Bugun...


Kasım TIRPANCI


Facebookta Paylaş

Bal festivalinde korsan TV ile gazete tepkileri
Tarih: 28-08-2017 20:09:00 Güncelleme: 28-08-2017 20:09:00


Ardahan ve ürünlerinin tanıtımına yönelik olarak her yıl özveriyle düzenlenen festival ve şenliklerin, bazı korsan TV ile uyduruk gazeteler tarafından istismar edilerek belli rantlar elde edilmeye kalkışılması toplumu rahatsız ederken, bu durum son düzenlenen Bal Festivalinde de ciddi tepkilere dönüştü.
       
Ardahan ile ürünlerinin tanıtımı amacıyla Devletin bütün birim ve imkanları kullanılarak düzenlenen etkinliklere TRT ekiplerinin gelmemesi nedeniyle beliren boşluğun dışarıdan gelen korsan TV ile gazeteler yoluyla giderilmeye çalışılması halkın tepkisiyle karşılanmakta ve buna bağlı olarak arzulanan tanıtımın gerçekleşmediğinden yakınanların sayıları hayli fazladır. 
       
Türkiye genelinde tertiplenen etkinliklerin çoğunluğu TRT ile diğer yayın kuruluşları vasıtasıyla canlı olarak yayınlanırken, Ardahan’da büyük emek ve paralar harcanarak yapılan etkinliklerin bundan mahrum kalmasının nerden kaynaklandığı anlaşılır gibi değil. Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un bölgemizdeki gelişmeleri ayrıntılı olarak dile getiren ve buradan göç eden hemşerilerimizi yatırıma davet edilmelerini içeren taktire şayan konuşmalarının ücret karşılığında yöremizde izlenmeyen korsan TV’lere bırakılması, vatandaşlar arasında yoğun olarak eleştiriliyor ve festivalden beklenen tanıtıma gölge düşüren izlenimler vermesi rahatsız edici oluyor. 
         
Yaşları kemale ermiş olan korsan TV muhabirleri, tam birer cambaz maharetiyle hareket etmeleri, yakaladıkları her saygın şahsiyetlere “Hele gel bir röportaj yapalım” teklifiyle sahaya almaları ve o kalabalık ortamda sözde yayın yapmaları alay konusu olmuş ve gerçek manada bir TV yayınında olduğunu sanan konuşmacı ise sıcağın etkisiyle ecel teri döktüğü için halk arasında gülüşmelerin hedefi olmaları üzüntü yarattı. 
         
Meydanı boş bulan Korsan TV’cinin yemek saatinde dahi boş durmayarak, protokol mensuplarının karşılarına geçmesi ve saçma-sapan sorular ileterek güya bilgiler alıyormuş gibi görüntü vermeye kalkışarak, onların samimi duygularını istismar etmesi, izleyenlerin tahammül sınırlarını aşmasından dolayı buna karşı sözlü müdahalede bulunulması memnuniyetle karşılandı. Bir gazetecinin haber ve röportaj yapmasının sınırları bellidir. Protokol mensuplarını yemek masasında ve özel sohbetlerde gazetecilik gösterişiyle rahatsız etmeye kimsenin hakkı yoktur. Ben 50 yıllık gazetecilik mesleğim süresince, çok samimi olduğum Vali, Milletvekili, Tugay Komutanı, Kaymakam, Belediye Başkanı ve tüm protokol mensuplarının bulundukları masalarına hiçbir zaman oturmadım. Hele ki onları rahatsız edecek şekilde saçma-sapan sorular da iletmedim. Gazeteci öncelikle sınırını bilmeli ve rahatsızlık verici davranışlardan kaçınmalıdır. Buna uyulmayınca da gelecek haklı tepkilere de katlanmalıdır. 
           
Ardahan ve bölge illerde tertiplenen etkinlikleri bir geçim kapısı haline getiren korsan TV ile gazeteler, özellikle Milletvekili, Belediye Başkanları, Parti Başkanları, Mesleki Kuruluş Başkanları, İşadamları ve benzeri şahısların resimlerini internetten alarak birer “Kutlama mesajı” yayınlıyor ve daha sonra da bu şahıslara gidilerek, “Sizin mesajı yazdık” denilmekte ve konumlarına göre paralar alınıyor. TV-gazete haberleri karşılığında para talep edilmesinde en büyük sıkıntıyı Belediyeler çekiyor. Çünkü TV-Gazete yayını bedeli olarak verilen para karşılığında fatura düzenlenme güçlüğü yaşandığı için Tertip Komitesi mensupları zor durumda kalıyorlar. Hesaplar aylarca kapanamıyor, dedikodular yaygınlaşıyor ve harcamayı yapan Komite mensupları zan altında kalıyorlar. 
         
Bütün bu sıkıntılara rağmen festival ve şenliklerin yapılmasıyla yöremiz ile ürünlerinin tanıtılması elbette ki gereklidir. Burada en önemli amaç olan tanıtımın sağlanması için basın-yayın unsurlarının çok isabetli kullanılması şarttır. Yapılan taktire şayan konuşma ve görüntülerin geniş kitlelere ulaşması için başta devletin kurumu olan TRT ile diğer özel güçlü TV’lerin yayın yapmaları kaçınılmazdır. Bu olmadığı taktirde kendimiz çalmış ve kendimiz oynamış olacağız ki, harcanan emeklerde tam manasıyla boşa gidecek. Festival bütçesinde nemalanmak için davetsiz olarak gelen korsan ve yöremizde izlenmeyen uyduruk TV’lerden fayda beklemek çok saflık olur ki, böyle bir duruma düşmekle alay konusu olmaktan kurtulmak mümkün değil. 
         
Bu yıl Ardahan ilçelerinde düzenlenen şenliklerde televizyon muhabiri görüntüsü veren bazı sahtekarların baskı kurmak suretiyle yüklü paralar aldıklarına dair söylentiler yaygındır. Bunun önlenmesi için TRT’den deneyimli ekipler istenmeli ve buradaki muhabirleriyle birlikte ciddi manada düzenli-tertipli tanıtıcı yayınlar yapmaları sağlanmalıdır.


Bu yazı 1022 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI