Bugun...Kılçdaroğlu Atatürk'e yönelik sevgi bizi memnun ediyor

Tarih: 15-11-2017 00:20:47 + -


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugünlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik bir sevgi dalgası var. Bu bizi son derece memnun ediyor. Çünkü Atatürk hepimizin ortak değeri. A partisinin B partisinin değil, 80 milyonun ortak değeridir" dedi.


 Kılçdaroğlu Atatürk'e yönelik sevgi bizi memnun ediyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, Irak ve İran sınırında yaşanan depremi hatırlatarak, iki ülkeye geçmiş olsun ve başsağlığı  dileklerini iletti. Türkiye'nin depremin ne kadar acı olduğunu bildiğini aktaran  Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin de Türk Kızılayı ile iş birliği içinde bölgeye  yardımlar gönderdiğini bildirdi.  Kılıçdaroğlu, dün akşam Antalya'nın finike, Kumluca, Demre ve Kaş  ilçelerinde yaşanan şiddetli yağış, dolu ve hortumun çiftçilere büyük ölçüde  zarar verdiğini belirterek, hükümetin bir an önce bu bölgeye el atmasını ve  zararların karşılanmasını beklediklerini söyledi.

 Her bireyin ve her ailenin olduğu gibi her ülkenin de değerleri  bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:  "Bugünlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik bir sevgi dalgası  var. Bu bizi son derece memnun ediyor. Çünkü Atatürk hepimizin ortak değeri. A  partisinin B partisinin değil, 80 milyonun ortak değeridir. Ortak değerlerimize  nasıl sahip çıkıyorsak, bu ülkenin kurtuluşunda emek harcayan, her alanda  Türkiye'nin çağdaşlaşmasına katkılar veren, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve  arkadaşları bizim baş tacı ettiğimiz değerlerdir. Düşmanları bile Gazi Mustafa  Kemal Atatürk'e saygı gösterdiler. Çünkü o savaşı da kurallarına göre yaptı. Bir  başka ülkenin bayrağına basılmasına izin vermedi. Bunun için bir anlamda dünyanın  ortak değeridir. Dünya önünde saygıyla eğilmiştir."  O döneme ait zaman zaman "camileri kapattılar, şunu yaptılar bunu  yaptılar" gibi çeşitli eleştiriler dile getirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu,  "Bir sürü laf. Bunlar rivayetler. Yok böyle bir şey. Kızgınlıklarını bu  rivayetlerle götürmeye çalışıyorlar." dedi.

Cumhuriyet ilan edilmeden önce 1 Mart 1923'te Atatürk'ün 4. Yasama  Yılı açılış konuşmasından bir bölüm okuyan Kılıçdaroğlu, bu konuşmada Atatürk'ün  "Geçen yıl içinde vakıf bakanlığı, dini yapıların onarımında çalışma yapmıştır.  126 cami ve mescit, 31 medrese ve okul bulunmaktadır...." dediğini aktardı.  Kılıçdaroğlu, "Bunların tamamını Cumhuriyetin o yoksul döneminde tamir  ettik diyor ve TBMM kürsüsünden bütün dünyaya duyuruyor. Siz tarih mi  bilmiyorsunuz? Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmasa bizim  minarelerimizde 5 vakit ezan okunur muydu? Bu gerçeği herkesin bilmesi lazım."  dedi.
Tek parti dönemi ve İsmet İnönü için de bu tür eleştiriler yapıldığını  belirten ve bunlara tepki gösteren Kılıçdaroğlu, İnönü'nün Kocatepe Cami'nin  yapımı için kurulan 72 kişilik kurucu heyetinin içinde yer aldığını söyledi. Bu  bilgiler için Diyanet İşleri Başkanlığının aylık dergisinin Ağustos 2001 sayısına  bakılabileceğini dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Merkez Camisi'nin de  İnönü ailesi tarafından yaptırıldığını anımsattı. CHP Lideri hükümeti cam filmi konusunda da eleştirdi.

DİĞER Kemal Kılıçtaroğlu Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
   Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 • Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
  Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 1. Çıldırın düşman işgalinden kurtuluşu
 2. Ardahan'ın Kurtuluşunun 97. Yılı
 3. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 4. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 5. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 6. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
  Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Vahşi Yaşam Aslan Kardeşliği
 2. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI