Bugun...


Mustafa KÜPELİ


Facebookta Paylaş

Sarıkamış’ta Kızılçubuk'un Ayazını Hissetmeden Anma Olur mu?
Tarih: 10-01-2016 11:25:00 Güncelleme: 10-01-2016 11:25:00


Öncelikle, 15- 20 yıl önce çok kişi tarafından bilinmeyen, " Sarıkamış şehitleri", son yıllar da bütün Türkiye'de bilinmeye, hissedilmeye başladı. Bu çok güzel bir gelişme diye düşünüyorum.
Özellikle Sarıkamış Dramı’nın "101. yılı" anma etkinliklerinin, Tüm yurt'ta birer etkinlikle hatırlanması sevindirici bir olay. Yazma başlamadan önce, Allahu Ekber
Dağları'nın karlı, tipili, şiddetli soğuğunda binlerce, Türk askerinin Şehit oluşunun "101. Yılında" Vatan için, canlarını seve seve feda eden, Şehitlerimizi rahmetle, hürmetle anıyorum.
1913 Balkan harbinin kayıplarını telâfi etmek, Türkistan'daki esir Müslüman ve Türkleri özgürlüklerine kavuşturmak gayesiyle başlatılan, "Sarıkamış Kuşatma Harekâtı" başarıya erişememiş ve tarih sayfalarına büyük bir hezimet olarak yazılmıştır.
Enver Paşa Sarıkamış'ta ki yenilgisini gizlemek için, 20 yıl gazetecileri Sarıkamış'a sokmamış. Savaşın tanıkları azaldığından dolayı tarihçilerde, Sarıkamış kuşatma harekâtı hakkında doğru bilgiye sahip olamamışlardır.
Şehit sayısının da netlik kazanamaması dünya neslinde şehitlerimize verdiğimiz değeri düşürmüştür. Sarıkamış’ta bir duman gibi savrulan, "90 bin" şehit veren, Osmanlı ordusunun kayıplarının halen netleşememesini gazeteci olarak, üzüntüyle takip ediyoruz.
Sarıkamış Kuşatma harekâtında Rusların tesisatlı ordularıyla, verilen mücadeleden çok Türk askerinin soğuğa karşı verdiği mücadele her zaman öne çıkar.
Bu nedenle Kızılçubuk'u aşıp Sarıkamış’'a varıp, Rusları arkadan kuşatmak için başlatılan harekatta -40 derece soğukta "ateş" yakmayı bile yasaklayan, Enver Paşa'nın emrindeki ordusunun çektiği acıları, soğuktan donan gözleri ve yürekleri yazdık.
Sarıkamış Dramının, "101. Yılında" "Türkiye Şehitlerine Yürüyor", anma etkinliği öncesi açıklama yapan, Kars Valiliği Kızılçubuk'taki yürüyüşün, Kızılçubuk'taki toplanma alanın da yapılmakta olan gölet ve yol inşaatı çalışmaları nedeniyle iptal ettiğini duyurdu. Bu haberi duyunca benim gibi herkes hayal kırıklığına uğradı.
Sarıkamış dramıyla ilgili Bazen Anlatılan ve yazılanları okuyup tanık bile bulmakta zorluk çekerken siz de bazen şüphe edersiniz.
İşte Kızılçubuk öyle bir yerdir ki; eski günlere dair tanıklık edecek kimsiyi bulamazsınız? Ama Askerlerin uykuya dalıp önce gözlerini, sonra yüreklerini dondurduğunu, dik yamaçları, ağaçları görüp onların acılarına tanık olabilirsiniz.
Şehitlerin Kızılcubuk’un Keskin soğuğuna dayanamayıp, birer ikişer dökülmeye başladığı, ustura keskinliğindeki ayazda düşmanla savaşırken, soğukta nasıl donduğunu? şahit olmak için, Kızılçubuk'a gidip, 3.500 metre dik yamaçları aşıp, eski Sarıkamış'a girdiklerini yaşamak lazım.
Bölge halkı, şairler ve Ozanlar Sarıkamış Şehitleri ve Kızılçubuk için birçok "ağıt" yakmıştır. Bu nedenle taarruz emrinin verildiği Kızılçubuk'u görmek tanıklarıyla yüzleştirmek için orada olmak lazım.
Sarıkamış harekâtını anlamlaştıran, Sabahın 7-8'zinde Kızılçubuğun insafsız ayazında buluşup Türkiye'nin bütün illerinden gelen yüz binlerce şehit yakınlarıyla bölge halkını arkamıza alıp Sarıkamış’ta doğru yürümektir.
Bir asır önce cariyen eden Sarıkamış Dramını görmek için gelen şehit yakınları, vatan için verilen mücadelenin taarruzun verildiği noktadan yukarı Sarıkamış Şehitli?ine giden 90 derece dik dağı seyrederken ayağında çarık, sırtında yazlık palto, karnı aç bir askerin o dik yokuşu nasıl çıktığını, yokuşu çıkamayanların bir ağacın dibinde donarak nasıl şehit olduğunu bizzat hayal etmesi, geçmişi günümüzde yaşamak için ön önemli bir süreç olduğu için Kızılçıbuk olmadan anma olmaz diyorum.
 
Savaşın derinliğini, acımasızlığını geleceğe taşımak için büyük anlam katacağı için Anma Kızılçubuk olamadan biraz eksik olur diye düşünüyorum.
Özellikle anma etkinliğine anlam katan 3.500 Metre dik yürüyüşten sonra Kızılçubuğun tepesinde şehitler için okunan mevlit ve dualara amin etme duygusu da bu yıl eksik olacağı için Kızılçubuk'tan yürüyememek bizi derinden üzecek.
Sonuç olarak Kızılçubuk'u gördükten sonra gidip memleketinde yakınlarına, çocuklarına; dedelerinin Allah-u Ekber ve soğanlı dağlarının yüceliğini ve karlı yamaçlarındaki şehit düşen dedelerini anlatması çok önemliydi.
Sonuç olarak yıllardır bir gelenek haline gelen ve herkesi son derece heyecanlandıran Kızılçubuk yürüyüşü sadece bir defaya mahsus Alisofi köyünden start verecek.
Ama Sarıkamış Dramının 102 yılında Kızılçubuk’ta -20-30 derece soğukta yine buluşup acı gerçekleri tekrarlarken o heyecanı yaşayacamayacağımız için yazdıklarıma yenilip gerisi tefaurat olarak kalacaktır Diye düşünüyorum.
 
Mustafa KÜPELİ/
mustafakupeli36@gmail.com

 Bu yazı 2486 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI