25-09-2019 09:56:00

2020 Bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuru tarihi belli oldu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020 yılında düzenlenecek olan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) tarihi belli oldu mu? Sıkı bir şekilde sınava hazırlanan öğrenciler MEB'in yeni sınav takvimi araştırmaya başladı. Buna göre 2020 bursluluk sınavı ne zaman olacak? Başvuru ve sınavla ilgili bilinmesi gerekilen ayrıntılar...
2020 Bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuru tarihi belli oldu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik düzenlenen bursluluk sınavı için takvim henüz açıklanmadı. İOKBS - İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı geçtiğimiz sene 2 Haziran'da düzenlenmişti. Buna göre önümüzdeki dönem bursluluk sınavının 7 Haziran 2020 tarihinde yapılması öngörülüyor. Peki eski adı PYBS olan bursluluk sınavı başvuru tarihi açıklandı mı? 

 

 

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) başvuruları Mart ayında yapılacak. Başvuru işlemleri http://www.odsgm.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden tamamlanabilecek.

 

 

İOKBS'DE KAÇ SORU SORULACAK KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacak. Yani saat 12.00'da sınav sona erecek. İlgili sınavdan başarılı olabilmek için en az 80 net yapılması gerekir. Ayrıca bu ve üzerinde net yaptıktan sonra bazı kontenjanlara göre değişkenlik gösteren puan türlerine göre kazanma şansı arttırılabilir.

BURSLULUK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

İOKBS sonuçları Temmuz ayında Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet adreslerinde ilan edilecek. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi halinde "Sınav Sonuç Belgesi"ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

  YORUMLAR

0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
YUKARI