Bugun...


AV.Gökhan AĞDEMİR


Facebookta Paylaş

Suç ve ceza nedir?
Tarih: 29-05-2014 11:45:00 Güncelleme: 14-06-2014 14:54:00


Suç, toplum tarafından hoş karşılanmayan, bir başkasına zarar veren ve işlenmesi halinde kanun tarafından cezalandıracağı açıkça belirtilmiş olan hareket ve davranışlardır. Ceza, mahkeme tarafından suçlu davranışın bedeli olarak karar bağlanan yükümlülüktür.  Ceza ile suçu işleyen kişinin bir takım hakları elinden alınır, gerektiğinde ceza infaz kurumuna kapatılır. Ancak, hangi suçu işlemiş olursa olsun ve hangi cezaya çarptırılırsa çarptırılsın; herkesin temel insan haklarına saygı gösterilmelidir. 

Yakalanma ve Gözaltına alınmak ne demektir?

Yakalanmak suç işlediği yönünde hakkında kuvvetli deliller bulunan bir kişinin özgürlüğünün geçici olarak ve fiilen kısıtlanarak  denetim altına alınmasıdır. Bir kişi suç işlediği şüphesiyle yakalandıktan sonra bir gün Cumhuriyet Savcısı bu kişinin hemen serbest bırakılmasını istemezse, polis tarafından belli bir süre belli bir yerde tutulabilir. Buna gözaltına alınmak denir.

 Yakalanan ve gözaltına alınan kişinin hakları nelerdir? 

·         Kendisine yakalanma ve gözaltına alınma nedeni bildirilir.

·         Durumun kendi seçtiği bir yakınına bildirilmesini isteyebilir.

·         Avukatı yoksa kendisine bir avukat atanmasını isteyebilir, çocuklara istemeseler bile bir avukat görevlendirilir. Avukatın üstendiği bu görev tamamen ücretsizdir

·         Bu avukatla her zaman baş başa görüşebilir.

·         Yakalama ve gözaltı işlemine karşı sulh ceza hakimine itiraz edebilir.

Ayrıca çocuklarla ilgili işlemlerde her aşamada çocuğun kimliği gizli tutulur ve yetişkinlerden ayrı yerde bulundurulur. Ayrıca çocuklara bir yerden bir yere götürülürken kelepçe  vb. aletler takılamaz.

Adli kontrol altına alınmak ya da tutuklanmak ne demektir?

Çocuğun suçu işlediğine dair çok kuvvetli deliller varsa, ayrıca çocuğun kaçma ya da birtakım delilleri yok etme ihtimali bulunuyorsa, nöbetçi mahkeme tarafından çocuk sorgulandıktan sonra hakkında adli kontrol veya tutuklama kararı verilebilir. Adli kontrol belirlenen çevre sınırları dışına çıkmamak, belirlenen bazı yerlere gidememek veya kısıtlı yerlere gidebilmek, belirlenen kişi ve kuruluşlarla ilişki kurmamak gibi tedbirleri içerir. Bu tedbirler mahkemenin göstereceği şekillerle uygulanır ve çocuk bu tedbirlere uymak zorundadır. Tutuklama ise,  mahkeme tarafından çocuğun özgürlüğünün kısıtlanarak tedbiren tutukevine gönderilmesidir. Ancak 15 yaşından küçük çocuklara üst sınırı 5 yılı aşmayan suçlar için tutuklama kararı verilemez. Tutuklanan çocuklara yetişkinlerden ayrı bir yerde tutulurlar. Hem adli kontrol hem de tutuklama kararlarına karşı kararı veren makama itiraz edilebilir ve kaldırılmaları istenebilir.

 

 

Mahkemeler ve yargılama

Savcı soruşturma sonunda yeterli delile ulaştığını düşünürse ceza mahkemesinde suçu işleyenin cezalandırılması için dava açar. Savcının dava için hazırladığı belgeye iddianame denir.

Mahkeme, iddianameyi kabul ederse mahkeme başlar. Çocuklar hakkında yargılama suçun ağırlığına göre  Çocuk Mahkemeleri veya Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri’ nce yapılır.  Eğer suç yetişkinlerle birlikte işlenmişse ve davaların birlikte görülmesi zorunlu ise davalar birleştirilerek genel mahkemelerde de ( Sulh Ceza, Asliye Ceza ya da Ağır Ceza) görülebilir.

Çocuk  Mahkemesi’nde tek hakim, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 hakim görev yapar.

 Çocuk mahkemeleri daha önce bölgemizde yoktu yeni açıldı. Bu nedenle Nusaybin’de görülmekte olan bir çok dava, daha sağlıklı bir yargılama yapılabilmesi için görevsizlik nedeniyle Mardin Çocuk Mahkemesi’ne gönderilmektedir.

Duruşma nedir ve duruşmada ne yapılır?

Duruşma, bir davayla ilgili olarak mahkeme tarafından düzenlenen ve taraflarla birlikte delillerin tartışıldığı oturumlardır. Duruşma tarih ve saati bir mektupla ilgililere bildirilir ve ilgililerin belirlenen gün ve saatte duruşma salonunda olmaları gerekir. Duruşmada, toplanan deliller tartışılır, taraflar ve varsa tanıklar dinlenir, taraflar birbirlerine soru sorabilir. Tüm deliller toplanmadıysa duruşma başka bir tarihe ertelenebilir. Duruşmayı hakim veya birden çok hakim varsa başkan olan hakim yönetir. Duruşmalar herkese açıktır. Yani herkes duruşmaları izleyebilir. Ancak duruşma bir çocuk hakkında ise duruşmalar gizli yapılır.

Sosyal inceleme nedir? Kim tarafından Ve nasıl yapılır? 

Sosyal inceleme, çocuk hakkında verilecek kararın çocuğun yararına daha uygun olabilmesini sağlamaya yönelik bir incelemedir. Sosyal incelemede çocuğun kişisel özellikleri ve çevresi incelenir. Sosyal çalışma görevlilerince bu inceleme sonunda düzenlenen rapora “ Sosyal İnceleme Raporu” (SİR) denir. 

Hakim ya da savcının kararı üzerine, sosyal çalışma görevlileri çocuğu, ailesini ve çevresini ziyaret ederek incelemelerde bulunur ve belirlenen süre içerisinde bir rapor düzenlenir. 

Kimden yardım alınabilir? 

Bir çocuk suçlu durumunda olduğunda savcılık ya da mahkeme tarafından çağırıldığında, kendisine mutlaka bir avukat atanır. Eğer atanan avukat size ulaşamazsa, bulunduğunuz şehirdeki baroyla temasa geçerek bu avukatın adını ve telefon numarasını öğrenip kendisiyle temasa geçin. Çocukla ilgili diğer tüm işlemler için bir avukatın yardımına ihtiyaç duymanız halinde, bulunduğunuz şehir barosunun Adli Yardım Bürosu veya Çocuklara Yönelik Hukuki Yardım Birimi ile irtibata geçin. Burada Adli Yardım Bürosu size bir avukat görevlendirecek. Avukatın yapacağı hukuki yardım tamamen ücretsizdir.

Çocuklara Yönelik Hukuki Yardım Birimleri, avukatların ilerdeki meslek örgütü olan barolar bünyesinde kurulan ve suça sürüklenen, mağdur ya da korunma ihtiyacı olan çocuklara hukuki yardım sağlamayı hedefleyen birimlerdir. Çocuklara Yönelik Hukuki Yardım Birimleri henüz bütün barolarda bulunmamaktadır. Ancak baroların çoğunda çocuklarla ilgili konularla ilgilenen bir kurul ya da komisyon yer almaktadır. 
 Bu yazı 5047 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI