Sağlık HABERLERİ

Her 100 bebekten 6’sında besin alerjisi var
Değişen yaşam koşulları, çevre kirliği ve genetik nedenler, çocuklarda besin alerjisi görülme sıklığını son 10 yılda iki kat artırdı. Öyle ki besin alerjisi her 100 bebekten 6’sında görülen bir sorun haline geldi.
AK Parti Bursa İl Başkanı gençleri aşıya götürdü
AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, ikinci doz COVID-19 aşısını Bursa Şehir Hastanesi’nde oldu. Gençlere örnek teşkil etmesi için COVID-19 aşısı olmaya 17 yaşındaki oğlu ve yeğeniyle birlikte gitti.
Bakan Koca aşılamada son durumu açıkladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından aşılamada son duruma ilişkin sayıları açıkladı.
Sakarya’da Başkan Yüce’den aşı çağrısı
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, sosyal medya hesabı üzerinden son günlerde artan vaka sayılarına dikkat çekerek aşı çağrısında bulundu.
Güneş yanıklarını hafife almayın!
Güneş kaynaklı cilt rahatsızlıklarının özellikle yaz aylarında sıklıkla karşılaşılabileceğini belirten dermatoloji uzmanları, güneş yanıklarının hafife alınmaması gerektiğini kaydetti.
Dünya Sağlık Örgütü’nden kanser açıklaması
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları akciğer, karaciğer ve kolon kanserine karşı zaferin çok yakın olduğunu söyledi.
Bakan Koca, 1 milyonuncu aşıyı paylaştı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından dün yapılan 1 milyonuncu aşının yapıldığı ana dair görüntü paylaştı.
30 saniyede bir kişi Hepatit’e yenik düşüyor
COVID-19’un etkileri tüm dünyada halen devam ederken, hepatit virüsleri salgın sürecinde hastalar ve taşıyıcılar hastaneye gitmekten çekindiği için yayılmaya devam ediyor.
Kızının karaciğeri çifte umut oldu!
Hepatit B’ye bağlı karaciğer tümörü ve siroz rahatsızlığı olan 59 yaşındaki baba, kızından aldığı nakille hayata tutundu. Kızın karaciğer ile hem Hepatit B ve sirozu yendi, hem de kanserden kurtuldu.
Adıyaman ve Kahramanmaraş yüksek riskli il kategorisinde
Adıyaman ve Kahramanmaraş, çok yüksek riskli il (Kırmızı) kategorisinden yüksek riskli il (Turuncu) kategorisine geçti.
“Üçüncü doza ihtiyaç duyulmayabilir”
BioNTechin CEOsu Uğur Şahin, üçüncü doz aşı tartışmalarına dahil olmak istemediklerini, kararın hükümetler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.
Salata tüketirken bu detaylara dikkat!
Diyet uzmanları, salatanın içeriğinin besleyici ve tok tutucu olması gerektiğine dikkati çekerek, zeytinyağında aşırıya kaçılmamasını önerdi.
7 yılda 25 ülkeden 976 bilimsel makaleyi yayımladı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Ege Çocuk Vakfının iş birliğinde 2014 yılında yayım hayatına başlayan The Journal of Pediatric Research (JPR) adlı dergi, 7 yılda Türkiye dahil 25 ülkeden 976 bilimsel m..
Bağımlılık bir beyin hastalığıdır
İnternetten kontrolsüz alışveriş, internette aşırı sohbet etme ya da sosyal medyada fazla gezinme gibi birçok davranışsal bağımlılığın pandemi sürecinde tetiklendiğini belirten uzmanlar, bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğunu hatırlatarak tedavinin ihm..
COVID-19’un kötü mirası
Yeni tip Koronavirüsün (COVID-19) etkileri hastalığı atlatanlarda devam edebiliyor. İyileşme sürecinin ardından geçen 6 aylık süreçte, nefes darlığı, unutkanlık, halsizlik, kas ve eklem ağrıları sıklıkla görülüyor.
Aşıların Delta’ya karşı etkisi açıklandı
Dünyada yayılan corona virüsün halihazırda baskın türü olan Delta varyantına karşı, Türkiye’de de kullanılan Pfizer-BioNTech ve AstraZeneca aşısının yeni etkinlik oranları açıklandı.
Sağlığınız ‘göz’e gelmesin
Göz sağlığının korunmasında ideal kilonun korunmasının ve beslenmenin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, göz sağlığı için tüketilmesi gereken besin gruplarına dikkat çekiyor.
Sosyal medya hesabı kaç yaşında açılmalı?
Yaz tatiliyle beraber çocukların ve ergenlerin sosyal medya kullanımları da arttı. 13 yaşından önce sosyal medya hesabı açılmasının sakıncalı olduğunu belirten uzmanlar, sosyal medya kullanımında bilgilendirmenin ve çocuğa rol model olmanın önemine dikkat..
“Tip-1 diyabet hastası çocuklar için mücadeleyi sürdüreceğiz”
Geçtiğimiz haftalarda Tip-1 diyabet hastalarını ziyaret eden ardından bu hastaların kan şekerini düzenli olarak ölçen sensör ile kandaki duruma göre insülin veren pompanın masraflarının tamamının ödemelerinin SGK kapsamına alınması konusunu TBMM gündemine..
Sağlık Bakanlığı’ndan kurban eti uyarısı
Sağlık Bakanlığı, yeni kesilmiş kurban etinin buzdolabının üst rafında 24 saat boyunca dinlendirilerek tüketilmesi önerildi.
İzmir’de Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nde çalışmalar yoğunlaştı
İzmirde Aliağa Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğinde Çaltılıdere Mahallesi’nde hayata geçirilen İzmir’in tek Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nde çalışmalar hızla ilerliyor.
‘Uzatmalı COVID kimlerde görülüyor, belirtileri neler?
Covid-19a yakalanan pek çok kişi hastalığı ağır geçirmiyor ve kısa sürede iyileşiyor. Ama hastalığı ağır geçirmeyenlerde bile, iyileştikten sonra uzun vadeli sorunlar yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Buna uzatmalı Covid deniliyor...
Blueberry ile sağlığınızı koruyun
Kırmızı etin yanı sıra şeker ve tatlı tüketiminin tavan yaptığı Kurban Bayramı’nda, hem sağlığını korumak hem de tatlı ve şeker ihtiyacını karşılamak isteyenler için Blueberry (Yaban Mersini) içeriğindeki zengin ve minarellerle önemli bir alternatif sunuy..
Erzurum'da mide kanaması geçiren bebek, KTÜ Farabi Hastanesindeki tedavisinin ardından sağlığına kavuştu
Erzurum'da mide kanaması geçiren bebek, Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesindeki tedavinin ardından sağlığına kavuştu
Kocaeli’den ‘sakatat atmayın’ uyarısı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner hizmetleri Şube Müdürlüğü yetkilileri, Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanların organlarının gelişigüzel atılmasının “kist hidatik” olarak bilinen bulaşıcı hastalığa neden o..
Bayramda eti kahvaltıda tüketmeyin
Uzmanlar, etin kahvaltıda tüketilmemesi gerektiğini söyledi.
Güneşin zararlı ışınları kolajen kaybını tetikliyor
Uzmanlar, yaz aylarında açık alanda daha çok vakit geçirilmesiyle beraber cildin hem üst hem de alt katmanının etkilenebileceğini böylelikle güneşle temasta cildin koruma altına alınması gerektiğini vurguladı.
Kocaeli’de ‘Hasta Nakil’e bayramda da devam
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Hasta Nakil Hizmetleri, karda kışta zorlu günlerde olduğu gibi mutlu günlerde de görev başında olacak.
Vatandaşlara metil alkol uyarısı
Türk Oftalmoloji Derneği
Kurban etinde pişirilme detayı
Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Kurban Bayramı’nda sağlıklı beslenme ile ilgili uyarılarda bulundu.
Kurbanda eti kömürleşene kadar kızartmayın
Uzmanlar, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hem kurban etinin saklanma ve pişirilmesine, hem de tüketim miktarına kadar pek çok önemli konuda uyarılarda bulundu.
İkinci doz aşı sayısı 20 milyonu geçti
Sağlık Bakanı Koca, "18 yaş ve üstü nüfusun üçte birine yakını, yani 20 milyon kişi, iki doz aşısını da yaptırmış durumda. Artık üçte birimiz çift doz aşılıyız" dedi.
Bursa’dan ‘aşı’ çağrısı
Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, yayınladığı mesajda Kurban bayramı kutlarken, Bursa’nın biran önce mavi kategoride yer alması için vatandaşlara aşılarını yaptırarak bayrama girmeleri konusunda çağrıda bulundu.
Dr.Yavuz Köseliören'den Kurban Bayramı Mesajı
Sultangazi Özel Gazi Hastanesi ve Integral Medicine Grupe Yönetim Kur.Başkanı Uzman Dr.Yavuz Köseliören,Kurban Bayramı nedeniyle Twitter hesabından paylaşımda bulundu.
Et tüketiminde aşırıya kaçmamalı
Kurban Bayramı beslenmesi ve kurban eti tüketimi hakkında uyarılarda bulunan uzmanlar, etin protein ve yağ içeriğinden dolayı sindirimi zor bir besin olduğunu belirterek, aşırı tüketimi ile birlikte sindirim ve hazımsızlık problemleri yaşanabileceğine dik..
Bursa, pandemide organ bağışında liderliğini sürdürdü
Kadavradan organ bağışında 9 yılda 8 defa Türkiye birincisi olan Bursa Bölgesi, pandemi döneminde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen kadavradan organ bağışında birinciliğini sürdürüyor. 2019 yılında hizmet vermeye başlayan Bursa Şehir Hastanesi ise tüm şehir ..
Bursa İznik’e ‘Sağlıklı Yaşam Merkezi’
Bursanın İznik ilçesinde sağlık alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Sağlıklı Yaşam Merkezi eski hastane alanında hızla yükseliyor.
Aşırı sıcak ve neme karşı kalp krizi riskine dikkat!
Yaz günlerinde aşırı sıcak havaların ve nemin herkes için tehlike arz ettiğini kaydeden Uzm. Dr. Muhammet Kandaz, tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte, kanın pıhtılaşma oranının artmasından dolayı kalp rahatsızlığı olan kişilerde yazın kalp krizi riskinin..
Ayranın faydaları şaşırtıyor
Türkiye’de en çok sevilen ve tüketilen içeceklerin başında gelen ayran, tüm yıl boyunca sofralara lezzet katarken sıcak yaz günlerinde bir başka etki yaratıyor.
Tatilde sağlıklı beslenmenin yolları
Tatillerde hava değişiminin yanı sıra uyku ve beslenme düzeninde de günlük hayata göre değişim oluyor. 
Son 24 saatte 5 bin 404 yeni vaka!
Türkiyede son 24 saatte 227 bin 273 COVID-19 testi yapıldı, 5 bin 404 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı, 49 kişi hayatını kaybetti.
Arguvan'da deneme ekimi yapılan çerezlik kabağın hasadı yapıldı
MALATYA (AA) - Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan Nadas Alan..
Erzincan'da Kovi-19'a karşı  tedbirler ve aşı süreci değerlendirildi
ERZİNCAN (AA) - Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç
Bingöl'ün risk haritasındaki rengi aşılama oranı yükseldikçe değişiyor
Mobil aşı ekiplerinin mesai mefhumu gözetmeden fedakarca yürüttüğü çalışma..
Bingöl'de mobil sağlık ekipleri, jandarma kontrol noktasında sürücü ve yolcuları aşılıyor
Bingöl'de mobil sağlık ekipleri, jandarma kontrol noktasında sürücü ve yolc..
Erzincan'da hastaneye yatırılan Kovid-19'lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim v..
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI