Bugun...


Kasım TIRPANCI


Facebookta Paylaş

Günahlardan arınmak güzel bir şey
Tarih: 21-01-2017 00:56:00 Güncelleme: 21-01-2017 00:56:00


İnsanlar dünyaya geldiğinden ve ölünceye kadar birçok günahlar işlemekle karşı-karşıya kalırlar. Hani “Günahsız kul olmaz” denilir ya. Bu hususta öncelikle kendimi örnek verirsem, birçok günahlarım var. Bu günahlarımın başında, ot yemeye bile hakları olmayan bazı insan bozuntularına Belediye Başkanı Vekili, Belediye Meclis üyesi ve Encümen üyeliği döneminde iş vererek, ekmek yemelerini sağlamam geliyor. Bunda telafisi zor günahlar işlediğimi biliyorum. Hele ki Belediye’ye 4 şoför alımı sınavında 95 puan alanın değil, 80 puan alanın işe girmesine karşı tavır koymama rağmen, aşamadığım için aradan 40 yıl geçtiği halde kendimi günahkar hissediyorum.
Ardahan’daki gazetecilik mesleğinde de birçok günahlarım olmuştur. Bu mesleğe girenlerin çoğunluğuna destek verdim. Haftada iki gün olarak yayınlanan gazeteler daha kaliteli çıkarken günlüğe dönüşüldü. Bir gazete ile yetinmeyen bazı meslektaşlarımız 2-3 gazete çıkardılar. Haber olmayınca da ağır eleştiri mekanizması devreye girdi. Kalite düştü ve gazetecilik utanılacak bir meslek haline geldi. Daha sonra da vasıflı gazete furyası başladı. Sigortalı eleman sayıları arttı. Gelirler giderleri karşılamadı, sigorta, BAĞ-KUR ve gazete malzemesi borçları katlanarak altından çıkılmaz hale geldi. Buna rağmen “İnat hikayeleri” filminde olduğu gibi, “Ben battığım gibi, diğerleri de batsın” düşüncesi öne çıktı. Sonuçta büyük zararlara uğrandı ve herkes perişan oldu. 

Bu arada çıkan yeni Basın İlan Kurumu yönetmeliği ile ağır şartlar getirildi. Bununla gazetelerin kendiliğinde kapanmaları kaçınılmaz olmuştu. Yeni yönetmelik gereğince, Nuran abla baltayı bilemişti. Her noksanlığı görülenlerin kelleri uçacaktı. Çünkü tutanaklar hazırlanmıştı, yola çıkmaları an meselesiydi. Buna karşın birçok ildeki gibi, Ardahan’da da birleşme arayışları içerisine girdim. Kimse pek yanaşmıyor. Buna karşın, “Ölümü görmeden hastalığa razı olunmuyor” makalesini yazdım. İşi tam herkese kabul ettirirken, 50 yıllık dostum ve arkadaşım Sürmeli Kılıç, değişik formüller ortaya attı. Herkes hayal kırıklığına uğradı. Ona karşı da dostum Sürmeli Kılıç’ı eleştiren bir makale yazdım. 

Bu arada vicdan muhasebesi yapan dostum Kılıç, ertesi gün bana telefon açarak öncesine göre farklı bir formül önerdi ve “Sen büyüğümüzsün, her iki şirkette de yer al, garantörlük yap, sorumluğu üstlen” dedi. Ben de kabul ettim. İnşallah garantörlük yapmama ihtiyaç kalmaz. Karşılıklı hak ile hukuklara bağlı kalınarak, dürüstçe çalışılır ve herkes huzur içerisinde olur. 

Ardahan’da geçmişte gazetelerin çoğalması ve toplumun huzursuz edilmesinde benim günahlarım vardı. Arkadaşım ve kardeşim durumunda olan gazeteciler arasında anlaşma sağlayıp iki gazete çıkarılması ile de geçmişteki bazı günahlarımdan arındığımı düşünüyorum. Allah herkese günahlarından arınmayı ve daha sağlıklı iş yapmayı nasip etsin. Şimdi çok güzel giden birleşmenin devamını diliyor, birleşme fedakarlığı gösteren tüm gazetecilere teşekkür edi-yorum.


Bu yazı 1621 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI