EKONOMİ HABERLERİ

Sepaş Enerji, Fortune’un araştırmasında en büyük 100 şirket arasına girdi
Sepaş Enerji, iş ve ekonomi dergisi Fortune’un Türkiye’nin en büyük şirketlerini listeleyen “Fortune 500” araştırmasında bir kez daha yer aldı. Şirket, geçen yıla göre bir basamak yükselerek genel listede 84’üncü sırada yer aldı...
Marshall, kamusal alanlarda hijyen farkındalığına dikkat çekti
Renklendir Hayatı sloganıyla okul, hastane gibi birçok yerde kullanılan Marshall, Antibakteriyel Hijyen’i farkındalık yaratmak adına Bahçecik kuaför salonunda kullanıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Marshall Pazarlama Direktörü Pınar Adabağ,”Mars..
DeFacto, sıfır atık ve yenilenebilir enerji hedeflerini açıkladı
DeFacto yetkilileri yaptıkları açıklamada, 2014 yılında imzaladığı BM Küresel İlkeler Sözleşmesi doğrultusunda hazırladığı yol planı ile 2050 yılında İklim Pozitif Marka olmayı hedeflerini vurguladı. Marka bu kapsamda, 2023 yılına dek yüzde 100 sıfır atık..
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’dan ‘5G’ye yerli teknolojilerle geçelim’ çağrısı
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iletişim teknolojilerinin geleceğini değerlendirdi. 5G’ye geçişte yerliliğin önemine dikkat çeken Erkan, “Ortak altyapı ve dijitalleşme 5G’nin can damarı. Yerli ve milli teknolojilerle 5G’de dışa bağımlılığı minimuma ind..
Süt ürünleri üretimi verileri açıklandı
Süt işletmeleri tarafından yapılan ayran üretimi yüzde 36,6, tereyağı üretimi yüzde 8,3, içme sütü üretimi yüzde 6,2, yoğurt üretimi yüzde 5,9 artarken; inek peyniri üretimi yüzde 3,6, toplanan inek sütü miktarı ise yüzde 1,6 azaldı...
Bakan Yanık: Bayram öncesi ihtiyaç sahipleri için 223,7 milyon TL ek kaynak aktardık
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Kurban Bayramı öncesinde ihtiyaç sahibi ailelerin temel gıda gereksinimlerini karşılayabilmesi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına (SYDV) 223,7 milyon TL ek kaynak aktardıklarını açıkladı...
“Pandemi sonrası değişen beslenme alışkanlıkları restoran hizmetlerini iyileştirdi”
İş insanı Cemil Kumaşçıoğlu, pandeminin etkisiyle işletme ve restoran hizmetlerinde birçok iyileştirme yapıldığını söyledi. Kumaşçıoğlu, “Hijyen ve sağlık standartlarının geliştirilmesi, daha çok müşteri odaklı ve temiz içerikli ürün servisi son dönemin e..
Türkiye’de dijital banka kurulması için Malezya Başbakanı huzurunda anlaşma imzalandı
Great East Capital (GEC) ve Boustead Holdings Berhad (Boustead), GECin Türkiyede kurmayı planladığı dijital banka için yatırım ve iş birliği fırsatlarını araştırmak üzere bir mutabakat anlaşması imzaladı. GEC, Türkiye’de dijital banka kurma izni için Bank..
WWF-Türkiye ve Garanti BBVA’dan çağrı: Orman yangınlarına yönelik proje başvurularını bekliyoruz
İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya için Garanti BBVA ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) iş birliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’na başvurular başladı. Yerel sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulun..
Bakan Muş: 250 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımızdan eminiz
Uzak Ülkeler Stratejisi tanıtım toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Bu yılın ilk yarısında ihracatımız yüzde 20 artışla 125,9 milyar dolar seviyesine yükselerek makroekonomik göstergelerimizi olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bu güçlü..
Bakan Nebati: Ekonomimiz büyümeye devam ediyor
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ülke ekonomimiz sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümeye, her ay yeni ihracat rekorları kırmaya ve istihdamımızda somut artışlar kaydetmeye devam ediyor dedi.
Rekabet Kurulu'ndan, bebek maması şirketine 48,5 milyon lira ceza
Rekabet Kurulunca, bebek maması sektöründe faaliyet gösteren Numil Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye ilgili kanun hükümlerini ihlalden 48 milyon 521 bin 80 lira idari para ceza verilmesi kararlaştırıldı.
Yerli uygulama ile tüketiciler sıra beklemeden alışveriş yapacak
E-ticaret Bilgi Platformu’nun verilerine göre, 2022’de 6 trilyon dolara ulaşması öngörülen perakende e-ticaret satışlarıyla birlikte işletme ve tüketiciler, hızlı ve güvenli alışveriş deneyimi talep ediyor. Geliştirdiği iş modeliyle dünyada bir ilke imza ..
Boyner Grup ev içi şiddete karşı çalışanlarının yanında duracağını taahhüt etti
Boyner Grup, Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Ev İçi Şiddete Karşı İş Dünyası’ eğitimlerine katılarak başlattığı ‘Biriz, Birlikteyiz’ projesi ile özel yaşamlarında maruz kalabileceği her türlü şiddete karşı çalışanlarının yanında duracağını taahhüt e..
Eşarj, 300 milyon liralık yatırımla istasyon sayısını 495’e çıkarmayı hedefliyor
Enerjisa Enerji’nin 2018 yılında sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir gelecek hedefiyle yüzde 94 oranında çoğunluk hisselerine sahip olduğu Eşarj, istasyon ağına yaklaşık 300 milyon TL’lik yatırım yapacak. Şirket, Türkiye’de elektrikli araç kullanımının ..
İngiltere’nin dünyada finansman sağladığı en büyük GES yatırımı Kalyon Karapınar oldu
26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Başkanı Alok Sharma, İngiliz devletinin ihracat kredi ajansı UK Export Finance’in (UKEF) bugüne kadar sürdürülebilirlik konusunda en büyük proje finansmanı sağladığı Kalyon Karapınar Güneş Enerj..
Bakan Bilgin: Her gelir grubundan ailenin kapısında otomobili var
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Baktığınız zaman Türkiye değişiyor. Refah seviyesine bakın. Türkiyede bütün ailelerin, her gelir grubundan ailenin kapısında otomobili var, çocukları okuyor. Netice itibarıyla hepimiz bireysel hayatımızdan b..
Boyner, Pangaltı’da mağaza açtı
Boyner, İstanbul’un en merkezi noktalarından biri olan Pangaltı’ya yeni mağaza açtığını duyurdu.  Deneyim odaklı yeni nesil mağazacılık konseptiyle harekete eden şirket Türkiye genelinde toplamda 96 mağazaya ulaştı. Mağaza sıcak, samimi bir ortam, konforl..
VDMK’nın ihracına OYAK YATIRIM aracılığıyla 2,4 kat talep
OYAK YATIRIM, Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi’nin kurduğu Fibabanka (2) ve (3) No’lu Varlık Finansmanı Fonları’nın ihraççıları olduğu VDMK ihraçlarına aracılık etti. Toplam 367 milyon lira değerindeki ihraçlara 2,4 kat talep geldi...
Kurban Bayramı tatilinde en çok uçak bileti alınan şehir Antalya oldu
Kurban Bayramı’nın 9 gün tatil olması seyahat severlerin bu tatil için popüler beldelere ya da memleketlerine gitme planlarını beraberinde getirdi. Seyahat Sitesi Enuygun.com; uçak bileti, otobüs bileti, otel rezervasyonu ve araç kiralama özelinde Kurban ..
Petrol Ofisi Sosyal Lig, 2021-2022 sezonunu tamamladı
Oyuncu sayısı 3 milyona ulaşan fantezi futbol oyunu Petrol Ofisi Sosyal Lig’de 2021-2022 sezonu tamamlandı. Petrol Ofisi Sosyal Lig’de sezon şampiyonu Sercan Cengiz (FC CENGİZ 90) son model Kia Stonic, ikinci Muhammet Mutlu (Mutlu Futbol) Kia Rio ve üçünc..
Bayrak taşıyıcılar arasında THY ilk sırada
Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL) paylaştığı verilere göre Avrupa’da en çok uçuş yapan üçüncü hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY) bayrak taşıyıcılar arasında en çok sefer gerçekleştiren havayolu oldu...
ULUSKON Başkanı Nezaket Atasoy: Ciddi teşvik ve sistematik üretim politikaları hayata geçirilmeli
ULUSLARARASI Yatırım ve İş Dünyası Konfederasyonu (ULUSKON) Genel Başkanı ve Uluslararası İnsan Hakları Savunma Komitesi (IHRDC) İyi Niyet Elçisi Nezaket Emine Atasoy, “Üretim teşvik edilmeli, kazanılan dövizi yurt içinde yatırıma özendirecek politikalar ..
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: Seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması, maaşlar arası makasın büyümemesi için seyyanen zam yapılmalı dedi.
Bakan Nebati: Fiyat artışlarının düşürülmesi hedefleniyor
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eş güdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedef..
Bakan Karaismailoğlu: Bilecik'te açılan köprülü kavşakla yıllık 8 milyon lira tasarruf sağlanacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilecik girişi köprülü kavşağın açılışını yaptı. Karaismailoğlu, köprülü kavşak ile zamandan 7, akaryakıttan 1 milyon olmak üzere yıllık 8 milyon lira tasarruf sağlanacağını söyledi...
Papara, Yuvarla’yı satın aldı
Papara, sivil toplum kuruluşlarına kaynak sağlayan Yuvarla’yı bünyesine kattığını ve Türkiye’de ilk kez bir sosyal girişimin satın alındığını duyurdu. Papara, satın alma ile 13 milyondan fazla kullanıcısına sunduğu ‘Bağış’ özelliğini güçlendirmeyi, daha f..
THY'den transit yolculara ücretsiz İstanbul turu
Türk Hava Yollarının (THY) yolcularına sunduğu hizmetlerinden biri olan ve pandemi döneminde durdurulan Touristanbul projesi yeniden hayata geçirildi. Proje kapsamında uluslararası transit yolcular ücretsiz şehir turuyla İstanbul’un tarihi ve kültürel değ..
Ülker, Kurban Bayramı’nda 53 farklı ürünle tüketiciyle buluşacak
Yaklaşan Kurban Bayramı için 6 bin 700 kişiye ek istihdam sağlayan Ülker, bayramda 53 farklı ürünle tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyor.
Yıllık enflasyon yüzde 78,62 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyatları, haziranda aylık yüzde 4,95 artarken; yıllık enflasyon yüzde 78,62 oldu.
Bakan Muş: Haziran ayı ihracatı 23,4 milyar dolar oldu
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, haziran ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artarak 23,4 milyar dolar olduğunu söyledi. Bakan Muş, Memnuniyetle belirtmek isterim ki bu rakam, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır. Böylelikle, 2022..
THY Teknik ile Oman Air arasında ‘Komponent Bakım ve Yedek Parça Desteği Anlaşması’
Türk Hava Yolları (THY), Teknik A.Ş. ile Ummanın ulusal havayolu şirketi Oman Air arasında Boeing 737NG ve 737 MAX tipi uçakları kapsayan on yıllık ‘Komponent Bakım ve İkame Yedek Parça Desteği Anlaşması’ imzalandı.
AK Parti’li Yazıcı: Çay Kanunu'nda ilişkili bakanlık, fiyatı belirlemede en etkili aktör olacak
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Çay Kanunu teklifi ile ilgili, Bu kanunun haksız yere eleştirilmesine asla yol vermeyiz. İlişkili bakanlıkta bu fiyat belirlemesi aşamaları sürecinde kesinlikle devre dışı olacak bir algıya yol açacak düzenl..
Türk-Bulgar iş kadınları arasındaki köprü, ‘Uluslararası İş Kadınları Kulübü’ ile kuruldu
Bulgaristan’da faaliyet gösteren ‘Uluslararası İş Kadınları Kulübü, 1 Temmuz’da gerçekleştirdiği davetle Türkiye ofisini açtı. Bulgaristan’dan 52 iş kadını ile Tük girişimci kadınlarının bir araya getirildiği davette konuşan Kulübün Türkiye Başkanı Türkan..
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'asgari ücret' açıklaması
Hazine ve Maliye Bakanlığı: 2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8..
Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndan 11 ayda çıkış yapan tır sayısı 2020'nin tamamını geçti
Geçen yıl 24 bin 965 tırın çıkış yaptığı gümrük kapısında bu sayı 2021'in 11 ayında ise 30 bin 152 olarak kayıtlara geçti
Başkentte Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri başladı
Başkentte Kars, Ardahan ve Iğdır'ın yöresel lezzetleri ve kültürel değerlerinin sergilendiği tanıtım günleri başladı
Korkmaz Karaca ya İngiltere den Ödül
İş insanı ve Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca , İngiltere Merkezli , Finans Kulübü tarafından , Türkiye’nin umut vadeden Özel Sektör Yöneticisi ödülüne layık görüldü.
Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı'ndaki yük ticaretinde artış
Türkiye'nin Gürcistan sınırında bulunan ve son teknolojiyle hizmet veren Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı, son aylarda yaşanan yük taşımacılığı ve araç trafiği yoğunluğuyla en hareketli dönemlerini geçiriyor.
Ardahan'da Kısa Çalışma Ödeneği memnuniyeti
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Demirci, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında açıklanan "Kısa Çalışma Ödeneği" şartlarının kolaylaştırılmasının bölge için son derece önemli olduğunu bildirdi..
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da Hizmet İhracatçıları Buluşması'nda konuştu. Son dakika haberine göre Erdoğan, "Şu anda anamuhalefetin başındaki zat biz Kanal İstanbul diyoruz, o yapamayacaksınız diyor. Sen ne yaparsan yap biz bunu yapacağız. Önümüzdeki..
Sepaş Enerji, Fortune’un araştırmasında en büyük 100 şirket arasına girdi
Sepaş Enerji, iş ve ekonomi dergisi Fortune’un Türkiye’nin en büyük şirketl..
Marshall, kamusal alanlarda hijyen farkındalığına dikkat çekti
Renklendir Hayatı sloganıyla okul, hastane gibi birçok yerde kullanılan Mar..
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’dan ‘5G’ye yerli teknolojilerle geçelim’ çağrısı
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, iletişim teknolojilerinin geleceğini değ..
DeFacto, sıfır atık ve yenilenebilir enerji hedeflerini açıkladı
DeFacto yetkilileri yaptıkları açıklamada, 2014 yılında imzaladığı BM Küres..
Süt ürünleri üretimi verileri açıklandı
Süt işletmeleri tarafından yapılan ayran üretimi yüzde 36,6, tereyağı üreti..
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI