DAMAL - Ardahan Gazetesi Ardahan Haberi Ardahan Haber - Son Dakika Haberle https://ardahanhaberi.com/damal-/ Damal Haberleri sondakika Damal hakkında Güncel Haber ve bilgiler tr https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com/images/genel/ArdahanHaberi-site-logo-.png https://ardahanhaberi.com 315 90 Ardahan Haberi: Damal da Girişimci Baki Erdoğan aldığı hibe desteği ile mesleği olan arıcılığa başladı

Arıcı Baki Erdoğan, "Kafkas arısı ile bu işi yapmak gerçekten hem zevkli hem huzurlu hem de genç çiftçilere bir ışık kaynağı olduğunu düşünüyorum. Ek iş olarak değil, hem ev geçindirmek hem de geleceğin mesleği olarak bu işi yapmaya karar verdim" dedi.

 

Ardahan'ın Damal ilçesinde Girişimci Baki Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığının "Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi" çerçevesinde aldığı hibe desteği ile mesleği olan arıcılığa başladı. Muğla Sıtkı Paşa Üniversitesi Ula Meslek Yüksekokulu Arıcılık bölümü mezunu Baki Erdoğan, özel sektörde birçok yerde çalıştıktan sonra 'uzman eller projesi' ile diplomasını bu konuda faaliyete geçirdi. Damal ilçesinde yaşamakta olan Erdoğan, 2300 rakımda ve çiçek familyasının çok zengin olduğu bir alanda arıcılık yapmaya başladı.

 

Erdoğan, yaptığı açıklamada, tarımsal konularda herhangi bir kimyasal ilaçlama ya da diğer benzeri ilaçlamanın yapılmadığı bir alanda arıcılık yaptığını söyledi.

 

İleride markalaşma yönünde hedeflerinin olduğunu söyleyen Erdoğan, "2300 rakımlı bir yerde tamamen doğal bir yaşamla iç içeyim. Bu rakımda saf Kafkas arısı ile bu işi yapmak gerçekten hem zevkli hem huzurlu, hem de genç çiftçilere bir ışık kaynağı olduğunu düşünüyorum. Ek iş olarak değil de hem ev geçindirmek hem de geleceğin mesleği olarak bu işi yapmaya karar verdim" dedi.

 

Bal hasadına katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, 'uzman eller' bakanlık bünyesinde yürütülen bir proje olduğunu ve projenin amacının tarımda eğitimli, genç, uzman ve yeteneğe sahip üreticilerin tarımsal üretimin içerisine yer almasını sağlamak olduğunu söyledi.

Cineviz, "Buradaki amaç, hem tarımsal üretimde verimlilik hem de üretim miktarlarının artırılması sağlanmakta. Bu alana yönelen uzmanların tarımsal üretimin içerisinde istihdam edilecek olması sayesinde bu arkadaşların çevresindeki üreticilere de bir nevi ışık olarak yansıması amaçlanmakta. Ve bu sayede tarımsal üretimde örgütlü bir yapı ile aktif şekilde yer almalarının sağlanması açısından son derece önemli bir proje. Baki Erdoğan, uzman eller projesinde Türkiye'deki önemli örneklerden bir tanesi. Kendisi arıcılık teknikeri ve Bakanlıktan almış olduğu destek sayesinde kurmuş olduğu arılıkta tarımsal üretimin içerisinde aktif şekilde yer alıyor. Biz de bugün hasat çalışmasında ona eşlik edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Ardahan, il genelinde arıcılıkla ilgili faaliyet gösteren 600 üretici ve toplamda 30 bin kovana yakın kovan varlığının söz konusu olduğunu söyleyen Cineviz, bölgenin Kafkas arı ırkının gen merkezi olma özelliğine sahip olduğunu söyledi. Cineviz, "Artvin ve Ardahan illerini kapsayan özel bir bölge burası. Kafkas arı ırkı olumsuz iklim şartlarında yaşayabilen, aynı zamanda dil uzunluğu nedeni ile de nektar alımında diğer ırklara göre üstün özelliklere sahip bir ırk. Bunun dışında rakımdan kaynaklı kod farklılıkları nedeni ile de aynı zamanda fazla miktarda çiçeğin bulunduğu ve bu vesile ile de bal da bir çok bölgeye oranla kaliteli bir bala da sahip. Bu anlamda Ardahan'da markalaşma sürecinin hızlandırılması ve balın hak ettiği değerde piyasada karşılığını bulması sağlanmış olacak. Aynı zamanda tüketicilerin de böylesine sağlıklı bir ürüne rahatlıkla ulaşımı sağlanması amacıyla bir takım çalışmaları yürütmeyi düşünüyoruz. Uzman eller projesi ile sektöre kazandırdığımız teknik bilgi sahibi ve aynı zamanda genç, tecrübeli arıcıların da bu çalışmalarda bize güç vereceğine inanıyoruz" diye konuştu.

 

Markalaşma sürecinin hak ettiği şekilde sonuçlandırılması halinde tüketicilerin bu ürünlere daha rahat ulaşabilmelerini, gıda güvenliği standartlarında sağlıklı gıdaya, sürdürülebilir gıdaya ulaşabilmelerini sağlamayı da aynı zamanda bir yandan amaçladıklarını söyleyen Cineviz, "Böylelikle sahte bal veya bal türevleri ile ilişkili tüketicilerimizin yanıltılması ile ilgili olumsuz yapılara da bir şekilde aslında tedbir üretmiş olacağız" dedi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-damal-da-girisimci-baki-erdogan-aldigi-hibe-destegi-ile-meslegi-olan-ariciliga-basladi/125813/ Mon, 05 Sep 2022 16:12:26 +0300
Ardahan Haberi: Damal Seyitören köyünde tezek yığını ve 250 balya ot kül oldu

Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Seyitören köyünde otluk ve tezek yığınlarının bulunduğu alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu yerleşim yerlerine sıçramadan söndürüldü.

Olay, öğle saatlerinde Damal ilçesine bağlı Seyitören köyünde Bektaş Purhan'a ait kışın sobalarda yakılmak için toplanan tezek yığını ve otluk, bilinmeyen bir nedenden dolayı alev aldı. Kısa sürede ot ve tezek yığınını saran alevler köyde paniğe neden oldu. İlk olarak vatandaşların müdahale ettiği yangına Damal İtfaiye ekipleri tarafından yangını söndürme çalışması başlattı. Olay yerine kısa sürede ulaşan İtfaiye ekipleri, yangını rüzgarın etkisiyle daha fazla büyüyüp yerleşim yerlerine sıçramadan söndürdü.

Olayla ilgili inceleme başlatıldı. -

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-damal-seyitoren-koyunde-tezek-yigini-ve-250-balya-ot-kul-oldu/125574/ Sun, 28 Aug 2022 15:36:12 +0300
Damal da Polis Lojmanının Temeli Atıldı

Ardahan Valisi Hüseyin Öner’in katılımı ile Damal İlçe Emniyet Amirliği Polis lojmanının temeli atıldı.
        

Damal İlçe Emniyet Amirliği bünyesinde görev yapan polis memurlarının barınma ihtiyacına yönelik projelendirilen polis lojmanının temeli, Vali Hüseyin Öner, İlçe Kaymakamı Burak Keser, İlçe Belediye Başkanı Ergin Önal, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal ve İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir’in katıldığı tören ile atıldı.
 

Lojmanın yapılacağı alanda incelemelerde bulunan Vali, inşaat çalışmaları hakkında yüklenici firma yetkilisinden bilgi aldı.

Lojmanların Damal ilçesinde görev yapan personelin barınma ihtiyacı göz önüne alınarak projelendirildiğini belirten Vali, lojman inşaatının tamamlanmasıyla birlikte personelin daha iyi şartlarda görevini ifa edeceğini söyleyerek hayırlı olsun temennisinde bulundu
 

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-polis-lojmaninin-temeli-atildi/119171/ Sun, 22 May 2022 01:36:11 +0300
Damal da hayvan otlatırken kaybolan yaşlı kadın bulundu
Ardahan'ın Damal ilçesinde, yakınlarının haber alamadığı 65 yaşındaki kadın için arama çalışması başlatıldı.

Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Tepeköy köyünde dün hayvan otlatırken kaybolan 65 yaşındaki N.M.'in yakınları, durumu yetkililere bildirdi. Bölgede çalışma başlatan Jandarma ve AFAD ekipleri, aşırı kar yağışı nedeniyle arazide mahsur kalan ve kaybolan N.M. isimli yaşlı kadının 20 büyükbaş hayvanı ile birlikte 4 saatlik aramanın sonucunda bulunarak güvenli bir şekilde köyüne dönmesi sağlandı. ]]> https://ardahanhaberi.com/damal-da-hayvan-otlatirken-kaybolan-yasli-kadin-bulundu/117496/ Fri, 06 May 2022 17:35:38 +0300 Avcılar'da trafikteki maganda kurşunu, otomobildeki gencin ölümüne neden oldu

Avcılar'da trafikte magandanın rastgele ateşlediği silahtan çıkan kurşun, seyir halindeki başka bir otomobilde bulunan 4 kişiden 2'sine isabet etti. Arka koltukta oturan Can Terekeme (22) hastanede hayatını kaybederken, akrabası olan sürücü ise yaralandı. Polis ekiplerinin, şüpheliyi yakalama çalışmaları sürüyor. 

 

Olay, gece saat 00.15 sıralarında Avcılar Yeşilkent Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre askerlik görevini tamamladıktan sonra İstanbul’a ailesinin yanına dönen Can Terekeme ile akrabası olan 3 kişi otomobille seyir halindeydi. Başka bir otomobildeki magandanın rastgele ateş ettiği silahlardan çıkan mermilerden biri içinde Can Terekeme, Engin A., Eray A. ve sürücü Yemen A.’nın bulunduğu otomobilin bagaj kısmına isabet etti.


BAGAJI VE İKİ KOLTUĞU DELEREK GEÇTİ

Bagaj kısmını delip geçen mermi, arka koltukta oturan Can Terekeme'yi ve sürücü Yemen A.’yı yaraladı. Kendisinin ve arka koltuktaki akrabası Can Terekeme’nin yaralanmasının ardından Yemen A. hemen otomobili durdurdu. Yanlarında bulunan ve olaydan yara almadan kurtulan Engin A. ve Eray A. aynı otomobille iki yaralıyı hastaneye götürdü. Merminin akciğerlerinde büyük hasar oluşturduğu öğrenilen Can Terekeme hastanede yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Sürücü Yemen A.'nın ise durumunun iyi olduğu öğrenildi. 


YAKINLARI HASTANEDE SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ.

Acı haberi alan yakınları hastanede sinir krizi geçirdi. Beyaz bir otomobil içinde çevreye rastgele ateş eden magandanın olay yerinden kaçtığı iddia edildi. Polis ekiplerinin kaçan şüpheliyi yakalama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/avcilar-da-trafikteki-maganda-kursunu-otomobildeki-gencin-olumune-neden-oldu/97149/ Sun, 07 Nov 2021 19:00:00 +0300
Damal'da 'Muhtarlık İrtibat Bürosu' açıldı

Damal Belediyesinin destekleriyle ' Muhtarlık İrtibat Bürosu' hizmete açıldı.

Ardahan'ın Damal ilçesinde Belediye Başkanı Ergin Önal'ın katkılarıyla oluşturulan 'Muhtarlık İrtibat Bürosu'nda, muhtarlar her türlü iş ve işlemlerini yerine getirebilecekler. Başkan Önal, "Belediye Konukevi Binasında muhtarlara tahsis edilen muhtarlık irtibat bürosunda, vatandaşların işlemlerini tek elden yürümesi ve muhtarlarımızla görüşmesi için bu büro oluşturuldu" dedi.

Muhtarlık İrtibat Bürosu'nun hizmete girmesiyle vatandaşın yükü hafiflerken, vatandaş artık kafasındaki soruya daha hızlı cevap bulacak.

Başkan Önal, "Vatandaşımız mahalle muhtarlarına ulaşamadığı durumlarda, ya da bir sorunu çözmek için danışmak noktasında bu irtibat bürosuna gelerek sorununu en hızlı biçimde çözüme kavuşturabilecek." dedi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-muhtarlik-irtibat-burosu-acildi/94983/ Sun, 24 Oct 2021 15:29:40 +0300
Damal da 6 yıl önce evinin temelini kazarken bulduğu siyah sentetik elması satmak istiyor.

Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi'nde yaşayan Cemal Atan, 6 yıl önce evinin temelini kazarken bulduğu siyah sentetik elması satmak istiyor.
İnşaatının temelinde bulduğu Sentetik elmas taşını ilk önce güzel bir taş diye saklayan Cemal Atan, daha sonra internet üzerinden dolaşırken benzer taşları görünce değerli olduğunu düşündü. Araştırmalarının ardından Sentetik elmas taşı olduğunu anlayınca değerlendirmek isteyen Atan, “Bu taş 9 kilo ağırlığında ve çok güzel parlak bir taş ve bunun aynı eşdeğerindeki taş tarttığımızda 4 4,5 kilo gelirken bu taş ise 9 9,5 kilo geliyor. Ve bunu değerlendirmek istiyorum’’ dedi.

"Sentetik elmas taşında gökkuşağını andıran renk oluşumu"
Elektrikli spiral ile kesmeye denediğini ve hiçbir şekilde kesilmediğini söyleyen Atan, “Denemek amaçlı spiral ile kesmeye çalıştım ama spiral kayıp kesmiyor. Bir de bu taşı güneşe tuttuğum zaman köşelerinde Gökkuşağı gibi 34 ayrı renk oluşuyor. Taşa baktığınızda içerisinde siyah kaburgalar gözükürken güneşe tuttuğumuzda köşe kısımlarından Gökkuşağını andıran rengarenk görüntüler oluşuyor. Parlak ve siyah olan bu taşı araştırdığımda sentetik ham elmas olarak gözüküyor’’ diye konuştu.
Temelde el yapımı taşlarla sentetik elmasın etrafının korumaya alındığını söyleyen Atan, “Bu taşı evimin temelinde bulduğumda etrafında normal çekiçten geçmiş el yapımı taşlar vardı. Taşların arasında korunmuş gibiydi. İnşaatımın temelinde bu taşı çıkardığımda bir tarafı cam gibi siyah ve parlak, diğer tarafı ise kar taneleri gibi oksitlenme vardı. Yıllarca yer altında kaldığı için oksitlenme yapmış. Bu oksitlenmeyi ne yaptıysam çıkartamadım. Bedenine yapıştırılmış gibi ve beyazlanmış kar tanelerini andıran görüntüsü vardı" dedi.
Jeoloji Mühendisi Serhat Arslangörür, bu taşın elmas olduğunu anlayabilmek için en iyi yöntemin mikroskopla incelenmesi gerektiğini söyleyerek, ’’Elmas bilinen en sert maddelerden biridir. Mohs sertlik göstergesinde en yüksek sayıyla (10) gösterilir. Diğer bütün mineralleri çizebilecek bir sertliğe sahiptir. Bu taşın elmas olup olmayacağına ancak incelemelerden sonra yapılabilecek mikroskobik çalışmalar sonucunda belli olabilir. Ama bu kadar büyük bir elmas da dünya üzerinde yok. Bulunan en büyük elmas bile bunun dörtte biri kadar. Bunun farklı özellikleri olabilir. Yeniden kristalize olmuş bir göktaşı olabilir. Dünyada bulunmayan mineraller içerebilir, yapısal anlamda farklılaşmış olabilir. Bu taşın mikroskop altında incelenmesi gerekiyor. Minoroloji uzmanları tarafından bakılarak incelenmesi gerekiyor. Elmas ile oksidyen arasında yüzde bir ila iki arasında su farkı vardır. Bu nedenle bu taş büyük bir ihtimalle ya oksidyen ya da göktaşıdır. Bu göktaşıysa ve olivin içeriyorsa çok değerlidir. Pembe renk olivinlerin temel özelliğidir. Dünyada da vardır ama göktaşlarında daha zengindir. Pembe renk değişimi biraz da ona işaret ediyor. Göktaşları farklı özellik ve görünümlerde de olabilir. Nedeni şu? Uzayda ve atmosferde göktaşları en az 30 40 bin kilometre hızla hareket halindedirler. Dünyaya inerken de 5060 bin hızla atmosfere girdikleri zaman yüksek sıcaklıklar eriyip yeniden kristalize olabiliyor ve özellikleri değişebiliyor. Onun için de dünyada olmayan farklı mineraller içermiş olabilir. Bu nedenle tetkikinin yapılıp karar verilmesi lazım. Bu ezberle olacak bir şey değil’’ açıklamalarında bulundu.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-6-yil-once-evinin-temelini-kazarken-buldugu-siyah-sentetik-elmasi-satmak-istiyor/89246/ Sat, 18 Sep 2021 22:53:27 +0300
Damal da Ot balyası çalan 3 zanlı gözaltına alındı

Ardahan'da ot balyası çalan üç kişi jandarma ekiplerinin çalışması sonucunda yakalandı.

Olay, Damal İlçesi Eskikılıç köyünde meydana geldi. Köyde ikamet eden M.G. isimli şahsa ait 46 adet ot balyası kimliği belirsiz kişilerce evinin önünden çalındı. Yapılan ihbar sonrasında çalışma yapan Damal İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri olayın aydınlatılması ve faillerin yakalanması için bölgedeki güvenlik kameralarını didik inceledi. İncelemeler sonucunda olayın failleri olduğu tespit edilen 3 şüpheli Hanak İlçesi Koyunpınar köyünde yakalandı, çalınan ot balyaları ise şüphelilerin evlerinin önünde ele geçirilerek mağdura teslim edildi.

Jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 3 zanlı, sevk edildikleri adli makamlarca ifadesinin alınmasının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Ot balyası çalan 3 zanlı gözaltına alındı

 

Ot balyası çalan 3 zanlı gözaltına alındı

 

 

 

 
]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-ot-balyasi-calan-3-zanli-gozaltina-alindi/84226/ Tue, 10 Aug 2021 17:42:36 +0300
Etkili olan yağmur, Damal da sele dönüştü.

ARDAHAN'da etkili olan yağmur, Damal ilçesinde sele dönüştü. İlçede birçok sayıda ev su altında kaldı.

Kentte dün akşam saatlerinde başlayan yağmur, Damal ilçesinde sele neden oldu. Cumhuriyet Mahallesi'nde 7 ev suyla doldu, oturulamaz hale geldi. Sel anı, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Selin ardından bölgeye giden AFAD ekipleri, hasar tespit çalışması başlattı.

Son dakika haberi: ARDAHAN'DA SEL; EVLERİ SU BASTI

 

Son dakika haberi: ARDAHAN'DA SEL; EVLERİ SU BASTI

 

Son dakika haberi: ARDAHAN'DA SEL; EVLERİ SU BASTI

 

Son dakika haberi: ARDAHAN'DA SEL; EVLERİ SU BASTI

 

 

 

Son dakika haberi: ARDAHAN'DA SEL; EVLERİ SU BASTI
 
]]>
https://ardahanhaberi.com/etkili-olan-yagmur-damal-da-sele-donustu/80954/ Mon, 12 Jul 2021 19:17:22 +0300
JAK timleri Damal'da dağ eteğine yansıyan Atatürk silüeti ne selam durup bayrak açtı

Karadağlar'ın eteğinde, havanın açık ve güneşli olması dolayısıyla Atatürk silüetinin ortaya çıkması yoğun ilgiyle takip ediliyor.

Yaklaşık bir saat öncesinden bölgeye gelip silüetin oluşmasını bekleyenler, yoğun rüzgara rağmen bu anı ölümsüzleştirmek için seyir terasına çıkarak fotoğraf ve video çekiyor.

JAK timleri de doğal güzelliği seyretmeye gelen vatandaşlarla dev Türk bayrağı açarak Atatürk silüetine selam durdu.

Yukarı Gündeş köyünün Karadağ yamaçlarında her yıl 15 Haziran-15 Temmuz'da saat 18.00 sıralarında oluşan silüet ilgiyle takip ediliyor.

]]>
https://ardahanhaberi.com/jak-timleri-damal-da-dag-etegine-yansiyan-ataturk-silueti-ne-selam-durup-bayrak-acti/80317/ Wed, 07 Jul 2021 11:00:00 +0300
Damal daki Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

Her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz'da 17.55-18.10 saatlerinde ortaya çıkan Atatürk silüeti, Ata Mahallesi'nden izlenebiliyor. Havanın dün güneşli olmasıyla Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi. 'Doğal mucize' olarak nitelendirilen görüntüyü görmek isteyenler ise bölgeye akın etti.

 

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Ardahan Devlet Hastanesi'nde görevli bir grup uzman doktor ve sağlık çalışanı da Atatürk'ün silüetini izlemek için Ata Mahallesi'ne geldi. Hatıra fotoğrafı çektiren doktorlar, çok mutlu olduklarını söyledi. Aileler de Atatürk silüetini görmeye çocuklarıyla geldiklerini dile getirdi.

SİLÜET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Atatürk silüeti, ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. 1995'ten beri her yıl temmuz ayında 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenlenmeye başlandı.

İşte Ardahan'da çekilen o görüntüler;

'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

 

'Doğal mucize' olarak nitelendirilen Atatürk silüeti, Karadağ sırtlarında belirdi

 
]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-daki-ataturk-silueti-karadag-sirtlarinda-belirdi/78497/ Mon, 21 Jun 2021 19:37:22 +0300
Damal Jandarma'dan kaçak alkol operasyonu

Ardahan'ın Damal ilçesinde düzenlenen operasyonda 32 litre sahte içki ele geçirildi, bir kişi de gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Ardahan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Damal İlçe İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Damal İlçe Merkezi Cumhuriyet Mahallesinde ikamet eden bir şahsın İstanbul'dan temin ettiği kaçak ve bandrolsüz içkileri İlçe Merkezi ve Köylerde satışa sunacağı bilgisini aldı.

Yapılan operasyonda şahsın evinin depo kısmında arı kovanlarının içerisine gizlenmiş vaziyette, 29 adet 100 cc'lik, 1 adet 70 cc.lik, 1 adet 35 cc.lik bandrolsüz ve kaçak olduğu değerlendirilen alkol ile birlikte 1 adet ölçüm şişesi, 1 adet ruhsatsız kuru sıkı tabanca ve tabancaya ait 19 adet dolu fişek ele geçirildi.

Cumhuriyet Savcısının talimatı ile ele geçirilen malzemelere el konuldu. Şüpheli şahıs ise sevk edildiği adli makamlarca adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. ]]> https://ardahanhaberi.com/damal-jandarma-dan-kacak-alkol-operasyonu/68742/ Fri, 30 Apr 2021 18:15:09 +0300 Damal Seyitören ilk ve ortaokul öğrencileri, sosyal medya da bayramı kutladı.

Korona virüs nedeniyle bu yıl düzenlenemeyecek olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları için video hazırlayan Seyitören ilk ve ortaokul öğrencileri, bayramı kutladı.

Bu yıl 23 Nisan, yeni tip korona virüs salgını nedeniyle toplu etkinliklerle kutlanamadı. Ancak Ardahan'ın Damal ilçesine bağlı Seyitören köyü ilk ve ortaokul öğrencileri 23 Nisan coşkusunu evlerine taşıdı.

Korona virüs nedeniyle hem sosyal mesafe, hem de çocuklara gelen sokağa çıkma yasağı nedeniyle Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği dünyada ilk olarak ülkemizde kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları bu yıl da yapılmayacak. Ancak minik yürüklerin bayramlarını kutlamalarını ve insanlara mesaj vermesini salgın bile engelleyemedi. Damal Seyitören ilk ve ortaokul öğretmenleri, öğrencileri ve aileleri ile irtibata geçerek evde, balkonda ve bahçede hazırladıkları videolar ile hem bayram kutlaması yaptı hem de bayram mesajlarını verdi.

Bayrama özel kıyafetlerini giyen ve süslemeler yapan minikler ellerinde Türk Bayraklarıyla hazırladığı görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaştı. ]]> https://ardahanhaberi.com/damal-seyitoren-ilk-ve-ortaokul-ogrencileri-sosyal-medya-da-bayrami-kutladi/67848/ Fri, 23 Apr 2021 13:10:41 +0300 Damal da Dizi Çekimi

Aşk Bir Hayal, Dedektif Memoli, Kara Para Aşk, Hekimoğlu gibi dizilerden tanıdığımız Emre Kızılırmak bu sefer hem yapımcılık hem oyunculuk yaptığı Fuad bir suç dizisinde. Başrollerinde Emre Kızılırmak, Tuvana Türkay ve Emre Canpolat'ın yer aldığı dizi Ardahan Damal'da çekimlerine devam ediyor.

BİR SUÇ DİZİSİ: FUAD

Yapımcılığını Macit Sonkan, Tuncer Gürbüz ve Emre Kızılırmak'ın üstlendiği Fuad dizisinin senaristliğini ve yönetmenliğini, Hicaz, Saba ve Pia filmlerinin ödüllü yönetmeni ve senaristi Erdal Rahmi Hanay yapıyor. Dizi, Ardahan'ın Damal ilçesinde bir köydeki komiser, savcı ve doktor karakterleri üçgeninde kriminal olayları konu alıyor. Komiser Fuad karakterini Emre Kızılırmak, Doktor Cemre karakterini Tuvana Türkay, savcı karakterini ise Emre Canpolat canlandırıyor. Dijital Platform Dağıtımını, içerik üretim ajansı Any Motion Studios'un üstlendiği FUAD dizisinin çekimlerine Ardahan Damal'da devam edilmektedir. Any Motion Studios, 2021 yılında FUAD dizisinin dijital platformlarda yayınlama haklarını üstlenmiştir. ]]> https://ardahanhaberi.com/damal-da-dizi-cekimi/66139/ Wed, 31 Mar 2021 13:24:44 +0300 Damal da Kovid-19 tedbirlerini ihlal eden ve kumar oynayan 4 kişiye para cezası

Ardahan'da kıraathanede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini ihlal eden ve kumar oynayan 4 kişiye 17 bin 944 lira ceza verildi.

Damal İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, Kovid-19 önlemlerine rağmen kumar oynandığı belirlenen bazı adreslerde denetim yaptı.

 

Ekipler, bir kıraathanede Kovid-19 kuralını ihlal eden ve kumar oynayan 4 kişiye 17 bin 944 lira ceza uyguladı.

Denetimlerde, bahis amaçlı kullanıldığı tespit edilen bir miktar para ve iskambil kağıtlarına el konuldu.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-kovid-19-tedbirlerini-ihlal-eden-ve-kumar-oynayan-4-kisiye-para-cezasi/65218/ Tue, 16 Mar 2021 13:36:01 +0300
Damal da kaçak yurda sokulan tütün ve mamulleri ele geçirildi.

Ardahan İl Jandarma Komutanlığı KOM. Şube Müdürlüğü ekiplerince, Damal ilçesinde gümrük işlemine tabii olmadan yurda sokulan tütün ve mamulleri ele geçirildi.

Ardahan İl Jandarma Komutanlığı KOM. Şube Müdürlüğü ekipleri; Damal İlçesi Seyitören köyünde bir şahsın gümrük işlemine tabii olmadan yurda sokulan tütün ve mamullerini evinde makaronlar içerisine doldurarak Damal İlçe merkezinde bulunan iş yerinde satışa sunduğu bilgisini aldı. Ekipler, 10.03.2021 günü şüpheli şahsa ait iki ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, 5.600 adet satışa hazır dolu makaron, 64.200 adet makaron, 80.800 gram sarmalık kıyılmış tütün, 13.400 gram bandrollü tütün, 178 paket bandrolsüz nargile tütünü, 16 adet tütün doldurma aparatı, 900 adet makaron paketleme poşeti ele geçirildi. Ele geçirilen tütün ve tütün mamullerine el konularak, yakalanan şüpheli gözaltına alındı.

Ele geçirilen tütün ve mamullerinin Ardahan´da bugüne kadar yakanmış en yüksek miktar olduğu öğrenildi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-kacak-yurda-sokulan-tutun-ve-mamulleri-ele-gecirildi/65021/ Fri, 12 Mar 2021 00:16:45 +0300
Damal daki Küçük muhtar adayı Çağatay'ın "Telefon direği" talimatı sosyal medyada gündem oldu

Otağlı köyünde yaşayan Çağatay Amanak, 2019 yılında, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesi cep telefonu kamerası ile kaydedilen videoda, sembolik olarak muhtar adaylığını açıkladı. Kravat takıp, ceket giyen Çağatay'ın yöresel şive ile yaptığı adaylık açıklaması, izleyenlerden büyük beğeni topladı.

"TELEFON DİREKLERİ DİKİLECEK"

Küçük muhtar adayı, bu kez de meydanda yine takım elbiseli olarak arkadaşlarıyla bir araya gelip, köyde şebeke çekmemesi nedeniyle "Telefon direkleri dikilecek. Hemen cumartesi günü bu köye telefon direkleri gelsin. Kimseyle konuşulmuyor" talimatını verdi. Çağatay'ın sosyal medyada paylaşılan bu görüntüleri de çok sayıda kişi tarafından beğenildi.

OKULLARIN AÇILMASINA SEVİNDİ

Küçük Çağatay, başka videoda ise okulların açılmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Okumayı söktüm, yazabiliyorum da. Siz de benim gibi okuma yazmayı sökün. Herkese diyorum; okuma yazmayı öğrenin" dedi.

Fenomen minik muhtar adayı Çağatay Amanak'ın sosyal medyada yayınlanan görüntüleri ilgi görüyor.]]> https://ardahanhaberi.com/damal-daki-kucuk-muhtar-adayi-cagatay-in-telefon-diregi-talimati-sosyal-medyada-gundem-oldu/63649/ Sat, 13 Feb 2021 18:35:54 +0300 Damal da yaz aylarında görülen Atatürk silüeti, bu yıl aralık ayında da görüldü

Ardahan'da her yıl 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan doğal Atatürk silüeti, bu yıl aralık ayında da görüldü.

 

SİLÜET 25 ARALIK'TA GÖRÜLDÜ

25 Aralık'ta hava aydınlanmadan çekilen görüntüde Atatürk'ün silüeti net bir şekilde fark edildi. Atatürk silüetinin yer aldığı fotoğraf ise sosyal medyanın en çok konuştuğu konulardan biri oldu.

 

 

İLK OLARAK 1954 YILINDA FARK EDİLDİ

Atatürk silüeti ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi.

 

ŞENLİKLER DÜZENLENİYOR

Bu nedenle 23 yıldan bu yana Damal ilçesinde temmuz ayında 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenleniyor. Fakat bu sene koronavirüs tedbirleri kapsamında şenlik yapılamadı.

SULİETİ GÖRMEK İÇİN İLÇEYİ ZİYARET EDİYORLAR

Siluet 15 Haziran - 15 Temmuz tarihleri arasında havanın güneşli olması durumunda 17.55 - 18.10 saatleri arasında Ata Mahallesi'nden izlenebiliyor. Fotoğraf sanatçıları ve turistler Atatürk sulietini görüntülemek için ilçeyi ziyaret ediyor.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-yaz-aylarinda-gorulen-ataturk-silueti-bu-yil-aralik-ayinda-da-goruldu/60442/ Fri, 01 Jan 2021 14:38:30 +0300
Damal da Kaçakçılık operasyonunda silah ve mühimmat ele geçirildi

Ardahan'da düzenlenen kaçakçılık operasyonunda, ruhsatsız 7 tabanca ve 4 av tüfeği ile bu silahlara ait mühimmat ele geçirildi.

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Damal ilçesine bağlı Burmadere köyünde kaçakçılığın önlenmesine yönelik çalışma kapsamında bir adrese operasyon düzenledi.

 

Operasyonda, ruhsatsız 7 tabanca, 4 av tüfeği ve bu silahlara ait mühimmatın yanı sıra, bir define arama dedektörü ile tarihi eser niteliğinde bazı malzemeler ele geçirildi.

Kaçakçılık suçlamasıyla bir şüpheli gözaltına alandı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-kacakcilik-operasyonunda-silah-ve-muhimmat-ele-gecirildi/57754/ Thu, 03 Dec 2020 18:04:35 +0300
Damal da kaybolan 132 küçükbaş hayvan drone ile bulundu

Damal ilçesine bağlı Burmadere köyünde yaşayan Feramuz Edemir, ahırındaki 132 küçükbaş hayvanının yerinde olmadığını fark edince durumu jandarmaya bildirdi.

Hayvanların bulunması için çalışma başlatan jandarma ekipleri, drone ile araştırma yaptı.

Ekiplerce, hayvanların Burmadere köyüne 5 kilometre uzaklıktaki Eskikılıç köyü sınırlarında olduğu tespit edildi.

Drone ile bulunan 130 küçükbaş hayvanı Edemir'e teslim eden jandarma ekipleri, ikisinin de yırtıcı hayvanlarca parçalandığını belirledi.

Hayvanlarına kavuşan Edemir, jandarma ekiplerine teşekkür etti.

]]>
https://ardahanhaberi.com/damal-da-kaybolan-132-kucukbas-hayvan-drone-ile-bulundu/54000/ Sun, 25 Oct 2020 13:00:00 +0300