Bugun...


Kasım TIRPANCI


Facebookta Paylaş

Gazetecinin günü de gecesi de yok
Tarih: 12-01-2018 00:20:00 Güncelleme: 12-01-2018 00:20:00


  Dün “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”  idi. Bu gün dolayısıyla bütün etkinliklere duyarlı olan Valimiz Mehmet Emin Bilmez, Yalnızçam Kayak Merkezinde basın mensupları ile bir araya gelip sorunlarla ilgili görüşmeler yapması ve ağırlaması memnuniyet verici olurken, gazetelerde daha çok haberleri yayınlanan dostlarımız da birer mesaj göndermek suretiyle günü kutladılar. Türkiye’de 4. kuvvet olarak bilinen ve dünyada da saygın bir konumda olan basın-yayın mesleğinde çalışanlara verilen değerin göstergesi olan ‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’  önemine uygun olarak kutlanmalı, giderek ağırlaşan sorunlar dile getirilmeli ve gazetecinin özgürce görevini yürütmesine olanak sağlanmalıdır. Günümüzde gazetecilerin pekte özgür olmadıkları, görevlerini yaparken ciddi manada sıkıntılar çektikleri bilinen bir gerçektir. Ekonomik sıkıntılar başta olmak üzere, çeşitli tehlikelerle karşı-karşıya olan gazetecinin huzur ortamında yaşama düzeyinde günü de, gecesi de yoktur. Çünkü her an bir olumsuz durumla karşılaşma kaygısı vardır.
Ardahan’ın yanı sıra, ülke genelinde de gazetelerin, Devletin gelişmesi ve milletin kalkınması yönündeki haberlere ağırlık vermeleri elbette ki gereklidir. Bunun aksine hareket edenlerin bindikleri dalı kestikleri ve sonuçta kendilerinin de dalın kesilmesiyle düşerek perişan olacakları her platformda çok iyi anlatılmalıdır. Bunun için 10 Ocak Gazeteciler Günü daha geniş kapsamlı etkinliklerle kutlanmalı ve şehrin idarecileri, toplumsal konulara duyar olan şahsiyetleri ile basın mensupları bir araya gelip düşüncelerini dile getirmeliler.  
Devlet özellikle mahalli basının korunması için gerekli bazı yasal düzenlemeleri yapmıştır. Ancak bazı yanlışlıkların üzerine giden 3-5 gazete sahiplerinde adeta öç alma niyetindeki bazı idareciler, kanunların açık hükümlerini ihlal ederek, alım-satımlarında daha çok pazarlık ve doğrudan temin uygulamasına gitmekte, bununla kendilerine yakın firmaları beslemenin yanı sıra, gazetelerin tek gelir kaynağı olan resmi ilanların da önünü kesmekteler. Bu da gazetelerin gelir kaybına uğramasına neden olmakta ve gazetecilik mesleğini yürütülmez hale getiriyor. Buna bağlı olarak Ardahan’da sıkıntıya düşen 9 gazete iki şirket bünyesinde birleşme zorunda kalmasına rağmen, yine de giderleri karşılamada güçlükler çekiliyor. 
Ardahan’da 50 yıllık bir gazeteci olarak bazı meslektaşlarımın çektikleri sıkıntıları yakinen biliyorum.  Bütün gazetecilerin imkanları olsa ve bazı yan işler yapabilseler, sıradan bazı iş adamı bozuntuları ile siyaset cambazlarından reklam almak için peşlerinden koşmazlar. Aslında gazeteciler tatmin edici bir gelir düzeyine kavuşsalar, siyasette ve ticaretteki çömez takımlarının isimlerini gündeme getirme gibi uyduruk haberler önlemiş olur ve kamuoyu daha doğru haberlere kavuşur. 
Ardahan ve ilçelerindeki birçok gazetecinin mesleğe girmelerinde benim katkım vardır. Bunların arasında yapılan desteğimi taktir edenlerin çoğunlukta olmasına karşın, bazı sıradan şahısların güdümüne girip, beni eleştirenler de  olmuştur. Ama buna rağmen, Ardahan’daki bütün gazetecileri birer kardeşim olarak görüyor, herkesin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinliklerini kutluyor ve mesleğin onurunu korumalarını diliyorum.


Bu yazı 1513 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI