Bugun...


Necmettin ASLAN


Facebookta Paylaş

Ahh... Nerde Eski Bayramlar
Tarih: 24-06-2017 02:00:00 Güncelleme: 24-06-2017 02:00:00


Her bayram geldiğinde, yaşlı ya da genç çoğumuzun aklına hep eski bayramlar gelir. "Ahh... Nerde eski bayramlar!" diye iç çeker, o günlere duyulan özlemle hayıflanırız. Eski bayramlar deyince doğal olarak insanların aklına çocukluklarındaki bayramları gelir. Birkaç gün öncesinden yapılmaya başlanan hummalı hazırlıklar, bayram temizlikleri, eve bayram için yapılacak yenilikler, yaprak sarmaları, börekler tatlılar, eve gelecek misafirleri en iyi şekilde ağırlamak için hazırlıklar.
O zamanlar, "Aman kimse gelmeden evden kaçalım..." düşüncesi henüz keşfedilmemişti. Bayramlık kıyafetler için saatlerce gezilen çarşı pazarlar, özellikle çocuklar için çok farklı anlam ifade ederdi ve arefe günleri anneler "Hadi bakalım, arefe suyuna! Banyo yapmak için banyoya" der, banyo kazanını harıl harıl yakardı.
Bayram için en temiz şekilde hazırlanılır. Bayram sabahı güneş doğarken çocuklar bayramlıklarını giyer dışarıda dolaşırlardı.
Bayramların kendine has bir kokusu vardır, ya da bana öyle gelirdi, bu kokuyu içime çekerim. Küskünlerin barıştığı, akrabaların daha sıkı kucaklaştığı, uzak yolların yakınlaştığı bayram artık gelmiş olurdu.
Bayram sabahı anneler eve çeki-düzen verip, kahvaltı hazırlamaya koyulurdu. çocuklar için en eğlenceli kısım ise, bayramlıklarını giyip, babanın namaz dönüşü kapıda bayramlaşmak için (ve de bayram harçlığı koparmak için) beklemek olurdu. Baba geldiğinde evde bir curcuna, bir heyecan havası başlardı. Önce bayramlaşılır, sonra hep beraber bayram sofrasına oturulurdu. Derken erken saatlerde kapı çalmaya başlardı, çikolatalar, şekerler, kolonyalar. Evin Kızları bu görevi severek yapardı, çünkü her misafire ikramdan önemliydi. Çocukları toplanır, komşuların ve sokaktaki tüm apartmanların kapılarını çalmaya başlarlar, hiç üşenmeden, terslenme gibi bir kaygı olmadan herkesin elini öper, asıl gaye, yani kim daha çok şeker toplayacak davasına yılmadan canla başla gezilirdi.
Aile büyükleri, anneanneler, babaanneler, dedeler, aile büyüğü kimse önce ona gidilirdi. O anların da kendine özel kokuları vardı. Biriken harçlıklar, çocuksu hayal gücünü, paranın çok üstüne taşırdı. İnsanlar, bir köyden diğerine akraba, eş-dost ziyareti yapardı. Köyler arası mesafeler yakın olduğu için yürünerek gidilir- gelinirdi; yâni yoğun bir yaya trafiği olurdu. Bazen, ziyaretine gideceğiniz insanlarla yollarda karşılaşılır. Bu da tatlı bir hoşluk yaratırdı.
Bir de mezarlık ziyaretleri vardı, mezarlık ziyareti yapılır.
O zamanlar; evin salonu, misafirleri evin en güzel köşesinde ağırlamak için vardı. Şimdi ise gösterilmesi gereken, ama asla kullanılmaması gereken yasaklı bir bölge gibi evin en geniş köşesini işgâl ediyor. Zorunlu ziyâretlerin hâricinde -ki artık çoğu kimse için böyle bir kavram yok- herkes, bu bayram nereye kaçsak hesabı yapıyor.
Arefe günleri mezarlık ziyareti, gelmesi umut edilen misafirler için hazırlıklar... Eskiyi andıkça, her ne kadar yüreğim sızlasa da, içimde hâlâ umut var, çünkü ne kadar azalmaya başlarsa başlasın; hâlâ benim gibi düşünen pek çok insan olduğunu biliyorum. insanı insan yapan değerlerimize sahip çıkalım. Birbirimize yaklaşalım, HEM BELKİ O ZAMAN BAYRAMLAR, ESKİSİ GİBİ KOKAR; HEM BİZİM, HEM DE ÇOCUKLARIMIZ İÇİN... Hayırlı bayramlar...


Bu yazı 1938 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI