Erdoğan'ın bakanları nerede? Vakaların olduğu yerde. Yeri geliyor Elazığ'da, yeri geliyor bakıyorsunuz Kastamonu'da, yeri geliyor bakıyorsunuz aynı şekilde Bartın'da. Niye? Bir yerde olay mı var, sel mi var, afet mi var? Tabii ki Erdoğan bütün arkadaşlarıyla buna ne yapacak, müdahale edecek." diye konuştu.

"Bana İstanbullu vatandaşım soruyor 'Bu belediye başkanı ne iş yapar?' "

Devlet yönetmenin, bakkal dükkanı yönetmeye benzemediğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hastane yapıyoruz, yolu eksik kalıyor. Ama benim önceki belediye başkanlarım, bir hastane yaptığım zaman gerek rahmetli Topbaş gerek Mevlüt Uysal hemen bizimle beraber yol yapımına girerlerdi. Şimdi mevcut belediye başkanı 'Ben de bir köşesinden tutayım', yok böyle bir derdi. Şu anda göreve geldiğinden beri her taraf çukur. Bir asfalt dök, şu yolları düzenli görelim. Yok. Arkadaş ben İstanbulluyum, burada doğdum, burada büyüdüm ve 4,5 sene de belediye başkanlığı yaptım. Nerede, neyin, nasıl olduğunu gayet iyi bilirim. Onun için de bana İstanbullu vatandaşım soruyor 'Bu belediye başkanı ne iş yapar?'"

"Tek gayemiz bu ülkeye, bu şehre hizmet etmektir"

"Haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi, benim İstanbullum verecektir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fakat görevi olmadığı halde ilgili bakanlığımız hemen bu sorunları çözüyor, milletimizi mağdur etmiyor. Her alanda İstanbul'u ve İstanbul halkını kolluyor, kendi haline terk etmiyor. Çaresiz, sahipsiz bırakmıyor. Çünkü bizim derdimiz siyaset, bizim derdimiz makam, mevki değildir. Bizim tek gayemiz bu ülkeye, bu şehre hizmet etmektir. Bugün açılışını yaptığımız metro hattını da bu anlayışın yeni bir tezahürü, yeni bir ürünü olarak görüyorum. Bay Kemal, herhalde burayı da sahiplenmezsin." şeklinde konuştu.

"Yolu bu şehre düşmüş olup da hala özlemini çekmeyen kimseyi görmedim"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un sadece Türkiye'nin en büyük ve en güzel şehri, en büyük kültür ve sanat, ticaret merkezi değil, bu şehrin aynı zamanda bölgesinin lokomotifi, dünyanın en gözde merkezlerinden biri olduğunu, siyasetçisiyle, iş insanıyla, sanatçısıyla, sporcusuyla, turistiyle, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın gelip geçtiği, bir müddet yaşadığı, hatta yerleşip kaldığı bir şehirden bahsettiğini söyledi.

Böylesine yoğun insan trafiğinin yaşandığı bir yerde kimi küçük sıkıntıların ortaya çıkabildiğini vurgulayan Erdoğan, "Buna rağmen İstanbul'un merkezi konumunun bu şehre ve insanlarına sağladığı avantajlar, kazançlar, getiriler, yol açtığı yükün kat be kat üzerindedir. Ne diyor o güzel kelamıkibarda 'Cihan-ara cihan içindedir arayı bilmezler / O mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler'. Gerçekten de İstanbul'da yaşayıp, İstanbul'un sadece değerlerini değil, bölgesinde ve dünyada taşıdığı anlamı da bilmeyen çok kimse var." dedi.

Yaşanan her küresel krizin Türkiye'nin ve onun vitrini olan İstanbul'un önemini bir kez daha artırdığına değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Salgın krizi yaşanıyor, dünya gözünü ve kalbini bu coğrafyaya çeviriyor. Ne diyor 'Türkiye neredeyse, biz oradayız' diyor. Savaş başlıyor, dünyanın istikameti yine buraya dönüyor. Küresel emtia ve özellikle de gıda krizi tehdidi baş gösteriyor yine çare burada aranıyor. Çünkü Türkiye ve İstanbul sadece kıtaları birleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda düğümleri çözüyor, atılacak adımları kolaylaştırıyor, ruhları yumuşatıyor, etrafına barış ve sevgi iklimi yayıyor. Dünyanın neresine gidersek gidelim, yolu bu şehre düşmüş olup da hala özlemini çekmeyen, tekrar kavuşmanın hayalini kurmayan kimseyi görmedim. Seviyorlar Türkiye'yi, seviyorlar İstanbul'u. Bunun için İstanbul'a sahip olduğu tüm renkleri, güzellikleri, değerleriyle hep beraber sahip çıkmaya var mıyız? Kimseyi herhangi bir sebeple ötekileştirmeden, horlamadan, dışlamadan bu şehirde yaşayan her bir insanı kucaklayacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapı kapı dolaşırken istikbali ve istiklali korumaya öncelik vereceklerini, inancımıza, kültürümüze, aile kurumuna yönelik saldırılara kesinlikle göz yummayacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  milleti millet yapan şeyin aile olduğunu söyledi.

Bu aileye kendilerinden daha iyi sahip çıkacak bir partinin olamayacağını anlatan Erdoğan, "Onun için de ailelerimize sahip çıkacağız. Ailelerimize laf söyletmeyeceğiz. Gençlerimize sahip çıkacağız, gençlerimizi mankurtların eline düşürmeyeceğiz. Güya özgürlüklerin beşiği Batı'da asla teşebbüs edemeyecekleri rezillikleri burada sergilemek isteyenlerin derdi hürriyet değil, sosyal yapımızı tahrip ederek geleceğimize darbe vurmaktır." diye konuştu.

"Her kesimin temel hak ve özgürlüklerini kullanabilmeleri hususunda ne kadar hassasiyet gösteriyorsak milli ve manevi değerlerimizin korunması konusunda da aynı derecede dikkatli davranacağız." ifadesini kullanan Erdoğan, bu iki yaklaşımın birbirinin zıttı değil, tamamlayıcısı olduğuna inandıklarını söyledi.

Erdoğan, İstanbul halkı ile birlikte şehri sadece güvenli, huzurlu, müreffeh değil aynı zamanda evlatlarımızın geleceğinin de teminatı olan bir yer haline getirmekte kararlı olduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin son 20 yılında ülkemize pek çok eser ve hizmet kazandırdık. Ülkemizin her köşesiyle birlikte İstanbul'da da her bir vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamış olmak, bu hizmetlerin başında geliyor. Bunu da terör örgütlerinin başını ezerek ve suç örgütlerini darmadağın ederek başardık. Hatırlayın 20 yıl önce ne diyorlardı; 'Bir numaralı sorun terör.' Öyle mi? Nerede terör, kaldı mı? Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te, Bestler Deresi'nde, bütün buralarda terörü yerle yeksan ettik. Ama PKK'nın parlamentodaki temsilcileri hala bunu savunmanın gayreti içindeler. Son dönemde terör örgütlerinin bu huzur ve güven iklimini bozmak için yeniden harekete geçirildiklerini görüyoruz."

"PKK'nın uzantısı terörde kadınları kullanıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin'deki son saldırının bu sinsi senaryonun en alçak örneklerinden biri olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Kardeşlerim, işte bakın malum parti, PKK'nın uzantısı terörde kimleri kullanıyor? Kadınları kullanıyor. Düşünün Mersin'de, bu iki kadın kendilerine bomba bağlıyor ve bu şekilde polis evine saldırıyor. Doğrusu acımaktan başka elimizden ne gelir. Ben bu iki tane kadın teröriste bir yerde acıyorum. Neden? İşte diyorum ki; bu partinin kadın mensupları hadi bakalım, konuşun. Kandil'de bu kadınları yetiştirenler, terörist olarak yetiştirenler, benim ülkemin kadınlarına bunun hesabını verebilirler mi? Diyarbakır'daki malum partinin önünde aylardır, yıllardır duran Diyarbakır annelerine bunun hesabını verebilirler mi? İşte kardeşlerim onun için çok çalışacağız ama ben burada annelere, hanım kardeşlerime çok güveniyorum ve ben hanım kardeşlerime şunu söylüyorum, unutmayın kale içeriden fethedilir. Ne demek bu, yani kalenin içinde kimler var, anneler var ve bu işin faturasını anneler siz kesecekseniz. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anneler, babalar, gençlerimize sahip çıkacağız ve gençlerimizle birlikte bu sinsi planı bozacağız." diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"PKK'nın Suriye'de Amerika'nın desteğiyle kontrol ettiği bir yerden bu eğitim yapıldı. Saldırganları terör örgütüne katılım konusunda himaye ve teşvik eden HDP'dir. Bu teröristleri kamuoyu önünde savunma, teröristleri aklama görevini de CHP üstlenmiştir. Bu oyunu görüyorsunuz değil mi? Kimlere bu alçak oyunda hangi rolün verildiğini görüyorsunuz değil mi? Terör örgütünün bu eyleminin tek bir amacı vardır; O da Türkiye'nin huzurunu, istikrarını, güvenliğini bozmaktır. Böylece milletimize yeniden o eski Türkiye'nin kanlı ve karanlık günlerini hatırlatmanın peşindeler. Şimdi bir soru sormak istiyorum; peki böyle bir durumdan kim kazançlı çıkacak? Bu oyunun 81 vilayetiyle Türkiye'ye kazandıracağı bir şey var mı? Bu oyunun 85 milyon vatandaşıyla milletimize kazandırmayacağı da açık. Bu oyunun bölgemizde zaten diken üstünde duran milyonlarca mazluma kazandırmayacağı da belli. Öyleyse bu oyunun tek bir kazananı olacaktır o da; Türkiye düşmanlarıdır, Türk milletinin düşmanlıdır. Dolayısıyla terör örgütleri üzerinden tezgahlanan, bu oyuna destek veren herkes safını Türkiye düşmanlarından yana belirlemiş demektir."

Aklı başında hiçbir siyasetçinin, hiçbir gazetecinin, hiçbir sivil toplum temsilcisinin, hiçbir vatandaşımızın kendini böyle bir duruma düşürmeyeceğine inandığını dile getiren Erdoğan, "Maalesef bir türlü terör örgütünün güdümünden kurtulup sivil ve meşru siyaset yapmayı beceremeyen HDP, bu ihanette yine başrolü oynamaya taliptir. Bizim asıl üzüldüğümüz ise lafa geldiğinde cumhuriyetle yaşıt olduğunu, Atatürk'ün partisi olduğunu söyleyen CHP'nin, bölücü terör örgütünün kuklası ve oyuncağı durumuna düşürülmesidir. Buradan bir şey söylüyorum; benim için Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla 85 milyon biz yaradılanı severiz yaradandan ötürü anlayışıyla bu yolda yürüyoruz."

"8 ay sonra sandıkları Allah'ın izniyle patlatıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." dedi.

Karşısındaki topluluğun coşkusundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, "Sizlerle iftihar ediyorum. Durmayacağız. 8 ayımız var. Cumartesi günü bu kardeşinizi Meclis konuşmasında dinlediniz mi? Nasıl buldunuz? Öyleyse durmuyoruz, yola devam ediyoruz. 8 ay sonra da sandıkları Allah'ın izniyle patlatıyoruz." şeklinde konuştu.

Kurdele kesim törenini izlemeye gelen vatandaşların coşkusuna işaret eden Erdoğan, "Maşallah, muhteşem bir katılım var. Elinize, ayağınıza, dilinize sağlık. Ne diyor şair; 'Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan. Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan. Elde sensin, dilde sen, gönüldesin, baştasın. Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.' Maşallah." ifadelerini kullandı.

"Ya Allah bismillah" diyerek kurdeleyi kesen Erdoğan, protokol üyelerinden günün anısına makasların kendilerinde kalmasını istedi.

Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, milletvekilleri ve belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören öncesinde metro hattının Kurtköy istasyonuna gelip ilk sürüşü gerçekleştirerek, Sabiha Gökçen Havalimanına ulaştı.

Bakan Karaismailoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye takdimi ve kurdele kesiminin ardından tören sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tören sonrasında sahneye çıkan Ali Paşa Karadağ isimli vatandaşla sohbet etti. Karadağ, Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminden beri destekçisi olduğunu belirterek, sevgisini ifade etti

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-pendik-sabiha-gokcen-havalimani-metro-hatti-acilis-cumhurbaskani-erdogan-yapildi/126269/ Sun, 02 Oct 2022 18:50:33 +0300
Ardahan Haberi: Eylem ABD merkezli
Soylu, şu bilgileri verdi:

“Bu eylem Amerika merkezli bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirenler Mümbiç’ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibariyle tam 12-13 saat paraşütlü motorla beraber Tarsus’a geldiler. Sabah 10’a doğru Tarsus’ta kıyıya yakın bir yere indiler. Sabah 10’dan sonra akşama kadar orada kaldılar. Ve oradan yürüyerek normal vatandaşların arabalarına binerek, onlar da insaniyet namına götürmüşler. Ondan sonra da eylemleri gerçekleştirdiler.

Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum. İlk kez Amerika tarafından bizden bir şey istendi. Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ve istihbarat birimlerimizden, ‘Şu eylem yapan silahların seri numaralarını sizden istiyoruz” dediler dün. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çok güzel bir cevap verdi. İstihbarat Teşkilatımız, ‘Siz ilk önce PKK’ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz.’ diye.”

Saldırıda 1 tutuklama

Öte yandan saldırının ardından “Zozan Tolan” kod adlı PKK’lı Dilşah Ercan ile bağlantılı olduğu öne sürülen 22 kişiyi gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.K., çıkarıldığı hakimlikçe “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. 15 şüpheli de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-eylem-abd-merkezli/126268/ Sun, 02 Oct 2022 18:44:22 +0300
Ardahan Haberi: Tatil bitti, Meclis yeni yasama yılına başladı

Yasama yılının açılışı nedeniyle ilk tören TBMM’deki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un anıta çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasama yılı açılış konuşmasını yapmak üzere Genel Kurul’un toplanmasından birkaç dakika önce geldiği Meclis’te, en yaşlı TBMM Başkanvekili sıfatıyla MHP’li Celal Adan tarafından törenle karşılandı. Genel Kurul saat 14.00’te Şentop başkanlığında toplandı.

‘Osmanlı da bizim’

 Şentop, birleşimi açarken yaptığı konuşmada, son dönemdeki “Osmanlı” tartışmasına örtülü vurgu yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nun cihan devleti olduğunu belirten Şentop, bugüne kadar gelen Türkiye tarihinin hoşa giden veya gitmeyen yönleriyle bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurguladı. Şentop, “Türkiye’nin coğrafi birliğini bozmak ne kadar yanlış ve kabul edilemez ise, farklı devletlerin, yapıların ve yöneticilerin devamlılık içinde inşa ettiği Türkiye tarihini parçalamak da o ölçüde tehlikeli, yanlış ve gayri millî bir tavırdır. Türkiye’yi bu aziz millete vatan kılmak için gayret sarf eden beylikleri, devletleri, hanedanları, komutanları, devlet adamlarını, tarihin seyri nasıl ilerlemiş olursa olsun, birbirlerinin düşmanları veya rakipleri değil, tamamlayıcıları olarak görmeliyiz. Selçuklu da bizimdir, Osmanlı da bizimdir, elbette ve mutlaka, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti bizimdir, hepimizindir” dedi.

Yunanistan’a mesaj

Türkiye’nin vatan toprağının tek bir karışından ve Mavi Vatan’ın tek bir damlasında geçeceğini düşünenlerin “ölümcül ve yıkıcı bir yanlış” içinde olacağına belirten Şentop, Yunanistan’ı sert bir dille uyardı. Şentop, “100 yıl önce emperyalizmin aparatı olmuş Yunan politikacılar yüzünden yaşanan, kendi deyimleriyle, ‘Küçük Asya Felaketi’nden ders almalıdırlar. Mesailerini Yunanistan vatandaşlarının sorunlarını çözmeye harcamaları gereken Yunan politikacılar, eğer emperyalizmin buyruğuyla Türkiye’ye saldırganca yönelmek niyetindeyseler bilsinler ki, bu hamleleri 100 yıl önceki gibi yine kesin bir şekilde Türkiye’nin zaferiyle ve onlar için felaketle sonuçlanacaktır. Üstelik felaketin bu sefer gerçekleşeceği yer ‘Küçük Asya’ olmayacaktır” dedi.

Seçimlere bir yıldan az zaman kaldığına dikkat çeken Şentop, bu seçim döneminin de büyük bir demokratik olgunlukla sonuçlandıracağına inandığını söyledi. Şentop konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı salona davet etti.

Resepsiyona düşük katılım

Meclis başkanlarının yasama yılı açılışı dolayısıyla geleneksel olarak düzenlediği resepsiyon, pandemi nedeniyle verilen iki yıl aranın ardından dün akşam ilk kez yeniden düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile siyasi parti liderleri ve bakanların katılmadığı törene, milletvekilleri de rağbet göstermedi. AK Parti’yi Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Grup Başkanı İsmet Yılmaz ve Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç’un temsil ettiği resepsiyonda, CHP’li Meclis Başkanvekili Haydar Akar ile Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan, Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Levent Bülbül ile İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve Grup Başkanvekili Erhan Usta hazır bulundu.

Seçime kadar yoğun gündem

TBMM’nin 2023 seçimleri için tatile gireceği tarihe kadar milletvekillerini yoğun bir gündem bekliyor. Meclis normal mesaisine 4 Ekim’de siyasi partilerin grup toplantıları ve genel kurul toplantısı ile başlayacak.

Gündemin ilk sırasında geçen yasama yılında görüşmeleri ertelenen, AK Parti ve MHP’nin “dezenformasyonla mücadele” gerekçesiyle getirdiği yasa teklifi bulunuyor. Uzun süredir gündemde bulunmasına karşın görüşülemeyen “Ruh Sağlığı Yasası” teklifinin de Meclis’in öncelikli gündemi olması bekleniyor.

AK Parti’nin bir süredir üzerinde çalıştığı ağırlıklı olarak ekonomik düzenlemelerin yer alacağı torba yasa teklifi de önümüzdeki hafta TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 yılı bütçe teklifi de 17 Ekim’e kadar Meclis’te olacak. Bütçe teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerin ardından Aralık’ta Genel Kurul’da ele alınacak.

AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için emeklilik düzenlemesi, asgari ücretin gelir vergisi dilimlerinden etkilenmemesi, öğrencilerin KYK kredi borçlarının faizinin silinmesini içeren düzenlemeler de Meclis’in önemli gündem başlıkları arasında yer alacak.

Şentop’un odasında liderler buluşması

Meclis açılışından notlar özetle şöyle:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da açılışta hazır bulundu. Milletvekili olmadığı için daha önce görüşmeleri locadan takip eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise törene katılmadı.

Yüksek yargı organları başkanları, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları, bakanlar, eski Meclis Başkanları Bülent Arınç ve Cemil Çiçek ile üst düzey bürokratlar görüşmeleri localarından takip etti. Rusya ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçileri görüşmeleri takip eden yabancı misyon temsilcileri arasında yer alırken, ABD büyükelçisi törene gelmedi.

Erdoğan’ı AK Parti milletvekilleri ayakta alkışlarla karşıladı. Bahçeli ve parti grubu ile İYİ Parti grubu da Erdoğan’ın salona girişinde ayağa kalktı. CHP ve HDP sıraları ise ayağa kalkmamayı tercih etti.

Liderler buluştu

Erdoğan açılış konuşmasının ardından Meclis Başkanı Şentop, Bahçeli ve Destici ile Meclis Başkanlık makamına geçerek bir süre sohbet etti. Görüşmeye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, grup başkanvekilleri ve bazı milletvekilleri de katıldı. Erdoğan’a Meclis’ten ayrılırken Şentop, Bahçeli ve TBMM Başkanvekili Adan eşlik etti.

‘AK Parti’nin grup toplantısını dinledik’

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Genel Kurul çıkışında gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına ilişkin değerlendirmelerini sorması üzerine “AK Parti’nin Grup toplantısını dinledik. Bütçe konuşması gibi” dedi. Ardından Erdoğan’a, “cesaretin ve yüreğin varsa bütçe toplantısına, bütçe konuşmalarına katılırsın, sunuşunu yaparsın ve beni dinlersin” çağrısını yaptı.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-tatil-bitti-meclis-yeni-yasama-yilina-basladi/126267/ Sun, 02 Oct 2022 18:44:22 +0300 Ardahan Haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomasi zaferlerini kaleme aldı

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşındaki ara bulucu rolü dikkatleri çekiyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan gıda krizinin çözümü, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana en kapsamlı esir takası... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasi zaferleri Politico'nun makalesinde de yer aldı.

ABD merkezli yayın kuruluşu Politico, internet sitesinde Rusya Ukrayna savaşında gelinen son durum, ülkelerin tutumları, Avrupa'nın ne yapabileceği ve enerji krizinin yer aldığı bir makale yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasi zaferleri de makalede yer aldı.

"TÜRKİYE ARA BULUCU KONUMUNDA"

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, tahıl koridoru ve esir takası anlaşmalarındaki diplomatik çaba ve başarısından övgüyle söz edildi.

Ülkelerin tavırlarının savaşın gidişatına göre değiştiği yazılan makalede, Türkiye'nin hala bir arabulucu konumunda olduğunun altı çizildi.

ERDOĞAN'IN DİPLOMATİK ZAFERLERİ

TRT'de yer alan bilgilere göre, tahıl koridoru anlaşmasının yanı sıra, esir takası anlaşmasının da Türkiye sayesinde yapıldığı vurgulanan makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomatik başarısına yer verildi.

Makalede, "Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Kremlin ile 'açık hatları' koruyor hem de Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve Kırım da dahil olmak üzere tüm topraklarının kurtarılmasını desteklediğini yineliyor." denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR‘Bütün tuzakları boşa çıkardık’Haberi Görüntüle

"ERDOĞAN TARAFLARIN YAKINLAŞMASINA YARDIMCI OLDU"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucu 200 savaş esirinin mübadele edildiğini duyurmuştu.

Türkiye'nin öncülüğünde hayata geçirilen Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana en kapsamlı esir takası Avrupa basınının gündeminde yer almıştı.

Manşetlerde "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mübadelenin başarılı şekilde devam etmesi için tarafların yakınlaşmasına yardımcı oldu." denildi.

DÜĞÜM İSTANBUL'DA ÇÖZÜLDÜ

Tüm dünyayı etkisi altına alan gıda krizinin çözümü Türkiye'den geldi. Her iki ülkeyle yürütülen iyi ilişkiler, atılan tarihi imzalarla son buldu. Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon ton tahılın sevkiyat düğümü İstanbul'da çözüldü.

 Dünya basını bu anlaşmayı son dakika olarak televizyonlarına ve internet sitelerine taşıdı. "Anlaşma, Türk diplomasisinin meyvesidir" denildi.

"ERDOĞAN SAVAŞIN KÜRESEK ETKİLERİNİĞ HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYOR"

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya-Ukrayna krizinde oynadığı rolden övgüyle söz etti.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaş boyunca Putin ile olan yakın ilişkisini koruyarak savaşın küresel etkilerini hafifletmeye çalıştığı, son görüşmede de Ukrayna'nın topraklarının geri verilmesi gerektiğinin de altını çizdiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulundaki konuşmasında kullandığı, "Savaşın hiçbir zaman kazananı olmayacağını düşünüyoruz, adil bir barış sürecinin ise kaybedeni olmayacaktır. Makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik süreç yoluyla krizden onurlu bir çıkış yoluna ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verilen açıklamada, "Erdoğan, tahıl müzakerelerinde merkezi bir rol oynadı" görüşüne yer verildi.

Yaklaşık 50 milyon kişiyi etkileyecek gıda krizinde tahıl koridoru dünyaya nefes aldırdı. Türkiye'nin çabalarıyla açılan Karadeniz'de oluşturulan koridorun gıda krizi ile mücadeleye etkisi okyanusları aştı.

Tahıl fiyatlarında düşüş yaşanırken, gıda ürünlerine erişimin yolu açıldı. Karadeniz'de krize karşı atılan adım, uzak coğrafyalara da olumlu yansıdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRErdoğan, Putin ile görüştü: Müzakerelere bir şans daha verinHaberi Görüntüle

"ERDOĞAN ARA BULUCU OLACAK TEK LİDER"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem Putin hem de Zelenskiy ile yürüttüğü iyi ilişkiler dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor. Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, "Erdoğan bu savaş süresince Avrupa güvenliğinin ana ara bulucusu haline geldi" yorumunu yaptı.

Moskovskiy Komsomolets gazetesi de Cumhurbaşkanı`nın Ukrayna ve Rusya arasında ara bulucu rolü oynayabilecek tek lider olduğunun altını çizdi.

"GÜÇLÜ BİR ÜLKENİN VERDİĞİ GÜÇLÜ BİR DESTEK"

İtalyan haber ajansı ANSA, haberinde Zelenskiy`nin "Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın ziyareti güçlü bir ülkenin verdiği güçlü bir destek mesajı" sözlerini manşet olarak kullandı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cumhurbaskani-erdogan-in-diplomasi-zaferlerini-kaleme-aldi/126266/ Sun, 02 Oct 2022 18:44:26 +0300
Ardahan Haberi: 6'lı masada ikinci tur toplantıları Ankara'da başladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ilk tur toplantılarının ardından 42 gün sonra yeniden bir araya geldi.

Liderler, bugün saat 14.00'te CHP Genel Merkezi'nde buluştu. Kılıçdaroğlu, konuklarını parti genel merkezi önünde karşıladı. Bu toplantıda diğer toplantılardan farklı olarak; liderler önce toplantılarını gerçekleştirecek ardından yemek yenilecek.

Liderler Buluşması'ndan sonra ortak açıklama yapılması beklenirken, bu toplantıda ayrıca, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritası için bir komisyon kurulacağı ve yayımlanacak ortak metinde somut adımların yer alacağı belirtildi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-6-li-masada-ikinci-tur-toplantilari-ankara-da-basladi/126265/ Sun, 02 Oct 2022 18:44:21 +0300
Ardahan Haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4. Dünya Göçebe Oyunları Açılış Programı nedeniyle bulunduğu Bursa'nın İznik ilçesinde, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile bir araya geldi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cumhurbaskani-erdogan-kirgizistan-cumhurbaskani-ile-gorustu/126255/ Fri, 30 Sep 2022 08:35:54 +0300
Ardahan Haberi: TBMM Başkanı Şentop, Macaristan’da Gül Baba Türbesi'ni ziyaret etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Macaristan temaslarını sürdürüyor. Şentop, başkent Budapeşte’de bulunan Türkiye ile Macaristan'ın iş birliğiyle restorasyonu yapılan Osmanlı dönemi eserlerinden Gül Baba Türbesi'ni ziyaret etti. Şentop yaptığı açıklamada, “Ecdadımızdan kalan manevi iklimi bizlere hissettiren bu türbe, iki ülke dostluğunun ve ortak tarihinin en kalıcı simgelerinden biri” dedi.


]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-tbmm-baskani-sentop-macaristan-da-gul-baba-turbesi-ni-ziyaret-etti/126254/ Fri, 30 Sep 2022 08:35:13 +0300
Ardahan Haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Göçebe Kültürü' açıklaması: Yitip gitmesine rıza gösteremeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'nın İznik ilçesinde Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen ve 4 gün sürecek olan 4'üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış törenine katıldı. Etkinlik alanında kurulan Cumhurbaşkanlığı Çadırı’nda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüşen Erdoğan, ağaç dikimi töreni ve at tesliminin ardından Dünya Göçebe Oyunları filmi gösterimini izledi. Törende Tanrı Dağları’ndan getirilen su da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Etkinliğin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması ile başladı. Erdoğan, açılış konuşmasında şunları kaydetti:

 

 

"Ülkemizin mavi incisi İznik'ten her nerede olurlarsa olsunlar, spora, sanata kültüre ortak geleceğimize gönül veren tüm kardeşlerime kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum. Bilindiği gibi göçebe oyunlarının ilki 2014 yılında Kırgızistan'da ata topraklarında yapılmıştır. Daha sonraki diğer iki göçebe oyunları da 2016 ve 2018’de yine Kırgızistan'ın ev sahipliğinde düzenlendi. Türk devletleri teşkilatı liderler zirvesinde bu oyunları geleneksel bir spor organizasyonu olarak kabul ettik.

Bugün de her iki yılda bir düzenlenen göçebe oyunlarının dördüncüsünde İznik'te sporcularımız ve misafirlerimizle birlikteyiz. Esasen İznik'teki bu organizasyon 2020 yılında gerçekleştirilecekti. Tüm dünya ile beraber ülkelerimizi de etkileyen Kovid-19 salgını sebebiyle ertelemek mecburiyetinde kaldık. Hamdolsun, bugün dördüncü göçebe oyunlarının her köşesi buram buram tarih, kültür ve tabiat kokan İznik'te başlatıyoruz. Göçebe kültürü derken insanlık tarihi kadar eski bir gerçekten bahsediyoruz.

İnsan toplulukları binlerce yıl boyunca çeşitli sebeplerle bulundukları yerlerden ayrı, başka coğrafyalarda kendilerine yeni hayat alanları aramışlardır. Aynı şekilde belirli bir coğrafyada sürekli veya mevsime göre yer değişti. Hayatlarını sürdüren topluluklar da vardır. Bu uzun yolculuklar sırasında karşılaşan insan toplulukları birbirlerini etkilemişlerdir. Her ne kadar medya ve iletişim araçları dünyayı küçük bir köy haline getirmiş olsa da bugün hala kültürün ve insani ilişkilerin en etkili taşıyıcısı, dünyanın her yerinde şehirleşmenin artması, iş imkanlarının çeşitlenmesi, güvenlik ve gıda ihtiyaçlarının merkezi devletler eliyle sağlanması, hiç şüphesiz göçebeliği epeyce sınırlandırmıştır.

İnsanlığın binlerce yılına damga vuran bu kültürün yitip gitmesine hiçbirimiz rıza gösteremeyiz. Bunun için gerek açılışını yaptığımız oyunlarla gerekse benzer diğer faaliyetlerle göçebe kültürünün farklı yönleriyle yaşatılmasında büyük fayda görüyoruz. Nitekim ülkemizde istiklalimizin ve istikbalimizin güvencesi olarak Toros dağlarında dumanı tüten Yörük çadırını ifade ediyoruz

Göçebe Oğulları'nı dünya çapına yayan bu organizasyonu da insanlığın kadim mirasını gelecek kuşaklara bırakma misyonuyla önemli görüyorum. Spordan sanata, gastronomiden geleneksel sporlara kadar pek çok deneyimi gençlerimize ve misafirlerimize yaşatacak göçebe oyunlarının düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Oyunlarda yarışacak sporcularımıza ve diğer etkinliklerde yer alacak katılımcılara başarılar diliyorum. İştirakleri ve katkılarıyla bu oyunların yaşatılmasına, geleceğe miras olarak bırakılmasına destek olan dostlarımıza da teşekkür ediyorum."

 

 

'BU OYUNLAR ÖZGÜN BİR İŞ BİRLİĞİ PLATFORMU'

Dünyanın içinde bulunduğu krizde, İznik’te düzenlenen ve Türk dünyasını bir araya getiren Göçebe Oyunları’nın önemli bir iş birliği platformu olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bölgemizin dini ve etnik çatışmalarla, gerilimlerle, krizlerle kavrulduğu bir dönemde barışı, dayanışmayı, yardımlaşmayı esas alan bu oyunların özgün iş birliği platformu olduğuna inanıyorum. Türkiye olarak böyle önemli bir programa, İznik gibi köklü bir tarih ve medeniyet şehrinde ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. Oyunlara katılan ülkelerle bu vesileyle kurduğumuz münasebetlerin ve katılımcılar arasında gelişen pozitif enerjinin hepimize yeni bir kültürel diplomasi kapısı açacağını düşünüyorum. Göçebe oyunlarının dördüncüsüne 102 ülkeden 3 binden fazla sporcunun katılması, bu umudumuzu güçlendiriyor" dedi.

 

 

Oyunların özellikle gençlerin ufkunu genişleteceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Oyunlar boyunca yapılacak geçmişten günümüze, geleneksel spor müsabakaları sadece gençlerimize hoşça vakit geçirtmekle kalmayacak, aynı zamanda onların bu alanlara ilgisini de artıracaktır. Atlı sporların, güreşlerin içinde bulunduğu 40’tan fazla dalda yapılacak müsabakalarda yarışacak binlerce sporcumuzun heyecanını şimdiden görebiliyoruz. Gastronomi programlarında 20 ayrı ülkenin mutfak lezzetleri katılımcılarla buluşacak.

Hat, ebru, boya, cam, el işi, filografi, bez bebek, sedef, keçe yapımı ve elbette merkezi İznik olan çinicilik başta olmak üzere çok sayıda geleneksel sanat da göçebe oyunları programında yer alıyor. Ülkemizden ve dünyadan pek çok tanınmış sanatçı konserleriyle, halk oyunları ekipleri gösterileriyle çocuklarımız korolarıyla etkinliğimizin renklenmesine katkı verecek. Geri dönüşümden kolajen, oyuncak tasarımından resme kadar birçok atölye çalışması da oyun programında bulunuyor. Görüldüğü gibi her yönüyle zengin, cazip, dinamik bir göçebe oyunlarına şahitlik edeceğiz. Bunlar arasında çocuklarımıza yönelik çalışmaları özellikle önemli görüyorum. Çocuk Obası adıyla kurulan alandaki etkinlikler çocuklarımıza hoş vakitler yaşatacaktır. Göçebe Oyunları Deneyim Merkezi ise ziyaretçilere geçmişten bugüne yolculuk yaptırarak hoşça vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Yetenekli sanatçı ve zanaatkarlarımızın göz nuru, el emeği, alın teri eserleri de sergi ve fuar alanı ile etno pazarda sergilenecek" diye konuştu.

 

 

'KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ'

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz bu oyunlara dünyada giderek yok olmaya yüz tutan bir kültürel zenginliğe sahip çıkmak, onu yaşatacak zemini oluşturmak olarak bakıyoruz. Burada yapılan her faaliyet bir anlamda tarihi canlandırma, hafıza tazeleme, hafızaya kaydetme misyonuyla hazırlanıyor. Oyunların, halklarımızı birbirine yaklaştıran yeni ve kalıcı ilişkiler olabilmesine imkan sağlayan diplomasi yönünü de en az bunun kadar önemsiyoruz. İnşallah bundan sonra her 2 yılda bir düzenli olarak sürekli gelişerek, büyüyerek, zenginleşerek, renklenerek devam edecek göçebe oyunlarına her türlü katkıyı yapmayı sürdüreceğiz. Bu duygularla bir kez daha hepinize hoş geldiniz diyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dünya Etnospor Konfederasyonu başta olmak üzere bu etkinliğin düzenlenmesine katkı veren herkese tekrar teşekkür ediyorum." 

 

 

102 ÜLKEDEN 3 BİNİN ÜZERİNDE SPORCU KATILIYOR

'Gelenekten Geleceğe Bir'iz!' sloganıyla düzenlenen 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları 13 branşta, 102 ülkeden, 3 binin üzerinde sporcunun katılımıyla başladı. 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları'nın ilk gününde kökpar- kökbörü, geleneksel okçuluk ve atlı okçuluk müsabakaları gerçekleştirilirken, ziyaretçiler alanda kurulan el sanatları atölyeleri, yöresel tanıtım çadırları ve uygulamalı atölyelerde kültür ve sanat alanında farklı deneyimler yaşadı.

 

 

Resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve Kazakistan Meclis Başkanı Yerlan Koşanov da katıldı. Yurt içi ve yurt dışından 500’ün üzerinde gazetecinin takip ettiği etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasının ardından konuk ülkeler geleneksel danslarını sahneledi. Mehter takımının da sahne aldığı programda, bazı sporcular da atlarla gösteri yaptı.

 

 

Açılış programının tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alanda kurulan Cumhurbaşkanlığı Çadırı'nda konuk ülke başkanları ve temsilcileriyle görüştü. Erdoğan, daha sonra kentten ayrıldı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cumhurbaskani-erdogan-dan-gocebe-kulturu-aciklamasi-yitip-gitmesine-riza-gosteremeyiz/126253/ Fri, 30 Sep 2022 08:35:34 +0300
Ardahan Haberi: Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na sert tepki: Sizin bu devletle bir meseleniz var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu, iki gün PKK’nın ipini bekledin. Bizi yine şaşırtmadın. Sizin bu devletle bir meseleniz var. Yapılan saldırıyı ilk önce adamların DEAŞ'a yıktı. Tutmayınca adamların ‘cinnet geçiren bir kadın Polis’ yalanına sarıldı. Derdiniz, ortağınız PKK'yı kurtarmak. Saldırıyı PKK yaptığı belli olup, devletin yargının tespitlerine rağmen teröristleri gazeteci kılığına sokup Türkiye’ye ‘en büyük gazeteci cezaevi’ iftirasıyla teröristleri aklaman ortaya çıkınca PKK açıklamasına sığınacak zavallısın. Bir teröristi taşıyan taksici teşhisini yaptı. Hoşuna gitmeyecek ama parmak izleri ile yapılan çalışmada bir tanesinde eşleşme çıktı. Kurtarıcın PKK’nın açıklamasındaki teröristlerle ilgili tüm detaylara da çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

Soylu paylaşımının devamında, “PKK’nın açıklamasını referans alıp kabul ettiği teröristlerle ilgili henüz sonucu çıkmamış raporların üzerinden terör örgütünü ve utanılacak parti raporunu korumaya alıyorsun. Yani terör örgütünün tespiti imkansız Suriyeli isim verip, Zozan arkadaşımızın ‘yani Dilşah Ercan’ bu olayla herhangi bir ilgisi yoktur, görevinin başındadır’ demesine sığınmaktan bile utanmıyorsun. 6’lı masada sıkıştın. PKK’ya sığındın. Yazıklar olsun” ifadelerine yer verdi.