Bugun...


Gülafet BAYRAM


Facebookta Paylaş

TOPRAĞIN DUASI (hikaye)
Tarih: 12-01-2018 00:03:00 Güncelleme: 12-01-2018 00:03:00


Toprak, göğsü şumlandıkca cigerdolusu nefes alıp dinleniyordu. Gri sıfatını gosteren sonbahar insanların elini işten soğutamıyordu.Serpilen tohumluk buğ daylar Topragın ruhunu okşuyordu.Göğsünde yerleşmiş yerel buğday denlerini sevgiyle  bağrına bastı.
 Bu sevgi payını tohumlar anne sütü gibi canlarına çektiler. Toprak  çocukları gibi onların hizmetinde dayandı. Buğday denleri filizlendiler. Onlardan üçüncü yaprak oluştu, sonra yeraltı bölümünden yan zoğlar çıktı.Kollanan buğdaylar sevinçle bir birlerini tebrik ettiler. Ana toprak bebeklerine fısıldadı: 
 - Terkimde ne varsa, sizindir. Yakında boy atacak sınız,büyüyeceksiniz,ancak karşıdan soğuk kış geliyor.Bir az da koynuma sarılın,size akrabalarımdan, yüz yıl lardır ki, ayrılık hasretiyle bulutlar gibi dolup boşalan nemli gözleriyle Aras'ın öteki sahilinden boylanan varlığımdan anlatacağım ...
 -  Evet, yavrularım! ... Sizin tohumları göğsüme serpen insanlarlap dünyanın yara tılışından kendi hayırseverligiyle, çalışkanlığıyla seçildi. Bizi ekip beceribler, yaşayıp ve yaşattılar .Mertligile seçilen bu millete Türkler denirr.Yaranışdan bugü ne kadar adaletsizliğe karşı olan Türkler tarihte en böyük haksızlıklar,musibetler yaşadılar.Uğrumuzda canlarından geçtiler. Karşı taraflar onların büyüklügünden, hünerinden , cesaretlerinden korkup namertlik yaptılar.Kalbimize sağalmaz  yara lar vurdular .... 
   Ana toprak tanık olduğu musibetleri hatırlayıp derinden ahh çekti. Dünyanın fanlilyinden habersiz filizlenmiş buğday denleri ağız ağıza soru vedi ler :
- Ana toprak, seni kimler yaraladı? 
  Toprak dertli dertli konuştu: 
 -Farslar,ruslar,ermeniler…Eğer parçalanmasaydım, sizin gibi evlatlarımın sayısı daha fazla olurdu.. .Bu milletin büyüklüğünden korktular,servetime ,zenginligime tamah ettiler ikiye böldüler. Varlığımın büyük bölümünü Aras'ın ötesinde bırak tılar. Asırlardır, gözlerimden kalbime akan sular Araza dökülüyor.Ama umutsuz degilem. Küvveme, Yaradanıma inandığım gibi eminim, yine bütün olacağım.Er ya gec bir bayrak altında birleşecez,bu milletin vatandaşı adalet tohumunu sizler gibi filizlendirecek:"Ben burdayım !!! .Ben o yerlerdeyim !!" diyecek. 
      *** 
 Toprak beyaz yorganını üstünden çektiğinde güneşin hoş tebessümüyle salam laşdı. Ellerini geniş açıp cigerdolusu nefes aldı. Güneş beyaz örpeyini yüzüne çek ti. Bulutlar halatla yere indiler.Uykudan uyanmış buğday filizleri el yüzlerini yıkadılar, sonra vakarla duk durdular. Çok sürmedi ki, güneş yeşil tülünü onların üzerine düşürdü. ..
Başaklar sevinçlerinden halay çektiler .Anne toprak yeşeren sünbüllere, göksünde azametle sıralanan, beyaz kasketini çıkarıp yeşil gömleğini giyen dağlara baktıkça gurur duyordu. Çevresini - canlanan doğayı memnunlukla seyr edip sünbüllere yüz tuttu: 
- Benim yeşilbaşlı çemenlerim, düzenlerim, semenilerim! Artık yalnız değilsiniz. Yurdumuza ilk bahar gelipYaşıtlarınız:erken çiçekleyen devedabanı, nergisgülü, ballıca, kaymakotu, gök renkli mahmızlale, kırmızılaleler tamaşanıza dayanıplar. İnsanlar küçük parmağınızı evlerine konuk çağırmışlar. Sofralar süsleyipler ... 
 - Ana toprak,bizim misafirimizi Tanrı kendisi gönderip..Bir bak, evimizin yuka rısı  pek te yakışıklı ...Mavi renkli mahmızlalesi, sonra kırmızı laleler, yeşilbaşlı
yavruların da yanında ..Anne! Anne! Kırmızı Lalenin arasından boylanan beyaz zümrüt  çiçeğine baksana! Geceleri bize göz atan yıldıza, ışık saçan Aya nasıl da benziyor...Tıpkı üçrenkli bayrak..Evet ya..Aynen.. 
Ana toprak memnuniyetle gülümsedi: 
- Gidelim, Tanrı misafirlerine "Hoş geldin!" – diyelim. 
Zirveden bu manzarayı seyreden İhtiyar kartal söyledi: 
- Ey, Ana toprak!!!.Bu ne güzelliktir sinen üste düzüpsen!..Sen ki asıl ressamsın. Yaratdığın mucizeden haberin var mı? Güzelliğinin ışığı gözlerimi kamaştırdı ... 
 Ana toprak bu sözlerden hoşhallandı: 
 - İhtiyar kartal, mucizeyi her şeye kadir olan Allah yaradıb.Tabiyatin misafirleri nı gel, sen de selamla. 
İhtiyar kartal birkaç kez Gökyüzünde tur attı. Sonra tahıl zemisinin yakınlığında bir taşın üstüne kondu. Uzun kanatlarını geniş açarak,sanki çiçeklerin mucizevi düzenini bağrına bastı. Sonra eğri gagası ile bağrında harikaler yaratan Anne toprağı teker teker öptü. Sevinckarışık güsseden toprağın kalbinin telleri titredi... Ve bu titreşim Yerin derin katlarında uğultuya neden oldu. ..Aras'ın öteki sahi linde toprağın bağrı yarıldı… .Şırımlardan üçrenkli bayrağımızı anlatan çiçek lerin mucizevi düzümü her tarafı kapladı.. İkinci titreyişde Yerin tekinden şah damarları Karabağ'a uzandı. O damarlardan akan renkli kanlar İsa çeşmesinden süzüldü. Dört tarafı çiçek lerin mucüzeli dizilişi kapladı. ..Sonraki titreşimler Derbent'de, Borçalıda , Tebrizde yarğanlar açtı. Ve bu yarğanlar İhtiyar kartalın tur atarak Gökyüzün den  saçtığı çiçeklerin harika düzülüşünü bağrına bastı. Sakinleşen Ana toprak  ellerini Gökyüzüne açarak dua ediyordu: 
- Tanrım, sen şu Türk milletini yeniden birliğine, bütünlüğüne kovuştur!!..

 


Bu yazı 422 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI