EKONOMİ HABERLERİ

Pakdemirli: 'Bireysel Sulama Sistemleri'ne yüzde 50 hibe desteği başvuruları başladı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında 17nci Etap Bireysel Sulama Sistemlerine yüzde 50 hibe desteği başvurularının başladığını duyurdu. 
Tadını bilmeden ürettiği istiridye mantarından yılda 600 bin lira kazandı
Burdurda TIR şoförlüğünü bırakıp, kurduğu 3 üretim çadırında mantar üreticiliğine başlayan Mehmet Kelen (30), tadını bile bilmediği istiridye mantarından 1 yılda yaklaşık 600 bin lira kazandı. 3 ortaklı işletme kuran Kelen, “Hedefim, 45 günde 10 ton üreti..
Yılda 170 bin hanenin elektriği temiz enerji ile karşılanacak
Jeotermal enerji üretim alanında yatırımlarını sürdüren GÜRİŞ’in enerji grubu Mogan Enerji Yatırım Holding tarafından, Aydın’ın Germencik ilçesinde kurulan 50 MW (2x 25 MW) gücündeki EFE 8 Jeotermal Enerji Santrali’nin son ünitesi de devreye alındı. Yapım..
GKG Ventures ve Boğaziçi Ventures’tan ‘şirketlere yatırım’ iş birliği
Girişimcileri büyüme aşamasında destekleyen girişim sermayesi (venture capital) şirketleri; Hollanda merkezli GKG Ventures ile Türkiye merkezli Boğaziçi Ventures, fintek ekosisteminde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapmak üzere iş birliği yaptığını ..
Alternatif Bank’tan ‘kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı’ sahiplerine özel kampanya 
Alternatif Bank, devreye aldığı Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ile birikimlerini Türk Lirası olarak değerlendirirken kur riskine karşı korumak isteyen müşterileri için bir kampanya başlattığını duyurdu.  
Başkent EDAŞ’tan İnceyazı Köyüne şebeke yenileme yatırımı
Başkent EDAŞ, 3 milyon liralık yatırım ile Kastamonu Bozkurt ilçesine bağlı İnceyazı köyündeki trafo sayısını beşe çıkararak şebeke yenilemesi gerçekleştirdi.
Freelance çalışanlar küresel işgücünün yüzde 35’ine sahip
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre, dünyada yaklaşık 1,1 milyar kişiden oluştuğu tahmin edilen freelance çalışanlar, küresel işgücünün yüzde 35’ini temsil ediyor. 2030 yılında küresel işgücünün yüzde 80’inin freelance işlerden oluşması ..
TCMB: Tüzel kişilerin TL vadeli mevduata dönüşümü de desteklenecek
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt içi yerleşik tüzel kişilerin döviz ve altın cinsinden mevduat ve katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılma hesabı sahiplerine destek s..
Rekabet Kurumu Başkanı: Zincir marketlere ceza nedeni, fiyat geçişlerini birlikte sağlamak
Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, zincir marketlere kesilen 2,7 milyar liralık cezanın gerekçeli kararının hafta başı açıklanacağını belirterek,
'Şeker pancarına düzenleme olmazsa fabrikalar kapanma noktasına gelir'
Pankobirlik Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu, şeker pancarında fiyatların erken açıklanması gerektiğini belirterek,
Yeni nesil yatırım platformu, Türk hisselerine erişimi herkese açtı
Borsada yatırım sürecinin tamamını mobile taşıyan, yeni nesil yerli yatırım platformu Finfree, prosedürleri ortadan kaldırarak Türk hisselerine erişimi herkese açtığını duyurdu. Böylece yatırımcılar artık sıra beklemeden dilediği anda borsada yatırım yapa..
Temassız kartlarla yapılan günlük işlem sayısı 10 milyona yaklaştı
Koronavirüs (Covid-19) süreci ve salgın koşullarının yarattığı bir nevi zorunlulukla birlikte internetten alışveriş, mobil ve temassız işlemlere yönelim arttı. Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Kahraman, temassız kart kullanı..
TESK Başkanı Palandöken: Gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız gıda fiyatlarındaki artışı satış fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor. Özellikle temel gıda ürünlerinde fiyatların kısmen düşmesi için KDV oranı yüzde 1’e in..
Türkçe online alışveriş platformları Amerika’da yaygınlaşıyor
Alışveriş, eğitim ve kişisel gelişim alanındaki indirim ve fırsatları bir araya getiren Türk yatırımcılar, Amerika’daki gurbetçilerin yaşamına kılavuzluk edip Türkiye’dekilerin bile radarına girerken yaşam, eğitim, alışveriş platformu AmerikadaYasiyorum.c..
Süs bitkileri ihracatında hedef 500 milyon dolar
Türkiyeden 83 ülkeye yapılan süs bitkisi ihracatında 2022 yılı hedefi 500 milyon dolar olarak açıklandı. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, Avrupada 17 milyar dolarlık pazar olduğunu, şimdilerde yüzde 1e d..
122 ülkeye, 344 bin ton fındık ihraç edildi
Türkiyede geçen yıl 122 ülkeye 344 bin 370 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilirken, 2 milyar 260 milyon 105 bin 304 döviz geliri sağlandı. 2021-2022 ihracat sezonunun 1 Eylül-31 Aralık 2021 döneminde ise 158 bin 465 ton iç fındık ihracatı karşılığında ..
NFT platformu SteveX, yatırımcı ve koleksiyonerlerle buluşuyor
The Steve Group bünyesinde, kripto para borsası ICRYPEX’in geliştiriciliği ile kurulan NFT platformu SteveX’in yatırımcı ve koleksiyonerlerle buluşacağını açıkladı.
Orman köylüsüne 354 milyon TL destek
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman ve Köy İlişkileri Dairesi Başkanlığı (ORKÖY) projeleri kapsamında 2021 yılı içinde 11 bini aşkın orman köylüsüne yaklaşık 354 milyon TLlik destek verildiğini bildirdi.
16'ncı Türk-Arap İşbirliği Zirvesi İstanbul’da gerçekleşecek
Türk ve Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ve TurabExpo, 16ncı Türk-Arap İşbirliği Zirvesi’nde, 22 Arap ülkesi ve 7 Türk Cumhuriyeti’nden binlerce yatırımcıyı Türkiye’deki gayrimenkul firmalarıyla buluşturacak. Fuarla gayrimenkul sektörüne yabancı ya..
CarrefourSA yeni ‘gurme’ mağazasınıi Batı Ataşehir’de açtı
Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, market yatırımlarına devam ettiğini duyurdu. 2022 yılında 300 yeni mağaza açılışı hedefleyen zincir market, 25 bine yakın ürün çeşidi ve 26 kişilik ekibiyle Batı Ataşehir Gurme CarrefourSA mağazasını..
Antalya'nın süper lüks yat geliri 1,4 milyar doları aştı
Dünyanın en önemli süper lüks yat merkezlerinden Antalya Serbest Bölgede; 2021de 30 yat denize indirilirken, 125 milyon dolar gelir sağlandı. Bölgede yat sektörünün toplam üretimi ise 510 süper lüks yata ve 1 milyar 403 milyon dolar gelire ulaştı...
Ticaret Bakanlığı 'Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni yayımladı
Ticaret Bakanlığı, İhracat Beklenti Endeksinin bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 15,5 puan gerileyerek 115,8 olduğunu açıkladı. 2022 yılı 1inci çeyrek İthalat Beklenti Endeksi 118,8 olarak gerçekleşti.
Türkiye’nin ilk kripto sanat NFT sergisi düzenlendi
Dijital sanata odaklanan ve merkezine kripto sanatı alan Carny.io, Türkiye’den galerileri ve sanatçıları uluslararası koleksiyoner ve yatırımcılarla bir araya getirdi. Carny.io kurucularından Elyo Elvaşvili ve Nuri Sayraç, “Türkiye’nin ilk NFT sanat sergi..
TKDK, Elazığ'da geçen yıl 108 milyon lira yatırım bedelli 75 projeyi tamamladı
ELAZIĞ (AA) - Tarımsal ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz, kentte geçen yıl toplam yatırım bedeli 108 milyon lira olan 75 projeyi tamamladıklarını söyledi
TEDAŞ ve KGM'den
İSTANBUL (AA) - Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) arasında elektrik dağıtım şirketleri iş birliğiyle ulaşım yatırımlarında oluşabilecek gecikmenin önlenmesi amacıyla protokol imzalandı..
Mazars Denge ve iLab Ventures iş birliğine gitti
Mazars Denge, teknoloji ve dijitalleşmeyle beraber makine öğrenimine olan ilginin arttığı bu dönemde iLab’in Endeksa Teknoloji AŞ ve GDTYS Gayrimenkul Yazılım Teknoloji AŞ şirketlerine finansal ve vergisel özel inceleme çalışmaları verdiğini duyurdu...
Yerli radyatör üretim markasına ‘Üstün Tasarım Ödülü’
Hammam Design Radyatör, havlupan tasarımı CATENA ile tasarım yarışması Design Turkey 2021’de ‘Üstün Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.
Türkiye’nin Libya’ya ihracatı 2,5 milyar dolara yaklaştı
Türkiyenin Libyaya ihracatı 2021de önceki yıla göre yüzde 64,9 artarak 2 milyar 443 milyon dolara ulaştı. Bu rakam, Libyaya yapılan en yüksek ikinci ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti.
Dorçe Prefabrik, modüler çelik yapılarıyla sürdürülebilir gelecek sunuyor
Dorçe, geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir malzemeleri kullanarak, enerji tüketimi ve atık üretimini en aza indirerek, "karbon nötr" olma yolunda çalışmalarına devam ediyor
E-ticaretteki hareketlilik yazılım sektörünün işgücünü artırdı
Pandeminin de etkisiyle 220 milyar liraya ulaşan e-ticaret ekosisteminin oyun kurucusu konumunda yer alan yazılım sektörü, ihracat yolculuğunda gaza bastı. E-ticaretteki hareketliliğin yazılım sektörünün işgücünü artırdığını belirten Byte Dijital Kurucu O..
2021’de 58 farklı akaryakıt fiyatı değişikliği yaşandı
Akaryakıt ve akaryakıt istasyonlarına ilişkin bilgiler sunan mobil uygulama BenzinLitre, “2021 Akaryakıt Alma Alışkanlıkları” konulu araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre, 2021 yılında akaryakıt fiyatlarında 46’sı zam olmak üzere 58 farklı ..
“Türk yatırımcılar, finans oyunu platformlarıyla küresel lige hazırlanıyor”
Küresel piyasalarda işlem gören dev teknoloji şirketleri, 2021 yatı-rımlarına damga vurdu. Türk yatırımcılar da finans oyunu platformlarında edindikleri tecrübeyle küresel piyasalarda tüm finansal güçleriyle yatırım yapma fırsatı buldu. Dünya devi teknolo..
İş Bankası iştiraklerinde üst düzey atamalar
İş Bankası’nda, ödeme sistemlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Serkan Uğraş Kaygalak, Pazarama markasıyla e-ticaret alanında faaliyette olan Topkapı Danışmanlık Elektronik Hizmetler Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ne Genel Müdür olarak atand..
Globelink Ünimar’a uluslararası kurum kültürü sertifikası
Şirketlerin kurum kültürü ve çalışan deneyimini değerlendiren küresel bağımsız araştırma kurumu Great Place to Work, sertifika almaya hak kazanan şirketleri duyurdu. Lojistik sektörünün global oyuncularından Globelink Ünimar, gerçekleştirdiği kültürel dön..
Siemens ve SOCAR Türkiye’den iş birliği
Siemens Türkiye ve SOCAR Türkiye arasında ana elektrik altyapısı iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, Siemens Türkiye 5 yıl süreyle, SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi çatısı altındaki STAR Rafineri, SOCAR Depolama ve Petkim Petroki..
Akfen GYO’nun toplam portföy değeri bir yılda ikiye katlanarak 5 milyar TL’yi aştı
Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (Akfen GYO) attığı adımlar gelirlerini 1 yılda ikiye katladı. Bu kapsamda toplam portföy değeri 5 milyar TL’yi aşan şirketin, varlık değerleri de olumlu etkilendi.
İstanbul Fintech Week 17 Ocak’ta başlıyor
Finansal teknoloji geliştiren tüm kurumları ve girişimleri bir araya getiren Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği (FİNTR), tüm ekosistemi 17-20 Ocak tarihlerinde İstanbul Fintech Week’te buluşturuyor. Online olarak gerçekleşecek zirve dört gün süren 25..
Araştırma: 2021’de en çok konuşulan ekonomi terimleri
Medya Takip Merkezi, 2021 yılında en çok habere konu olan ekonomi terimlerini araştırdı. Listenin başında özellikle yılın son aylarına doğru binlerce habere konu olan dolar yer alırken, ikinci sırada enflasyon yer aldı.
İkinci el ve atıl cep telefonları ekonomiye kazandırıldı
Ticaret Bakanlığı, yetki belgesi alan 11 firma tarafından ikinci el ve atıl durumdaki cep telefonlarının yenilenip, satışa sunularak, ekonomiye kazandırıldığını açıkladı. 
ULUSKON’un Rusya Cumhuriyeti Temsilciliği’ne Marat Mirzaevich Galimov atandı
Uluslararası Yatırım ve İş Dünyası Konfederasyonu (ULUSKON) Genel Başkanı ve IHRDC İyi Niyet Elçisi Nezaket Emine Atasoy, Rusya Cumhuriyeti Temsilciliği pozisyonu için Marat Mirzaevich Galimov’un görevlendirildiğini bildirdi.
SunExpress Vilnius - Antalya direkt uçuşlarına başladı
Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2022 yazında Avrupa uçuş ağını yeni destinasyonlarla genişlettiğini duyurdu. Hava yolu bu yaz, merkezi Antalya ile Litvanya’nın başkenti Vilnius arasında direkt tarifeli uçuşlarına başlıyor...
Pakdemirli: 'Bireysel Sulama Sistemleri'ne yüzde 50 hibe desteği başvuruları başladı
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamın..
Tadını bilmeden ürettiği istiridye mantarından yılda 600 bin lira kazandı
Burdurda TIR şoförlüğünü bırakıp, kurduğu 3 üretim çadırında mantar üretici..
Yılda 170 bin hanenin elektriği temiz enerji ile karşılanacak
Jeotermal enerji üretim alanında yatırımlarını sürdüren GÜRİŞ’in enerji gru..
GKG Ventures ve Boğaziçi Ventures’tan ‘şirketlere yatırım’ iş birliği
Girişimcileri büyüme aşamasında destekleyen girişim sermayesi (venture capi..
Alternatif Bank’tan ‘kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı’ sahiplerine özel kampanya 
Alternatif Bank, devreye aldığı Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı ile b..
BİZİ TAKİP EDİN
YUKARI