Sağlık HABERLERİ

Erzincan'da Kovi-19'a karşı  tedbirler ve aşı süreci değerlendirildi
ERZİNCAN (AA) - Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç
Bingöl'ün risk haritasındaki rengi aşılama oranı yükseldikçe değişiyor
Mobil aşı ekiplerinin mesai mefhumu gözetmeden fedakarca yürüttüğü çalışmalarla Sağlık Bakanlığının aşı haritasında sarı kategoriye geçen Bingöl'de, vaka sayılarında büyük düşüş yaşanıyor - İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mehmet Emin Gündoğdu: - "Özellikle sa..
Bingöl'de mobil sağlık ekipleri, jandarma kontrol noktasında sürücü ve yolcuları aşılıyor
Bingöl'de mobil sağlık ekipleri, jandarma kontrol noktasında sürücü ve yolculara koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı yapıyor
Erzincan'da hastaneye yatırılan Kovid-19'lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili: - "Aşıya bağlı ani ölüm veya ciddi bir yan etki yok denecek kadar ..
İleri evre karın içi kanserden 10 saatlik ameliyatla kurtuldu
İştahsızlık ve mide şişkinliği şikayetleriyle başvurduğu Erzurum Şehir Hastanesinde, yakalandığı kanserin ince ve kalın bağırsağına, safra kesesine, karın içi zarı ve karaciğer kapsülüne yayıldığını öğrenen Sefanur Bayar, yapılan ameliyatla tüm organları..
Gaziantep'te böbrek nakliyle sağlığına kavuşan genç kadın ikiz bebek sevinci yaşıyor
GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te küçük yaşlarda kronik böbrek yetmezliği tanısı konan ve rahatsızlığı nedeniyle bebek sahibi olamayan Rabia Öztürk, kadavradan böbrek nakli olmasının ardından ikiz bebeğe kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor..
Bingöl'de sağlık çalışanları düşük riskli iller kategorisinde yer almak için çalışıyor
İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Mehmet Emin Gündoğdu: "Bir ay önce birinci turla bütün köylerimizi dolaşmıştık. Bu hafta içerisinde ikinci turla köylerimizde 1. doz aşısını yapanları ikinci aşısını, hiç aşı yaptırmayanların da birinci doz aşılarını bu hafta i..
Burulaş personeline ilk yardım eğitimi
Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan tüm personele yönelik ilkyardım eğitimlerine devam eden İlkyardım Eğitim Merkezi, bu kez Burulaş personeline teorik ve uygulamalı eğitim verdi.
İzmir Aliağa’da ‘Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’ yükseliyor
Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) iki yıl önce temeli attığını ve Aliağa Belediyesi’nin de destek verdiği Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor.
Kanser hastaları Erzurum Şehir Hastanesinde
Erzurum'da üst düzey teknolojiyle donatılan Şehir Hastanesinde, ileri evre çoklu organ tutulumlu mide, bağırsak ve yumurtalık kanseri olan 100 kişi, onkoloji cerrahi kliniğinde yapılan başarılı ameliyat ve ücretsiz uygulanan sıcak kemoterapiyle sağlığına..
Sinüzit pek çok hastanın hayat kalitesini bozuyor
Sinüzitin insanların hayat kalitesini bozan bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr. Muhammet Özlü, Türkiye’de her yıl 15 milyon kişiyi etkilediğini belirtti.
BUÜ Hastanesi’nde çifte açılış
Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi hayırseverlerin katkılarıyla yenilenen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği’ne ve yeni açılan Ayaktan Parenteral Antibiyotik Tedavisi (APAT) birimine kavuştu.
Yüzde 75 aşılama oranıyla Kiğı ilçesi, Bingöl'e örnek oldu
Kovid-19 vaka sayısı en çok artan ve en az bir doz aşı yaptıranların oranı en düşük iller arasında yer alan Bingöl'de, aşı seferberliğine duyarlılık gösteren Kiğı ilçesindeki aşılama oranı, birinci dozda yüzde 75, ikinci dozda yüzde 70'e ulaştı - Kiğı D..
Kocaeli’de Başkan Büyükakın, üçüncü doz aşısını oldu
Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr Tahir Büyükakın, COVID-19 salgınına karşı uygulanan aşı kampanyasına dikkat çekerek üçüncü doz aşısını oldu.
FMF hastalığı böbrek yetmezliği riski taşıyor
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının çoğunlukla çocukluk çağında ortaya çıktığını belirten Özel Esentepe Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Elyesa Karaca, “Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Şikayetler ömür boyu sürebilir. Yalnızca il..
Erzurum Sağlık Müdürü Bedir'den kenti
ERZURUM (AA) - Erzurum İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasında turuncu kategorideki şehri, riskin düşük olduğu mavi şehirler kategorisine taşımak için Erzurumspor'a gönül vermiş gençleri ve vatandaşları aşı olma..
Erzurum Sağlık Müdürü Bedir'den kenti
ERZURUM (AA) - Erzurum İl Sağlık Müdürü Gürsel Bedir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk haritasında turuncu kategorideki şehri, riskin düşük olduğu mavi şehirler kategorisine taşımak için Erzurumspor'a gönül vermiş gençleri ve vatandaşları aşı olma..
Afet sonrası travmaya hemen müdahale edilmemeli!
fet gibi beklenmeyen, ani ve şoke edici yaşam olaylarının kişilerde travmatik etkiler oluşturduğunu belirten uzmanlar, şok etkisi altında olunan ilk aşamada yani travma süreci tam sonlanmamışken psikolojik müdahalede bulunmanın doğru olmadığını belirtti...
Sıcak havalarda gül hastalığına dikkat!
Gül hastalığı olan Rozasenin dış faktörlerden etkilenen bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığı tetikleyici faktörlerden uzaklaşılmasının, hem tedavi hem de tedavi sonrası atakların tekrarlamaması için oldukça önemli olduğunu kaydetti...
Prof. Dr. İlhan: “Çocukların aşılanması önemli”
Çocuklar genelde koronavirüsü hafif geçiriyor ama kronik rahatsızlığı olanlarda hastalık ağır seyredebiliyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala 12-17 yaş arasındaki çocukların aşılanması gündeme geldi.
Sıvı kaybı beyin hastalıklarını tetikliyor
Uzmanlar, yaz aylarında sıvı kaybı arttığı için özellikle yaşlılar ile bebeklerde sıvı ve elektrolit dengesi bozukluklarının ortaya çıktığına işaret ediyor.
Bakan Koca Hakkari’yi örnek gösterdi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından, Hakkarinin aşılanma oranında sadece bir haftada 40. sıradan 13. sıraya yükseldiğini açıkladı.
COVID-19’la gelişen akciğer yetmezliğinden ECMO tedavisiyle kurtuldu
ursada Nisan ayında COVID-19a yakalanan ve hastaneye yattıktan sonra hızla kötüleşen Turgay Alat (52), akciğerleri iflas edince kalp akciğer makinesine (ECMO) bağlandı. 3 aylık tedavi sürecinin 14 gününü ECMO’da, yaşamla ölüm arasında geçiren Alat, virüsü..
Yazın lezzet ikilisi: Karpuz-beyaz peynir
Yazın serinletici, hafif bir öğün ve keyifli bir lezzet arayışında olanlar için  olgunlaşan karpuzların tadına beyaz peynir eşlik ediyor. Daha fazla su ihtiyacı ve kaybedilen tuz miktarı göze alındığında yazın en çok tercih edilen ikilisi karpuz peynir ol..
Geçmeyen arpacık göz bozukluğu işareti olabilir!
Bazı hastalıkların arpacık riskini arttırdığna dikkati çeken uzmanlar, diyabet ve lipit yüksekliği olanlarda arpacığın görülme oranının yüksek olduğunu, vücut direncinin düşüklüğü, aşırı yorgunluk ve uykusuzluğun yanı sıra bioritmin bozulmasının da tetikl..
Prof. Dr. Onur Başer: “Aşı karşıtları pozitif yaklaşımla ikna edilebilir”
İktisatçı akademisyen Prof.Dr. Onur Başer, kamu kurumları ve özel şirketlerin getireceği yeni düzenlemeler sayesinde aşı oranlarının artmasını beklediğini belirterek, aşı karşıtlarının pozitif yaklaşımla ikna edilebileceğini söyledi...
“Yoğun bakımda yatanların yüzde 95’i aşısız”
Aşının olumlu etkisi, yoğun bakımlara yatış oranı ve hasta sayısında kendini gösterdi. Aşının yapılmaya başlamadığı ve 33 bin vakanın görüldüğü günlerde hasta sayısının 6 bin olduğunu belirten Prof. Dr. Cinel, “Şu anda vaka sayısı 25 binken daha fazla yoğ..
COVID-19 tespitinde PCR testini rafa kaldırtacak buluş
Harvard Üniversitesi ve MITden araştırmacılar 1 saat içerisinde tükürükten kovid-19u ve hangi varyantı olduğunu tespit eden yeni bir test geliştirdi.
Adıyaman’da Araştırma Hastanesi dert küpü!
Adıyamanda 2015 yılında büyük umutlarla faaliyete başlayan 400 Yataklı Eğitim Araştırma Hastanesi vatandaşlarda hayal kırıklığı oluşturmayı sürdürüyor.
Kocaeli’den yangın bölgesindeki can dostlara ‘mobil klinik’
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki mobil klinik araçla yangın bölgesine giden veteriner hekimler, yangından etkilenen hayvanları tedavi ediyor.
Sıcak havalarda ‘sıvı tüketimi’ uyarısı
Vücut ağırlığımızın yarısından fazlasını su oluşturuyor. Böylesine bir miktarda suyu vücudumuzda tutabilmek adına günde 6-8 bardak sıvı tüketmemiz tavsiye ediliyor.
Turkovac için gönüllü başvuruları alınıyor
Yerli inaktif COVID-19 aşısı Turkovacın klinik çalışmaları için gönüllü olmak isteyenlerin başvuruları, e-Nabız mobil uygulamasından da alınmaya başlandı.
İkiz çocukların internetten gördüğü videodan etkilenip uyguladığı
Kars'ta bir video programında gördüğü görselden etkilenen ve ikizi ile eline döktüğü kolonyanın çakmakla yanıp yanmadığını denerken karnı, göğsü ve vücudunda yanıklar oluşan ortaokul öğrencisi Berat Boylu, yaşadığı korkuyu unutamıyor - Baba Çetin Boylu: ..
Bursa İl Sağlık’tan yangın bölgelerine destek
Türkiyenin farklı bölgelerinde meydana gelen ve günlerdir devam eden orman yangınları nedeniyle yurt genelinde tüm kurumlar bölgeye araç ve personel desteği sağlarken, Bursa’dan bölgeye giden 112 ve UMKE ekipleri de çalışmalara destek veriyor...
‘Boyun düzleşmesi’ çağın hastalığı oldu!
Fizik Tedavi Uzmanı Uzm. Dr. Muharrem Mert, çağımızın hastalığı olarak da ifade edilebilecek boyun düzleşmesinin omurların anatomik dizilim bozukluğu olduğunu söyledi.
Bursa Yıldırım’da sağlık taramaları sürüyor
Bursada Yıldırım Belediyesi’nin, ilçedeki kadınlara yönelik önleyici sağlık taramaları ve eğitim çalışmaları devam ediyor.
İncirin kabuğunu iyi yıkamayı ihmal etmeyin
Demir, kalsiyum, potasyum ve C, B1, B2, B6 vitaminleri ile liften zengin olan incir tam bir şifa deposu. Antioksidan kapasitesi yüksek bir meyve olan ve sağlığımız üzerinde oldukça önemli faydalar sağlayan incir aynı zamanda düşük kaloriye de sahip. Öyle ..
Bursalı sağlıkçılar festivalde buluşacak
TÜSÇAD üyeleri, Bursa’nın Orhaneli ilçesinde iki gün sürecek Sağlık Festivali’nde moral depolayacak.
Baş ağrısı ile gittiği hastanede böbrek yetmezliği olduğunu öğrendi
İstanbulda yaşayan ve daha önce hiçbir hastalığı olmayan Gökhan Gülen’in 2019 yılında baş ağrısı ile gittiği hastanede,
Her 100 bebekten 6’sında besin alerjisi var
Değişen yaşam koşulları, çevre kirliği ve genetik nedenler, çocuklarda besin alerjisi görülme sıklığını son 10 yılda iki kat artırdı. Öyle ki besin alerjisi her 100 bebekten 6’sında görülen bir sorun haline geldi.
Erzincan'da Kovi-19'a karşı  tedbirler ve aşı süreci değerlendirildi
ERZİNCAN (AA) - Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç
Bingöl'ün risk haritasındaki rengi aşılama oranı yükseldikçe değişiyor
Mobil aşı ekiplerinin mesai mefhumu gözetmeden fedakarca yürüttüğü çalışma..
Bingöl'de mobil sağlık ekipleri, jandarma kontrol noktasında sürücü ve yolcuları aşılıyor
Bingöl'de mobil sağlık ekipleri, jandarma kontrol noktasında sürücü ve yolc..
Erzincan'da hastaneye yatırılan Kovid-19'lu hastaların çoğunluğu aşısız gençlerden oluşuyor
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Mengücek Gazi Eğitim v..
Van İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu'ndan
VAN (AA) - Van İl Sağlık Müdürü Prof
ŞANS OYUNLARI
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI