Bugun...


Mustafa KÜPELİ


Facebookta Paylaş

Çanakkale’den Sarıkamış’a
Tarih: 01-01-2016 02:03:00 Güncelleme: 01-01-2016 02:03:00


Misak-i Milli sınırlarımızın çizilmesinde ve Kurtuluş savışının çıkış noktaları, Sarıkamış Harekatı ve Çanakkale savaşlarıdır.
Moorehad ''Gelibolu'' adlı eserinde Çanakkale Savaşı'nda Türk tarafının toplam zayiatının 251 bin 309 olarak belgelendiriyor. Bu sayının yüzde 20'den biraz fazlasının cephede şehit olanlardan, geri kalanının ise kayıp, hastalıktan ölen, yaralı ve hastalanıp geri gönderilenlerden oluştuğunu dile getiriyor.
Osmanlı kaynaklarından derlenen rakamlara göre ise Çanakkale Muharebesinde şehit olanların sayısının 56 bin 643, sakat kalanların 97 bin 7, kaybolanların 11 bin 178. 
Sarıkamış Kuşatma harekâtında 120 bin Asker savaşa katılıyor. Rus kaynaklarına göre 90 bin şehit vermişiz. Ama tarihçilerimize göre Çanakkale şehitleri ve Sarıkamış şehitlerinin sayısını verme noktasında yetersiz kalmaktadır.
Bazı kaynaklar Sarıkamış’ta 40 bin bazı kaynaklar 60 bin ve 70 bin olarak belirlemiş.
İki büyük savaşımızın kayıpları hakkında net bir rakam verilememsi tarih noktasında acınacak halde olduğumuzun bir kanıtıdır. Bu yazımda Sarıkamış Harekatını anlatmaya çalışacağım.
Bildiğiniz gibi Türk Savaş tarihinin en üzücü olaylarından biri olan, Kelimelerle ifade delemeyen Sarıkamış dramının 101.Yılında " Türkiye şehitleriyle yürüyor" anma etkinliği yaklaşırken yine Türkiye'nin bir asır önce kanayan yüreği tekrar kanamaya başlayacak. Şehit yakınlarının ve Türkiye'nin yürekleri yanacak.
Bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı sırasında ilan edilen seferberlikle, eli silah tutan her Türk askere alınmış ve özellikle bu askerlerden Sarıkamış Harekâtına katılanların çoğu geri dönmemiştir.
Balkanlar’da ve Avrupa’da Rusların gücünü bölmek, Kafkas Cephesini açmak için Osmanlıyı ikna eden Almanlar Enver Paşa'ya savaş kararı aldırmasıyla bir felaketin kapılarını aralamışlardı.
Sıcak Saray'da yapılan planlar "Sarıkamış Kuşatma harekâtı" 9. 10. 11. Kolorduların üç koldan taarruza geçerek Sarıkamış’ta Rus ordusunu kuşatıp imha etme planları ve daha sonra Kafkasya’ya doğru taarruza geçme planları başarısızlıkla sonuçlanması. Osmanlıyı, birdenbire ateş çemberine atmış 3. ordunun yok oluş macerası  bu şekilde başladı.
Allahuekber Soğanlı Dağlarında doksan bin Mehmetçiğimiz çarpışarak ve donarak şehit olduğu  "Sarıkamış Kuşatma Harekâtı"  büyük yenilgiyle tarih sayfalarına geçmiştir.
-40 derecede bir daha geri dönmemek üzere 22 Aralık'ta Sarıkamış'a doğru şiddetli soğuk ve tipi altında, yazlık elbiselerle gecenin karanlığında yola çıkan Mehmetçiğin; yolculuk öncesinde zifiri karanlığın içinde gözleri “donmuş”.
Fakat hiç biri kör olduğunu fark edememiş.  Sabahın ilk ışıklarını bile görememiş, hala gece karanlığı devam ediyor zannetmişlerdi.
Yüreklerinin aydınlığında yürümeye çalışan binlerce Mehmetçik, yollarını ararken uçurumlardan aşağı uçarak, soğuktan çıldırarak, yol kenarında uykuya dalıp yok olup gitmiştir.
İşte Mehmetçik düşmandan ziyade, acımasız insafsız ağır kış şartlarına, açlığa, susuzluğa ve yokluğa karşı mücadele etti. 19. asrın en kanlı hesaplaşmalarından biri olan "Sarıkamış Kuşatma harekâtı" da şanlı tarihini yazmıştır.
13 gün süren kanlı çatışmalardan sonra Soğuğa ve Ruslara yenilen Sarıkamış Harekatının kahramanı 90 bin yiğit asırlarca unutulmayacak, hafızalara derin izler bırakmış, Anadolu halkının yüreğini sızlatmış ve gönüllerde taht kurmuştur. Bu yüzdendir ki bizim ölmez bir destanımızdır Sarıkamış Destanıdır.
Türk halkı ve askerinin en zor şartlarda vatanı için neleri göze alabileceğinin abideleşmiş bir sembolüdür Sarıkamış;
Kayseri’den, Çanakkale'ye, Amasya'dan Çorum'a umudunu kesen anaların, gelinlerin ağzından çok dilli öykülerin, türkülerin, ağıtların yakıldığı mekanıdır Sarıkamış;
Türk halkına kahramanlığı, zaferleri ve acıları yaşatmıştır. Yemen´in kavurucu sıcağından, Sarıkamış’ın dondurucu soğuğuna, yazlık elbiseyle gelen çarıksız yitip giden körpe fidanların hikâyesinin yazıldığı yerdir Sarıkamış,
Anadolu'da yapılan savaşlar sonrasında gördüklerinden dehşete kapılmış, nice yıkımlar, zulümler, acılar görmüş, acıların bıraktığı derin izlerin yüreği kanayarak ağıtlar yakıldığı şehitler diyarıdır. Sarıkamış
Anadolu insanı da toprağı gibi acılarla yoğrulmuştur. İşte onun içindir ki, Anadolu'da acının tarihi kadar ağıtların tarihi de eskidir. Cümlelerin arasına karışan ve acıyı belirten Ağıtlar gerçek olaylara dayanır. Kimi zaman çaresizliğin dili olur ağıtlar. İşte ağıtların yakıldığı savaştır Sarıkamış.
Kızılçubuk'tan başlayan yürekleri dağlayan bir taarruz öyküsüdür.  Vatan için canını seve seve veren vatan evlatlarının kahramanlığını gösterdiği,  akıp giden gözyaşlarının başkentidir Sarıkamış.
Şimdi, Cumhuriyetimizin köşe taşını oluşturan Sarıkamış Hareketı Mehmetçiğin, 22 Aralık'ta başlayıp 8 Ocak'a kadar kendinden üstün Rus ordularıyla -40 derece soğukta 13 gün yatmadan, aç, susuz, yırtık çarıkla hayatını seve seve feda ettiği bir mücadeledir. 90 bin şehidi unutmak, unutturmak istemek, es geçmek, ertelemek, oyalamak bize yakışmaz.
Çünkü Milli duygularımızın yaşatmazsak, bu vatanın hangi şartlarda kurtarıldığını gelecek kuşaklara aktarmazsak, kefensiz yatan şehitleri anmazsak, sahip çıkmazsak, vatan  vatan olur mu?
Sarıkamış Şehitleri'nin de Çanakkale Şehitleri gibi devlet töreniyle anılması, iktidarın, hükümet yetkililerinin, ana muhalefet ve bütün siyasi parti temsilcilerinin, komutanların, Türkiye'deki 81 ilin valisinin, 922 ilçe Kaymakamının, bütün Belediye Başkanlarının, Sivil inisiyatifin birer temsilciyle ve en önemlisi şehit yakınlarının birer avuç toprakla Sarıkamış'a gitmeleri Şehitlerimizi unutturmamak için bir vesile olacaktır.
Mustafa KÜPELİ
mustafakupeli36@gmail.com


Bu yazı 2275 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI