Bugun...KAI Dernekler Federasyonu Beylikdüzünde Sarıkamış Şehitlerini Andı

Tarih: 23-12-2017 15:01:55 Güncelleme: 24-12-2017 00:26:55 + -


22 Aralık 1914’de Allah-u Ekber dağlarında kar altında yatan Sarıkamış destanını yazan şehitler, 103’üncü vefat yıldönümlerinde Beylikdüzü Belediyesi ve Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu organizasyonu ile Aşık Veysel Sahnesi’nde anıldı


KAI Dernekler Federasyonu Beylikdüzünde Sarıkamış Şehitlerini Andı

22 Aralık 1914’de Allah-u Ekber dağlarında kar altında yatan Sarıkamış destanını yazan şehitler, 103’üncü vefat yıldönümlerinde Beylikdüzü Belediyesi ve Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu organizasyonu ile Aşık Veysel Sahnesi’nde anıldı.
22 Aralık 1914'de Allah-u Ekber dağlarında kar altında yatan Sarıkamış destanını yazan şehitler, 103'üncü vefat yıldönümlerinde Beylikdüzü Belediyesi ve Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu organizasyonu ile Aşık Veysel Sahnesi'nde anıldı.
Beylikdüzü Belediyesi ve Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu vatan toprakları uğruna şehit düşen Sarıkamış Şehitleri'ni Anma Programı'nda buluştu. Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii önünde helva dağıtımı ile başlayan program, Gürpınar Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi önündeki temsili yürüyüş ile devam etti. Sarıkamış Şehitleri'ni Anma Programı ise Aşık Veysel Sahnesi'nde yapılan gösterilerle gerçekleşti.
Programa Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, belediye başkanları, başkan yardımcıları, birim müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu Başkanı Gürsel İlgüz; şehitleri anarak, bu özel anma programında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Sarıkamış tarihi anlatan Prof. Dr. Bingür Sönmez ise etkili bir sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sönmez, Sarıkamış şehitlerinin sembolünün kardelenler olduğunu söyleyerek, Sarıkamış'ta çok çetin koşullardan geçildiğini, Enver Paşa'nın esir kalmaktan zorla kurtulduğunu, savaşın 15 gün 15 gece sürdüğünü ve Mehmetçiklerin donarak hayatını yitirdiğini ifade etti. Sönmez, "118 bin kişilik ordudan sadece 8 bin kişi geri dönebilmişti" dedi.
Sönmez, Sarıkamış Harekatı'nda, 1'inci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rus İmparatorluğu arasında gerçekleşen kara çatışmalarında; büyük bir hezimete uğrandığını belirtti. Program kapsamında Sanatçı Recep Ergül ve Doç. Dr. Armağan Elçi, şehitlerin ruhu için Sarıkamış türküleri söyledi. Tarihi süreci sahiplenmenin bizi biz yapan değerlerden olduğuna vurgu yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Tarihimizi çok iyi bilmeliyiz.
Hatasıyla, eksiğiyle, kahramanlıklarıyla o tarih bizim tarihimiz. Vatan kavramı çok geniş bir kavramdır. Dünyanın her neresinde olursa olsun o vatan duygusu ile soydaşlarımızın acısını ya da mutlu anlarını paylaşmayı vazife ediniriz. Bu bilinçle ilelebet sürecek bir birlikteliğimiz olacak. Çanakkale ve Sarıkamış bunun bir simgesidir. Oralarda koyun koyuna yatan atalarımız var. Bu güzel vatanı bize emanet ettiler.
Umarım kıymetini bilen bir millet oluruz. Güçlü bir millet olmalıyız. Güç; akıldan, bilimden ve üretmekten geçer. Sarıkamış bu topraklarda yaşadığımız çok acı bir olay, umut ederiz ki bir daha böyle günler yaşamayız. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum." şeklinde konuştu. Program, Plaket ve Çiçek takdimi ile sona erdi.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dernekler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 • Ardahan'da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
  Ardahan'da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
 • Ardahan Ankara da Tanıtıldı
  Ardahan Ankara da Tanıtıldı
 • Ardahan Rahvan At Yarışları 2017
  Ardahan Rahvan At Yarışları 2017
 1. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 2. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 3. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 4. Ardahan'da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
 5. Ardahan Ankara da Tanıtıldı
 6. Ardahan Rahvan At Yarışları 2017
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI