09-12-2023 18:01:33

İsrail, Gazze'de kullanılmak üzere ABD'den 500 milyon dolarlık 45 bin tank mermisi istedi

2 ayı aşkın süredir Gazze'de katliam yapan İsrail, kana doymuyor. ABD'nin dün BMGK'da Gazze için ateşkes talep eden tasarıya hayır vermesini fırsat bilen İsrail, şimdi de değeri 500 milyon dolardan fazla olan mühimmat siparişinin onaylamasını istedi.
İsrail, Gazze'de kullanılmak üzere ABD'den 500 milyon dolarlık 45 bin tank mermisi istedi

İsrail, ABD'den Gazze'deki tanklarda kullanılmak üzere değeri 500 milyon dolardan fazla olan mühimmat siparişini onaylamasını istedi.

DEĞERİN 500 MİLYON DOLARDAN FAZLA

ABD merkezli The New York Times gazetesinin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, İsrail, mühimmat siparişinin onaylanması için ABD Dışişleri Bakanlığından talepte bulundu. ABD'li yetkililere göre, değeri 500 milyon dolardan fazla olan ve İsrail'in Gazze'de kullandığı tank türleri için kullanılacak mühimmat 45 bin tank mermisinden oluşuyor.

ABD, İNCELEMEDEN ONAY VEREBİLİR

Habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığının kararı incelenmek üzere ABD Kongresi'ne sunmasının ardından bazı üyeler ve danışmanlar konuya ilişkin sert sorular sorabilir. Ancak ABD'li bir yetkili, Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin ABD Kongresi'nin incelemesini atlamak için silah ihracatı yasasındaki acil durum hükmünü devreye sokmayı düşündüğünü de kaydetti.

ABD'DEN 10 BİN TONDAN FAZLA TEÇHİZAT YARDIMI ALDILAR

İsrail, 2 gün önce Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana ABD'nin İsrail ordusuna 200 kargo uçağıyla 10 bin tondan fazla askeri teçhizat gönderdiğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Biden - İsrail Başbakanı Netanyahu

ABD'NİN OYU İLE ATEŞKES TASARISI REDDEDİLDİ

BMGK'de Birleşip Arap Emirlikleri ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 80'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu Gazze'de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısı, dün düzenlenen acil oturumda oylandı. Tasarı, daimi üye ABD tarafından veto edilirken İngiltere "çekimser" kaldı, diğer 13 üye de "evet" oyu verdi. Acilen insani ateşkes çağrısı yapılan karar tasarısında, tüm taraflara özellikle sivilleri koruma konusunda uluslararası hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapılmıştı. Karar tasarısında, tüm esirlerin acilen ve koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardıma erişim sağlanması talep ediliyordu.

  •   Etiket
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI