ERZURUM - Ardahan Gazetesi Ardahan Haberi Ardahan Haber - Son Dakika Haberle https://ardahanhaberi.com/erzurum-/ Erzurum Haberleri sondakika Erzurum hakkında Güncel Haber ve bilgiler tr https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com/images/genel/ArdahanHaberi-site-logo-.png https://ardahanhaberi.com 315 90 Ardahan Haberi: Erzurum tahsilatta yüzde 66.2'ye ulaştı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü 2022 Ağustos ayı dönemi İller İtibariyle Merkezi Yönetim Bütçe İstatistiklerini paylaştı. Erzurum'da bu yılın Ocak-Ağustos diliminde tahakkuk eden 2 milyar 964 milyon TL tutarındaki verginin 1,9 milyar TL'lik dilimi tahsil edildi. İlde tahsil edilen verginin tahakkuk eden vergiye oranı yüzde 66,22 olarak gerçekleşti

Erzurum Ağustos Ayı Verileri

Erzurum Ağustos ayı vergi tahsilat oranı yüzde 66,22 olarak kaydedildi. İl, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesi ve Doğu Anadolu illeri tahsilat ortalamalarını geçti. Bölgede vergi tahsilatının tahakkuka oranı sıralamasında Tunceli ilk sırada yer alırken, Erzurum tahakkuk eden vergide 3, tahsil edilen vergide 2, tahsilat oranında ise 2'inci sırada yer aldı.

Ağustos Ayı Tahsilat Oranları ve Erzurum

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ağustos 2022 verileri üzerinden DOSİAD tarafından gerçekleştirilen analize göre tahsil edilen verginin tahakkuk eden vergiye oranı Erzurum'da yüzde 66,22, KUDAKA İstatistik Bölgesinde yüzde 66,30 Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 49,0, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 52,16 oldu.

Ağustos Ayı Bölgesel Veriler ve Erzurum

DOSİAD analizlerine göre, Tahakkuk eden vergi tutarı Erzurum'da 2,9 milyar, KUDAKA istatistik Bölgesinde 3,8 milyar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 8,2 milyar, Doğu Anadolu Bölgesinde 19,7 milyar TL olarak açıklandı. Erzurum'un tahakkuk eden vergi tutarı payı Doğu Anadolu Bölgesinde ise yüzde 15,03 olarak aktarıldı

Ağustos Ayı Bölgesel Tahsilat

Bu yılın 8 aylık diliminde tahsil eden vergi tutarı Erzurum'da 1,9 milyar, KUDAKA istatistik Bölgesinde 2,5 milyar, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 4.0 milyar, Doğu Anadolu Bölgesinde 10,2 milyar TL oldu. Erzurum'un tahsil edilen vergi tutarı payı Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 19,1 olarak hesaplandı

Ağustos Ayı Bölge İlleri Tahsilat Oranları

Erzurum vergi tahsilat oranı yüksekliği kaydında, bölgenin ekonomik boyutta öne çıkan diğer üç ilinden Van ve Elazığ'ı geride bıraktı. Doğu Anadolu Bölgesi illeri bazında vergi tahsilat oranı Tunceli'de yüzde 76,36, Kars'ta yüzde 14,55, Erzurum'da yüzde 66,2, Ardahan'da yüzde 65,90, Bingöl'de yüzde 61,48, Muş'ta yüzde 59,82, Erzincan'da yüzde 66,12, Bitlis'te yüzde 55,11, Iğdır'da yüzde 59,21, Ağrı'da yüzde 59,67, Elazığ'da yüzde 63,37, Malatya'da yüzde 66,91, Van'da yüzde 41,90, Hakkari'de yüzde 36,36 olarak açıklandı. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-tahsilatta-yuzde-66-2-ye-ulasti/126142/ Thu, 22 Sep 2022 17:42:46 +0300 Ardahan Haberi: Erzurum ile Azerbaycan’ın Şuşa şehri kardeş oldu

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen ‘Kardeş Şehir Protokolü İmza Töreni’ne Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Azerbaycan Cumhuriyeti Şuşa Devlet Tarih ve Mimari Koruma Alanı Başkanı Meftun Abbasov ve Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev katıldı.

Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin sarsılmaz bir iradenin temelinde giderek daha da güçlendiğini söyleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Esaret dolu günlerde bir yandan cephelerde bir yandan da Ermeni Taşnak Çeteleri ile savaşan Erzurum’un yokluk ve kıtlıkla mücadelesine o günlerde Azerbaycanlı kardeşlerimiz yetişti. Bakü Müslüman Cemiyet-i Hayriyesi, Kardaş Kömeği yani ‘Kardeş yardımı’ adı altında Dadaşlara yardım elini uzattı. Bu yardımla ilgili görevlendirilen Genceli Seyidov, ülkesinde toplanan yardımları Erzurum’a getirdi. Genceli Yiğit Seyidov ve arkadaşları yardımla sınırlı kalmayarak, Ermeni katliamlarının yaşandığı günlerde Erzurumlularla birlikte omuz omuza mücadele etti. Seyidov, Ermeni idaresinin hileli planıyla Erzurum Belediye heyeti ile birlikte şehit oldu. İşte bu nedenledir ki Can Azerbaycan’a duyulan sevgi Erzurum’da adeta ebedileşmiştir” dedi.

ŞUŞA AZERBAYCAN KÜLTÜRÜNÜN BEŞİĞİ

Şuşa’nın Azerbaycan kültürünün beşiği olarak bilindiğini ifade eden Sekmen, şöyle devam etti:

"Şuşa Karabağ'ın başkenti Hankenti'ne nazır antik bir kalenin içinde ve etrafında gelişmiş, müstahkem kale şehirdir. Şuşa bizim tam 28 yıldır vatan hasretimizdi. Şuşa demek Azerbaycan demekti. Şuşa Azerbaycan için onur, milli gurur ve haysiyet meselesiydi. Zafere susamış Azerbaycan'ın kahraman ordusunun Şuşa’ya girdiği gün, Azerbaycan için son yüzyılın en büyük mutluluğuydu bu. Can Azerbaycan hasret kaldığı vatan toprağına hamd olsun kavuşmuş oldu. Tüm dünya, Türklerin gücünü ve büyüklüğünü Şuşa’da da görmüş oldu. Bu manada Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak; can Azerbaycan’ımızla olan ilişkilerimizin güçlenmesi ve kardeşliğimizin pekişmesi noktasında çok özel adımlar atmaya devam edeceğiz. Bilindiği gibi bu önemli adımlardan biri de ‘Kardeş Şehir’ projemizdir. Belediye meclisimizde alınan kararla; Şuşa ile Erzurum kardeş şehir oldu. Bugün bu protokolle iki şehrin kardeşliği de taçlanmış oldu. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Erzurum’un, kardeş şehrimiz Şuşa ile daha sıkı bir şekilde ticari, sosyal, ekonomik, sanatsal ve kültürel bağlarını güçlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

ŞUŞA VE ERZURUM DÜNYANIN İKİ ÖNEMLİ KENTİ

Azerbaycan Cumhuriyeti Şuşa Devlet Tarih ve Mimari Koruma Alanı Başkanı Meftun Abbasov, protokol imza töreninde, "Şuşa ve Erzurum, Dünya’nın iki önemli tarih kentidir. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey ile imzaladığımız protokolle Şuşa ve Erzurum kardeş şehir oldu. İki tarihi şehrimiz de birbirine çok benziyor ve ortak özellikleri de çok fazla… Bugün çok önemli bir gün. Erzurum’daki Şuşa ve can Azerbaycan’a duyulan sevgi, Mehmet Sekmen Başkanımızın kentteki yatırımlarda can Azerbaycan’ımıza duyulan bu ilgiyi, bu sevgiyi yatırımlara nakşetmesi bizleri çok mutlu ediyor” diye konuştu.

Törende daha sonra Sekmen ile Abbasov, iki kenti kardeş yapan protokolü imzaladı. Günün anısına Sekmen ve Abbasov birbirlerine hediye verdi.

 

 ]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-ile-azerbaycan-in-susa-sehri-kardes-oldu/126118/ Thu, 22 Sep 2022 01:03:24 +0300
Ardahan Haberi: Erzurum'da PKK/KCK'nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyonda 1 kişi tutuklandı

Erzurum'da terör örgütü PKK/KCK'nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 zanlıdan biri tutuklandı, biri adli kontrol şartıyla olmak üzere 2 kişi serbest bırakıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube (TEM) ve İstihbarat Şubesi ekipleri, terör örgütü PKK/KCK'nın faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Teknik ve fiziki takibin ardından Hınıs ilçesinde yaşayan R.K, R.Y. ve A.A'nın evlerine Özel Hareket Şube Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Zanlılardan 2'si adreslerinde, 1'i şehir dışına kaçmak isterken yakalandı.

Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman, materyal ve tabanca fişekleri ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edilen zanlılardan R.K'nin örgütün gençlik yapılanmasında "sözde sorumlu" olduğu öğrenildi.

Savcılıkça ifadeleri alınan şüphelilerden R.K. tutuklanma, R.Y. adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edilirken, A.A. salıverildi.

Hakimlik, R.K'nin tutuklanmasına, R.Y'nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-da-pkk-kck-nin-genclik-yapilanmasina-yonelik-operasyonda-1-kisi-tutuklandi/125821/ Mon, 05 Sep 2022 18:10:57 +0300 Ardahan Haberi: Erzurum'da Rahvan At Yarışı Heyacanı

ERZURUM'un Yakutiye ilçesinde 2'nci düzenlenen Geleneksel Rahvan Atları Koşusu'nda, renkli anlar yaşandı. Türkiye'nin dört bir yanında getirilen atların yarıştığı koşuya, erkeklerin yanı sıra kadınlar da büyük ilgi gösterdi.

Yakutiye Belediyesi'nin kırsal Umudum Mahallesi'nde yaptırdığı Rahvan At Koşu Tesisleri'nde, 2'nci kez Geleneksel Rahvan Atları Koşusu yapıldı. Türkiye'nin dört bir yanından getirilen atların yarıştığı koşuyu; Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar Palandöken Belediye Başkanı Muhammed Sunar, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer ve çok sayıda katılımcı seyretti. Erkeklerin yanı sıra kadınların da büyük ilgi gösterdiği koşuda, renkli anlar yaşandı. İnsanlık tarihinde ilk olarak Türklerin atları ehlileştirdiğini belirten Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, Kaşgarlı Mahmut, Divan-ü Lugati't-Türk'te 'At, Türkün kanadıdır' diyerek, bunu en güzel biçimde ifade etmiştir. Çok eski bir ırk olan rahvan atlar, Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türklerle gelen gerçek Türk atlarıdır. Orta Asya'dan göç hareketleri ile Anadolu'ya gelen rahvan atlar, Selçuklu ve Osmanlılarca da korunarak, günümüze kadar ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar, düğün ve panayırların en gözde faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede asırlık bir gelenek günümüze kadar taşınmıştır dedi.

TOPLAMDA 9 KATEGORİDE KOŞU YAPILDI

Rahvan at geleneğinin Erzurum'da asırlardır yaşatıldığını hatırlatan Uçar, Bizler de Yakutiye Belediyesi olarak bu ata sporumuzu yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla böyle bir tesisi yaparak, geçen yıl hizmete açtık. Geçen yıl ilk yarışları da büyük bir coşku ile gerçekleştirdik. Yapımını tamamen kendi imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz, ülkemizin bu alandaki en iyi tesislerinden biri olarak sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Türkiye'nin 7 bölgesinden gelen 70 atlı, toplam 9 kategoride koşu yaptı ifadelerini kullandı. Erzurum Valisi Okay Memiş de Rahvan at yarışı, çok spesifik bir alan. Bu at hayvanları o kadar güzel, o kadar özel, o kadar değerli ki; ayrı bir kültür gerçekten. Bundan 150 yıl önce trenleri saymazsak, karada atlar tek ulaşım aracıydı. Onun için çok değerliler. Ayrıca at biniciliği de ayrı bir kültür. Hem batıda hem kendi medeniyetimizde, Türk-İslam kültüründe çok önemli bir yeri var dedi.

BİRİNCİLER BELLİ OLDU

Baş kategorisinde Gaziantep'ten 'Boeing' isimli atı ile Mehmet Çiçektaş, Baş Altı kategorisinde Gaziantep'ten 'Deli' isimli atı ile Ali Çalı, Büyük Orta kategorisinde Ordu'dan 'Saçsız' isimli atı ile Sezgin Yeniyurt, Küçük Orta kategorisinde Diyarbakır'dan 'Fecra' isimli atı ile Şeref Ömeroğlu, Deste kategorisinde Diyarbakır'dan 'Yıldızhan' isimli atı ile Nevzat Lali, Dörtlü Taylar kategorisinde Mardin'den 'Sarraf' isimli atı ile Abdulbaki Özgün, Üçlü Taylar kategorisinde Gaziantep'ten 'Banko' isimli atı ile Ercan Öden, İkili Taylar kategorisinde Erzurum'dan 'Nazlı' isimli atı ile Murat Haki, Beşli Taylar kategorisinde Gaziantep'ten 'Savcı' isimli atı ile Orhan Ömeroğlu birinci oldu. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-da-rahvan-at-yarisi-heyacani/125820/ Mon, 05 Sep 2022 18:10:57 +0300 Ardahan Haberi: Ayı çobana saldırdı

Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Kızlarkale Mahallesi'nde meydana gelen olayda, hayvanları otlatan çobana ayı saldırdı.

Köyden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Yayala dereleri mevkisinde bir ayının saldırısına uğrayan Nurettin Kılıçaka, mahalle muhtarı Murat Aydemir'in durumu 112 ve jandarma ekiplerine bildirmesi ile Horasan Devlet Hastanesine götürüldü.

Yaşadığı korkunç olayı anlatan Kılıçaka, "Hayvanları otlatmak üzere Yayala dereleri mevkiinde meşelerin içindeydim, bir böğürtü geldi. O tarafa doğru gittim ve ayı ile karşılaştım. Ayı beni orada tepeledi. O esnada çoban köpeklerimiz bize doğru gelince ayının altından kurtuldum ve köpekleri gören ayı kaçmaya başladı ben mahalle muhtarımızı aradım ve durumu anlattım" dedi.

Mahalle Muhtarı Murat Aydemir ise "Olayı bana mahallemiz ineklerini otlatan kardeşimiz telefonla bildirdi. Ben de direk 112 ekiplerine bildirdim jandarma ekipleri ile birlikte mahallemize geldiler hep birlikte Yayala dereleri mevkiinde gittik. Nurettin kardeşimizin yerde yattığını fark ettik zorlu arazi şartları nedeniyle bölgeye traktörle çıktık ve yaralı kardeşimizi mahalle içine kadar traktörle indirdik daha sonra sağlık ekipleri ambulansa alıp hastaneye götürdüler" dedi. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ayi-cobana-saldirdi/125819/ Mon, 05 Sep 2022 18:10:50 +0300 Ardahan Haberi: Erzurum'da nesli tükenmekte olan yaban keçileri görüntülendi

Erzurum'da nesli tükenmekte olan yaban keçileri görüntülendi.

Erzurum'un Horasan ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Yazılıtaş anıtının da bulunduğu dağlık alanda vatandaşlar, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan ve avlanması yasak olan yaban keçilerine rastladı.

Yaban keçileri, kayalıklarda gezerken fark eden vatandaşlar, o anlar cep telefonuyla kaydetti. Bir anda vatandaşları fark eden keçiler daha sonra kayalıklara tırmanarak uzaklaştı.

O anlar anbe an cep telefonuyla kaydedildi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-da-nesli-tukenmekte-olan-yaban-kecileri-goruntulendi/125818/ Mon, 05 Sep 2022 18:10:50 +0300 Ardahan Haberi: Erzurum'da 8 kişinin yaralandığı sopalı kavgayla ilgili 6 zanlı tutuklandı

Erzurum'da 8 kişinin yaralandığı akraba iki grup arasındaki sopalı kavgaya ilişkin gözaltına alınan 8 zanlıdan 6'sı tutuklandı, 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı semti Tepe Mezarlık Caddesi'nde karşılaşan iki grup arasında Semt Garajı'nda başlayıp cadde ortasındaki iş yerleri ile çay ocaklarının bulunduğu alana taşan kavgayla ilgili 8 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından Erzurum Adalet Sarayı'na götürülen aynı aileden zanlılar, savcılıkça sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Şüphelilerden H.G, M.G, C.G, M.M.G, E.G. ve T.G. tutuklandı, A.G. ile L.G. adli kontrol şartıyla salıverildi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-da-8-kisinin-yaralandigi-sopali-kavgayla-ilgili-6-zanli-tutuklandi/125817/ Mon, 05 Sep 2022 18:10:44 +0300 Ardahan Haberi: Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Aliyev, Erzurum ziyaretinde konuştu Açıklaması

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Tapdık Aliyev, ülkelerinde tüketilen ürünlerin yüzde 90'ının Türk malı olduğunu belirtti.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Erzurum'a gelen Aliyev, beraberinde Nahçıvanlı iş adamları, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Başkanı Ethem Tanrıver ve yönetim kurulu ile Erzurum Ticaret ve Sanayi Odasını (ETSO) ziyaret etti.

ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Polat ve yönetim kurulu tarafından ağırlanan Aliyev'e bölge ve şehir ekonomisi hakkında bilgi verildi.

Bakan Aliyev, ziyarette yaptığı açıklamada, Erzurum'da olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Beraberinde 40 iş adamı ile geldiklerini anlatan Aliyev, "İş insanları kendi sektörleri ilgili firmalara ziyaretlerde bulunuyorlar. Nahçıvan'da tekstil, yağ, organik ürün yatırımlarımız var. Nahçıvan'da tüketilen ürünlerin yüzde 90'ı Türk malıdır. Kendimize yeni hedefler belirlemeliyiz. Sizleri Nahçıvan'a davet ediyorum." diye konuştu.

ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Polat da her zaman "iki devlet tek millet" şiarıyla kardeş Azerbaycan ve Nahçıvan'a büyük önem verdiklerini belirtti.

Ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda iş birliği yapmaya hazır olduklarını aktaran Polat, şunları kaydetti:

"İki ülkenin gelecek için projeler üretmeye devam etmesi gerekiyor. Erzurum ürettiğini satmaya, bizde olmayanı Nahçıvan'dan almaya hazırdır. Kış turizmi ve spor kompleksleri ile dünyada sayılı şehirler arasında yer alıyoruz. Erzurum'daki alışveriş merkezleri, düzenlenen uluslararası fuarlar, kış turizmi, inanç turizmi, ortak kültürümüz ile Nahçıvanlı kardeşlerimizi şehrimizde ağırlamaktan mutlu oluruz."

Ziyarette, Polat tarafından Bakan Aliyev'e plaket verildi, Oltu taşı tespih hediye edildi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-nahcivan-ozerk-cumhuriyeti-ekonomi-bakani-aliyev-erzurum-ziyaretinde-konustu-aciklamasi/125816/ Mon, 05 Sep 2022 18:10:43 +0300 Ardahan Haberi: Görev yerine giden öğretmen kazada hayatını kaynetti

Erzurum'un Hınıs İlçesinde meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti iki kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre Erzurum'un Hınıs ilçesine ana sınıfı öğretmeni olarak atanan Özge Kılıç (25) ailesiyle birlikte ilçeye giderken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Isparta'da yaşadığı öğrenilen Özge Kılıç Hınıs ilçesine ana sınıfı öğretmeni olarak atandı. Ailesiyle görev yerine giden genç öğretmen babasının kullandığı belirtilen otomobilin direksiyon hakimiyetini kaybederek devrilmesi sonucu hayatını kaybetti. Kazada genç öğretmenin babası ile bir bayan yaralandı. Yaralılar Şehir hastanesinde tedavi altına alındı.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gorev-yerine-giden-ogretmen-kazada-hayatini-kaynetti/125800/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:26 +0300 Ardahan Haberi: Ünsal Ban Tutuklandı

Sedat Peker'in rüşvet ve yolsuzluk iddialarında ismi geçen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'yla boşanma aşamasında olan eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, tutuklandı.

Ünsal Ban, Sedat Peker'in AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'na ait görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış; savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle Ünsal Ban'ın serbest bırakılmasına itiraz etmiş, itirazı değerlendiren Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi, tutuklamaya yönelik yakalama kararı vermişti. Karar sonrası gözaltına alınan Ban, Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-unsal-ban-tutuklandi/125799/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:26 +0300 Ardahan Haberi: Amca çocukları, kavga etti 8 yaralı

ERZURUM'da Karayazı ilçesine minibüsleriyle yolcu taşıyan amca çocukları, kavga etti. Minibüs satışı gerekçesiyle yaşanan tartışma sonrası sopa ve sallama tabir edilen bıçakların kullanıldığı kavgada 8 kişi yaralandı.

Olay, bugün saat 14.30 sıralarında merkez Yakutiye ilçesi Mahallebaşı semtinde meydana geldi. Aynı firma çatısı altında Karayazı ilçesine yolcu taşıyan ortak minibüsleri bulunan amca çocukları, minibüsleri satma konusunda tartıştı. Amca oğullarından birisi artık taşımacılık yapmak istemediğini ve minibüsleri satacağını söyledi. Diğer amca çocuğu ise zarar edeceğini gerekçe göstererek karara itiraz etti. İki grup, tartışma sonrası kavgaya tutuştu. Sopa ve bıçakların kullanıldığı kavgaya çok sayıda polis ekibinin yanısıra çevik kuvvet de sevk edildi. Polisin güçlükle ayırdığı kavgada 8 kişi yaralandı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan Harun, Lütfü, Tarkan, Mirza Mehmet, Menderes, Metin Aydın ve Erkan Girgin ambulanslarla Erzurum Şehir ve Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanelerine kaldırıldı.

Kavganın yaşandığı bölgede inceleme yapan polis, olayda kullanılan çok sayıda sopaya da el koydu. Amca çocuklarının 15 gün önce de aynı sebepten tartıştığı öğrenilirken, Polis, kavgayla ilgili soruşturma başlattı.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-amca-cocuklari-kavga-etti-8-yarali/125798/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:25 +0300 Ardahan Haberi: Tortum Şelalesi'nde sonbahar mevsiminde hafta sonu yoğunluğu

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen Erzurum'daki Tortum Şelalesi, doğal güzelliği ve coşkun akan suyuyla sonbahar mevsiminde de hafta sonu çok sayıda turisti ağırlıyor.

Valilik koordinesinde, Büyükşehir ile Uzundere belediyeleri, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen projeyle, şelale çevresine yaklaşık 9 milyon liralık yatırım yapıldı.

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince Türkiye'nin 11. sakin kenti seçilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne aday gösterilen Uzundere ilçesindeki şelale, her mevsim ayrı doğal güzelliği ve dönem dönem coşkun akan suyuyla yerli ve yabancı misafirlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Afrika'daki Vietorio Şelalesi ile Amerika'daki Nigara Şelalesi'nin ardından 48 metreden aşağı düşen suyuyla dünyanın en yüksek 3'üncü, Türkiye'nin ise en yüksek şelalesi olan Tortum Şelalesi, hafta sonu çevre illerin yanı sıra tur otobüsleriyle Türkiye'nin çeşitli kentlerinden gelenleri ağırlıyor.

Şelalenin çevresinde gezen vatandaşlar, aileleriyle bol bol hatıra fotoğrafı çekip o anları kaydediyor.

Bazı vatandaşların ise şelalede yüzerek serinlemeye çalıştığı görüntülendi.

İstanbul'dan gelen Mehmet Topçu, muhabirine, şelale ve çevre düzenlemesinin çok güzel olduğunu belirterek, "İlk defa Tortum Şelalesi'ne geldik, görünce çok beğendik. Geldiğimize değdi. Herkesin mutlaka gelmesini tavsiye ederim." dedi.

Ankara'dan gelen Musap Keskin de şelale etrafındaki yürüyüş yollarının çok güzel yapıldığını aktararak, "Uzun zamandır topraklarımıza gelemiyorduk. Gezdik, gördük, stresimizi attık. Hafta sonu bayağı kalabalık." diye konuştu.

Şelalede tesis işleten Recep Ata ise yaz mevsiminde şelaleye yoğun ziyaretçi geldiğini söyledi.

Şelaleyi hafta sonu yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret ettiğini anlatan Ata, şunları kaydetti:

"Karadeniz ve Güney illerinden turlarla gelenler çok. Gürcistan'dan, komşu ülkelerden gelenler var, Avrupa'dan bu yaz biraz az gelen oldu. Burada her türlü yiyecek içecek imkanı var. Valimiz ve yetkililerin şelaleye çok büyük katkıları oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-tortum-selalesi-nde-sonbahar-mevsiminde-hafta-sonu-yogunlugu/125797/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:25 +0300 Ardahan Haberi: Erzurum'da altın kemer Kenan Gör'ün oldu
ERZURUM'un Tortum ilçesinde yapılan 132'nci Geleneksel Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri'nde başpehlivanlığı finalde Rıza Yıldırım'ı mağlup eden Kenan Gör kazandı. 530 güreşçinin katıldığı nefes kesen güreşlerde meydan ağalığı açık artırmasında 120 bin lira bağış ile iş insanı Ömer Düzgün oldu.

Erzurum'un Tortum İlçe Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan 132'nci Geleneksel Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri'nde başpehlivanlığı aynı zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü antrenörü olan Kenan Gör kazandı. 530'u aşkın güreşçi er meydanına çıktı. Tortum Belediyesi Güreş Kulübü antrenörü 70 kiloda birinci olan Bilal Çakmak, 4 yaşındaki oğlu Zekeriya Çakmak'la birlikte peşrev çekti.

Türkiye'nin değişik illerinin yanı sıra, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Acara Özert Cumhuriyet'inden güreşçiler kıyasıya mücadele etti. Erzurum Valisi Okay Memiş, Azerbaycan Milletvekillerinden Zafer Mammadov, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider, Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşçı, Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK temsilcileri, iş insanları, Türkiye Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Battal Alpkılıç ve çok sayıda davetli müsabakaları izledi.

Vali Okay Memiş, ata sporumuz güreşin Erzurum'da çok sevildiğini ve bu sporun yaşatılmasında gayret gösteren ve destek veren herkese teşekkür ederek, güreşçilere başarı dileğinde bulundu. Vali Memiş, 'Pandemiden önce ara verdiğimiz organizasyona şimdi yeniden başladık. Güreş bizim ata sporumuz, gençler ve çocuklar için çok önemli ve dünyada iddialı olduğumuz bir alan. Bu yıl bu organizasyonun 132'ncisini düzenliyoruz. Bir asırdan fazla olduğu için çok önemli ve çok değerli buluyoruz. Erzurum aynı zamanda bir spor ve sporcu kenti. Sporda Türkiye'de birinci sıralarda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Toplamda 90 kilometrelik pist uzunluğu, yüksek ittifak kamp merkezi içerisinde her yıl başta büyük takımlar olmak üzere birçok takımı misafir ediyoruz. Yüzme havuzumuzda yine Avrupa ülkelerinden çok sayıda sporcu Erzurum'a gelip antrenman yapıyor. Erzurum tesisleri ve kış sporları ile ve diğer spor alanlarıyla da çok iddialıyız. İmkanlarımız tesislerimiz çok iyi bu imkanları, tesisleri bize sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Er Meydanını dolduran güreş severlerin heyecanla izlediği, davul zurna eşliğinde kıran kırana geçen Karakucak ve Altın Kemer Başpehlivanlık maçlarını sunan Doğunun Baş cazgırı Fuat Özbay yine davetlileri ve Er Meydanını dolduranları coşturdu. Alanın Türk bayrakları ile süslendiği organizasyonda Özbay, manileri, şiirleri ve dizeleri ile güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı.

Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider, göreve geldiklerinden beri Tortumlular için hizmeti şiar edindiklerini belirterek, 'Ata sporumuz güreşi seviyoruz. İlçe ve yöre halkımızda ata sporumuzu seviyor. İlçemiz pehlivan yatağı. Güreşte, Büyükşehir Belediyemiz ile Türkiye çapında ilimizi temsil ediyoruz. İlçemizde çok güzel güreşler oldu. Halkımız yoğun ilgi gösterdi. Er meydanımız adeta festival alanına döndü" dedi.

YENİ GÜREŞ AĞASI ÖMER DÜZGÜN

132'inci Geleneksel Uluslararası Altın Kemer Karakucak güreşlerinin ağalığı için iş insanları kıyasıya yarıştı. Açık artırma sonucu 120 bin TL ile Erzurumspor F.K.'nın eski başkanı Ömer Düzgün güreş ağası oldu. Eski güreş ağası Zeki Ünal, ağalık görevini Ömer Düzgün'e devretti.

BAŞPEHLİVAN KENAN GÖR

Kıran kırana geçen Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde Kenan Gör ile Tokat'tan Rıza Yıldırım karşılaştı. Müsabakadan galip çıkan Kenan Gör, başpehlivan oldu. Başpehlivan Gör, er meydanında büyük ilgi görürken, altın kemeri göğsüne taktı. Güreşlerin başhakemliğini olimpik hakem Yusuf Sadri Kishalı yaparken, başpehlivanlık maçında Fatih Hikmet Sevim ile Arif Akyüz görev yaptı. Müsabakaların ardından tüm boylarda ilk üçe giren güreşçilere madalya ve para ödülü verildi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-erzurum-da-altin-kemer-kenan-gor-un-oldu/125796/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:24 +0300 Ardahan Haberi: Söğütlü derenin mineralli kumlarında şifa arıyorlar
Erzurum'un Oltu ilçesinde bulunan Söğütlü dereye gelen vatandaşlar, yağmur sularının volkanik dağdan getirmiş olduğu mineralli kumlarda şifa arıyor. Vatandaşlar, eklem ağrılarından romatizma hastalıklarından kurtulmak için kum banyosu yaptıklarını söylüyor.

Oltulu Dr. İbrahim Hakkı Ekinci, hastalarına 45 seans kumda banyo yapmalarını tavsiye ediyor. Dr. İbrahim Hakkı Ekinci, "Volkanik bir dağın eteğindeki deredeki kumlar mineral, demir ve magnezit açısından çok zengin. Özel bir dere. Bu derenin kumlarının çeşitli hastalıkları tedavi edici düzenleyici etkisinin yanı sıra sağlığa da çok ciddi katkıları var. Özellikle volkanik dağ olan Kırdağ'ın eteğindeki Söğütlü dere. Buradaki kumlara mıknatısı tuttuk mu müthiş derecede metal toplanıyor, demir toplanıyor. O yüzden bu dereyi öneriyorum kum banyosu için yani sağlık sorunlarına çözüm arayan herkese öneriyorum" dedi.

Kocaeli'den memleketine gelen Sezgin Polat, "Daha önce duymuştum bu deredeki kumların ayaklardaki romatizmayı iyileştirdiğini duymuştum. İki gün aralıklarla üç seanstır geliyorum inanın çok faydalı, bu kum banyosunu tekrarlamak lazım buraya gelen ve Oltulu arkadaşlara tavsiye ediyorum, muhakkak kum banyosu yapsınlar diyorum" şeklinde konuştu. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-sogutlu-derenin-mineralli-kumlarinda-sifa-ariyorlar/125795/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:23 +0300 Ardahan Haberi: Tortum'da altın kemeri Kenan Gör kazandı
Erzurum'un Tortum İlçesinde yapılan 132. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri'nde başpehlivanlığı finalde Rıza Yıldırım'ı mağlup eden Kenan Gör, altın kemerin sahibi oldu. 530 güreşçinin katıldığı Nefes kesen güreşlerde meydan ağalığı açık artırmasında 120 bin lira bağış ile Ömer Düzgün'ün oldu.

Erzurum'un Tortum İlçe Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapılan Geleneksel Uluslararası 132. Geleneksel Uluslararası Karakucak ve 4. Altın Kemer Karakucak Güreşleri'nde başpehlivanlığı aynı zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü antrenörü olan Kenan Gör kazandı. Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider'in himayelerinde yapılan Uluslararası Altın Kemer Karakucak güreşlerinde 530'u aşkın güreşçi Er Meydanı'na çıktı

Organizasyonda Türkiye'nin değişik illerinin yanı sıra, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Acara'dan güreşçiler kıyasıya mücadele etti.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Azerbaycan Milletvekillerinden Zafar Mammadov, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider, Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşçı, Uzundere Belediye Başkanı Hilmi Aktoprak, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK temsilcileri, iş adamları, Türkiye Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Battal Alpkılıç ve çok sayıda davetli müsabakaları izledi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, güreşin Erzurum'da çok sevildiğini ve bu sporun yaşatılmasında gayret gösteren ve destek veren herkese teşekkür ederek, güreşçilere başarı dileğinde bulundu.

Vali Memiş sözlerine şöyle devam etti:

"Pandemiden önce ara verdiğimiz organizasyona şimdi yeniden başladık. Güreş bizim ata sporumuz, gençler ve çocuklar için çok önemli ve dünyada iddialı olduğumuz bir alan. Bu yıl bu organizasyonun 132'ncisini düzenliyoruz. Bir asırdan fazla olduğu için çok önemli ve çok değerli buluyoruz. Erzurum aynı zamanda bir spor ve sporcu kenti. Sporda Türkiye'de birinci sıralarda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Toplamda 90 kilometrelik pist uzunluğu, yüksek ittifak kamp merkezi içerisinde her yıl başta büyük takımlar olmak üzere birçok takımı misafir ediyoruz. Yüzme havuzumuz da yine Avrupa ülkelerinden çok sayıda sporcu Erzurum'a gelip antrenman yapıyor. Erzurum tesisleri ve kış sporları ile ve diğer spor alanlarıyla da çok iddialıyız. İmkanlarımız tesislerimiz çok iyi bu imkanları, tesisleri bize sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

Er Meydanını dolduran güreş severlerin heyecanla izlediği, davul zurna eşliğinde kıran kırana geçen Geleneksel Tortum Karakucak ve Altın Kemer Başpehlivanlık maçlarını sunan Doğunun Baş cazgırı Fuat Özbay yine davetlileri ve Er Meydanını dolduranları coşturdu. Alanın Türk bayrakları ile süslendiği organizasyonda Doğunun Baş Cazgırı Fuat Özbay, manileri, şiirleri ve dizeleri ile güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı.

Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider, göreve geldiklerinden beri Tortumlular için hizmeti şiar edindiklerini belirterek, "Biz Ata sporumuz güreşi seviyoruz. İlçe ve yöre halkımız da ata sporumuzu seviyor. İlçemiz pehlivan yatağı. Güreşte, Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Türkiye çapında ilimizi temsil ediyoruz. İlçemizde çok güzel güreşler oldu. Halkımız yoğun ilgi gösterdi. Er meydanımız adeta festival alanına döndü" dedi.

Yeni Güreş Ağası Ömer Düzgün

132.Geleneksel Uluslararası Karakucak ve 5. Altın Kemer Başpehlivanlık güreşlerinin ağalığı için İş adamları kıyasıya yarıştı. Açık artırma sonucu 120 bin TL ile Ömer Düzgün güreş ağası oldu. Eski güreş ağası Zeki Ünal, ağalık görevini Ömer Düzgün'e devretti.

Başpehlivan Kenan Gör

Kıran kırana geçen Tortum Geleneksel Uluslararası Altın Kemer Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde Kenan Gör ile Tokat'tan Rıza Yıldırım karşılaştı. Müsabakadan galip çıkan Kenan Gör, başpehlivan oldu. Başpehlivan Gör, er meydanında büyük ilgi görürken, altın kemeri göğsüne taktı. Güreşlerin başhakemliğini olimpik hakem Yusuf Sadri Kishalı yaparken, başpehlivanlık maçında Fatih Hikmet Sevim ile Arif Akyüz görev yaptı. Müsabakaların ardından tüm boylarda ilk üçe giren güreşçilere madalya ve para ödülü verildi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-tortum-da-altin-kemeri-kenan-gor-kazandi/125794/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:17 +0300 Ardahan Haberi : Kırsaldaki kadınlar meme kanseri taramasından geçirildi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla hastaneye gidemeyen ve kırsalda yaşayan kadınlara ulaşarak Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay tarafından hem bilgilendirme hem de muayene yaptırıldı.

Daha öncede birçok köye giderek kadınları meme kanseri konusunda bilinçlendiren Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, bu kez de Tortum'un Pehlivanlı Mahallesi'nde kadınlara meme kanseri taraması yaptırdı. Programın gün ve saatinin daha önceden belirlenmesine rağmen Köy Muhtarı Mustafa Büyüközmen'in köy kadınlarını haberdar etmemesi ve program saatinde Tortum'da düzenlenen güreşleri izleyeme gitmesi ise tepkiyle karşılandı.

Muhtar Büyüközmen, "İnsanların sağılı ile ilgilenmek yerine güreş izlemeye gitmiş"

Köye programın yapılacağı alana vardıklarında başta köy muhtarı Mustafa Büyüközmen olmak üzere, hiçbir kadının olmadığını gören Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Köydeki programdan kimsenin haberdar edilmemesi nedeniyle bir süre bekleyen kent konseyi meclis üyeleri, mahalledeki merkez camii hoparlöründen kendileri anons yaparak mahalle kadınlarını sağlık taramasına davet ettiler. Anonsu duyan kadınlar, camii yanındaki mahalle odasında toplanmaya başladı. Gelen kadınlar kendilerine konuyla ilgili daha önce hiçbir bilgilendirme yapılmadığını konuyu bilmediklerini ancak camii hoparlöründen yapılan anonsu duyarak geldiklerini söylediler.

Muhtarın Tortum'daki güreşleri izleyeme gittiğini öğrenen Kadın Meclisi Üyelerinden bazıları, "Burada ki insanların sağlığı mı önemli, yoksa muhtarın güreşleri izlemesi mi? Bu nasıl oluyor daha önce kendisi ile konuşulmasına rağmen belediye başkanının da haberinin olmasına rağmen muhtar kimseye haber vermemiş ve burada insanların sağlığıyla ilgileneceğine kalkmış güreş izlemeye gitmiş" diyerek tepki gösterdiler.

Anons üzerine program yerine gelen mahalle kadınlarına, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay önce bilgilendirme ardından ise sağlık taraması yaptı. Merkeze yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Pehlivanlı Mahallesi'nde genç yaşlı her kesimden kadına meme kanseri ve çeşitli hastalıklarda erken tanının önemi anlatıldı. Köy odasında düzenlenen programda kadınlar eğitim alırken çocuklar da dışarıda palyaço eşliğinde eğlenceli anlar geçirdi.

Eğitimin ardından kadınlar, köyde konuşlandırılan mobil sağlık aracında muayene edildi ve meme kanseri taramaları yapıldı.

"Her 8 kadından birinde meme kanseri var"

Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, yaptığı açıklamada, kadınlarda görülen kanserlerin üçte birini meme kanserinin oluşturduğunu belirterek, "Her 8 kadından birinde bu kanser var. Kadınlarımıza erken teşhisin önemini anlatıp mutlaka mamografi takiplerini yaptırmalarını ve muayeneye gitmelerini söyledik. 20-40 yaş arası kadınların 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise yılda bir genel cerrahi ya da aile hekimine gidip memelerini muayene ettirmeleri gerekiyor. 40 yaşından sonra da mamografiyi yılda bir yaptırmalarını söylüyoruz. Toplumda meme başında kanlı akıntı ve memede kitle olmasına ilişkin, 'doğum yapmakla ya da emzirmekle geçer' diye yanlış bilgi var, bu doğru değil. Emzirmeyi öneriyoruz, kadının en az 2 yıl çocuğu emzirmesi meme kanserine karşı koruyuculuk yapıyor ama memedeki şüpheli bir kitlenin emzirmeyle kaybolması mümkün değil. Kadınlarımız mutlaka günlük spor ve yürüyüş yapmalı. Şişmanlıktan kaçınılmalı, fazla kilolar verilmeli ve hamur işi yemeyip sebze meyve ağırlıklı beslenmeli. Doğum kontrol haplarını da çok önermiyoruz, bunlar da hormon ilacıdır ve meme kanserine yol açabilir, başka korunma yöntemleri uygulanabilir." diye konuştu.

Dünyada her yıl 1 milyon kadına meme kanseri tanısı konulduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akçay, Hastanede polikliniğe gelen hastaların muayene ve tetkiklerinde hemen hemen her gün en az bir meme kanseri hastasına rastladıklarını da belirterek, meme kanserinin her organa yayılabildiğini, bu nedenle de bu yüzden erken tanının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

"Sağlık hizmetini kadınlarımızın ayağına kadar götürüyoruz"

Diğer yandan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yadigar Nesrin Şerbetçioğlu ise kadınlara destek amacıyla böyle bir etkinlik yaptıklarını belirterek, her şarta, her koşula rağmen kadınların ayağına kadar hizmet götürdüklerini söyledi.

Şerbetçioğlu, kadınlarda sık sık görülen meme kanserinin önemli hastalık olduğuna dikkat çekerek, "Bu hastalığın erken tanı ve tedavi ile önlenebileceğini bildiğimiz için bizde kırsalda yaşayan hastaneye her an gidemeyen kadınlarımıza böyle bir hizmet yaptık inşallah faydamız olmuştur." İfadelerini kullandı.

Köy odasında önce kadınları bilinçlendiren Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay, daha sonra ise Büyükşehir Belediyesine ait mobil sağlık aracında kadınları muayene yaptı. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-kirsaldaki-kadinlar-meme-kanseri-taramasindan-gecirildi/125793/ Sun, 04 Sep 2022 15:07:16 +0300 Ardahan Haberi Gazetesi: Polis memuru silahını temizlerken kendini vurdu

Polis memuru silahını temizlerken kendini vurdu

ERZURUM - Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru silahını temizlerken kendini vurdu.

Edinilen bilgiye göre dün akşam saatlerinde Ömer Nasuhi Bilmen Mahallesi Tuzcuay sokakta meydana gelen olayda Erzurum Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli M.T. isimli polis memuru kendisine ait silahı temizlerken kendisini vurdu.

Olayın ardından M.T. yaralı olarak Erzurum Şehir hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınırken olay Yeri İnceleme ekipleri evde inceleme çalışması yaptı.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gazetesi-polis-memuru-silahini-temizlerken-kendini-vurdu/125745/ Sat, 03 Sep 2022 01:57:22 +0300 Ardahan Haberi Gazetesi: Erzurum'dan 7 ayda 42 milyon dolarlık dış ticaret

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle genel ticaret sistemi çerçevesinde üretilen geçici dış ticaret verilerini paylaştı. Erzurum'da bu yılın Ocak-Temmuz ayları bağlamında 11 milyon 141 bin dolarlık ihracat, 30 milyon 938 bin dolarlık ithalat olarak toplam 42 milyon 80 bin dolar değerinde dış ticaret gerçekleştirildi.

Erzurum İhracatın İthalatı Karşılama Oranı

DOSİAD analizlerinde, Erzurum'da ihracatın ithalatı karşılama oranı temmuz ayı bazında yüzde 24.89, Ocak - Temmuz ayları bütününde ise yüzde 36.0 olarak bildirildi. Dış ticaret değeri toplamında ihracatın payı Temmuz ayı kaydında yüzde 19,93, Ocak - Temmuz ayları toplamında ise yüzde 26,47 olarak hesaplandı.

Erzurum İhracat Değeri Aylık Dağılım

Verilere göre Erzurum'dan Ocak ayında1 milyon 426 bin, Şubat ayında 1 milyon 727 bin, Mart ayında 1 milyon 343 bin, Nisan ayında 1 milyon 677 bin, Mayıs ayında 1 milyon 806 bin, Haziran ayında 1 milyon 844 bin, Temmuz ayında 1 milyon 318 bin dolar olarak toplam 11 milyon 141 milyon dolar değerinde ihracat yapıldı.

Erzurum İthalat Değeri Aylık Dağılım

Erzurum'dan Ocak ayında 3 milyon 291 bin, Şubat ayında 2 milyon 6 bin, Mart ayında 5 milyon 333 bin, Nisan ayında 4 milyon 536 bin, Mayıs ayında 4 milyon 857 bin, Haziran ayında 5 milyon 621 bin, Temmuz ayında 5 milyon 295 bin dolar olarak toplam 30 milyon 938 milyon dolar değerinde ithalat kaydedildi.

Erzurum Dış Ticaret Değeri Aylık Dağılım

Erzurum'dan Ocak ayında 4 milyon 717 bin, Şubat ayında 3 milyon 733 bin, Mart ayında 6 milyon 676 bin, Nisan ayında 6 milyon 213 bin, Mayıs ayında 6 milyon 663 bin, Haziran ayında 7 milyon 465 bin, Temmuz ayında 6.6 milyon dolarlık dış ticaret yapıldı.

Temmuz Ayında İhracat Yüzde 13,4 Arttı

İhracat 2022 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artarak 18 milyar 551 milyon dolar, ithalat yüzde 41,4 artarak 29 milyar 240 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle genel ticaret sistemi ile üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2022 yılı Temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artarak 18 milyar 551 milyon dolar, ithalat yüzde 41,4 artarak 29 milyar 240 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Temmuz Döneminde İhracat Yüzde 19,1, İthalat Yüzde 40,7 Arttı

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 artarak 144 milyar 331 milyon dolar, ithalat yüzde 40,7 artarak 206 milyar 508 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 7,4, ithalat yüzde 19,3 arttı.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2022 Temmuz ayında yüzde 7,4 artarak 15 milyar 665 milyon dolardan, 16 milyar 820 milyon dolara yükseldi.

Temmuz ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 19,3 artarak 16 milyar 560 milyon dolardan, 19 milyar 763 milyon dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Temmuz ayında 2 milyar 943 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi yüzde 13,5 artarak 36 milyar 582 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 85,1 oldu.

Dış Ticaret Açığı Temmuz Ayında Yüzde 147 Arttı

Temmuz ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 147,0 artarak 4 milyar 329 milyon dolardan, 10 milyar 690 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Temmuz ayında yüzde 79,1 iken, 2022 Temmuz ayında yüzde 63,4'e geriledi.

Dış ticaret açığı Ocak-Temmuz döneminde yüzde 143,7 arttı.

Ocak-Temmuz döneminde dış ticaret açığı yüzde 143,7 artarak 25 milyar 510 milyon dolardan, 62 milyar 177 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Ocak-Temmuz döneminde yüzde 82,6 iken, 2022 yılının aynı döneminde yüzde 69,9'a geriledi.

Temmuz Ayında İmalat Sanayinin Toplam İhracattaki Payı Yüzde 94,2 Oldu

Ekonomik faaliyetlere göre ihracatta, 2022 Temmuz ayında imalat sanayinin payı yüzde 94,2, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 2,5, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 2,9 oldu.

Ocak-Temmuz döneminde ekonomik faaliyetlere göre ihracatta imalat sanayinin payı yüzde 94,5, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 3,0, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,9 oldu.

Temmuz Ayında Ara Mallarının Toplam İthalattaki Payı Yüzde 80,5 Oldu

Geniş ekonomik gruplar sınıflamasına göre ithalatta, 2022 Temmuz ayında ara mallarının payı yüzde 80,5, sermaye mallarının payı yüzde 11,3 ve tüketim mallarının payı yüzde 8,1 oldu.

İthalatta, 2022 Ocak-Temmuz döneminde ara mallarının payı yüzde 81,9, sermaye mallarının payı yüzde 10,5 ve tüketim mallarının payı yüzde 7,6 oldu.

Temmuz ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu

Temmuz ayında ihracatta ilk sırayı Almanya aldı. Almanya'ya yapılan ihracat 1 milyar 490 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 1 milyar 315 milyon dolar ile ABD, 1 milyar 15 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 1 milyar 2 milyon dolar ile Irak, 850 milyon dolar ile İtalya takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 30,6'sını oluşturdu.

Ocak-Temmuz döneminde ihracatta ilk sırayı Almanya aldı. Almanya'ya yapılan ihracat 12 milyar 114 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 9 milyar 938 milyon dolar ile ABD, 7 milyar 501 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 7 milyar 460 milyon dolar ile İtalya ve 7 milyar 355 milyon dolar ile Irak takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 30,7'sini oluşturdu.

İthalatta İlk Sırayı Rusya Federasyonu Aldı

İthalatta Rusya Federasyonu ilk sırayı aldı. Temmuz ayında Rusya Federasyonu'ndan yapılan ithalat 4 milyar 374 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 3 milyar 804 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 779 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 446 milyon dolar ile İsviçre, 1 milyar 389 milyon dolar ile ABD izledi. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 43,7'sini oluşturdu.

Ocak-Temmuz döneminde ithalatta ilk sırayı Rusya Federasyonu aldı. Rusya Federasyonu'ndan yapılan ithalat 32 milyar 116 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 23 milyar 887 milyon dolar ile Çin, 13 milyar 279 milyon dolar ile Almanya, 8 milyar 971 milyon dolar ile ABD, 7 milyar 956 milyon dolar ile İtalya izledi. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 41,7'sini oluşturdu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat yüzde 5,5 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 5,5 azalırken, ithalat yüzde 2,2 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2022 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 9,3, ithalat yüzde 36 arttı.

Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payı yüzde 2,2 oldu.

Teknoloji yoğunluğuna göre dış ticaret verileri, ISIC Rev.4 sınıflaması içinde yer alan imalat sanayi ürünlerini kapsıyor. Temmuz ayında ISIC Rev.4'e göre imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı yüzde 94,2 oldu. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı yüzde 2,2 oldu. Ocak-Temmuz döneminde ISIC Rev.4'e göre imalat sanayi ürünlerinin toplam ihracattaki payı yüzde 94,5 olarak gerçekleşti. Ocak-Temmuz döneminde yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı yüzde 2,8 oldu.

Temmuz ayında imalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payı yüzde 73,2'dir. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı yüzde 10,2 oldu. Ocak-Temmuz döneminde imalat sanayi ürünlerinin toplam ithalattaki payı yüzde 69,8 oldu. Ocak-Temmuz döneminde yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi ürünleri ithalatı içindeki payı yüzde 9,6 olarak gerçekleşti.

Özel ticaret sistemine göre ihracat 2022 yılı Temmuz ayında 16 milyar 989 milyon dolar oldu

Özel ticaret sistemine göre, 2022 yılı Temmuz ayında, ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artarak 16 milyar 989 milyon dolar, ithalat yüzde 34,1 artarak 26 milyar 603 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Temmuz ayında dış ticaret açığı yüzde 124,9 artarak 4 milyar 276 milyon dolardan, 9 milyar 614 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Temmuz ayında yüzde 78,4 iken, 2022 Temmuz ayında yüzde 63,9'a geriledi.

İhracat 2022 Yılı Ocak-Temmuz Döneminde 134 Milyar 958 Milyon Dolar Oldu

Özel ticaret sistemine göre ihracat, 2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,3 artarak 134 milyar 958 milyon dolar, ithalat yüzde 38,0 artarak 194 milyar 740 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Temmuz döneminde dış ticaret açığı yüzde 129,6 artarak 26 milyar 38 milyon dolardan, 59 milyar 782 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Ocak-Temmuz döneminde yüzde 81,5 iken, 2022 yılının aynı döneminde yüzde 69,3'e geriledi. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gazetesi-erzurum-dan-7-ayda-42-milyon-dolarlik-dis-ticaret/125744/ Sat, 03 Sep 2022 01:57:21 +0300 Ardahan Haberi Gazetesi: Erzurum'da mest eden günbatımı

Erzurum'da sonbahara yaklaşırken yazın son demlerinde günbatımında güneş adeta gökyüzünü turuncuya boyadı.

 

Erzurum'da günbatımı gökyüzünü turuncuya boyayarak kartpostallık görüntüler ortaya çıkarırken görenleri ise adeta hayran bıraktı. Güneşin yavaş yavaş süzülerek batması ise harika görüntüler ortaya çıkarttı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gazetesi-erzurum-da-mest-eden-gunbatimi/125743/ Sat, 03 Sep 2022 01:57:06 +0300
Ardahan Haberi Gazetesi: Çatı yangını korkuttu

Erzurum'un Köprüköy İlçesinde çatıdaki sobanın alev alması sonucu faciadan dönüldü.

Edinilen bilgiye göre, köyde çoban ve ailesinin kullandığı evin çatı bölümünde yakılan soba bir anda çatının yanmasına neden oldu. Mahalle sakinlerinin söndürmeye çalıştığı yangına Erzurum Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri müdahale ederek yangını kontrol altına aldı.

Yangında çatıda hasar oluşurken mahallede kısa süreli panik yaşandı. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gazetesi-cati-yangini-korkuttu/125742/ Sat, 03 Sep 2022 01:57:10 +0300