23-06-2024 12:22:24

Göle li Murat Açılan’ın yaptığı ekolojik oyuncaklar büyük ilgi görüyor

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Karlıyazı köyünde yaşayan işitme ve konuşma engelli Murat Açılan’ın yaptığı ekolojik oyuncaklar büyük ilgi görüyor. Bu yolla geçimini sağlayan Açılan, “İmkansız diye bir şey olmadığını insan yaşayarak görüyor” diyor
Göle li Murat Açılan’ın yaptığı ekolojik oyuncaklar büyük ilgi görüyor

Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı Karlıyazı (Kirziyqn) köyünde çocukken geçirdiği ateşli bir hastalık yüzünden işitme ve konuşma yetisini kaybeden Murat Açılan, yaptığı ilginç icatlarla herkesi şaşırtıyor. 50 yaşındaki Açılan, daha çocuk yaşta iken yaptığı oyuncak uçak köyün şemalarında dolaşırken kimse onun kısıtlı imkanlarla böyle bir icat yapmasına inanamadı. Babası Mehmet Açılan, (84) oğlunun bu icadı hayata geçirmek için gecesini gündüzüne kattığını söyledi.

ÖNCE UÇAK, SONRA GEMİ YAPTI

 

Baba Açılan, "Murat daha bebek iken ateşli bir hastalık geçirdi. Devlet hastanesine götürdüm. İyileşmedi, 11 tane cumhuriyet altınım vardı, sattım. Özel doktora götürdüm, yine iyileşmedi. Kulakları duymuyor, konuşamıyor ama yine de Allah'a çok şükür oğlum eskiye göre iyiye gidiyor, buna da şükür. Bir gün çocuk iken bir uçak yaptı. Uçak gökyüzünde süzülürken bir ip bağlanmıştı o iple uçağı yönlendiriyordu, sonra ipi çekerek uçağı yere indiriyordu. Sonra bir gemi yaptı köyün deresinde gemiyi yüzdürdü. Şimdi yerini modern tarım aletlerine bırakan karasaban, öküz arabası, boyunduruk gibi eski tarım aletleri yapıyor" dedi.

Halk eğitim merkezi müdürünün oğlunun çalışmalarını görünce etkilendiğini söyleyen baba Açılan. "Gel sana maaş verelim. Bizim usta öğreticimiz ol' dedi ama gitmedi. Murat yalnız çalışmayı seviyor. Kimseden yardım almaz, her şeyi tek başına yapıyor. Çok çalışkan ve yardımseverdir, köyün ne işi varsa koşar, kimsenin gönlünü kırmaz" dedi.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI