Bugun...Kılıçdaroğlu kadınlara çağrı yaptı

Tarih: 06-12-2017 00:33:06 + -


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün burada Cumhuriyet tarihimizin en önemli toplantılarından birini yapıyoruz. Ankara'dan bütün dünyaya bütün kadınlara sesleniyoruz. Siyasette daha fazla olunuz. Gücünüzü gösterin ki haksızlık, hukuksuzluk yaratanlar kaçacak delik arasınlar" dedi.'Kudüs üzerinde kimse oyun oynamasın' diyen CHP Lideri,"Kudüs Orta Doğu'nun kilit taşıdır. Eğer Kudüs’le ilgili yanlış bir karar alırlarsa Orta Doğu'da yeniden kanın, gözyaşının nedeni olurlar. Hiç kimse Kudüs üzerinde oynamasın" ifadesini kullandı.


Kılıçdaroğlu kadınlara çağrı yaptı

CHP, kadınların seçme ve seçilme haklarını elde etmesinin 83'üncü yıl dönümü dolayısıyla Ankara Arena’da Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması düzenledi. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşmasına katılan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan Grup Toplantısını da bu buluşmada yaptı.  Ankara'dan bütün dünyaya bütün kadınlara seslenen Kılıçdaroğlu, "Siyasette daha fazla olunuz. Gücünüzü gösteriniz ki haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizliği oluşturanlar kaçacak delik bulamasınlar. Bugün Deniz Baykal'ı Almanya'ya yolcu ettik, bütün dualarımız Deniz Baykal'la. İnşallah kısa sürede sağlığına kavuşur ve o da bizim aramızda yerini alır. Gönlü burada o çünkü yıllarını Cumhuriyet için verdi" ifadelerini kullandı.
KUDÜS ÜZERİNDE KİMSE OYUN OYNAMASIN
68 kuşağından çok sayıda gencin bugün Filistin topraklarında yattığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Filistin'in özgürlüğü ve bağımsızlığı için gittiler. Filistin'in devlet kurmaları bizim için önemlidir. Filistin’e Filistinlilere bu salondan yüz binlerce kadının selamını, saygısını gönderiyoruz. Sizin devlet talebinizi, demokrasi talebinizi destekliyoruz. Kudüs Orta Doğu'nun kilit taşıdır. Kudüs üzerinde kimse oyun oynamasın. Eğer Kudüs’le ilgili yanlış bir karar alırlarsa Orta Doğu'da yeniden kanın, gözyaşının nedeni olurlar. Hiç kimse Kudüs üzerinde oynamasın. İsrail’le Filistin’in bir araya gelip görüşerek devletlerini korumalarını Filistin’i tanımalarını elbette istiyoruz. Filistinli kardeşlerimizi destekliyoruz. Hiç kimse onlara olan desteğimizi engelleyemez" şeklinde konuştu.
CİNSİYET KOTALI PARTİLER YASASI
 Kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 83'üncü yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
  "1934'te bu hakkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları parlamentodan çıkardıkları bir yasa ile tanıdılar. 1934'te Türkiye'de kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip olurken Fransa bu hakkı 10 yıl sonra 1944'te verdi. İtalya, Arjantin, Meksika 1946'da verdi. Çin 1947’de, Yunanistan 1952 yılında, Belçika 1960 yılında, İsviçre 1971 yılında verdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk şunu çok iyi biliyordu ve yaşamının ayrılmaz bir parçasıydı. Erkekler cephede savaşırken onlara silah desteğini, omuzunda top mermisini götüren bu ülkenin yılmaz kadınlarıydı. Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında bunu verdi. Cinsiyet kotasını en sağlıklı ve en tutarlı bir şekilde getiren CHP’dir. İlk kurultayda yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. Yeter mi? Hayır. Bunun parlamentoda siyasi partiler yasasına da girmemiz lazım. Bütün kadınların önünde söz veriyorum, önümüzdeki günlerde Grup Başkanvekillerine talimatım yüzde 33 cinsiyet kotasını içeren siyasi partiler yasası değişikliğini TBMM'ye sununuz. Bu yasa teklifini genel kurula süresi dolduğunda indireceğiz. Biz bunu genel kurula indirdiğimizde kadınlara haber vereceğiz, kim yüzde 33 kotasına ‘evet’ diyor, kim kadınların siyasette daha az yer almalarını istiyor orada göreceğiz. Sizler de izleyin, bizler de takipçisi olacağız. Madem ki kadınlar hak, eşitlik, çalışmak, üretmek, siyaset istiyorlar. Bütün bunların tamamını sağlayan bir parti var. O partinin adı CHP'dir. Gelin CHP'ye."
 
KÜLÜK'Ü EVİNE DAVET ETTİ 
  AK Partili Milletvekili Metin Külünk’ün "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evi aranmalı ve belgelere el konulmalıdır" açıklamasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Ben Sayın Külünk'ü hanımefendi ile birlikte evime davet ediyorum" dedi.
HÜKÜMET SÖZCÜSÜ BENİM İSTİFAMI İSTEMİŞ
"Bekir Bozdağ, diyor ki ‘Karanlık güçler, baronlar Kılıçdaroğlu’nun istifasını istiyorlarmış.’ Hükümetin sözcüsü de benim istifamı istiyor" diyen Kılıçdaroğlu, "Baronlar, karanlık güçler ve siz kol kola vermişsiniz, Kılıçdaroğlu'nu nasıl yok ederiz projesi hazırlıyorlar. İstediğinizi yapın Kılıçdaroğlu kaya gibi bu milletin hakkını, hukukunu, adaletini savunacak" şeklinde konuştu.

 


DİĞER Kemal Kılıçtaroğlu Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
  23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 • Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
  Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 1. 23 Nisan Ardahan'da büyük bir coşkuyla kutlandı
 2. Doğu Anadolu gökyüzünden bir başka güzel
 3. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 4. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 5. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 6. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI