HABER AKIŞI

Türkiye Düğmeye Bastı

 Tarih: 18-05-2018 12:18:34
Türkiye, ABD`nin ithal demir-çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulamasına karşı tedbirleri hayata geçirecek.
 ABD'nin "ulusal güvenlik" gerekçesiyle 23 Mart'tan bu yana uyguladığı söz  konusu önlemlerden Türkiye’nin muaf tutulması için başlatılan girişimlerin  sonuçsuz kalması, ABD tarafının uzlaşmacı tutum sergilememiş olması, diyalog ve  işbirliğinin gelişmesini de önledi.
 
ABD'nin yerli üreticileri korumaya yönelik olduğunu iddia ettiği ilave  vergi uygulamasına karşı Türkiye, uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri ve  ABD'nin Türk demir-çelik ürünlerinin ihracatının engellenmesinin oluşturduğu  zarara paralel uygun önlemleri hayata geçirme kararı aldı.
 
Bu kapsamda Türkiye, söz konusu önlemlere karşılık ithalatı yaklaşık  1,8 milyar dolarseviyesinde bulunan ABD menşeli kömür, kağıt, ceviz-badem,  tütün, çeltik, viski, otomobil, kozmetik, makine teçhizat ve petro-kimya  ürünlerinde aynı şekilde 266,5 milyon dolar vergiyükü oluşturacak karşı tedbir  uygulayacak.
 
TÜRKİYE ÇÖZÜM İÇİN HER TÜRLÜ ADIMI ATTI
 
ABD tarafından milli güvenlik endişeleri gerekçe gösterilerek, bazı  demir-çelik ürünlerine yüzde 25, alüminyum ürünlerine ise yüzde 10 ilave gümrük  vergisinin hayata geçirilmesi sonrası Türkiye adına görüşmeler, Ekonomi Bakanlığı  tarafından yürütüldü.
 
Kararın hemen ardından Bakan Nihat Zeybekci, ABD Ticaret Bakanı Wilbur  Ross'a Türkiye'nin söz konusu uygulamadan istisna tutulmasına yönelik talebini  iletmişti.
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de ABD Hazine Bakanı Steven  Mnuchin ile görüşmesinde vergi kararını gündeme getirmişti.
 
BAZI ÜLKE VE ÜRÜNLERE MUAFİYET SAĞLANDI
  
ABD, ticaret açığı, demir-çelik ticaretinin daha adil hale  getirilmesi için işbirliği yapılması, demir-çelik ihracatının miktar  kısıtlamasına tabi olması ve müttefiklik ilişkileri ile savunma harcamaları gibi  unsurları dikkate alarak, bu ilave gümrük vergilerinden bazı ülke ve ürünlerin  istisna tutulabileceğini açıklamıştı.
 
Bu kapsamda 30 Nisan 2018'de Arjantin, Avustralya, Brezilya ve Güney  Kore'ye daimi muafiyet sağlanırken, Kanada, Meksika ve AB ülkelerine verilen  geçici muafiyet 1 Haziran 2018'e kadar uzatılmıştı.
 
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Yukarı