08-07-2024 17:53:18

CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, konut sıkıntısı ve kira artışlarını meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, konut sıkıntısı ve kiralarda meydana gelen fahiş artışlarının nedenleri ve çözüm önerilerine dikkat çekti
CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, konut sıkıntısı ve kira artışlarını meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, konut sıkıntısı ve kiralarda meydana gelen fahiş artışlarının nedenleri ve çözüm önerilerine dikkat çekti.

Milletvekili İncesu yaptığı konuşmada, “Konut fiyatlarında ve kiralarda önüne geçilemeyen bu artış ve ortaya çıkardığı sonuçları görünce şunu düşündüm. Günümüzden yüzyıllar önce ilkel koşullarda yaşayan insanlarında temel sorunları bugün ki gibi beslenme, güvenlik ve barınmaydı. Dönüp bakıyoruz 21.Yüzyıla geldiğimiz bugünlerde maalesef ülkemiz bu meselede bu sorunları en derin şekilde yaşamaya devam etmektedir. Vatandaşımız kazancı ile bir ev alamayacak mı? Emekli olunca bile bir ev ve bir araba alması bu ülke insanı için bir lüks mü? Ülkemiz birikimi, geçmişi ve insanıyla bu durumu hak etmemektedir. Günümüzde demokrasi ile yönetilen modern devletler vatandaşları için her şeyi yapıyor. Vatandaşlarının geçimi ve konfor alanı için alternatifler geliştiriyorken, ülkemiz insanı ise karı-koca çalışıyorsa bir maaşı ev kiralarına diğer maaşını ise kıt kanaat geçinmeye harcıyorlar. Bu kriz hiç şüphesiz ki birden bire ortaya çıkmadı. Hükümetin her seferinde ülkeyi daha büyük çıkmazlara sürükleyen ekonomik politikaları neden olmuştur. Bu yanlış politikalar ülkede konut sorununun meydana gelmesine vesile oldu. 2018-2024 yılları arasında ülkemizde ortalama kira fiyatları 6 kat, konut fiyatları ise 12 kat artmıştır. Yine 2000 yılında yüzde 64 olan ev sahibi oranı 2024 yılı itibarıyla yüzde 56'ya düşmüştür. Diğer taraftan kontrolsüz sığınmacı artışı konut sıkıntısını çözülmez hale sokmuştur. Halkın konut ve kira giderlerindeki artışta enflasyona olumsuz yansımaktadır” dedi.

Hükümet tarafından Temmuz ayı itibariyle kira oranlarındaki sınırlandırmanın kaldırılmasının da olumsuz etkilerinin olacağını dile getiren Vekil İncesu konuşmasının devamında ise, "Kiralardaki artış oranının kalkması kira fiyatlarının fahiş yükselmesini tetikleyecektir. Buda sosyal adalet anlayışına derin yara verecektir. Kiracıların konut güvencesi de daha büyük risk altına girecektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim bu konut ve kira fiyatlarındaki fahiş fiyatların önlenmesi için önerimiz şudur; Birçok ülkede olduğu gibi düşük gelirli kiracılara yönelik destek programlarının hayata geçirilmesi, gayrimenkul sahiplerine makul kira artışları halinde vergi teşvikleriyle destekleyebiliriz. Asıl ve en öneli çözüm olarak kuruluş amacından uzaklaştırılan TOKİ eliyle sosyal konut üretimine geçilmesi gerekmektedir. Bu meselenin daha da derinleşip yıkıcı sonuçlara sebep olmadan çözüme kavuşturulmalı vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI