Bugun...Erdoğandan, Trump’a YPG’ye verdiğin silah desteğine son ver!

Tarih: 25-01-2018 08:31:31 Güncelleme: 26-01-2018 00:26:31 + -


Zeytin Dalı Harekâtı’ndan 5 gün sonra gerçekleşen telefon görüşmesinde Erdoğan, Trump’a ‘Terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD silah desteğine son vermelidir’ mesajını verdi


 Erdoğandan, Trump’a YPG’ye verdiğin silah desteğine son ver!

Zeytin Dalı Harekâtı’ndan 5 gün sonra gerçekleşen telefon görüşmesinde Erdoğan, Trump’a ‘Terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD silah desteğine son vermelidir’ mesajını verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında dün akşam kritik bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Trump’ın aramasıyla gerçekleşen görüşmede Erdoğan, ABD’ye silah eleştirisinde bulundu. Terörle mücadelede ikili iş birliğinin önemi üzerinde durulan görüşmede Erdoğan, “Terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD silah desteğine son vermelidir” mesajı verdi. 
‘Ulusal güvenlik için’ Trump’ın aramasıyla dün akşam gerçekleşen kritik görüşmenin ana gündemini Afrin operasyonu, PYD, Suriye ve terörle mücadele oldu. İkili en son 2 ay önce görüşme gerçekleştirmişti. Erdoğan ABD yönetimini PYD’ye yönelik yaptığı yardımlardan ötürü Trump’ın kendisini aramadan O’nun Trump’ı aramayacağını dile getirmişti. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Görüşmede, Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’nı uluslararası hukuk temelinde meşru müdafaa hakkı uyarınca gerçekleştirdiğini vurgulamıştır. Türkiye’nin ulusal güvenliği için Afrin’i terörden arındırmayı hedeflediğini ifade etmiştir.  Sayın Cumhurbaşkanımız, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine de tekrar dikkati çekmiştir.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki işbirliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etmişlerdir.” ‘Harekat meşru müdafaa’ Kilis’e yapılan roketli saldırı sonrasında gerçekleşen kritik görüşmede Erdoğan, özellikle ABD’nin PYD’ye TIR’larla ve uçaklarla yaptığı silah yardımını gündeme getirdi.
Bu silahların Türkiye’ye karşı kullanıldığının altını çizen Erdoğan, son Kilis saldırısında da insanların ibadet yaparken roket saldırısı yaşadıklarını Trump’a anlattı. Zeytin Dalı Harekatı’nın BM’nin terörle mücadele kararları uyarınca gerçekleştiği üzerinde duran Erdoğan’ın meşru müdafaa hakkının kullanıldığını dile getirdi.  Trump: Silah vermiyoruz Erdoğan’ın YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine dikkati çekmesine karşılık olarak Trump ise YPG’ye artık silah vermediklerini, vermeyeceklerini söyledi.
Görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamayı kaynaklar yalanladı. Açıklamanın görüşmenin içeriğini  tam olarak yansıtmadığı belirtildi.  ‘30 km güvenli hat oluşturalım’ Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Zeytin Dalı Harekâtı’nın yürütüldüğü Afrin bölgesi için 30 kilometre derinliğinde bir güvenli hat oluşturma önerisinde bulunduğunu söyledi. Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile önceki gün uluslararası toplantı nedeniyle bulunduğu Paris’te ikili bir görüşme yapmıştı. Çavuşoğlu, dönüş yolunda uçağında bulunan gazetecilere açıklamada bulundu.
Menbiç uyarısı NTV’nin haberine göre, Çavuşoğlu, ana gündem maddesi Afrin olan görüşmede Tillerson’ın tüm Suriye sınırını kapsayacak şekilde 30 kilometre derinliğinde güvenli hat oluşturma önerisinde bulunduğunu açıkladı. Çavuşoğlu’nun aktardığına göre; Tillerson görüşmede, “Aslında bizim aklımızda 10 kilometrelik bir derinlik vardı. Ancak güvenlik kaygılarınızın giderilmesi için bunun 30 kilometre olması gerekiyor” dedi. Tillerson, “Esasen bu derinliği 30 kilometre olarak öngörüyoruz.
Baştan sona güvenli hat olsun, terör saldırıları size gelmesin. Güvenli hatla kastettiğimiz bu” dedi. Tillerson’a “Taciz olursa müdahale ederiz” dediğini belirten Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşının, “Türkiye ile karşı karşıya kalmak istemeyiz” karşılığını verdiğini aktardı. “ABD, YPG’ye verilen desteği sonlandırmalı” dediğini aktaran Çavuşoğlu, ayrıca Tillerson’a Münbiç için de “Oradan da tehdit geliyor, atışlar yapılıyor.
Oraya da müdahale etmek zorunda kalabiliriz” dedi. Al Sani ile görüştü Erdoğan, dün akşam ayrıca Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile de telefonda görüştü. Afrin’de başlatılan harekat hakkında görüş alışverişinde bulunulurken, Al Sani, Türkiye’nin yanında yer aldıklarına değindi.   

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER R.Tayyip Erdoğan Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
  ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 • Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
  Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 • ARDAHAN EMİTT FUARINDA
  ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 • Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
  Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 • Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
  Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 • Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
  Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
 1. ÇILDIR GÖLÜ’NDE KIŞ ŞÖLENİ 2018
 2. Yalnızçam Kayak Merkezi Açıldı
 3. ARDAHAN EMİTT FUARINDA
 4. Ardahan da Kartpostallık Kar Görüntüleri
 5. Çıldır Gölünde Böylesi İlk Defa Oluyor
 6. Başbakan Binali Yıldırım Ardahan da
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
  Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 • Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
  Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 • ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
  ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
  Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 • Ardahan ın Tanıtım
  Ardahan ın Tanıtım
 1. Ardahan Belediyesi Tiyatro Günleri
 2. Aslan Çetelerinin İnfaz Görüntüleri
 3. ARDAHAN'DA 23 ŞUBAT KURTULUŞ COŞKUSU
 4. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 5. Çıldır Kristal Göl Kış Şöleni Nefes Kesti
 6. Ardahan ın Tanıtım
VİDEO GALERİ
YUKARI