Bugun...


Mustafa KÜPELİ


Facebookta Paylaş

KAI’da süt ürünleri Ambalajlı satılacak
Tarih: 08-10-2015 01:41:00 Güncelleme: 08-10-2015 01:41:00


KAI’da süt ürünleri Ambalajlı satılacak

Bir asırdır ambalaj yapılmadan satış yapıldığı için tüketicinin dikkatini çekmeyen Kars Ardahan Iğdır’ın sıfır organik süt ürünleri yeni ambalajla tüketicinin karşısına çıkacak.

 

PEYNİR, ARTIK AMBALAJSIZ SATILAMAYACAK?

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle, 8 Şubat 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Peynir Tebliği’nde uygulama 1 Ocak 2016’da başlıyor.

 

Yani bir Ocak 2016 tarihinden itibaren ambalajsız peynir satılamayacağı için Türkiye’de özellikle yıllardır ambalajsız satış yapan Kars Ardahan Iğdır bölgesinde peynir sektöründe yeni bir dönem başlayacak.

 

Ambalaj; ürünün giysisi gibidir. Tüketiciyi satın alma eylemine geçerken ürünler gerekli tüm güzellikleri üzerinde bulundurması gerekir.

 

Yani ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve etkili bir ambalaj malzemesinin seçimine bağlı olduğu kadar, ambalajın tasarımına da bağlıdır.

 

Bu nedenle çıkan yasa en çok Kars Ardahan Iğdır gibi ürünlerini ambalajsız satan Anadolu illerine yarayacak.

 

Neden yarayacak sorarsınız, artık tüketici el değen ürünleri tercih etmiyor. Bu nedenle lüks oteller hiper marketler süper marketler tamamına yakını ambalajlı ürün terci ediyorlar. Buda gösteriyor ki Anadolu halkı ürünlerini pazarlara satabilmesi için bu yasayı hızlı bir şekilde içine sindirmelidir.

 

Yasadan sonra süt ürünleri üreticileri kaşar peynirini, beyaz peynirini, çiçal peynirini, tereyağı gibi hayvansal ürünleri ambalajlayıp satırlarsa, tüketiciler tarafından yoğun ilgi görecek.

 

Dolayısıyla satışlarda hayli bir artış olacağı için fiyatlarda artış olacaktır. Yanı bir asırdır değerinin altında satılan ürünler 2016 tarihinde değerinde alıcı bulacak.

 

Ambalajın önemine gelince; basında çıkan çakma ve sahte ürünler yüzünden tüketici bir ürün alma noktasında oldukça tedirgin olmakta.

 

Ürün üzerinde üzerin de yazılı olan ağırlık, fiyat, üretim tarihi, son kullanım tarihi, ürünün içeriği, üretici firmanın adı, kullanım açıklaması, TSE’li olup olmadığı gibi tüm bilgiler, tüketiciye ve satış yapana büyük kolaylıklar sağlar.

 

Kısaca Ambalaj ürünün tüketiciye en ekonomik yolla ulaşmasını sağlar, depolama kolaylığı yaratır, önemli bir görevi de taşıdığı bilgilerle tüketiciye seçim ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır.

 

Ambalajlı ürün, tüketiciye sunulduğu zaman bulunduğu yerde her konumda çekici gücünü, etkisini göstermelidir.

 

Dolayısıyla ambalaj içerisinde ürün bulunan koruyucudur. Ürünü, çarpma, ıslanma, zedelenme gibi fiziksel etkilerden korur.

 

Günümüzde tüketicinin hayat standartlarının yükselmesi sağlıklı yaşam, doğayı koruma akımlarının etkisi sonucu ambalajlama ve etiketleme ürünün kimlik kartı haline gelmiştir.

 

İşletmelerin rekabetin yoğun olduğu, teknolojinin ve kitle taşımacılığının hızla geliştiği pazarlarda var olabilmeleri, pazar paylarını koruyabilmek, ürün ve hizmetlerinde farklı bir imaja sahip olmak için pazarlama anlayışını değiştirerek faaliyetlerini tüketicilerin isteği üzerine dizayin edilmesi halinde bilinçli tüketiciler. İlgisini kolayca kendisine çevirecektir.

 

Kars Ardahan Iğdır bölgesinde ürünlerin değerinde satılamamasının en önemli nedeni ise markalaşmadır. 100 yakında KAI’daki ürünlerin %90 patentini alıp markalaşamamıştır.

 

Hâlbuki Markalaşmak globalleşen dünyada, rekabet koşullarına uyum göstermek için vazgeçilmez bir pazarlama stratejisidir. Maalesef ülke olarak. Bölge olarak bir türlü marka olmanın önemini kavrayamadık.

 

KAI ve insanı ürünlerin markalaşması ve daha iyi bir fiyata satılması için kafa yormuyor. Babadan kalma yöntemlere dayalı üretim ve pazarlama yapıyor ve ürün bulunduğu İl İlçe ve Köyün sınırlarının dışına çıkamıyorlar.

 

Günümüzde genellikle gıda maddeleri tüketicilere büyük marketlerin raflarında ambalajlı olarak sunulmakta ve müşterilerin ilgisini çekerek seçip alma yöntemiyle pazarlanmaktadır.

 

Bu nedenle 100 yıldır Kars Ardahan Iğdır bölgesinde ilkel yöntemlerle pazarlanan dünyanın sıfır organik ürünleri değerinin çok altında satılmakta, 2016’ta ambalaj kültürünün geliştirilmesi halinde Dünya KAI’lıların ürettiği organik ürünlerin almak için sıraya gerecektir.

 

Mustafa KÜPELİ

Mustafakupeli36@hotmail.comBu yazı 2740 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI