Bugun...Erzurum Bölge Münazara Yarışmasına Ev Sahipliği Yaptı

Tarih: 13-11-2017 11:32:43 Güncelleme: 14-11-2017 00:05:43 + -


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 81 ilde yapılan münazara yarışmasının bölge finali 14 ilin katılımıyla Erzurum’da yapıldı.


Erzurum Bölge Münazara Yarışmasına Ev Sahipliği Yaptı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 81 ilde yapılan münazara yarışmasının bölge finali 14 ilin katılımıyla Erzurum’da yapıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 81 ilde yapılan münazara yarışmasının bölge finali 14 ilin katılımıyla  Erzurum'da yapıldı.
Ardahan,  Ağrı,  Artvin,  Bayburt,  Gümüşhane,  Kars,  Van,  Tunceli,  Iğdır,  Erzincan,  Rize,  Sivas,  Trabzon ve  Erzurum olmak üzere 14 ilin katılımıyla gerçekleşen münazara yarışmasına  Erzurum ev sahipliği yaptı.
Palandöken Kayak Merkezinde bir otelde gerçekleşen Münazara Yarışması Bölge Elemelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Toplumsal Destek Hizmetleri Daire Başkanı Emin Eraslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş, ASP İl Müdür Yardımcıları Tamer  Ekinci,  İsmet Erdal, Harun  Akpınar, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürü Ünal  Aksakal, Çocuk Destek Merkezi Müdürü Bekir Gezer,  Atatürk Çocuk Evleri Sitesi Müdür Yardımcısı Nuray Gezer, kurum çalışanları ve bölge illerinden gelen çocuklar katıldı.
Münazaranın açılış konuşmasını yapan ASP İl Müdürü İlbaş, 14 ilden gelen çocukları  Erzurum'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, çocukların sosyalleşmesi ve kendilerini geliştirmeleri bakımından bu gibi etkinliklerin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Amaçlarının çocukların sosyalleşmesini sağlamak olduğunu belirten İlbaş, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın sunmuş olduğu sosyal hizmet modellerinden faydalanan çocukların; özgüven ve sorumluluk duygularını geliştirmek, farklı görüşleri bir arada yaşatabilme ve empati kurma duygularını geliştirmek, kendilerini sözlü olarak ifade edebilmelerini sağlamak, fikir üretme ve problemlere çözüm bulma yeteneklerini geliştirmek, antitezler üretme, herhangi bir konuda mantık yürütme, araştırma yapma, düşüncelerini savunacak kanıtlara ulaşma, tezler ve istatistiki bilgiler yoluyla savunma becerilerini geliştirmesine ortam hazırlamak amacıyla ülke genelinde düzenlenen "1. Münazara Yarışması'nın  Erzurum elemelerini gerçekleştirdik.
Bugünde bölge elemelerini gerçekleştiriyoruz. Amacımız çocuklarımızın en iyi şekilde sosyalleşmesini sağlamak. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklere yönlendiriyor, eğitimlerine önem veriyoruz. Vizyonumuz, ülkemizi; hayallerini gerçeğe, mutluluğunu yüzüne, sesini kürsüye taşıyabilen çocukları olan, rol model bir ülke haline getirmektir" dedi.
Münazara Yarışması Bölge Elemelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve Toplumsal Destek Hizmetleri Daire Başkanı Emin Eraslan ise Bölge elemelerinin eş zamanlı olarak  Erzurum,  İstanbul,  Konya,  Mersin,  Samsun,  Diyarbakır ve  İzmir illerinde gerçekleştirildiğini ifade etti. 81 ilin münazara yarışmasının tamamlandığını belirten Eraslan, "Münazara yarışmasını 81 ilde başlattık ve yarışmaları tamamladık.
Münazaralara devlet korumasındaki 9, 10,11. sınıflarda eğitim gören çocukları dahil ettik. Münazara bölge elemeleri 7 bölgemizde, Erzurum,  İstanbul,  Konya,  Mersin,  Samsun,  Diyarbakır ve  İzmir illerinde iki gün devam etti. Buradaki amacımız çocukların bir konuyu araştırmasını, empati kurmasını, tartışmasını, farklı bir bakış açısı geliştirmesini sağlamak.. Münazarada karşıt bir görüş yoktur.
 Erzurum'da yapılan münazarada çocukları yasalar mı, değerler mi korur konusunu ele aldık. Çocuklarımız her iki konuyu da çalışma imkanı buldu. Amacımız çocuklarımızın araştırma ve tartışma yeteneklerinin gelişmesini sağlayarak, güncel konulara yoğunlaşmalarına katkı sunmak" dedi. Münazara yarışmasına katılan çocuklar Milli Eğitim Müdürlüğünden görevlendirilen jüri üyeleri tarafından değerlendirdi.
Münazarada çocuklar, çocukları yasalar mı korur? Yoksa değerler mi? konusunu tartıştı. 14 ilin katılımıyla çekişmeli geçen münazara yarışmasında Finale  Sivas ve  Van illeri kaldı. Finalde ise  Van ili bölge birincisi olarak  Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.
Münazara yarışması sonunda Daire Başkanı Eraslan, İlbaş ve kurum yöneticileri tarafından yarışmaya katılan çocuklara katılım belgesi ve çeşitli ödüller verildi. Program sonrasında  Nene Hatun Çocuk Evleri sitesinde kalan ve  Atatürk Üniversitesi  Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği mezunu olan Ayşe Atam tarafından bölge illerinden gelen çocuklara yönelik müzik programı düzenlendi. Müzik programında çocuklar doyasıya eğlenme fırsatı buldu. 

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Erzurum Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI