ARDAHAN - Ardahan Gazetesi Ardahan Haberi Ardahan Haber - Son Dakika Haberle https://ardahanhaberi.com/ardahan-/ Ardahan Haber, Ardahan Haberi, sondakika Ardahan Haberleri. Ardahan hakkında Güncel Haber ve bilgiler, Ardahan Haberi, Ardahan ilinde yaşanan güncel gelişmeleri tr https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com https://ardahanhaberi.com/images/genel/ArdahanHaberi-site-logo-.png https://ardahanhaberi.com 315 90 Ardahan Haberi: Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına Çetin Demirci yeniden seçildi.

ATSO Başkanlığı seçimine 4 adayla gidildi. Yeşil oy pusulasıyla mevcut başkan Çetin Demirci, Sarı oy pusulası ile Ömer Yılmaz, Kırmızı oy pusulası ile Özmen Demir ve sadece 4. Gurupta seçime giren Beyaz oy pusulası ile Sevim Köseliören kıyasıya yarıştılar.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi. ATSO 3. Olağan Genel Kurulu yapılarak, mevcut başkan Çetin Demirci yeniden seçildi.

Tebrikleri kabul eden Başkan Demirci gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Öncelikle teşekkür ediyorum bütün üyelerimize. Yoğun katılımla bir seçime girdik 4 adayla biraz zorlandık ama hizmete devam kararı çıktı.  Ardahan için daha iyi şeyler yapmayı planlıyoruz. Yaklaşık 9 yıl evvel Ticaret Odası Başkanlığına seçilmiştik. Dokuz yıldır hizmet ettik. Bugün de üçüncü seçimi gerçekleştirdik. Çok şükür üzerimize düşen görevleri layıkıyla yaptığımıza inanıyorum. Ardahan halkı bize teveccüh gösterdi. Çünkü insanların güvenlerine layık olmamız için daha da çok çalışmamız gerekiyor. Her zaman Ardahan için çalışacağız. Ülkemize ve Ardahan’ımıza hayırlı olsun” dedi

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-ticaret-ve-sanayi-odasi-baskanligina-cetin-demirci-yeniden-secildi/126272/ Sun, 02 Oct 2022 20:34:24 +0300
Ardahan Haberi: İçişleri Bakanı Soylu, Göle de depremden etkilenen köylerde inceleme yaptı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ardahan'daki depreme ilişkin, "Ağır ve diğer hasarlı olanlara 3 bin lirası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, 5 bin lirası Afad'dan toplam 8 bin lira ilk etapta yardım yaptık." dedi.

Bakan Soylu, beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ile gittiği Göle ilçesine bağlı Balçeşme köyünde kurulan "Afet Koordinasyon Merkezi"nde, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve kurum müdürlerinden 27 Eylül'de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremle ilgili brifing aldı.

Soylu, burada yaptığı açıklamada, depremin ardından bütün ekiplerin seferber edildiğini, çadırdan yaşam malzemelerine kadar vatandaşların bütün ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Depremde, can kaybı ve içinde oturulup da yıkılan evin bulunmadığını dile getiren Soylu, "Ağır hasarlı yaklaşık 102 konut oldu. Bunların da 70'inde oturuluyor. 87 ahır var, 44'ü kullanılıyordu. Bu 44'te de ağır hasar var. 45 depo bir de iş yerinde hasar oldu." dedi.

Deprem anından bugüne kadar ekiplerin gece gündüz demeden bölgede vatandaşlara hizmet ettiğini ifade eden Soylu, "Biz bu tip afetlerde vatandaşımızın yanında olmayı, vatandaşımıza olan bir borç olarak görürüz. Çünkü bu ülkeye fedakarlık istediğiniz zaman fedakarlık yapıyorlar, 'askere gel' diyorsun gidiyor, 'vergi ver' diyorsun veriyor. Sana ihtiyacı olduğu zaman da onların emrinde olman lazım. Bütün afetlerde el birliğiyle, Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Eskiden böyle şeyler yoktu." diye konuştu.

8 bin 740 öğün yemek verildi

Hasar belli olmadan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AFAD'dan kaynak aktarıldığını ifade eden Soylu, bölgeye, şu ana kadar 412 çadır ulaştığını, bunların 355'inin kurulduğunu, 56 battaniye ile 84 hayvan çadırının da geldiğini belirtti.

Kızılay tarafından 600 gıda kolisi dağıtıldığını, o günden itibaren de 8 bin 740 öğün yemek verildiğini anlatan Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından da gençler için bir spor salonu yapılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Eğer vatandaşımız bir afetle karşı karşıya kalıyorsa devlette 'yok' yoktur." şeklinde kendilerine bir talimatının bulunduğunu anlatan Soylu, şöyle devam etti:

"O kadar basit. Biz elimizden geleni yapmakla mükellefiz. 5 şiddetindeki depremde etkilenen 102 konut ki bunlarda ağır hasarlı olanlar var. Bunun ancak 77'sinde ikamet vardı. 6 köyü etkiledi. Buralarda şu ana kadar 412 çadır kuruldu. 85 hayvan çadırı geldi. Konteyner de getiriyoruz. Hepsine sobaları da verilecek. Allah daha büyük keder vermesin. Burada ağır hasarlı binalar yıkılacak. Onlara girmeyin. Hafif hasarlı binaları da kontrol edeceğiz. Ağır hasarlı binaların yerine de tüm köylerde yapılabilecek en güzel konutları da çok çabuk bir şekilde yapıp teslim edeceğiz."

"Biz deprem konutu da yapıyoruz"

Ardahanlılara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selam ve "geçmiş olsun" dileklerini ileten Soylu, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın söylediği bir söz var. 'Öyle bir evler yapacaksınız ki Anadolu'nun her köyüne Türkiye'nin her tarafına örnek olacak. İnsanlar bundan sonra böyle ev yapacak.' Biz maliyetine bakmıyoruz. Biz deprem konutu da yapıyoruz. Özellikle köy konutlarımız şehir konutlarını fersah fersah arkada bırakır. Herkesin gördüğü zaman 'çok güzel olmuş' diyebileceği yer yapıyoruz. Bizim milletimize her şey yakışır. Biz bir örnek koyacağız ki bizden sonra gelecek nesiller köylerde çok daha iyi, yaşanılabilir, standardı yüksek konutlar yapabilsin. Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyon da anlayış da budur. Allah ondan razı olsun."

Bakan Soylu, konuşmasının ardından Esenyayla köyünde incelemelerde bulundu.

Vatandaşlara hitap eden Soylu, ellerinden gelen her şeyi güçleri yettiği kadar yapacaklarını ifade ederek, "Ağır ve diğer hasarlı olanlara 3 bin lirası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından, 5 bin lirası AFAD'dan toplam 8 bin lira ilk etapta yardım yaptık. Ondan sonrasına bakacağız." diye konuştu.

Daha sonra Balçeşme, Çullu, Küçükaltunbulak ve Koyunlu köylerinde incelemelerde bulunan Bakan Soylu, vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-icisleri-bakani-soylu-gole-de-depremden-etkilenen-koylerde-inceleme-yapti/126271/ Sun, 02 Oct 2022 18:58:43 +0300
Ardahan Haberi: AFAD, Göle deki depremin ardından iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ( Afad ), Ardahan'ın Göle ilçesinde 27 Eylül'de meydana gelen depremin ardından sürdürülen iyileştirme çalışmaları kapsamında, bölgede toplam 234 personel ve 52 aracın görev yaptığını bildirdi.

Afad'dan yapılan yazılı açıklamada, Ardahan'ın Göle ilçesinde 27 Eylül'de saat 17.08'de meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından toplam 190 artçı sarsıntı olduğu belirtildi.

Depremde 3 kişinin yaralandığı hatırlatılan açıklamada, bölgede Afad, Jandarma, İtfaiye, Türk Kızılay, İl Özel İdaresi, İl Sağlık Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünden toplam 234 personel ve 52 aracın görev yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, bölgede yürütülen çalışmalara destek vermek için AFAD'dan bir daire başkanı ile 2 personelin görevlendirildiği belirtilerek, "Evleri hasar görev vatandaşlarımız için bölgeye toplam 415 çadır sevk edilmiş¸ olup 355 çadırın kurulumu tamamlanmıştır. Bölgeye ayrıca 1 Ekim'de Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden 100 konteyner sevk edilmiştir. Türk Kızılay tarafından, ihtiyaç sahiplerine 2 bin 850 ikramlık, 3 bin 150 su, 5 bin 50 içecek, 2 bin 200 kumanya ve 2 bin 290 kişilik çorba dağıtımı yapılmıştır." bilgisi paylaşıldı.

Psikososyal destek ekiplerinin de çalışmalara başladığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Toplam 39 hane ziyaret edilerek 346 vatandaşa psikososyal destek hizmeti verilmiştir. Hasar tespiti amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız koordinasyonunda 15 araç ve 42 teknik personel ile afet etkisi belirleme çalışmaları başlatılmıştır. Bölgeye 500 bin lira acil yardım ödeneği aktarılmıştır. Göle Kaymakamlığı İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından depremden zarar gören 99 haneye gıda kolisi yardımı yapılmış, 93 haneye de hane başı 3 bin lira nakdi yardım yapılması için karar alınmış, ödeme işlemlerine başlanmıştır.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-afad-gole-deki-depremin-ardindan-iyilestirme-calismalarinin-surdugunu-bildirdi/126270/ Sun, 02 Oct 2022 18:58:18 +0300
Ardahan Haberi: Ak Parti İl Başkanı Kaan Koç Göle de Deprem 20 köyde etkili oldu

AK Parti Ardahan İl Başkanı Kaan Koç, 27 Eylül'de Ardahan'ın Göle ilçesinde meydana gelen 5 şiddetindeki deprem sonrası zarar gören Köylerde incelemelerde bulundu

 

Ardahan: AK Parti İl Başkanı İl Başkanı Kaan Koç beraberindeki Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, ilçe başkanları ve teşkilatı ile birlikte dört gün önce meydana gelen 5 şiddetindeki depremden etkilenen Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Çullu, Esenyayla, Küçükaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde incelemelerde bulundu.

Türkiye'deki deprem gerçeğinin göz ardı edilemeyeceğine dikkat çeken İl Başkanı Koç, "Önemli olan depremlerle yaşamayı öğrenmek ve yapılarımızı ona göre yapmaktır. Allah bu tür afetleri bir daha yaşatmasın" dedi.

 

Depremi'nin yaralarını sarmak için AK Parti Hükümetinin bütün imkanları ile seferber olduğunu söyleyen İl Başkanı Koç, "Deprem 20 köyde etkili oldu; 102 konut, 87 ahır ve 45 depo ağır hasar gördü. Yaklaşan kış öncesi evleri ağır hasarlı olan vatandaşlara konteyner, ahırları yıkılanlara da hayvan çadırı verilecek. Hasar tespit çalışmalarında son aşamaya gelindi. Hasar tespit çalışmalarının bitmesinin ardından devletimiz gereken yardımı yapacaktır. En büyük tesellimiz can kaybının olmamasıdır" dedi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ak-parti-il-baskani-kaan-koc-gole-de-deprem-20-koyde-etkili-oldu/126264/ Sun, 02 Oct 2022 13:14:20 +0300
Ardahan Haberi: Ardahan Barosu 3. Olağan kurulu gerçekleştirildi

Ardahan Barosuna kayıtlı 56 Avukattan, 30’unun hazır bulunduğu genel kurulda 29 oy kullanıldı.

Genel kurul yarışında iki avukat yarışırken son anda adaylıktan çekildiğini belirten Avukat Yavuz Yılmaz’ın bu kararından sonra mevcut başkan tek aday olarak genel kurula gitti ve 29 oy alarak tekrardan Ardahan Barosu Başkanı seçildi.

Genel kurula Başkan Adayı olan Mevcut başkan Av. Murat Yolcu ile Av. A. Yavuz Yılmaz aday olurlarken; son saatte Avukat Yavuz Yılmaz’ın seçimle alakalı olarak bazı iddialarda bulunup adaylıktan çekildiği görüldü.

Avukat Yavuz Yılmaz’ın iddia ettiği dışarıdan Avukatların getirildiği ve çoğunluk sağlanmadan seçime gidildiği söylemini yeniden seçilen Ardahan Baro Başkanı Avukat Murat Yolcu’ya sorduk.

İçten sorularımızı yanıtlayan Baro Başkanı Yolcu,

“Ardahan Barosu 3.olağan kurulunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 136 sayılı yasanın 86 maddesi gereğince Baroya kayıtlı tüm avukatların genel kurula katılarak zorunlu oy kullanması olmasına rağmen, adaylığını geçtiğimiz günlerde açıklayan avukat arkadaşımız ve onu destekleyen meslektaşlarımız genel kurulumuza katılmadılar.

87’ci maddesi gereğince genel kurulumuz toplam üye sayısı Avukatların yarısı kadar toplanırdı. Ardahan Barosuna kayıtlı mevcut 56 avukat kayıtlıdır. Genel kurula 30 avukat katılmıştır. 29 üyemiz oy kullanmıştır. Bütün seçim kurulu ve genel kongremiz 136. sayıya uygun yapılmıştır. Oy kullanmayan adeta organize bir şekilde Ardahan Barosunu 3. Olağan kurulunu sabote etmeye çalıştılar. Mazeret bildirmek sizin genel kurula katılmadılar. 87’ci madde gereğincede çoğunluk sağlanarak genel kurulumuzu yaptık. Dışarıdan avukat getirme olayı yoktur. Ardahan Baromuza kayıtlı avukatlarımız oylarını kullanmıştır. Biz burada genel kuruluna mesleğine Ardahan barosuna ve dolaysıyla Ardahan halkına ve Ardahan’a sahip çıkan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Neticenin tüm Ardahan’a, ülkemize, meslek camiamıza ve hukuk camiasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-barosu-3-olagan-kurulu-gerceklestirildi/126263/ Sun, 02 Oct 2022 00:56:31 +0300
Ardahan Haberi: İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Göle'de depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ardahan'ın Göle ilçesinde salı günü meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu.

Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve Ardahan Valisi Hüseyin Öner ile depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu, ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Sahada çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü söyleyen Çataklı, depremden en fazla etkilenen Çullu, Esenyayla, Küçükaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri zarar gören vatandaşlar için AFAD tarafından jandarmanın da desteğiyle 155 çadır kurulduğunu bildirdi.

Çataklı, şöyle devam etti:

"Sayın İçişleri Bakanı'mız Süleyman Soylu'nun talimatıyla buraya geldik. Çok hasarın oluştuğu köylerimizde öncelikle bir genel değerlendirme toplantısı yaptık. Bu köylerimizi yerinde gördük. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi ilettik, hem de taleplerini dinledik. Hasar tespit çalışmalarının ilki tamamlandı. 102 ağır hasarlı konutumuz var. 87 ağır hasarlı ahır tespiti var. Bunlar ilk tespitler. Bunların kesin tespitleri yapılacak. Bütün köylerimizden yeni talepleri de gördük. Her köyümüzde bir ekibimiz var. Kızılay tarafından da sıcak yemek yardımı devam ediyor. Vatandaşlarımıza yeme içme anlamında bir sıkıntı yaşatmayacağız."

Çataklı, vatandaşlara temel ihtiyaçlarının karşılanması için maddi destek de sağlandığını dile getirdi.

Yapılardaki hasar durumuna göre vatandaşların kalacağı konteynırlar konusunda çalışma başlattıklarını belirten Çataklı, şunları kaydetti:

"Kar düşmeden hayvanlar için de çadır planlaması yaptık. En büyük tesellimiz can kaybı yok, ciddi bir yaralanma yok. Çok rahatlıkla yönetilebilir bir manzarayla karşı karşıyayız. Ayrıca Balçeşme köyünde afet koordinasyon merkezi oluşturacağız.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-icisleri-bakan-yardimcisi-catakli-gole-de-depremden-etkilenen-koylerde-incelemelerde-bulundu/126262/ Sat, 01 Oct 2022 19:06:27 +0300
Ardahan Haberi: Ardahan'da gaz kaçağından kaynaklanan parlamada yaralanan pilavcının tedavisi sürüyor

Ardahan'da gaz kaçağı olan piknik tüpündeki ocağı yakmak isterken yaşanan parlamada ağır yaralanan pilavcı Habip Yıldız, Erzurum'da tedavi altına alındı.

Ardahan il merkezinde pilavcılık yapan 43 yaşındaki 3 çocuk babası Yıldız, bir süre önce iş yerinin önündeki mısır kazanının altına koyduğu piknik tüpündeki ocağı yakmak istedi.

Gaz kaçağı olduğunu fark etmeden ocağı yakmak için çakmağını ateşleyen Yıldız, bu sırada yaşanan parlamada ağır yaralandı.

Yakınlarının yardımıyla Ardahan Devlet Hastanesine kaldırılan Yıldız, buradaki ilk müdahale sonrası Erzurum Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezine sevk edildi.

Elleri, kolları ve vücudunun çeşitli yerlerinde 2. ile 3. derece yanıklar oluşan, Yıldız'ın tedavisi sürüyor.

Yıldız, muhabirine, dükkanın önünde bulunan mısır arabasının kazanındaki suyu ısıtmak için piknik tüpünü yakmaya çalışırken yaralandığını söyledi.

Tüpün bir süre önce rüzgardan dolayı söndüğünü anlatan Yıldız, "Hafif şekilde gaz kaçağı kokusu aldım ama emin olamadım, mısır kazanı dışarıda olduğu için açık havada bir sıkıntı olmaz diye düşündüm ve çakmağı çakınca birden parlama oldu. Parlamayla ellerim, kollarım yandı." dedi.

Yıldız, olayın şokunu üzerinden atamadığını belirterek, bir anlık dalgınlığı yüzünden talihsiz olay yaşadığını aktardı.

Bu tarz olaylara karşı herkesin daha duyarlı ve dikkatli davranmasını isteyen Yıldız "Hafif gaz kaçağı bile olsa mutlaka havalandırmayı iyi yapalım. 8 gündür hastanedeyim, daha ne kadar kalacağım bilemiyorum. Yanık çok zor, yandığınız günden iyileşinceye kadar ağrı çekiyorsunuz. Bir anlık dalgınlık, çok az gaz kokusu fark etim, keskin koku hissetseydim o hataya düşmezdim." diye konuştu.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-da-gaz-kacagindan-kaynaklanan-parlamada-yaralanan-pilavcinin-tedavisi-suruyor/126261/ Sat, 01 Oct 2022 17:12:19 +0300
Ardahan Haberi: Serka Genel Sekreteri Nurullah Karaca, Başkan Demir'i ziyaret etti

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri Nurullah Karaca, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir'i ziyaret etti.

Genel Sekreter Karaca, bir araya geldiği Başkan Demir'le birlikte SERKA ve Ardahan Belediyesi'nin iş birliğinde hayata geçirilen projeler arasında yer alan, şehre yepyeni bir yüz kazandırması beklenen Kura Nehri Yaşam Alanı ile kenti turistik açılardan cazibe merkezi kılacak olan Bungalov evler ve yayaların karşıdan karşıya geçişini kolaylaştırması amacıyla ilk defa inşa edilen Sabri Erdoğan Asma Köprüsü üzerinde birtakım incelemelerde bulundu. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-serka-genel-sekreteri-nurullah-karaca-baskan-demir-i-ziyaret-etti/126260/ Sat, 01 Oct 2022 17:12:11 +0300 Ardahan Haberi: Göle de meydana gelen depremin bilançosunu Ardahan Valisi Hüseyin Öner açıkladı.

Ardahan'ın Göle ilçesinde meydana gelen depremin bilançosunu Ardahan Valisi Hüseyin Öner açıkladı.

 

Vali Öner, 27 Eylül'de 5 büyüklüğünde bir deprem yaşanan Göle ilçesi ve köylerinde ön hasar tespit çalışmalarının büyük bölümünün tamamlandığını belirterek, 69 bina, 44 ahır, 13 ticarethane ve deponun ağır hasar gördüğünü söyledi.

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, 27 Eylül günü saat 17.08'de, merkez üssü Göle olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğindeki depremde Göle'ye bağlı Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Gedik, Kuytuca, Toptaş köyleri etkilendi. Can kaybı olmayan depremde 2 kişi hafif yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin bir kısmında duvar ve sıva çatlakları, bazı binalarda ise kısmi yıkılmalar oldu. Köylerdeki ahırların bir kısmı yıkılırken, bir kısmında da hasar oluştu. Çullu köyü camisinin minaresi de yıkıldı. Yine aynı köyde 4 buzağı öldü.

 

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu. Vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinleyen Vali Öner, Kuytuca köyünde basın mensuplarının karşısına geçti. Depremde 69 bina, 44 ahır, 13 ticarethane ve depoda ağır hasar olduğunu belirten Vali Öner, hasar tespit çalışmalarının kısa zamanda sona ereceğini bildirdi. Kızılay'ın depremzedelere kumanya ve sıcak çorba ikramında bulunduğunu belirten Öner, "İlgili kurumlarımız şu anda sahada. Depremin merkez üstü Balçeşme köyü ve civarındaki 6 köyümüz depremden ciddi anlamda etkilendi. AFAD başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik ekipleri, Kızılay ekipleri ve ilgili kurum kuruluşların tüm ekipleri şu anda sahada. Şu ana kadar Çevre ve Şehircilik ekiplerinin yapmış olduğu ilk tespitlere göre 69 bina ile 44 ahır, 13 ticarethane ve depoda ağır hasar tespit edilmiştir. Devlet olarak vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar sürüyor" dedi.

 

Vali Öner, köylerde çocuklara oyuncak dağıtarak onlarla da sohbet etti.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gole-de-meydana-gelen-depremin-bilancosunu-ardahan-valisi-huseyin-oner-acikladi/126259/ Fri, 30 Sep 2022 17:32:10 +0300
Ardahan Haberi: Saffet Kaya, Deprem Bölgesinde vatandaşların yanında

Ardahan’dan 20. 21. ve 23. Dönem Milletvekili Saffet Kaya, geldiği Göle'de 6 kurban kesilerek sıcak ilgiyle karşılandı. Kaya kesilen kurbanların depremde zarar görenlere dağıtılmasını talep etmesi halktan büyük taktir gördüğü dikkatlerden kaçmadı İlçede esnafları ziyaret eden Kaya; Depremde zarar gören köyleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. 

Milletvekili Saffet Kaya, Göle ilçesinde sıcak ilgiyle karşılanırken çeşitli ziyaretlerde bulundu. Göle’de vatandaşların ilgi gösterdiği Ardahan Milletvekili Saffet Kaya, esnaf ziyaretlerinde vatandaşların hal hatırını sordu, dertlerini ve taleplerini dinledi. Kaya daha sonra Senemoğlu köyünde Kadir Karabacak’ın evine misafir oldu.

     
Ziyaretlerine devam eden Kaya, Kuytuca ve Koyunlu köylerinde meydana gelen depremde evleri zarar gören vatandaşları da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Göle Eskidemirkapı ve Yağmuroğlu köylerinde geçtiğimiz ay çıkan yangında evleri zarar gören vatandaşlara da geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Kaya, gerekli yardımı yapacağını söyledi.

  Saffet Kaya Göle de yaptığı konuşmada; “Yaşanan deprem nedeniyle bütün Göleli kardeşlerime geçmiş olsun. Deprem de zarar gören ve yaralı  dostlarımızı ziyaret edeceğiz.

Hem sizleri çok özledik. Göle benim için çok değerli gönlümdeki yeri çok ayrı. Böyle güzel bir karşılama yaptınız, kurbanlarınızı Allah kabul etsin. Çok teşekkür ediyorum. Depremden dolayı can kaybı olmadığı için bu kurbanları onun için kesmiş olalım kurbanları kesenlerden Allah razı olsun burada bireyin altını çizeyim kesilen bu kurbanları depremde zarar gören kardeşlerimize dağıtırsanız çok memnun olurum herkesin ilgisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

    
Göleliyi sevmek şereflerin en büyüğüdür diyen Kaya, şöyle konuştu; “Bu can bu bedende oldukça Göleli ye bu can feda olsun. Sizleri seviyoruz, gönlümdeki yeriniz ayrıdır, özeldir.

Bu memlekete hayatını adamış bir Saffet Kaya olarak canımda kanımda size feda olsun. Memleketi karşılıksız seviyoruz, memlekete emek eden herkese de ayrıca canı gönülden teşekkür ediyoruz.

Saffet Kaya bu memlekete hamdolsun en büyük hizmetleri yaptı ve her zaman Gölelinin yanında oldu, olmaya da devam edecek. Göleliyi sevmek şereflerin en büyüğüdür, bu karşılamadan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum. Güzel ilçemiz Göle’de depremden dolayı evlerinde hasar gören bütün kardeşlerime çok geçmiş olsun” diye konuştu.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-saffet-kaya-deprem-bolgesinde-vatandaslarin-yaninda/126258/ Fri, 30 Sep 2022 10:20:01 +0300
Ardahan Haberi: Ardahan Valisi Öner, depremden etkilenen köylerde incelemelerini sürdürdü

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Göle ilçesinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremden etkilenen köylerde incelemelerini sürdürdü.

Vali Öner, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ilgili personelin sahada gece gündüz çalışmasını hassasiyetle sürdürdüğünü söyledi.

Depremden en çok etkilenen Çullu, Esenyayla, Küçükaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar için AFAD tarafından jandarmanın da desteğiyle çadır kurumunun 50'den 100'e çıkarıldığını ifade eden Öner, şöyle konuştu:

"An itibarıyla 69 ağır yıkık bina sayımız mevcut. Orta ve az hasarlı bina sayımız ise 52. Yıkık ahır sayımız 44. Ayrıca diğer bina sayımız 13, yani ticarethane veya depo gibi bina. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Bugün olmazsa yarın sonlandırmış olacağız. Kızılayımızın kumanya ve sıcak ikramı sürüyor. Belli bir süre devam edecek. Devlet olarak vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik kolluk kuvvetlerinin de desteği üst düzeyde sürüyor."

Vali Öner, ziyaret ettiği çadırlarda ise çocuklara oyuncak dağıttı.]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-valisi-oner-depremden-etkilenen-koylerde-incelemelerini-surdurdu/126244/ Fri, 30 Sep 2022 08:05:33 +0300 Ardahan Haberi: Başkan Demir ve ekibi sebze pazarına çıkarma yaptı

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, birim müdürleri ile beraber her hafta perşembe günü kurulan sebze pazarını ziyaret etti.

Esnaf ve vatandaşlarla sık sık bir araya gelmeye önem gösteren Başkan Demir'in bu kez adresi sebze pazarı oldu. Belediye Meclis üyelerinin yanı sıra tüm birim müdürlerinin de hazır bulunduğu pazar ziyareti esnasında Başkan Demir, tezgahlardaki etiketleri inceledi, halkın sıkıntı ve taleplerini dinledi. Vatandaşlar, sevgi çemberine aldıkları Belediye Başkanı Faruk Demir'i başarılı çalışmalarından dolayı kutlayarak, aylardır ülkemizde önüne geçilemeyen fiyat artışlarından dolayı yaşamlarını sürdürmekte zorlandıkları yönünde dert yandılar. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-baskan-demir-ve-ekibi-sebze-pazarina-cikarma-yapti/126243/ Fri, 30 Sep 2022 08:05:32 +0300 Ardahan Haberi: Ardahan 23.Dönem Milletvekili Saffet Kaya deprem sonrası Göle’de

Göle ilçesinde 27 Eylül 2022 saat 17.08’de 5,0 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerde de hissedilen deprem sonrası ilçeyi ziyarette bulunan Milletvekili Saffet Kaya halkın büyük ilgisiyle kurbanlar kesilerek karşılanandı.

Ardahan 23.Dönem Milletvekili Saffet Kaya halka hitaben konuşmasında

Çok şükür yaşanan depremde can kaybı ve olumsuz büyük bir durum yok.

Bizim için kesilen bu mübarek kurbanları Allah kabul etsin Göle ilçemizde yaşanan bu depremde can kaybı olmadığı için bu kurbanları kesmiş olalım. Ayrıca kesilen kurbanları deprem de zarar gören insanlarımıza dağıtılması bizleri memnun edecektir. 

Bu Kurbanları kesen vatandaşlarımızdan Allah razı olsun. Bizi kurbanlarla karşıladınız herkese teşekkür ederim, sevginize ilginize sizleri çok özlemiştim. Allah sizleri var etsin. Bu can bu bedende oldukça Göleli ye bu can feda olsun sizleri çok seviyorum gönlümdeki yeriniz ayrıdır özeldir.

Bu memlekete hayatını adamış bir Saffet Kaya olarak canımda kanımda size feda olsun bunu böyle biliniz.

Memleketimizi karşılıksız seviyoruz memlekete emek eden herkese de teşekkür ediyoruz Ayrıca da kimin katkısı varsa kim bu memlekete çivi çakmışsa Allah ondan razı olsun.

Allah’a hamdolsun ki bu memlekete Saffet Kaya cumhuriyet tarihinin en büyük hizmetlerini yaptı ve her zaman Göleli’nin yanında oldu. Göle liyi sevmek Ardahanlıyı sevmek şereflerin en büyüğüdür.

Allah sizleri var etsin bugünkü bu karşılamadan dolayı gerçekten çok mutlu oldum kurbanlarınızı Allah kabul etsin.dedi

Kaya daha sonra Deprem bölgesini gezerek köylerde evleri hasar gören vatandaşlarla görüşerek devletin halkın yanında olduğunu kısa süre içerisinde yardımların ulaştığını ve böylesi büyük depremde can kaybının olmaması sevindirici olduğunu söyledi.

Kaya hasarların devletimiz tarafından tesbiti yapılarak kısa sürede onarılacağını çünkü devletimiz güçlüdür bundan hiç kimse nin kuşkusu olmasın dedi ve bu konuda yetkililerden bilgi alarak yakından takip edeceğini söyledi
 

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-23-donem-milletvekili-saffet-kaya-deprem-sonrasi-gole-de/126233/ Wed, 28 Sep 2022 15:39:01 +0300
Ardahan Haberi: Göle de Evlerinde hasar oluşan vatandaşlar için çadır kuruldu 500 bin TL Acil Ödenek ayrıldı

Ardahan’ın Göle ilçesinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremin ardından evlerinde yıkım ve çatlaklar olan vatandaşlar geceyi dışarda geçirdi.

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremde hasar oluşan köylerde incelemelerde bulundu. Vatandaşların mağdur olmaması için her türlü tedbirin alınacağını belirten Vali Öner, hasar tespit çalışmalarına başlandığını belirtti. Depremde ahırlarda yaşanan yıkım nedeniyle bazı köylerde hayvanlar açık alanlara alındı. Evlerde hasar oluşan vatandaşlar için çadır kuruldu.

Göle’deki depremde binadan başına tuğla düşen bir kişi yaralandı

Ardahan’ın Göle ilçesinde meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremde binadan başına tuğla düşen bir kişi yaralandı.
Göle’de saat 17.08'de 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çullu köyünde deprem anında dışarıda olan bir vatandaşın başına binadaki tuğla düştü. Yaralanan vatandaş olay yerine çağrılan ambulansla Göle Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Erzurum’dan Ardahan’a yardım ekibi

Erzurum'dan 5 büyüklüğündeki deprem sonrasında Ardahan’a ekip gönderildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Ardahan'ın Göle ilçesinde meydana gelen ve Erzurum’da da hissedilen deprem sonrası komşu il için hemen harekete geçti. Toplam 3 araç ve 14 personelle yardım için yola çıkan ekipler Ardahan’da yıkım olan bölgelerde görev yapacak.

AFAD: “Ardahan’daki deprem sonrası biri 4 olmak üzere toplamda 29 artçı olmuştur”

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Ardahan’daki deprem sonrası biri 4 büyüklüğünde olmak üzere toplamda 29 artçı deprem olduğunu duyurdu.

AFAD tarafından yapılan açıklamada, “Ardahan’ın Göle ilçesinde saat 17:08’de 5,0 büyüklüğünde ve 7 km derinlikte bir deprem meydana gelmiştir. En yakın yerleşim yerleri Göle ilçesine bağlı Çullu, Küçük Altınbulak, Koyunlu, Kuytuca ve Esenyayla köyleridir. Deprem sonrası biri 4,0 olmak üzere, toplamda 29 artçı deprem olmuştur. An itibarıyla depremin meydana geldiği bölgelerden 112 Acil Çağrı Merkezi’ne toplamda 60 ihbar ulaşmıştır. 112’den alınan bilgilere göre depremde 2 evin duvarı çökmüş, 3 kişi yaralanmıştır. Bölgede yürütülen çalışmalara destek vermek üzere Başkanlığımızdan 1 Daire Başkanı ile 2 personel görevlendirilmiştir. Erzurum ve Kars AFAD İl Müdürlüklerimizden ekipler olay yerine gönderilmiştir. Tarama çalışmaları ilgili kurumlarla koordineli olarak devam etmektedir. Etkilenen bölgede oluşabilecek barınma ve beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi için ilgili birimlerle planlama yapılmaktadır. Türk Kızılay tarafından 1 ikram aracı ile 9 personel bölgede görevlendirilmiştir. Olay bölgesine 500.000 TL acil yardım ödeneği aktarılmıştır” denildi.

Esnafın deprem sırasında kaçma anı kamerada

Ardahan’ın Göle ilçesinde meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depreme iş yeri önünde sohbet ederken yakalanan esnafın kaçma anları güvenlik kamerasına yansıdı. Ardahan’ın Göle ilçesinde yaşanan 5.0 büyüklüğündeki depremde yaşanan panik anları güvenlik kamerasına yansıdı. İş yeri önünde sohbet eden esnaf depremle birlikte sokağa doğru kaçmaya başladı. Büyük panik yaşayan esnaf bir iş yerinin kameralarınca görüntülendi. Öte yandan bir iş yerinde devrilen raflarda güvenlik kameralarına yansıdı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gole-de-evlerinde-hasar-olusan-vatandaslar-icin-cadir-kuruldu-500-bin-tl-acil-odenek-ayrildi/126232/ Wed, 28 Sep 2022 15:12:40 +0300
Ardahan Haberi: Göle deki Depremle İlgili Uzmanlardan Açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) verilerine göre, saat 17.08’de, Ardahan Göle’de Richter ölçeğine göre 5.0 büyüklüğünde Deprem meydana geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir meydana gelen deprem ve muhtemel sonuçları için şunları söyledi:

AFAD verilerine göre, Ardahan-Göle merkezli bir deprem meydana geldi. Deprem saat 17.08’de 7 kilometre derinlikte ve 5.0 büyüklüğünde. İlk belirlemelere göre depremin Göle Fayı üzerinde meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu fay 33 kilometre uzunluğunda sol-yanal doğrultu atımlı bir fay. Göle fayı 6.8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip. Ardahan ve çevresindeki kırsal kesimdeki evlerde belli hasarlara neden olmuş olabilir. Halkın AFAD yetkilileri ve bölgede ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi vermesinde fayda var. Bu aşamada 4 büyüklüğüne varan artçı depremlerin gelişmesi beklenebilir" 

 

DAHA BÜYÜK DEPREM OLUŞTURMA POTANSİYELİNE SAHİP"

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili yaptığı değerlendirmede bölgede daha büyük deprem oluşturma potansiyeli olduğunu belirtti. Naci Görür, “MTA Haritasında çizilmemiş ama Göle/Ardahan'daki 5,3 deprem Göle-Çalabaş-Çıldır istikametinde uzanan yanal atımlı Göle Fay zonunda oluştu. Fay uzunluğu itibariyle daha büyük deprem oluşturma potansiyeline sahip. Geçmiş olsun, sevgiyle” dedi.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-gole-deki-depremle-ilgili-uzmanlardan-aciklama/126231/ Wed, 28 Sep 2022 08:04:49 +0300
Ardahan 23.Dönem Milletvekili Saffet Kaya Ardahan ve Göle ye geliyor

Kayanın Ardahana 27-28 Eylül de yapacağı ziyareti heyacan yaratırken Ardahan üzeri den Göle ilçesine geçecek Ardahan da ve Göle de tüm çevrelerde büyük bir heyacan yarattı.

Ardahan dan yeniden siyaset yapması için halk tarafından baskı yapılan Kaya tüm bu istek ve görüşleri yerinde değerlendireceği bilgisi alındı.

28 Eylül 2022, Çarşamba yarın, Ardahan 23.Dönem Milletvekili Saffet Kaya  nın Ardahan üzerinden Göle ilçesini ziyaret edecek haberinin duyulması gönül dostları üzerinde büyük heyecan yarattı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-23-donem-milletvekili-saffet-kaya-ardahan-ve-gole-ye-geliyor/126228/ Tue, 27 Sep 2022 13:16:30 +0300
Ardahan Haberi: ATSO seçimleri öncesi adayların oy pusulalarının renkleri belli oldu.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimleri öncesi adayların oy pusulalarının renkleri belli oldu.

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) seçimleri 02 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası 4 adayla seçime gidecek.

Buna göre Başkan adayı Çetin Demirci yeşil, Ömer Yılmaz sarı, Özmen Demir kırmızı, Sevim Köseliören ise beyaz renk pusulalarla seçime gidecek.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-atso-secimleri-oncesi-adaylarin-oy-pusulalarinin-renkleri-belli-oldu/126202/ Mon, 26 Sep 2022 17:41:53 +0300
Ardahan Haberi: Bilbilan Yaylası Eylül ayında kar altında

Ardahan ile Artvin'in Ardanuç ilçesi arasında, deniz seviyesinden 2 bin 581 metre yükseklikteki Bilbilan Yaylası, yağan karla beyaza büründü.

Ardahan'da etkili olan kar yağışı nedeniyle yüksek kesimler beyaza büründü. Kar yağışının etkili olduğu Ardahan ile Artvin'in Ardanuç ilçesi arasında bulunan Bilbilan Yaylası da karla kaplandı.

Kar kalınlığının yer yer 10 santimetreye ulaştığı yaylada, doyumsuz manzaralar ortaya çıktı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-bilbilan-yaylasi-eylul-ayinda-kar-altinda/126201/ Mon, 26 Sep 2022 17:38:21 +0300
Ardahan Haberi: Başkan Demir'den hayvan pazarına ziyaret

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, yeni haftanın ilk mesaisine hayvan pazarını ziyaret ederek başladı. Son dönemlerde maliyetleri gittikçe artan hayvancılık sektöründe gelinen duruma ilişkin pazarın nabzını ölçen Başkan Demir, hayırlı işler dileğinde bulunduğu üreticilerle yakından ilgilenerek sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Belediye Başkanı Faruk Demir, sabahın erken saatlerinde beraberindeki birim müdürleriyle birlikte hayvan pazarına gitti. Daha önce rutin hale getirdiği hayvan pazarı ziyaretlerine kaldığı yerden devam eden Başkan Demir, ekonomik sarsıntılardan oldukça etkilenen üreticilerden sektördeki girdi maliyetleri hakkında bilgi aldı. Alıcı ve satıcılar arasında yapılan pazarlıklarda davet üzerine zaman zaman araya giren Başkan Demir ile üreticiler arasında gülümseten kareler de objektiflere takıldı. ]]> https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-baskan-demir-den-hayvan-pazarina-ziyaret/126199/ Mon, 26 Sep 2022 17:38:25 +0300 Ardahan Haberi: Ardahan Valisi Öner Merkez ilçeye bağlı köy ve mahallelerin muhtarlarıyla bir araya geldi

Vali Öner, Gençlik merkezinde düzenlenen toplantıda; “Devletimizin teşvik ve yatırımları ile ilimiz de birçok önemli yatırıma imza atılıyor. İlimizin temel geçim kaynakların başında gelen tarım ve hayvancılığını destekleyen ve ekonomik anlamda katma değer katacak yatırımlar hamdolsun bir bir hayata geçiriliyor. Değerli muhtarlarımız, sizlerin bizlere ileteceği sıkıntı ve sorunları, kamu hizmetlerine ilişkin istek ve arzuları dinlemek hem de kamu hizmetlerinin kırsalda ve mahallelerimizde yerinde uygulanmasına yönelik sizlerle sık sık bir araya geliyoruz. Burada ki amacımız, köylerimizin sorun ve sıkıntılarını birinci ağızdan dinlemek ve ilgili kurumlarımızın koordinesinde, imkanlarımız ölçüsünde çözüme kavuşturmaktır. Kamu hizmetlerinin ifasında bir köprü görevi görüyorsunuz. Bugünkü toplantımızda sizlerin ileteceği konuları not alarak hızlı bir şekilde neticelendirmeye gayret edeceğiz. Bunların yanı sıra, il genelinde refah ve huzurun sağlanması çok önemli. Dolayısıyla merkezde yapılan yatırımlar kadar kırsalda yapılan yatırımların da önemine dikkatinizi çekmek istiyorum. Özellikle köylerimizde vatandaşlarımızın güven içinde daha rahat hayat sürebilmeleri amacıyla elimizdeki imkânları üst düzeyde ve etkin şekilde kullanarak sizlerinde destekleri ile vatandaşlarımızın hayatlarına dokunmaya gayret ediyoruz. İnşallah sizlerle birlikte el ele vererek bu sorunları en kısa zamanda çözecek, vatandaşımızın hayatına yeni hizmet kalemleri ile dokunmuş olacağız.” dedi.

Asayiş, güvenlik, ulaşım ve hayvan hırsızlıklarıyla mücadele ve hayvan hastalıklarının önlenmesi konularına da değinen Vali Öner, “Değerli muhtarlarımız, bir diğer konu başlığımız güvenlik ve asayiş hizmetleri. İlimizde hayvan hırsızlıklarının önleme konusunda iyi bir ivme yakaladık. Jandarmamız ve emniyetimiz çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. Vatandaşlarımızın da kendi tedbirlerini almaları, kamera ve alarm sistemi yaptırmaları bu noktada işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Ayrıca hayvan hastalıkları konusunda köy muhtarlarımızın hastalıklar konusunda tarım müdürlüklerimizle koordineli olmaları erken tedbir alınmasına katkı sağlayacaktır. Bu konuda da muhtarlarımızın duyarlı olmalarını bekliyoruz. Köylerimizin yaşam standardının iyileştirmek için İl Özel İdaremiz, iş programı çerçevesinde sahada çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.. Önümüzdeki iş sezonunda, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda sizlerin de desteği ve katkısıyla bu çalışmalarımızı artırarak, en iyi şekilde hizmet edeceğiz” diye konuştu.

 

Toplantıya Vali Hüseyin Öner, Vali yardımcısı Şahin Demir, ilgili kurum amirleri ve muhtarlar katıldı.

]]>
https://ardahanhaberi.com/ardahan-haberi-ardahan-valisi-oner-merkez-ilceye-bagli-koy-ve-mahallelerin-muhtarlariyla-bir-araya-geldi/126176/ Sun, 25 Sep 2022 14:56:50 +0300