Kasım Tırpancı
  Güncelleme: 04-09-2020 23:06:00   20-08-2020 08:49:00

Şanlıbey Alaybey, Anıl Aksel’i savundu

Göle ve Ardahan’da ciddi bir gazeteci olarak tanınan ve Milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay’a yakınlığı ile bilinen Gazeteci Şanlıbey Alaybey, yazdığı bir duygusal makale ile İl Genel Sekreterliği görevinden alınan Anıl Akseli’i savunması dikkati çekti ve halk arasında günün konusu oldu.  
                    Şanlıbey’in beyanlarının ne derece gerçeği yansıttığını anlamakta güçlük çekenler var. Çünkü Müfettişlerin yaptıkları inceleme ve hazırladıkları raporlar pekte parlak gözükmüyor. Hele ki dürüst bir gazeteci olarak bilinen Şanlıbey Alaybey'n yazdıkları ile Yargıya intikal eden hususların pek örtüşmediği iddia ediliyor. Ben 50 senelik gazeteciyim ve Özel İdare iş hanında sahibi olduğum büromda çalıştığım için dairede nelerin döndüğüne dair bazı söylentiler kulağıma geliyordu. Ancak Anıl Aksel'i mensubu olduğum iradenin ataması ve Milletvekilimiz Orhan Atalay'ın destekleri nedeniyle ileri sürülen iddialara dair hiçbir şey yazmadım. Gerçi Ardahan'da icraatlarında memnun olmadığım tek idareci Aksel idi. "Hatır zordan ileridir" diye bir söz var. Bizde Vekilimiz Orhan beyin hatırı için yapılanları görmedik ve söylenenleri duymadık. Bu konuda belli yanlışlar yapılmışsa, şahsen bende toplum adına kendimi suçlu kabul ederim. Eyer "Suçlu ayağa kalksın" denirse, Vallahi ben de kalkarım. Suçu ve hatayı kabul etmek erdemliliktir. Herkes araştırmalar yaparak gerçeği görmeli ve hatadan dönmelidir.
               “Hiç yazılarımı paylaşmıyorsun” diye sitem eden ve geçmişte birçok haberleri gazetemde yayınlanan Şanlıbey Alaybey’in Ardahan’da ses getiren makalesi aşağıdadır;

Şanlıbey Alabay
 
BİR ARDAHAN DÜŞÜNÜN 
VURULMASI MIYDI ANIL AKSEL..!
          Ne çok şey söylendi onun için sualsiz, yargısız.. Yayla, köy yolları yapmıştı dağlardan köylere berrak sular taşımıştı da kadın elleriyle.. Ardahan karında kayak merkezi kurmuştu.. çakılı ezip parke taşları yapmıştı da çamurların üzerine sermek için... Çocuklar okullarına gitsin diye..
                  Dediler ki, Çok para harcamıştı çok..! Geri kalmışlığın kader olduğu şehirde yenmek istemişti o kaderi geleceğin çocukları için her yerde bir mühürü vardı da kendi fermanına birileri Mührünü basmıştı bir kere..
''Kirvem hallerimizi böyle yaz.. Rivayet sayılır'' belki..!
Neden vicdan susar da bir vakit dilsiz ve sağır olur.. Bilinir mi acep..?
                SERHAT KENTİNDE BİR KADIN..
Başarılı Bir Yönetici ve İdareci nasıl olunurun cevabıdır belki Anıl AKSEL. Ardahan İl Özel İdaresi bünyesinde jeoloji yüksek mühendisi ve bir proje uzmanı olarak birçok başarılı iş yapmış bu başarıları ve yeteneği ile dikkat çekmiş sonrasın da hakkaniyet ve liyakat ile özel idaresi genel sekreterliğine atanmıştı. 
               Atanmasının ardından makam ve koltuk sevdalısı olmadığını yaptığı birçok iş ve proje ile kanıtlamış bir kişilikti Anıl Aksel.. Öyle ki özel idare bünyesinde yapılan tüm projeler Anıl Aksel tarafından yazılmış, sunulmuş takip ederek onaylanmasını sağlamış ve hayata geçirmiş. 
                Yapılan tüm işleri gece gündüz demeden evinden, çocuğundan, hayatından fedakârlık yaparak bizzat takip etmiş, eksiklikleri tespit etmiş ve buna göre planlama yapmıştır. Özel idare bünyesinde kurulan tüm tesisler ilin kalkınmasına ve istihdam alanları yaratmasına olanak sağlayacak şekilde yapılmıştır. Yaklaşık 98 bin nüfusu ile hizmet ağında 226 köy/mezra/mahallesi olan bir ilde Özel idare bütçesi ile bu kadar işin yapılamayacağı kimseler inanmasa da o ve inananlar vardı.
               Tüm bu işlerin yapılabilmesi için gerekli olan bütçeleri için hibe programlarına projeler yazarak oluşturmuş, birçok kurum/kuruluştan para aktarılmasını sağlamıştı. Şimdi ise iş bilmezlik, para yemekle suçlanıyor ve hakkında birçok içi boş dosya ile davalar açılıyor. Peki hangi delil ile bu suçlamalar yapılıyor. İşini hakkıyla yapan gecesi gündüzüne karışan bir insanı itibarsızlaştırma politikasından öte değildir bu yapılanlar. Hangi vicdan bu yapılanları kabul eder. Benim memleketimin kalkınmasını istemeyenler kimler acaba çok merak ediyorum. 
                    Biz hepimiz bu memlekette yaşıyor, buradan evimize ekmek götürüyoruz. Sizin vicdanınız bu yapılanları kabul edebilir, deve kuşu misali gerçeği görmemek için başınızı kuma gömebilirsiniz. Ama benim insan olarak, Ardahanlı olarak tüm bunları görmezden gelmem mümkün olmuyor işte.. İçinde inancı olan hiç kimsenin de kabul edebileceğini düşünmüyorum. 
                    Ve bir şey daha Anıl Aksel'in yaptığı projeleri gereksiz bulanlar şimdi kaymağını yemek için birbirleri ile yarışıyorlar. Manipülasyon ile bir kadını, bir anneyi, iyi ve başarılı bir yöneticiyi kötü göstermeye çalışmalarının asıl amacı nedir açıkçası bunu anlamış değilim ve bir insan olarak merak ediyorum.
                  Not: Yeni bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşarken bir yorgunluk kahvesi solukluğunda o anı görüntülerken Yalnız Çamlarda.. Hiç bunları yazacağımı düşünmemiştim.

  • Bu yazı 5486 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI