ÇILDIR - Ardahan Gazetesi Ardahan Haberi Ardahan Haber - Son Dakika Haberle https://ardahanhaberi.com/cildir-/ Çıldır Haberleri sondakika Çıldır hakkında Güncel Haber ve bilgiler tr https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com/images/genel/ArdahanHaberi-site-logo-.png https://ardahanhaberi.com 315 90 Ardahan Haberi: Çıldır da Yaralı bulunan Çayır Delicesi kuşu tedavi altına alındı
Çıldır ilçesi Aşık Şenlik bölgesinde, yaralı bir Çayır Delicesi kuşu bulan vatandaşlar, jandarma ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine haber verdi.

Bölgeye gelen ekipler, yaralı kuşu Ardahan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne teslim etti.

Tedavisi yapılmak üzere Kafkas Üniversitesi Yapan Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezine götürülen kuş, kontrolleri ve tedavisinin ardından doğaya bırakılacak.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-yarali-bulunan-cayir-delicesi-kusu-tedavi-altina-alindi/126230/ Tue, 27 Sep 2022 17:47:08 +0300 Ardahan Haberi: Çıldır Cancur Festivali gerçekleştirildi.

Ardahan'daki çeşitli derneklerce yörede yetişen meyvelerin tanıtımı amacıyla bu yıl ilk kez "Çıldır Cancur Festivali" gerçekleştirildi.

Çıldır ilçesinde otogar arkasındaki alanda başlayan etkinlik, aşıkların sahne almasıyla başladı.

Aşıkların bir birinden güzel söyleşileri katılımcılar tarafından ilgi gördü.

Organizasyon Komitesi Başkanı Soner Akçay, buradaki konuşmasında, dernekler olarak bir araya gelip Çıldır'ın Kurtkale bölgesinde yetişen meyvelerin tanıtımı için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Katılımın yoğunluğunun kendilerini sevindirdiğini dile getiren Akçay, "Üreticilerimiz hem bugün buraya getirdikleri meyvelerin tanıtımını yapma fırsatı buluyor hem davetlilere ikram ediliyor hem de satışını gerçekleştiriyor. Festival inşallah amacına ulaşır." diye konuştu.

Üretici Selim Adıyeke de böyle bir etkinlikle meyvelerinin daha çok tanınıp değerleneceğini ifade etti.

Festivalde üreticiler yetiştirdikleri meyveleri kurdukları stantlarla davetlilere tanıttı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-cancur-festivali-gerceklestirildi/126174/ Sat, 24 Sep 2022 20:07:55 +0300
Ardahan Haberi: Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Çıldır da üç köyü ziyaret etti

Ardahan Valisi Hüseyin Öner köy ziyaretleri kapsamında Çıldır ilçesine bağlı Aşağıcanbaz, Güvenocak ve Eşmepınar köylerini ziyaret ederek vatandaşlarımızla buluştu. 

 Beraberinde Çıldır Kaymakamı Muhammed Enes İpek, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Ramazan Yiğit ve ilgili kurum ve kuruluşların müdürleri ile birlikte Aşağıcanbaz, Güvenocak ve Eşmepınar köylerine giden Vali Hüseyin Öner, köy konakları ve taziye evlerinde muhtarlar ve vatandaşlarımızla buluştu.

        Köy ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda, Serhat ilçemiz Çıldır’a bağlı köylerimizi daha iyi tanımak, vatandaşlarımızın sorun ve sıkıntıları yerinde dinlemek amacıyla köy ziyaretleri gerçekleştirdiğini söyleyen Valimiz, köylerimizin daha yaşanabilir hale getirilmesi noktasında devletimizin tüm imkanlarını yerinde kullanarak hizmet etme gayretinde olduklarını söyledi.

        Köylerimizdeki eğitim, sosyal hizmetler, enerji, ulaşım, sağlık, asayiş ve güvenlik hizmetleri noktasında vatandaşlarımızla sohbette bulunan Valimiz, daha sonra muhtar ve vatandaşlarımızın sorun ve taleplerini dinledi.

        Vali, kendisine iletilen sorun, sıkıntı ve taleplerin hızlı bir şekilde değerlendirilmesi ve imkânlar ölçüsünde gerekli çalışmaların yapılması yönünde talimatlarda bulundu.

        Vatandaşlar da sorun ve taleplerini bizzat anlatma fırsatı bulmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek Valimize teşekkür ettiler.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-valisi-huseyin-oner-cildir-da-uc-koyu-ziyaret-etti/126098/ Wed, 21 Sep 2022 17:42:14 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır'da Gaziler Günü Kutlandı

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Törene Çıldır Kaymakamı Muhammet Enes İpek, Çıldır Belediye Başkanı K.Yakup Azizoğlu, İlçe Tabur Komutanı, daire amirleri ve kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile Gaziler katıldı.

Atatürk Heykeline çelenk sunulan törende saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.Günün anlam ve önemini belirten konuşma Çıldır İlçe Tabur Komutanlığı personeli tarafından yapıldı. Tören, Gaziler Gününe dair Çıldır Çok Programlı Lisesi öğrencilerinin şiir okumasıyla sona erdi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-gaziler-gunu-kutlandi/126084/ Tue, 20 Sep 2022 09:18:05 +0300
Ardahan Haberi: Nesli tehlike altındaki tepeli pelikanlar Aktaş'ta üreyip Çıldır'da besleniyor

Dünya genelinde soyu tükenme tehlikesi altında bulunan tepeli pelikanlar, Ardahan'daki Aktaş Gölü'nde üreyip Çıldır Gölü'nde besin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğince "Soyu kritik seviyede azalan türler" arasında gösterilen tepeli pelikanlar, Türkiye'nin Gürcistan sınırında bulunan Ardahan'daki Aktaş Gölü'nde üreyip yaşıyor.

Bu gölde beslenme sorunu yaşayan pelikanlar, besin ihtiyaçlarını karşılamak için her gün yaklaşık 11 kilometre uzaktaki Çıldır Gölü'ne kanat çırpıyor.

Bilimsel adı Pelecanus crispus olan ve soyu her geçen gün azalan tepeli pelikanlara bölgede yaşayan başka türler de eşlik ediyor.

Dünyada kuş bilimi açısından oldukça önemli olan ve yaban hayatı fotoğrafçılarının ilgisini çeken pelikanlar, sabahın ilk ışıklarıyla Çıldır Gölü'ndeki adalara yakın alanlara konup beslendikten sonra akşama doğru yeniden yuvalarına dönüyor.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, muhabirine, özellikle tepeli pelikanların kuş bilimi açısından önem arz ettiğini söyledi.

Bu kuşların Ardahan'da görülmesinin bölge için önemli bir zenginlik olduğunu ifade eden Çoban, Aktaş Gölü'nün Türkiye'de tepeli pelikanların ürediği nadir yerlerden biri olduğunu dile getirdi.

Aktaş'ın yanı sıra Doğu Anadolu'nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü'nün bu kuşlar açısından önemli olduğunu anlatan Çoban, "Çıldır, bu pelikanlar için çok önemli bir nokta. Aktaş, çok küçük ve sınır bir göl olduğu için besin miktarı çok fazla yok ve özellikle göl üzerindeki iki tane adada üreyen pelikanlar beslenmek için düzenli olarak Çıldır Gölü'ne geliyor." diye konuştu.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-nesli-tehlike-altindaki-tepeli-pelikanlar-aktas-ta-ureyip-cildir-da-besleniyor/126067/ Mon, 19 Sep 2022 14:29:58 +0300 Ardahan Haberi: Bu Yıl İlki Yapılacak Olan 1.Çıldır Cancur Festivalinin Proğramı Açıklandı

Bu yıl ilki yapılacak olan 1. Cancur Festivalinin akış programı tertip komitesi tarafından açıklandı. Cancur eriğinin ön plana çıkarılcağı festivalde yöresel sanatçılarda gelen misafirlere renkli saatler yaşatacak.

        Festival Komitesinin açıklamış olduğu program aşağıdaki gibidir.

Ardahan ili Çıldır ilçesi Cancur festivalinin programı bu şekilde dizayn edilmiştir. Geniş çaplı bilgilendirmedir.

23.09.2020 Perşembe Günü sabah erkenden Kurtkale nahiyesi köyleri bahçesi olan Köylerimizin bahçelerin içinden Aşıklarımızın türküleriyle ve davul zurna eşliğinde güzel bir program yapıyoruz.

Yıldız en tv çekim ve Köylerimizin havadan dıronla çekim yaparak yetişen meyvelerimizin toplanması pelverde yapımı Hazul vs yapımlarını bölgemizin yerel medyası ve Yıldız en tv hayat yolu belgeselinde 1. Pazar günü ve 2. İse salı günü Yıldız en tv televizyonda 2 saat boyunca belgesel olacak şeklinde yayınlanacak.

Çıldır merkezindeki programız şu şekildedir.

Tarihi 24.09.2022 Cumartesi günü saat 11.00 19.00 arasında Çıldır Merkezi Otogara arkası çayırlık alanı

Festivalimizin Medyada programı şu şekildedir.

Bölgemizin yerel medyaların internet sitelerinde ve gazetelerinde ve tv programında yayınlanacak olup Yıldız en tv televizyonda hayat yolu belgeselinde 1. Pazar günü ve 2. İse salı günü Yıldız en tv televizyonda 2 saat boyunca belgesel şeklinde yayınlanacak.

Sarıtel tv yayınlanacak

Ülkemizin önde genel medyalarda haberler kanallarında haber olarak yayınlanacak.

Bahçelerimizde Çıldır tv Facebook sayfamızdan canlı yayın olarak yayınlanacak.

(Çıldır Köylerimizin tamamı yöresel ürünlerini tanıtması için festival alanına getirebilir.

Bu konuda Çıldırımızın tüm Muhtarlarına bizzat aranarak bilgi verilmiştir.Ürünlerini getirmek İsteyen siz değerli hemşerilerimiz ürünlerinizi festival alanına getirebilirsiniz.Kesinlikle hiç bir konuda ayrımcılık yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Bu konuda Ardahan il Çıldır ilçesi Cancur festivali Komite Yönetimin Kurulu kesin karardır)

Herkes kendi sayfasından paylaşım yaparsanız seviniriz.

Bölgemize hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz rabbım hayırlı kılsın festivalimizi inş Allah amin.

Not: Köylerimizde Çadırları ve masa sandalyeleriniz olan varsa lütfen festival alanına getirmenizi rica ediyoruz.

Tüm Hemşerilerimizi festivalimizi Davet ediyoruz sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız, saygı ve sevgiler hürmetler sunuyoruz.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-bu-yil-ilki-yapilacak-olan-1-cildir-cancur-festivalinin-programi-aciklandi/126047/ Sat, 17 Sep 2022 20:41:12 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır da öğrenci servisi ile tır çarpıştı.

61 ABV 352 plakalı tır ile 75 M 0487 plakalı öğrenci servisi Çıldır ilçe merkezindeki Aşık Şenlik heykeli kavşağında çarpıştı.

İhbar üzerine kaza yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Maddi hasarlı kazada etkilenen 3 öğrenci tedbir amaçlı ambulans ile Çıldır İlçe Sağlık merkezine kaldırıldı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-ogrenci-servisi-ile-tir-carpisti/125990/ Wed, 14 Sep 2022 17:48:11 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır da Rezalet Bulun Bu Alçakları

Çıldır Belediyesine ait sosyal tesisler , kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından soyularak zarar verildi.  
   

Çıldır Belediyesi tarafından kullanılan sosyal tesislere giren hırsızlar değerli eşyalı aldıktan sonra tesis içerisindeki bir çok yere de zarar verdi. 08.09.2022 tarihinde gece gerçekleştirildiği düşünülen olayda hırsızlar gece Çıldır Belediyesi Sosyal Tesisleri içerisindeki maddi değeri yüksek eşyaları aldıktan sonra etrafı tahrip ederek olay yerinden ayrılmış. Çıldır Belediye personeli tarafından sabah fark edilen olay kolluk kuvvetleri ve Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu'na bildirildi.
   

Olay yerinde inceleme bulunan kolluk kuvvetleri olayla ilgili soruşturma başlatırken başkan Azizoğlu " Bu tür olayların yaşanmasından ilçem adına üzüntü duyuyorum. Bir çok çaba sonucu ilçemize kazandırmaya çalıştığımız yatırımların bir kaç kendini bilmezin verdiği maddi zararın yanı sıra manevi olarak ta etkisi büyüktür. Kolluk kuvvetleri gerekli incelemeyi başlattılar. Umarım kısa sürede bu alçaklığı yapanlar yakalanarak kanun önünde hesap verirler" dedi.

 

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-rezalet-bulun-bu-alcaklari/125902/ Fri, 09 Sep 2022 20:18:00 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır Belediyesi 3 kez ilana çıkmasına rağmen yatırımcı bulamadı.

Çıldır Belediyesi tarafından daha önce 3 kez yayınlanan Çıldır Tekstil Fabrikası yapım işi 4. kez ilana çıktı. Faaliyete geçtiği taktirde onlarca kişiye ekmek kapısı olacak olan ve ilçedeki ekonomiye destek sağlayacak Tekstil fabrikası daha önce 3 kez ilana çıkmasına rağmen yatırımcı bulamadı. 
    Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu bu konu hakkında serzenişte bulunarak “Çıldır Belediyesi tarafından 4. kez ilana çıkarılan Çıldır Tekstil Fabrikası yapım işi için yatırımcılar neden ilgi göstermiyor. İlçe dışında birçok tekstil işi yapan iş adamı olan Çıldırlılar doğup büyüdüğü topraklara yatırım yapmaktan neden çekiniyorlar. Böyle bir yatırımın ilçeye kazandırılması göçe mecbur bırakılan Çıldırlı vatandaşları memleketlerine bağlayacak, Çıldır ilçesi de bir fabrika kazanmış olacak. Soğuk memleketimizin sıcak insanlarına umut kapısı olacak olan Çıldır Tekstil fabrikası için Çıldırlı yatırımcıları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Doğup büyüdüğünüz, dede-baba topraklarına kalıcı bir eser bırakmak parmaklarınızın ucunda. Belediyemizin yapmış olduğu bu ilana duyarsız kalmayın ve dede-baba topraklarına vefa borcunuzu ödeyin. Her kimki bu memlekete bir çivi çıkarsa Allah ondan razı olsun” dedi. 

ankara escort eve gelen escort gaziosmanpaşa escort keçiören escort kızılay escort kolej escort maltepe escort mamak escort ofise gelen escort otele gelen escort rus escort sihhiye escort sincan escort tandoğan escort tunalı escort türbanlı escort ulus escort yenimahalle escort

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-belediyesi-3-kez-ilana-cikmasina-ragmen-yatirimci-bulamadi/125805/ Sun, 04 Sep 2022 17:28:02 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır da Deneme amaçlı ektiği ata buğdayında 3 yılda 32 ton verime ulaştı

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde deneme amaçlı ata buğdayı siyez eken çiftçi, 32 ton verime ulaştı.

Kentte "Hitit buğdayı" olarak da bilinen siyez buğdayını 2019 yılında Çıldır ilçesine bağlı Kenarbel köyünde deneme amaçlı 2 dönüme eken Şentürk Akgün, iyi verim alınca ekim alanını genişletti.

Bu sezon 80 dönüme ata buğdayını eken Akgün, dönümde 400 kilogram olmak üzere toplam 32 ton verim elde etti.

Şu sıralar hasat yapan Akgün, ihtiyacı dışındaki üretimini il geneline pazarlayacak.

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, hasat yapan aileyi tarlasında ziyaret ettikten sonra muhabirine, siyezin ata tohumu olması dolayısıyla bölgede ekimini arttırmayı planladıklarını söyledi.

"Kuraklık ve olumsuz iklim şartlarında da yetişiyor"

Siyez eken ailenin verimden memnun olduğunu ifade eden Cineviz, şöyle konuştu:

"Daha önce kavılca ektik. Şimdi ise sıra siyez buğdayında. Ardahan'da ata tohumumuzu toprakla buluşturduk. Şu an ise hasat programında bulunmak üzere buradayız. Sonuçtan son derece memnunuz. Üreticimizin 3 yıl önce başladığı bu çalışmayı özellikle geçen yıl birlikte yürüttük. Şu an geldiğimiz nokta son derece olumlu ve verim yüksek. Siyez, kuraklık ve olumsuz iklim şartlarında da yetişme yeteneğine sahip bir ürün. Verimlilik açısından umduğumuzun da üstünde bir verim almak bizi son derece memnu ve mutlu etti."

Cineviz, Ardahan'da yetişen kavılca ve siyez gibi ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması için kurum olarak çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

"Bir deneyelim dedik, Kastamonu'dan 50 kilogram tohum getirdik"

Çiftçi Şentürk Akgün de ilk ekime deneme amaçlı başladığını ancak gelinen noktada yüksek verim almanın sevincini yaşadıklarını anlattı.

Ata buğdayını çiftçilerin üretmesini isteyen Akgün, "Aslında biz buna merak ile başladık. İlk olarak 'bir deneyelim' dedik. Kastamonu'dan 50 kilogram tohum getirdik. İlk olarak 2 dönüme ektim. Bugün ise gelinen noktada 80 dönüme ulaştık. Bir dönümde 400 kilogram tohum elde ettik. Sonuçtan mutluyuz." diye konuştu.

Eşi Duygu Akgün ise sağlıkçı olması dolayısıyla ürünün faydalarını çok merak ettiğini belirterek, "Sağlıklı beslenme adına 'bir deneyelim' dedik. Bugün böyle bir noktaya geldik. Çok mutluyuz. Beslenmemize dikkat ettiğimiz için bu arayışa girdik. 'Kaybedecek bir şeyimiz yok, deneyelim' dedik. Baktık oluyor ve daha da verim yükseliyor. Şu an ise bu boyuta geldik. Bundan sonra da iyi olur inşallah." ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Cineviz ile ekibine, siyezden yapılan ekmeği ikram etti.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-deneme-amacli-ektigi-ata-bugdayinda-3-yilda-32-ton-verime-ulasti/125775/ Sat, 03 Sep 2022 18:11:11 +0300 Ardahan Haberi: Çıldır Milli Eğitim Müdürlüğü görevine Gürbüz yıldız getirildi

 Çıldır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden ayrılan Fatih Yazıcı'nın yerine Ardahan 23 Şubat İlkokulu müdürü Gürbüz Yıldız Atandı. Aslen Çıldır Eski Beyrahatun köylü olan yeni Milli Eğitim Müdürü Gürbüz Yıldız Çıldır'da çalışacak olmaktan dolayı çok mutlu ve heyacanlı olduğunu dile getirdi.

    21 yıldır öğretmenlik mesleği içerisinde birçok okulda başarı ile görev yaptığını belirten Gürbüz " 21 yıldır öğretmenlik mesleği içerisinde ilimizde birçok okulda görev yaptım. Son olarak Ardahan 23 Şubat İlkokulda müdür olarak görev yapmaktaydım. Gerçekleşen atama ile şirin ilçemiz Çıldır'a Milli Eğitim Müdürü olarak görevlendirildim. 21 yıllık tecrübe ile köy köy, okul okul dolaşıp eksiklikleri yerinde tespit ederek, tüm çocuklarımızın eğitimden mahrum kalmaması için çalışacağız. Özellikle Kurtkale bölgesinde bulunan köylerimizin ilçeye olan uzaklıklarından dolayı çocuklarımızın okula erişmesini kolaylaştırmak için en yakın okula taşıma ile çocuklarımızı taşıyacağız. Amacımız ilçemize hizmet ederek öğretmenlerimiz ve velilerimizle el ele vererek başarılı öğrenciler yetiştirmek" dedi.

GÜRBÜZ YILDIZ KİMDİR

     Aslen Çıldır Eski Beyrahatun köylü olan Yıldız 21 yıldır öğretmenlik görevini icra etmektedir. Erzurum Atatürk Üniversitesi mezunu olan Yıldız evli ve 3 çocuk babasıdır.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-milli-egitim-mudurlugu-gorevine-gurbuz-yildiz-getirildi/125727/ Fri, 02 Sep 2022 15:59:31 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır da 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 Çıldır Kaymakamı Muhammet Enes İpek Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, Garnizon komutanı Rıdvan Kök, Kurum amirleri, Siyasi parti temsilcileri, Stk temsilcileri ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi. Hükumet konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk konması ile başlayan törende İlçe Kaymakamı Muhammet Enes İpek tebrikleri makamında kabul etmesi ile devam etti.İ

lçe meydanın da yapılan kutlama töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşma Garnizon komutanlığında görevli Teğmen tarafından yapıldı. Çıldır Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okunmasının ardından resmi geçit töreni ile kutlama son buldu.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-30-agustos-zafer-bayrami-coskuyla-kutlandi/125644/ Tue, 30 Aug 2022 14:30:37 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır Kaymakamı Muhammed Enes İpek Göreve Başladı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 12.08.2022 tarihinde Resmi Gazete' de yayınlanan 2022/392 sayılı Kararname ile ilçeye atanan Kaymakam Muhammed Enes İPEK 29 Ağustos Pazartesi günü görevine başladı

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-kaymakami-muhammed-enes-ipek-goreve-basladi/125620/ Mon, 29 Aug 2022 20:27:52 +0300
Ardahan Haberi: Akdeniz sahilleri değil, Çıldır Gölü
Ardahan'ın Çıldır ilçesinde, kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü, kavurucu sıcaklarda ise Ege ve Akdeniz sahillerini aratmayan güzelliğiyle tatilciler ile bölge halkının akınına uğruyor.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Ardahan'daki Çıldır Gölü, sahip olduğu doğal yapısı ve güzellikleriyle her mevsim ağırladığı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Deniz seviyesinden 1950 metre yükseklikteki Çıldır Gölü, 123 kilometrekarelik alanı ile Van Gölü'nden sonra Doğu Anadolu Bölgesi'nin ikinci büyük gölü.

Termometrelerin 32'yi gösterdiği kentte, aşırı sıcaktan bunalan gençler soluğu Çıldır Gölü'nde aldı. Özellikle öğle saatlerinde, gençler havanın iyice ısınmasıyla birlikte Çıldır Gölü'nün buz gibi sularına atladı. Serinlemek için suya giren gençler, soğuk suyun keyfini çıkarttı.

Havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek için soluğu Çıldır Gölü'nde aldıklarını söyleyen Muhammet Ali Akdoğan, "Çıldır Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel yerlerinden birisi. Doğudan batıya göçün en büyük nedenlerinden deniz, hava ve güneş gelmekte. Şu anda burada deniz yok ama Çıldır gölü o görevi görüyor. İnsanlar burada serinliyor. Burası serinlemek isteyenlerle dolu; Çıldır gölü yeşilliği, güneş ve oksijen bakımından bulunmaz bir yer" dedi.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-akdeniz-sahilleri-degil-cildir-golu/125599/ Mon, 29 Aug 2022 14:56:43 +0300 Ardahan Haberi: Kaymakam Çıldır a Veda Etti

Yaklaşık bir yıl önce Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Çıldır Kaymakamı olarak görevlendirilen Kaymakam Fatih Bayram yeni görev yeri için ilçeden ayrıldı.

Bir yıl önce Çıldır Kaymakamı olarak ilçede göreve başlayan ve bir yıllık kısa bir süre zarfında ilçede güzel işlere imza atan ve Çıldırlı vatandaşlar tarafından çok sevilen Kaymakam Fatih Bayram ilçede gerçekleştirdiği veda ziyaretlerinin ardından Çıldır'dan ayrıldı. 2022 Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Erzurum Tortum ilçesine atanan Kaymakam Bayram, ilçedeki kamu kurumlarını ve ilçe esnafını ziyaret ederek herkesle tek tek vedalaştı. 

KAYMAKAM BAYRAM'DAN DUYGUSAL MESAJ

KIYMETLİ ÇILDIRLI HEMŞEHRİLERİM;

Yaklaşık bir yıl önce başlamış olduğum Çıldır Kaymakamlığı görevimden, 2022 Mülki İdare Amirleri Kararnamesi ile Erzurum Tortum ilçesine tayinim nedeniyle ayrılmış bulunuyorum.

Görev sürem boyunca “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!” şiarıyla çalıştım. Çıldırımızın kadirşinas halkıyla birlikte çok güzel anılar biriktirdim. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla uyum ve eşgüdüm içerisinde kamu hizmetlerinin vatandaşlarımıza hak ettiği şekilde ulaşması için çaba sarfettim.

Şehit ailelerimiz ve gazilerimizle her daim bir aile atmosferinde yakın ilişkiler kurduk. Muhtaç ailelerimiz için devletimizin imkanlarını seferber ettik. Üniversite öğrenimi gören Çıldırlı gençlerimizin her zaman yanında olduk. Tarım ve hayvancılıkla iştigal olan emektar köylülerimizle hemhâl olduk.

Serhat ilçemizde aşıklık kültürü ve Âşık Şenlik’in öğrencilerimiz tarafından tanınması ve gelecek nesillere aktarılması için “Torunları Âşık Şenlik’in İzinde” projesini tüm paydaşlarımızla birlikte başarıyla yürütüp sonuçlandırdık. ”Bilimden Haberim Var” projemizle öğrencilerimizi ülkemiz ve dünyadaki bilimsel gelişmelerden haberdar ederek farkındalık oluşturduk. Çıldırlı kadınların el emeklerini üretime dönüştürmek için projeler üretip ilk adımlarını attık.

Çıldırımızın tanıtımı için Kura Nehri’nden Kısır Dağı’na, Kurtkale bölgesi bahçelerinden Gökdağ’a, Şeytan Kalesi’nden mavi sevdam diye adlandırdığım Çıldır Gölü ve Akçakale Adamıza, köylerimizin 2500 rakımlı yaylalarına kadar adım adım dolaşarak fotoğraflar edindik ve bu fotoğrafları Çıldır Tanıtım adı altında sosyal medyada paylaştık.

Şimdi bu güzel ilçeye veda vakti..

Görevim süresince uyum içerisinde çalıştığımız kamu kurumları amirlerimize ve personellerine, fahri hemşehrilik payesiyle onurlandıran İlçe Belediyesine ve Belediye Başkanımız Sayın K. Yakup AZİZOĞLU’na, siyasi parti ilçe başkanlarımıza, köylerimize devletimizin hizmetlerinin ulaşmasında katkı sağlayan İl Genel Meclisi üyelerimize, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza vakfımız tarafından yardımların ulaştırılmasında katkı sağlayan vakıf mütevelli heyet üyelerimize, 34 köyümüzde ve 9 merkez mahallemizde vatandaşlarımızın sorun ve isteklerini bizlere ulaştıran cefakar muhtarlarımıza, her zaman yanımızda olan yerel medya mensuplarımıza ve bizlere gönlünü, kapısını açan tüm Çıldırlı hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.

Şimdilik Erzurum yolu üzerinde Tortum ilçesinde, sonrasında yurdun dört bir köşesinde bir “hemşehriniz” olduğunu unutmamanızı rica ediyor, tüm Çıldırlılara saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Allah’a ısmarladık..

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-kaymakam-cildir-a-veda-etti/125572/ Sat, 27 Aug 2022 13:50:52 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır Gölü ile bazı göletlere 1 milyon 589 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Ardahan-Kars sınırında yer alan Çıldır Gölü ile bazı göletlere 1 milyon 589 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca göllerde balık popülasyonunun desteklenmesi amacıyla uygulanan "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda Vali Hüseyin Öner, Çıldır Kaymakamı Fatih Bayram, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Cineviz, Çıldır Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Yüksel Kılıç'ın katılımıyla Çıldır Gölü ve Ardahan'daki bazı göletlere 1 milyon 589 bin sazan yavrusu bırakıldı.

Vali Öner, gazetecilere, göllerdeki balık popülasyonunu artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Göllerden alınan anaç balıkların Elazığ Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi Müdürlüğüne götürüldüğünü ve burada üretilen yavruların yeniden ile getirildiğini aktaran Öner, "Bu balıklandırma çalışmalarıyla su kaynaklarımızdaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, balık popülasyonlarının desteklenmesi ve aynı zamanda göl ekosisteminin canlı tutulmasıyla birlikte yöre halkının ve gelecek nesillerin sağlıklı, dengeli şekilde su ürünlerine ulaşması hedeflenmektedir." diye konuştu.

Öner, balıkları suya bıraktıktan sonra Çıldır Gölü'nün balıkçıl türleri pelikan ve martıları besledi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-golu-ile-bazi-goletlere-1-milyon-589-bin-sazan-yavrusu-birakildi/125570/ Sat, 27 Aug 2022 10:58:25 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır lı Balıkçının Beslediği Pelikanlar iş yerinin maskotu haline geldi

Ardahanlı balıkçı Kurtuluş Kılıç'ın yavruyken bulduğu ve elleriyle besleyip büyüttüğü tepeli pelikanlar, yanından bir an olsun ayrılmıyor.

Ardahan-Kars arasında yer alan Çıldır Gölü'nde balıkçılık yapan Kılıç, yaklaşık 3 ay önce Adalar mevkisinde anneleri tarafından terk edilen bitkin haldeki iki yavru tepeli pelikanı gördü.

Teknesine alıp balıkçı restoranına getirdiği yavru pelikanları besleyip büyüten Kılıç, kardeşi ve çocuğunun isimlerini verdiği "Yiğit" ve "Ömür" ile sıkı dostluk kurdu.

Kılıç, iş yerini ve çevresini mesken tutan "Yiğit" ile "Ömür"e tuttuğu balıkları elleriyle yediriyor.

"Acıktıklarında yanıma geliyorlar"

Balıkçı Kılıç, pelikanların mekanlarını terk etmediklerini ve iş yerinin maskotu haline geldiğini söyledi.

Pelikanları ailenin birer ferdi gibi gördüğünü ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:

"Yavruyken anneleri terk etmişti. Gördüğümüzde çok bitkin ve açtılar. Ölmeye yakındılar. Lokantaya getirdiğimizde onları küçük balıklarla beslemeye başladık. Şu an büyümeye başladılar, artık burayı terk etmiyorlar. Bazen içeri giriyorlar, bazen lokantamızın önündeki kayalıklara çıkıyorlar. Genellikle zamanın çoğunu lokantamızın önündeki kayalıklarda geçiriyorlar. Acıktıklarında yanıma geliyorlar ve balık veriyorum. Müşteriler de onlara yoğun ilgi gösteriyor, onlara yem atıyorlar."

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-li-balikcinin-besledigi-pelikanlar-is-yerinin-maskotu-haline-geldi/125387/ Mon, 15 Aug 2022 17:40:38 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır da yazları yaylaya giden herkes geçimini kazdan sağlıyor

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde bulunan Güvenocak köyü yaylasına yazları giden herkes geçimini kazdan sağlıyor.

2100 rakımda ve Çıldır Gölü kenarında bulunan Güvenocak köyü yaylasında yazlarını geçiren köy halkı besledikleri kazlarını satarak geçimlerini sağlıyor. Yaklaşık 40 hanenin çıktığı yaylada herkes kaz işiyle uğraşıyor. Kaz etinin lezzetli olmasının en önemli sebebinin doğal göl olan Çıldır gölünün temizliği ve kazların doğal ortamda beslenmesi. İl geneli ve il dışından ise kaz etine yoğun ilgi var.

Güvenocak köyünde ikamet eden ve kazcılık yapan Fahri-Sevda Durak çiftçi, kaz etinin lezzetli olmasının en önemli sebebinin doğal ortamda beslenmeleri ve Çıldır Gölünden kaynaklandığını söylediler.

Durak çifti, kazlarını lezzetli olduğundan dolayı tüm köy halkının geçim kaynağı haline gelen kazcılığın hızla yayıldığını belirterek, "3 bin tane kazımız var köy olarak. Lezzetli olmasının sebebi Çıldır Gölü'nde yetişmeleri. Yaylada 1 ay beside kaldıktan sonra kazlarımızı kesmeye başlıyoruz. Kazcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Hazır yem kullanmıyoruz, doğal ortamda besleniyorlar" şeklinde konuştu. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-yazlari-yaylaya-giden-herkes-gecimini-kazdan-sagliyor/125384/ Mon, 15 Aug 2022 10:58:56 +0300 Ardahan Haberi: Çıldır sınırları içinde yer alan Aktaş Gölü’nde ki su çekilmesi dikkat çekici boyutlara ulaştı

Ardahan sınırları içinde yer alan Aktaş Gölü’nde ki su çekilmesi dikkat çekici boyutlara ulaştı. Suların çekildiği gölün kıyı kesimlerinin 50-60 metreyi bulduğu ifade ediliyor.

Aktaş Gölü’nde ki su çekilmesinin nedenlerinin yetkililer tarafından araştırılması istenirken göle çöp ve benzeri atıkların atıldığı ve yeterince korunmadığı belirtiliyor.

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN SINIRINDA

Aktaş Gölü (Hazapin), Ardahan iliyle Gürcistan sınırında bulunan tektonik oluşumlu bir göldür. Gölün yarısı Gürcistan sınırları içerisindedir. Toplam alanı 27 km² olan gölün 14 km² ülkemize aittir. Rakımı 1.798 m olan göl Çıldır ilçe sınırlarındadır. Sığ olan gölün en derin yeri 10 m kadardır. Gölün kuzey kıyılarında Gürcistan-Türkiye Aktaş sınır kapısı yer alır.

Göl kaynaklarda farklı isimlerle geçer; Hazapin, Kenarbel, Karsak, Kazapin. Göle yakın çevresindeki insanlar bir bel aşıldıktan sonra göle ulaşıldığı için Kenarbel derler. Moskova Antlaşmasında (1921) Kozapini olarak geçer. Gürcistan haritalarında Hozapini yazılıdır . Göl içinde yerleşme olmayan ve küçük oniki ada yer alır. Sınır gölün en derin yerinden geçerken en büyükleri olan Büyük Ada ve Başak Ada dahil tüm adalar (13) Türkiye sınırlarında kalmıştır. Otlak ve sazlıkların bulunduğu bu adalar kuşların beslenme, barınma ve üreme alanıdır. Çevredeki küçük derelerle beslenen göl, suları taşdığında bahar aylarında kuzeybatıda Arkbeli (Zigaristav) Deresi vasıtasıyla Kura Nehri'ne boşalmaktadır. Sodalı olmasına rağmen bir süreden beri tatlı su balıkları yaşamaya başladı.  Gölün beslenmesinin kuvvetlenmesiyle fazla sularını Kura nehrine boşalttığı ve sodalı özelliğini kaybettiği ileri sürülüyor. 

Göl kıyısında iki köy yer alır; Kenarbel köyü Türkiye tarafında, Karçasi Gürcistan topraklarında. Türkiye tarafında en büyük yerleşme Çıldır, karşı tarafta Ahılkelek'tir (Akhalkalaki). Aktaş Gölü büyük kısmı Gürcistan topraklarında yer alan 11 gölden oluşan göller yöresinin bir parçasıdır. Bu göllerden Aktaş ve Çıldır gölleri Türkiye'de, bir göl Ermenistan'da, diğer sekizi Gürcistan'dadır.

AK PELİKAN VE KADİFE ÖRDEĞİ

Aktaş gölü Ak pelikanın ve kadife ördeğin Türkiye'de kuluçkaya yattığı ender sulak alanlardan. Ayrıca angıt, uzunbacak, karabatak ve Van Gölü martısı gölde yaşamakta. Göl kuşlardan ötürü Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği çerçevesinde koruma altına alınmıştı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-sinirlari-icinde-yer-alan-aktas-golu-nde-ki-su-cekilmesi-dikkat-cekici-boyutlara-ulasti/125383/ Mon, 15 Aug 2022 01:15:52 +0300
Ardahan Haberi: Çıldır da Görevliyken Erzurum da Kazada hayatını kaybeden Uzman çavuş Soner Karadeniz Toprağa Verildi

Erzurum'da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden uzman çavuş Soner Karadeniz, memleketi Sinop'un Türkeli ilçesine bağlı Yeşiloba köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Türkeli ilçesi Yeşiloba köyü nüfusuna kayıtlı Soner Karadeniz (33), Erzurum ili Aşkale ilçesi İbrahim Hakkı Kavşağı mevkiinde, 12 Ağustos Cuma günü akşamı saat 22.15'te geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Ardahan'ın Çıldır ilçesi 25'inci Hudut Tugay Komutanlığı 2'nci Hudut Taburu'nda görevli İstihkam Uzman Çavuş Soner Karadeniz'in cenazesi, 14 Ağustos Pazar günü Sinop Havaalanı'ndan alınarak, memleketi Türkeli'nin Yeşiloba köyüne getirildi. Yeşiloba Köyü Camii'nde kılınan cenaze namazına, Sinop Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, İlçe Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz, Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazının ardından Karadeniz'in naaşı, askeri törenle Reyfez Mahallesi'nde gözyaşları arasında toprağa verildi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-cildir-da-gorevliyken-erzurum-da-kazada-hayatini-kaybeden-uzman-cavus-soner-karadeniz-topraga-verildi/125382/ Sun, 14 Aug 2022 22:52:31 +0300