Bugun...


Kasım TIRPANCI


Facebookta Paylaş

Ardahan güven duyulan şehir olma yolunda
Tarih: 18-01-2017 20:16:00 Güncelleme: 18-01-2017 20:16:00


Ardahan yılların ihmaline uğramış, işsizlik ve sefalet insanları göçe zorlamış, burada çoğunlukla çaresiz vatandaşlar kalmıştır. Son zamanlarda köylere yol yapılmış, evlerde sular akmaya başlamış, en son olarak da açılması hiçte hayal dahi edilmeyen Üniversitenin büyük gelişme göstermesi, duble yolların yapılması ve tünellerin açılma projelerinin uygulamaya konulması halka güven verici olmuştur. Bunlara bağlı olarak köklü yatırımların alınması için Ardahanlıların her zamandan daha fazla güç birliği yapma ve el-ele vermek suretiyle beliren sorunları aşmaya çalışmaları gereklidir. Her yönüyle bir asır boyu geri kalmış olan yöremizde güç birliği yapılması gerekirken, bazı çevrelerin siyasi ve ticari çıkarlar elde etmek için halkın arasına nifak tohumları serperek, kavga ortamı yaratma gayreti içerisine girmeleri tam manasıyla bir ihanettir.

Yaklaşık olarak 35-40 yıl önce Ardahan'da aşırı sağ ve solun çatışması yaşandı. Bazı serseri takımları bundan yararlandı ve esnaflar baskı altına alındı. Bunların yüzünde şehir hara-beye döndü. Şehirdeki yıkımdan rahatsız olan duyarlı şahsiyetler bir araya gelemediler. Komünist ve faşist olarak birbirini suçlayan aşırı uçlar, Ardahan'dan büyük göçlerin yaşanmasına sebep oldular. 30 yıldan beridir her hangi bir toplumsal olayın yaşanmadığı Ardahan'da, şimdi değişik senaryoların önüne geçmek için herkesin duyarlı olması gereklidir.

Ardahan’da eskiden beri mevcut olan ve toplumu rahatsız eden aşırı uçların çizgileri bellidir. Ne ile beslendiklerini ve nasıl ayakta kaldıklarını bilmeyen yoktur. Bazı çevrelere sırtlarını dayayanların varlıklarını devam ettirmek için çatışma ortamı yaratmak zorunda oldukları bilinen bir gerçektir. Bunların geçmişteki marifetleri (!) olmasıydı, bugüne kadar zaten ayakta durmaları mümkün olmazdı. Onların gayri meşru yollarla varlıklarını korumaları Ardahan’ın 30 yılını kaybetmesine neden olmuştur.

Son yıllarda yeterli olmasa da belli bir gelişmenin olduğu Ardahan'da, belli çatışmalar yaratılarak kirli emellerine ulaşma gayreti içinde olanların, halkın arasına nifak tohumları saçmaya uğraştıkları görülmüştür. Toplumun başına bela olan bu tür devlet ve millet ihanetçilerine itibar edilmesi, binilen dalı kesmeden farksızdır. Son yıllarda belli gelişmeler gösteren ve güven duyulan şehir haline gelen Ardahan’ın bu konumunu devam ettirmesiyle sağlanacak huzur ortamından herkesin geleceği daha parlak olacaktır.
Belli şer güçlerinin gerçek anlamda kendi aralarında bir hesapları varsa, onu Ardahan dışında görmeliler. Üniversite başta olmak üzere daha yeni-yeni canlanmaya başlayan ve ciddi hizmetlerin gelmesi planlanan Ardahan'ı siyasi ve ticari rantlar uğruna çatışma meydanı haline getirme görüntüsünü vermeye kimsenin hakkını yoktur. Evvelki yıl Erzurum-Göle sınırında yaşanan olaylar kısa süreli de olsa şehrimize ciddi zararlar vermiştir. Ardahan’ın siyasileri, mesleki kuruluşların temsilcileri, şehrin belli iş dallarında tekel kuranların ve hiç yoktan işadamı konumuna gelenlerin, görünen tehlikeleri dikkate alarak bir araya gelmelerine her zaman ihtiyaç vardır.


Bu yazı 1675 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI