Bugun...Kış Turizminin Gözdesi Çıldır'da Şölen Heyecanı

Tarih: 05-01-2018 20:13:55 Güncelleme: 06-01-2018 01:34:55 + -


Ardahan'ın Çıldır ilçesindeki Çıldır Gölü ve yörenin tanıtımı amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenecek 'Çıldır Kristal Göl Uluslararası Kış Şöleni' hazırlıkları başladı.


Kış Turizminin Gözdesi Çıldır'da Şölen Heyecanı

 Ardahan'ın Çıldır ilçesindeki Çıldır Gölü ve yörenin tanıtımı amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenecek "Çıldır Kristal Göl Uluslararası Kış Şöleni" hazırlıkları başladı.
Çıldır Gölü kenarındaki Çıldır Belediyesine ait sosyal tesisler önünde 10 Şubat'ta yapılacak şölen öncesinde Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, bölgede incelemelerde bulunup atlı kızakların antrenmanlarını izledi. Hazırlıkları süren şölen ile özellikle kış aylarında atlı kızakları, buz tutan gölü ve sazan balığıyla öne çıkan Çıldır ilçesi ve yörenin yerli ve yabancı turistlere tanıtılması amaçlanıyor.
İlçenin, ulusal ve uluslararası alanda tanıtımı sayesinde turizm destinasyonu haline getirilmesi amacıyla düzenlenecek şölende gösteri yapacak atlı kızaklar da antrenmanlarına başladı. Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, yaptığı açıklamada,
Çıldır Gölü'nün tanıtımlarla önce Türkiye'nin gündemine taşındığını belirterek gölün Avrupa ülkelerinde de bilindiğine işaret etti. Avrupa'daki bazı ülkelerin de Çıldır'da yapılacak etkinliği beklemeye başladığını anlatan Azizoğlu, şöyle devam etti:  "Bu yıl sezon geç başladı.
Yani çok önceden atlı kızakların göl üzerinde gösteri yapması gerekirdi. Ancak havalardan dolayı donan göl tekrar eriyince olmadı. Göl şu an yeniden donmaya başladı.
Etkinliğe bu yıl yurt içi ve dışından daha çok katılım olacak. Şölen için çok sayıda rezervasyon aldık. İsviçre'de de tanıttığımız Çıldır Gölü artık Türkiye'ye mal oldu, sınırlarını aştı." Yakup Azizoğlu, 10 Şubat'ta herkesi Çıldır'a beklediklerini ifade ederek "Şölen'de atlı kızaklar, atlı okçuluk, cirit ve güreş gibi etkinliklerle Çıldır Gölü renklenecek." dedi.
Çıldır Gölü'nün kendileri için en önemli turizm değeri olduğuna dikkati çeken Azizoğlu, bu nedenle Çıldır Gölü için yapılan her etkinliği önemsediklerini aktardı. "Artık atlar ile gölde tur atmak istiyoruz" Atlı kızakçı Tekin Akçay da bu yıl gölün yüzeyindeki buzların erimesi ve sezonun geç başlaması sebebiyle henüz kazanç elde edemediklerini söyledi. Kışın buz tutan gölde turistleri atlı kızaklarla gezdirip para kazandıklarını vurgulayan Akçay, atlarıyla artık göl üzerinde tur atmak istediklerini kaydetti.
Akçay, Çıldır Gölü çevresinde bugünden itibaren atlı kızaklarla gezinti yapmaya başlayacaklarını anlatarak "Antrenmanımızı tamamladık, Çıldır Gölü'nü ve atlı kızakları sevenleriyle buluşturacağız. Sezon herkes için şimdiden hayırlı olsun. Buraya Türkiye'nin her bucağından gelenler olacak." dedi.

DİĞER Çıldır Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI