Bugun...Tüm Dünya gazeteleri manşetten verdi Mafya

Tarih: 22-12-2017 11:22:27 Güncelleme: 23-12-2017 00:23:27 + -


Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve  ABD Başkanı Donald Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş  Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesine geniş yer verdi. 


Tüm Dünya gazeteleri manşetten verdi Mafya

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve  ABD Başkanı Donald Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş  Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesine geniş yer verdi. 
Alman Zeitung gazetesi ABD Başkanı Donald Trump'ın şantaj denemesinin açıkça başarısızlığa uğradığını vurguladı. Gazetede ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in fotoğrafına yer verilerek, fotoğrafın altına da ''Mafya metotlarıyla'' ibaresi eklendi.
Almanya Tageszeitung gazetesi de “Tehdide rağmen karar” başlığını kullandığı  haberinde, BM Genel Kurulunun ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararından dolayı derin  üzüntü duyduğunu ifade ettiği, aralarında Almanya’nın da bulunduğu 193 ülkeden  128’nin tasarıya onay  verdiğine dikkati çekti. Welt gazetesi de "Almanya da ABD’nin Kudüs kararını kınıyor"  başlığıyla verdiği haberinde, BM Genel Kurulunun büyük çoğunluğunun, ABD’ye  Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararını geri almasını istediği  kaydedildi.
Haberde, tasarının bağlayıcı olmadığı ancak sembolik etkisi olduğu  belirtildi. Spiegel dergisi de Trump’ın Kudüs’ü "İsrail’in başkenti" olarak kabul  etmesiyle yoğun eleştiri aldığına işaret ederek, BM Genel Kurulunun ABD  Başkanı'nın bu karardan dönmesini talep ettiğini aktardı. Haberde, Genel Kurul öncesinde açıkça BM üyelerinin tehdit edildiğine  de yer verildi. Süddeutsche Zeitung da BM'de alınan kararla ABD'nin Kudüs kararının  geri çekilmesinin istendiği ifade edildi. Zeit gazetesinin haberinde ise BM'de  Trump'ın Kudüs kararının "yok"  hükmünde ve geçersiz olduğu kararının alındığı belirtildi. Haberde, BM Genel  Kurulu tarafından Trump'ın Kudüs kararını kınayan karar alındığı vurgulandı.
İNGİLTERE
İngiliz yayın kuruluşu BBC, "BM kararı, Trump’ın beyanını reddediyor"  başlığıyla duyurduğu haberinde, oylamanın ardından liderlerin yaptığı  açıklamaları ve bazı tepkileri okuyucularına aktardı. BBC, tasarının Türkiye ve  Yemen tarafından hazırlandığını belirterek, kararın bağlayıcı olmadığını  anımsattı. Bir diğer İngiliz haber kanalı Sky News de internet sitesinden  yayımladığı ve haber bülteninde de yer verdiği haberinde, "İngiltere, Donald  Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını reddetmek için BM  oylamasına katıldı" başlığını kullandı.
Ayrıca Sky News, Trump’ın, BM oylamasında ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in  başkenti" olarak tanımasını reddeden karar tasarısına destek verecek ülkeleri,  yardımı kesmekle tehdit ettiğini de vurguladı. Kararın sembolik olduğunu bildiren  Sky, gelişmelere ilişkin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail  Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun açıklamalarına da yer verdi. Haberine, "BM, Trump'ın Kudüs'ü başkent olarak tanımasını reddetmek  için ses getiren bir şekilde oylama yaptı" başlığını atan İngiltere'nin önde  gelen gazetelerinden Guardian da oylamayla "Kudüs meselesinde ABD'nin  uluslararası camiada bir kez daha izole edildiği" değerlendirmesinde bulundu.
İsviçre
Yaklaşık 250 bin trajı ve 1,5 milyon online ziyaretçisiyle İsviçre'nin  ulusal yayın yapan tek gazetesi olan Blick gazetesi, haberi ön sayfadan duyurdu. Blick, BM Genel Kurulunda alınan kararla "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in  başkenti olarak tanıma kararını geri çekmesi" gerektiğini vurguladı. Haberde ret oyu kullanan 9 ülke arasında ABD, İsrail ve 4 ada  ülkesinin yer alması okuyuculara aktarıldı.
Ayrıca gazete, Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarına da yer verdi.
Macaristan
Macaristan'da yayımlanan Magyar Nemzet gazetesi de ''Dünya, Trump'ın  şantaj yapmasına izin vermedi'' başlığını kullandı. Haberde İngiltere ve Japonya gibi en yakın müttefiklerinin de oylamada  ABD'yi yalnız bıraktığı, oylamanın 9'a karşı 128 "evet" oyuyla kabul edildiği  hatırlatıldı.
Trump'ın tehdidine rağmen tüm İslam ülkelerinin aynı çizgide buluştuğu  vurgulanan haberde, Macaristan'ın İsrail ve Trump'ı kızdırmamak için çekimser  kaldığı kaydedildi.
Fransa
Fransız haber ajansı AFP'nin geçtiği ve pek çok gazete ile internet  haber sitelerinin kullandığı haberde, BM'nin Trump'ı ve ABD yönetimini tehditlere  rağmen kınadığı belirtildi fakat ABD tehdidinin etkisini de gösterdiği  kaydedildi.
Haberde, oylama öncesi 160 ile 190 arası kabul oyu beklentisi olduğu  fakat ABD'nin tehditleri sonrası 35 ülkenin çekimser kaldığı, 21 ülkenin ise  oylamaya katılmadığına işaret edildi. Ayrıca, oylamanın herhangi bir yaptırımının olmadığı ve ABD  yönetiminin Trump'ın aldığı karardan dönülmeyeceğini ilan ettiği vurgulandı.?
Le Monde, "Kudüs'ün durumu: BM, Donald Trump'ın kararını kınadı"  başlığıyla verdiği haberde tasarının oylamadan büyük bir farkla geçtiğini  belirtti.
Le Figaro ise konuyla ilgili haberinde, "Kudüs: BM büyük bir farkla  Amerika'nın kararını kınadı" başlığını kullandı. Oylama sonrası Filistin'in  uluslararası desteği ilan ettiğini belirten gazete, İsrail Başbakanı Netanyahu ve  ABD'nin BM'deki temsilcisi Nikki Haley'in oylamaya dair görüşlerini hatırlattı. Gazete, ABD'nin uluslararası arenada "yalnızlaştığı" yönündeki dün  yayımladığı haberini de oylama sonrası verdiği habere ekledi. Le Figaro, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı  Trump'a Kudüs hakkındaki kararından vazgeçmesi çağrısında bulunduğunu yazdı.
BM'deki oylamayı Le Parisien gazetesi, "Kudüs: ABD, tehditlere rağmen  BM'de büyük bir oy farkıyla kınandı" başlığıyla verirken Liberation, "BM, Trump'ı  kınadı" şeklinde verdi. İtalya İtalyan basını, BM Genel Kurulunda ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD'nin  İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını Katalonya’daki seçimlerin  ardından ikinci sırada gördü.
Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica,  "BM Genel Kurulundan  Trump’a tokat" başlığıyla duyurduğu haberinde, İtalya’nın da aralarında bulunduğu  BM üyesi 128 ülkenin, Türkiye ve Yemen’in öncülük ettiği, ABD Başkanı Trump’ın  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştiren karar tasarısını  kabul ettiğini bildirdi.
Yüksek tirajlı gazetelerden Corriere della Sera da  ABD'nin Kudüs'ü  İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına yönelik oylamayı, "BM, Kudüs’ün başkent  olmasına hayır oyu kullandı" başlığıyla okuyucularına aktardı. Karar tasarısının  Türkiye ve Yemen’in birlikte sunduğuna işaret edildi.
İtalyan haber ajansı ANSA da
Türkiye ve Yemen’in girişimiyle  hazırlanan karar tasarısının BM Genel Kurulundaki oylamasını, "BM, Trump’a karşı  oy kullandı" başlığıyla verirken Genel Kurulun büyük çoğunluğunun ABD’nin  kararına karşı olan tasarıyı kabul ettiği belirtildi.
Rainews kanalı da “BM Genel Kurulu, ABD’ye karşı: Karar tasarısına 128  ‘evet’, 9 ‘hayır’ oyu” başlığıyla BM’deki tarihi oylamayı izleyicilerine duyurdu.
Hollanda
Hollanda’da Algemeen Dagblad gazetesi, "Trump, Kudüs’ü başkent olarak  tanıma kararını geri çekmek zorunda" başlığını atarken Telegraaf gazetesi de  haberi "BM, ABD’nin Kudüs kararını masadan sildi" başlığıyla duyurdu.
Telegraaf,  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın oylamanın sonucunu zafer olarak  nitelendirdiğini belirtti. De Volkskrant gazetesi de "Trump’ın tehditleri işe yaramadı: BM’nin  büyük kısmı onun Kudüs kararını reddetti" başlığını kullanırken, "BM üyeleri,  topluca Trump’ın Kudüs kararına karşı" başlığını veren kamu yayın kuruluşu NOS,  yüzün üzerinde ülkenin Trump’a meydan okuduğunu yazdı.
Bosna Hersek
Bosna Hersek'in en çok okunan gazetelerinden Dnevni Avaz, "BM Genel  Kurulu, Kudüs tasarısını kabul etti" başlığını kullandığı haberde, BM Genel  Kurulundaki oylamada tasarının 128 oyla kabul edildiği anımsatıldı. BM'deki oylamada 35 ülkenin çekimser oy kullandığına işaret edilen  haberde, "Bosna Hersek de çekimser kaldı" ifadelerine yer verildi.
Ülkenin önemli gazetelerinden Oslobodjenje de "BM, Trump'un Kudüs  kararına tepki gösterdi" başlığıyla verdiği haberinde, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in  başkenti" olarak tanımasının "hiçlik" olduğu belirtildi. Oslobodjenje'nin haberinde Bosna Hersek'in çekimser oy kullanan  ülkeler arasında olduğu ifade edildi.
Sırbistan
Sırbistan'ın resmi haber ajansı TANJUG, "BM, Trump'ın kararını oyladı"  başlığını kullandığı haberinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun,  "Genel  Kurulda Filistin'le ve Kudüs'ün statüsüyle ilgili bir dayanışma ortaya kondu. Biz  bu dayanışmadan büyük bir memnuniyet duyuyoruz." sözlerine yer verildi.
Ülkedeki önemli gazetelerden "Politika" da "ABD ve İsrail, BM'de  yenildi" ifadelerine yer verdiği haberinde, "ABD'nin tehditlerine rağmen BM,  'Kudüs'ün karakter, statü ve demografik yapısını' 128 oyla korudu." denildi.
Sırbistan'da yayın yapan "B92" de "Trump'ı kimler destekledi, kimler  sırtını döndü?" başlığıyla yayınladığı haberinde, Sırbistan'ın "evet" oyu  kullandığının altı çizildi.?
Hırvatistan
Hırvatistan'ın önemli gazetelerinden Jutarnji List'in, "BM, Trump'a  karşı oy kullandı" başlıklı haberinde yalnızca 9 ülkenin ABD'nin tarafında yer  aldığını ve Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının, tüm  tehditlere rağmen "geçersiz" sayılacağı vurgulandı.
Haber portallarından "Dnevnik" de "BM, Trump'ın Kudüs kararına ilişkin  ne düşündüğünü açıkladı." ifadelerine yer verdiği haberinde, Hırvatistan'ın  çekimser kaldığı ifade edildi. Karadağ Karadağ'ın devlet televizyonu RTCG, "Karadağ da Kudüs kararını kınadı"  başlığıyla verdiği haberde, Karadağ'ın "evet" oyu kullandığı BM Genel Kurulunda  bölge ülkelerinden  Slovenya, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Yunanistan ve  Bulgaristan'ın da "evet", Bosna Hersek, Hırvatistan ve Romanya'nın ise çekimser  oy kullandıklarına işaret edildi.
İspanya
İspanyol basını, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararına karşı  hazırlanan ve BM'deki oylamada kabul edilen karara geniş yer ayırdı. "Trump'ın tehditlerine rağmen kararın BM Genel Kurulunda kabul  edildiği" vurgulanan haberlerde, "193 ülkenin temsil edildiği Birleşmiş Milletler  Genel Kurulunda yapılan oylamada ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in  başkenti olarak tanıyan açıklamasına karşı bir karar alındı. Toplamda 128 ülke  tasarıya destek verdi.
ABD, İsrail, Guatemala, Honduras ve 5 diğer ülke, tasarıya  karşı çıkarken aralarında Kanada ve Meksika'nın da olduğu 35 ülke çekimser kaldı.  Bağlayıcı bir karar olmamasına rağmen ABD yetkilileri, oylama öncesinde birçok  kez bu tasarıya destek verecek ülkeleri tehdit etti." ifadelerine yer verildi. Ayrıca, Türkiye ve Yemen'in girişimiyle gerçekleşen BM Genel Kurul  toplantısında kabul edilen tasarının geçen Pazartesi günü veto edilen tasarının  benzeri olduğu vurgulandı.
Sol görüşlü El Pais gazetesi de "BM'deki 128 ülke, Kudüs ile ilgili  Trump'ın açıklamasına karşı oy kullandı",
El Mundo gazetesi, "BM Genel Kurulu,  ABD'den Kudüs kararını değiştirmesini istedi", La Vanguardia da "BM, ABD'den  Kudüs ile ilgili kararında geri adım atmasını istedi" başlıklarını attı
. İspanyol devlet televizyonu RTVE de haberlerinde "BM, Trump'ın  tehditlerine rağmen ABD'nin Kudüs ile ilgili kararını kınadı." ifadelerini  kullandı.
Avusturya
Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse, BM Genel Kurulunun  Kudüs tasarısını kabul etme kararını, "ABD, Kudüs kararını geri çekecek"  başlığıyla okuyucularına duyurdu. Gazete, ABD Başkanı Donald Trump’ın kimi  ülkeleri yardımların kesilmesiyle tehdit etmesine rağmen üye ülkelerin büyük  çoğunlukla tasarıya "evet" oyu kullandığına dikkati çekti.
Der Standard gazetesi de BM Genel Kurulunun aldığı kararın ardından  ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını geri çekmek  durumunda kalacağını, Kudüs tasarısını kabul eden 128 ülke arasında Avusturya’nın  da yer aldığını aktardı.
BM Genel Kurulu kararını manşetine taşıyan ülkenin önemli  gazetelerinden Kurier de haberinde 193 ülkeden 128’inin Kudüs tasarısını kabul  ettiğini, buna göre ABD’nin Kudüs kararından geri adım atmak durumunda kalacağını  vurguladı.
Gazete, Filistinlilerin kararı memnuniyetle karşıladığını, buna karşı   İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ise kararı "absürt" olarak nitelendirdiği  kaydedildi.
Belçika Het Laatste Nieuws (HLN) gazetesi, haberinde "BM Genel Kurulu,  Amerika'nın Kudüs kararını kınadı" başlığını kullandı. Haberin girişinde "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın talihsiz  kararı hemen geri almasını bekliyor" değerlendirmesine yer verildi.
Kararın 128'e  karşı 9 oyla alındığı anımsatılan haberde, Kanada, Arjantin ve Avustralya'nın  çekimser kaldığı vurgulandı.
La Libre gazetesi, "Kudüs: BM'de büyük oranda kınandı, Washington  tehditlerini yeniliyor" başlığıyla duyurduğu haberinde  Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın uluslararası topluma Trump'ın mali yardımları kesme tehdidine  aldırılmaması çağrısında bulunduğuna yer vererek, ''ABD'nin konumuna en sesli  muhaliflerinden birisi Türkiye." ifadeleri kullanıldı.
Flamanca yayın yapan De Standaard gazetesi de "BM, Amerika’nın Kudüs’ü  tanımasını reddetti: Filistin için zafer" başlığını kullandı. Trump'ın tehdidine rağmen 128 ülkenin tasarıyı kabul ettiği belirtilen  haberde, özellikle Kanada'nın çekimser oy kullandığını vurguladı. Haberde, ABD  Başkanı Trump'ın tasarıya destek verecek ülkelere mali destekleri kesme tehdidine  de değinildi.
Belçika devlet televizyon kanalı VRT, "ABD Başkanı Donald Trump'ın  Kudüs’ü tanıması, BM üyesi 128 ülke tarafından reddedildi" başlığıyla gelişmeyi  izleyicilerine duyurdu. Trump'ın karşıt oy kullanacak ülkeleri tehdit ettiği   anımsatılan haberde, sadece 9 ülkenin ABD'nin istediği yönde oy verdiği, NAFTA  üyesi Kanada ve Meksika'nın ise çekimser kaldıkları belirtildi.
Belçika’nın en önemli gazetelerinden ve Fransızca yayımlanan Le  Soir'de, "Kudüs'ün Statüsü: BM, büyük bir çoğunlukla ABD'nin kararını kınadı”  başlığını kullandı. Haberde, ABD Başkanı Trump, tasarıya destek verecek ülkeleri  maddi misillemeyle tehdit ettiği vurgulandı.

DİĞER Dünya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI