Bugun...Kızılay'dan CHP milletvekilinin o iddialarına çok sert yanıt

Tarih: 09-02-2018 00:30:35 + -


CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in Kızılay hakkında söylediği iddialara yanıt geldi. Kızılay yaptığı açıklamada "kanların bir kısmının yurt dışına satıldığı iddiası yalan ve iftiranın en büyüğüdür" ifadelerini kullandı.


Kızılay'dan CHP milletvekilinin o iddialarına çok sert yanıt

Türk Kızılayının internet sitesinde yer alan açıklamada, Pekşen'in,  "Kızılay, 2017 yılında 2 milyon 400 bin ünite kan bağışı toplamıştır." ve  "Kızılay topladığı kanı plazma, eritrosit ve trombosit olarak ayrıştırarak  kullanıma sunmaktadır." cümlelerinin de içinde yer aldığı bazı açıklamalarda  bulunduğu bildirildi.  Bir dönem Kızılay Hukuk Müşaviri olarak da görev yapan Pekşen'in  açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "Kızılayın topladığı kanların  bir kısmının yurt dışına satıldığı iddiası yalan ve iftiranın en büyüğüdür."  ifadesi kullanıldı.
Kızılayın, ülkenin kan ihtiyacının yaklaşık yüzde 85'lik bölümünü  tamamen gönüllülerden aldığı kanla karşıladığı ve bir ünite kan ya da kan  bileşeninin dahi yurt içinde bir şirkete ya da yurt dışına satılmadığı  vurgulandı.  
Pekşen'e çağrı
Açıklamada, "Pekşen, ortaya attığı iftira nedeniyle kan bağışı  yapmaktan imtina edecek olan bir kişinin vereceği kan ile hayatı kurtulacak olan  üç kişinin başına geleceklerden de sorumlu hale gelmiştir." değerlendirmesinde  bulunularak, Pekşen'e, söz konusu iddialarıyla ilgili bilgi ve belgeleri  kamuoyuyla derhal paylaşması çağrısında bulunuldu. Kızılayın, söz konusu iftiraya karşı tüm yasal haklarını kullanacağına  işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Türkiye'nin kan ilaçları ithal ettiği bir gerçektir ancak bunun önüne  geçebilmek için hükümet bir süreç başlatmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu  liderliğinde yürütülen çalışmalar çok kısa zamanda hayata geçirilecek ve Türkiye  kan ilaçlarının bir kısmını ithal etmez hale gelecektir. Bu sürece ilişkin  bilgiyi de Sayın Milletvekili gerek Sağlık Bakanlığından gerekse Sosyal Güvenlik  Kurumundan alabilir. Kızılayın bu yönde çalışma başlattığı ve Sağlık Bakanlığının  bunu engellediği iddiası da bu çerçevede tam bir iftiradır. Sayın Milletvekili,  Kızılay bünyesindeki çalışma sürecinden de bileceği gibi Kızılay hiçbir zaman  böyle bir yola tek başına girmemiştir. Kızılayın bu çalışmadaki rolü tüm  projelerde plazma hammadde tedarikçiliğiyle sınırlıdır."
"Kan bekleyenlere, yardım bekleyenlere zarar verdi"
 "Kızılayın yürüttüğü güvenli kan temini projesi ve bu projedeki  çalışma prensiplerinin Pekşen tarafından çarpıtılmasının, Kızılayın siyasi  polemiklere alet edilmesinden başka bir anlam taşımadığı" değerlendirmesine yer  verilen açıklamada, Kızılayın, tüm toplumun üzerine titrediği en değerli  kurumlardan olduğuna ve böyle kalmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.  Açıklamada, Milletvekili Pekşen'in, siyaset yaparken en çok Kızılaydan  kan bekleyenlere, yardım bekleyenlere zarar verdiği belirtildi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI